poniedziałek, 9 września, 2024
Strona głównaBudowaMurowanie ścianBeton komórkowy czy ceramika? Jaki materiał na ściany wybrać?

Beton komórkowy czy ceramika? Jaki materiał na ściany wybrać?

Beton komórkowy czy ceramika? To pytanie zadaje sobie większość inwestorów przed rozpoczęciem budowy domu. Beton komórkowy i pustaki ceramiczne to dwa bardzo dobrze znane już od wielu lat materiały budowlane. Każdy z nich jest doskonałym materiałem na ściany zarówno zewnętrzne, ściany nośne jak i ścianki działowe. Różnią się jednak od siebie wieloma kluczowymi parametrami. A zatem jaki materiał na ściany wybrać? Porównajmy ich właściwości i sprawdźmy, który z nich będzie lepszym wyborem.

Spis treści:

  1. Beton komórkowy czy ceramika? Co wybrać?
  2. Pustak ceramiczny czy beton komórkowy – Parametry
  3. Beton komórkowy czy ceramika–podsumowanie

Beton komórkowy czy ceramika? Co wybrać?

Oba rozwiązania mają wady i zalety oraz swoich zwolenników i przeciwników. Ostateczny wybór najlepszych pustaków, z których zostanie wybudowany dom, spoczywa właśnie na inwestorze. Nie da się jednoznacznie określić, który z nich jest lepszy lub gorszy. Opinie o tym, że któryś z nich jest zły, mogą być efektem złego wykonania prac budowlanych, nieodpowiedniego dopasowania do naszych potrzeb, niewłaściwej izolacji i wykończenia ścian, a nie samego materiału.

Przed wyborem ważne jest, aby zapoznać się z parametrami pustaków i dopasować je do swoich potrzeb i oczekiwań. Pomimo wielu wspólnych cech, materiały te znacznie różnią się od siebie. Poznaj najważniejsze różnice i zdecyduj, jaki materiał na ściany beton komórkowy czy ceramika będzie lepszym rozwiązaniem właśnie dla Ciebie. Te informacje powinny pomóc Ci we właściwym wyborze.

pustak ceramiczny czy beton komórkowy

Pustak ceramiczny czy beton komórkowy – Parametry

Wytrzymałość pustaków ceramicznych i gazobetonu

Jednym z głównych czynników, na który warto zwrócić uwagę, jest wytrzymałość pustaków, czyli zdolność do przenoszenia obciążeń i odporność na ściskanie. Wartość ta Podawana jest w MPa, czyli megapaskalach. W przypadku betonu komórkowego, pustaki w zależności od swojej masy i gęstości osiągają wytrzymałość w przedziale 1,5-7 MPa. Pustaki ceramiczne natomiast posiadają wytrzymałość od 7-20 MPa. 

Ile kg wytrzyma 1 MPa?
Przeliczając MPa na obciążenie, wygląda to następująco:

1 MPa = 1000 kN

1000 kN = 101971.6 kg

1 MPa wytrzymuje ponad 100 ton nacisku na 1 m2.

Jak widać, pustaki ceramiczne są znacznie wytrzymalsze od betonu komórkowego. Nie oznacza to wcale, że gazobeton jest złym materiałem. Można z niego budować solidne ściany nośne i działowe, budynki jedno, dwu, a nawet trzy kondygnacyjne. 

Nasiąkliwość pustaków

Zarówno pustaki z betonu komórkowego jak i pustaki ceramiczne mają porowatą budowę. Konsekwencja tego jest ich zdolność do pochłaniania wilgoci i nasiąkania wodą, dlatego bardzo ważną kwestią jest izolacja przeciwwilgociowa fundamentów (czytaj więcej o izolacji fundamentów tutaj — Fundamenty, sprawdź także — Rodzaje pustaków) oraz całych ścian. Producenci pustaków rzadko podają tę informację w parametrach pustaków.

Nasiąkliwość gazobetonu szacuje się w granicach 30% ich masy, natomiast pustaki ceramiczne potrafią pochłonąć do 40% swojej masy.

Prawidłowa izolacja zewnętrzna ścian wykonana ze styropianu oraz wykończona tynkiem, a także prawidłowo wykonana hydroizolacja fundamentów skutecznie zapobiega kapilarnemu podciąganiu wody. Po wykonaniu odpowiednich izolacji zewnętrznych nasiąkliwość pustaków przestaje mieć aż tak duże znaczenie, ponieważ pustaki są zabezpieczone. Dodatkowo należy pamiętać, aby ściany wznoszone były z suchego materiału. Zminimalizuje to ilość wilgoci, która zalega w ścianach. Wysoka paro przepuszczalność i porowata budowa obu materiałów sprawia, że szybko wysychają na świeżym powietrzu.

Termoizolacyjność pustaków

Obecnie nie tylko ze względu na wysokie ceny ogrzewania, ale także ze względu na wymogi dotyczące termoizolacyjności budynków, jakie trzeba spełnić podczas budowy, ważnym parametrem jest współczynnik przenikania ciepła. Im współczynnik przenikania jest niższy, tym budynek będzie lepiej zaizolowany termicznie. Pustaki wykonane z betonu komórkowego cechują się znacznie lepszą izolacyjnością termiczną niż pustaki ceramiczne. Ściana o szerokości 42 cm wykonana z gazobetonu daje nam izolacyjność na poziomie 0,20 W/(m2xK), natomiast mur o grubości 44 cm wykonany z pustaka ceramicznego osiąga około 0,30 W/(m2xK. Decydując się na pustaki ceramiczne ocieplone wewnątrz wełna, przy grubości ściany 30 cm, uzyskamy 0,26 W/(m2xK) przy ścianie jednowarstwowej. 

Beton komórkowy ma lepszą termoizolacyjność od ceramiki, więc ocieplając ścianę z gazobetonu, możemy użyć cieńszej warstwy styropianu. Aby uzyskać podobne parametry w przypadku ptaków ceramicznych, konieczne będzie użycie grubszej warstwy styropianu.

Izolacyjność akustyczna pustaków

Izolacyjność akustyczna pustaków uzależniona jest od ich grubości i struktury. Najlepszym izolatorem akustycznym są pustaki ciężkie o zbitej budowie. Porównując gazobeton i ceramikę pod względem przenikania dźwięków, ceramika wygrywa. Jeśli w dużej mierze zależy nam na dobrym wyciszeniu budynku, odizolowaniu się od zewnętrznych hałasów to najlepszym wyborem będą pustaki ceramiczne. Jeszcze lepiej gdy wybierzemy te ocieplane wełną, cechują się one jeszcze lepszą izolacyjnością akustyczną.

Izolacyjność akustyczną określa się parametrem Rw. Im parametr jest wyższy tym dom będzie lepiej wyciszony. W przypadku izolacyjności akustycznej budynku wpływ na wyciszenie domu ma wiele czynników. Na nic zdadzą się ciężkie masywne ściany i ich ocieplenie jeśli zamontujemy słabej jakości drzwi i okna, przez które hałasy będą dostawały się do wnętrza budynku. Większe znaczenie w tym przypadku mają ściany działowe, które izolują akustycznie poszczególne pomieszczenia.

W zależności od grubości ściany beton komórkowy daje nam izolacyjność akustyczną na poziomie 30/44 Db, natomiast pustaki ceramiczne 37/55 Db.

Łatwość obróbki i murowania

To kryterium ważniejsze jest dla budowlańców niż dla inwestorów. Oczywiście im materiał jest większy, lżejszy i miększy, tym szybciej postępują prace na budowie. W przypadku pustaków ten pojedynek bezkonkurencyjnie wygrywa gazobeton.

Pustaki z betonu komórkowego są duże, lekkie i miękkie. Łatwo się je obrabia i wycina w nich bruzdy pod instalację. Pustaki z gazobetonu można murować zarówno na zwykłej zaprawie jak i na klej, dzięki czemu praca przebiega znacznie szybciej i czyściej. 

Pustaki ceramiczne również można murować na klej lub piankę, jednak są one znacznie cięższe, mniejsze i trudniejsze w obróbce. 

jaki materiał na ściany

Beton komórkowy czy ceramika–podsumowanie

Oba materiały budowlane mają zarówno swoje wady, jak i zalety. To, jaki materiał na ściany wybierzemy, zależy od naszych preferencji i oczekiwań, jakie ma spełnić budynek. Jeśli zależy nam na jak najlepszej izolacji termicznej, wytrzymałości i wyciszeniu domu, to najlepszym wyborem będą pustaki ceramiczne z dodatkowym ociepleniem wewnątrz, wykonanym z wełny mineralnej. Tak wybudowane ściany z dodatkowym ociepleniem elewacji spełnią oczekiwania większości inwestorów.

Sprawdź również pozostałe artykuły w kategorii: murowanie ścian oraz: jak osuszyć piwnicę, Projekty domów

ZOBACZ POZOSTAŁE ARTYKUŁY

1 KOMENTARZ

  1. Jesli mowa o wytrzymałości to najlepsze są pustaki silikatowe, wszystko na nich można powiesić, sa nieco zimniejsze ale itak zawsze trzeba ocieplić ściany. Przynajmniej mury są solidne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklama

Najnowsze artykuły

Komentarze