poniedziałek, 6 lutego, 2023
Strona głównaBudowaGarażBrama garażowa - 5 Najlepszych rozwiązań

Brama garażowa – 5 Najlepszych rozwiązań

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jaka powinna być dobra brama garażowa? Przede wszystkim solidna, bezpieczna, wygodna w codziennym użytkowaniu i estetyczna, aby ładnie prezentowała się na naszym domu. Brama garażowa powinna skutecznie chronić miejsce postoju naszego samochodu przed złodziejami i gryzoniami. Dla osób ceniących sobie oszczędność, ważne są również inne parametry. Zobacz, co powinna mieć idealna brama garażowa i jak zabezpieczyć swój garaż.

Brama garażowa — jaką najlepiej wybrać

O zamykaniu naszego garażu powinniśmy pomyśleć jeszcze na etapie budowy domu. Pozwoli nam to dopasować bramę do swoich potrzeb. Zwiększyć lub zmniejszyć otwór wjazdowy i dopasować bramę idealnie do otworu garażowego. Oferta rynkowa bram garażowych jest na tyle bogata, że nie będziemy mieli kłopotu z doborem odpowiedniego rozwiązania. Zobacz 5 popularnych rozwiązań, które mogą Ci się spodobać.

brama garażowa segmentowa

Brama garażowa segmentowa górna

Najpopularniejszym i najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest brama garażowa segmentowa z otwieraniem górnym. Skrzydła tego typu bramy składają się z kilku segmentów połączonych ze sobą za pomocą zawiasów. Segmenty wyposażone są w uszczelki, które uszczelniają garaż i chronią go przed warunkami atmosferycznymi. Brama zazwyczaj jest wykonana ze stalowych, ocynkowanych profili, które pokryte są blachą. Wykończenie zewnętrzne segmentów może stanowić drewno, blacha, farba proszkowa lub okleina. Poszczególne segmenty wypełnione są w środku izolacją w postaci styropianu lub pianki poliuretanowej. Dzięki temu ciepło z naszego garażu nie będzie przez nie przenikać w zbyt dużym stopniu.

Działanie bramy segmentowej jest naprawdę proste. Zasada jest taka, że ruchome segmenty bramy posiadają zamontowane rolki. Poruszają się po specjalnych szynach-prowadnicach, zamontowanych na ścianach oraz suficie. Po otwarciu bramy całe drzwi chowają się pod sufitem garażu.

Brama segmentowa górna — koszt

Cena tego typu bramy uzależniona jest w dużym stopniu od producenta i rozwiązań, jakie zostały zastosowane w danym egzemplarzu. Bramy ocieplane, o wzmocnionej konstrukcji lub wykonane z grubszych materiałów, z pewnością będą droższe. 

Brama garażowa znanej firmy o standardowych wymiarach 2500 × 2250 mm, wykonana z blachy cynkowanej ogniowo, z poliestrowym wykończeniem to koszt rzędu 2500 – 4000 zł.

W dużych marketach budowlanych dostępne są dużo tańsze bramy garażowe mało znanych producentów. Takie bramy możemy kupić w przedziale 1500 – 2000 zł. Za wszelkie rozwiązania typu dodatkowe drzwi wejściowe musimy niestety dopłacić.

Powyższe kwoty dotyczą oczywiście samej bramy. Wydatki się nie kończą na tym etapie. W kosztach bramy musimy uwzględnić inne elementy. Montaż bramy segmentowej to dodatkowy koszt w wysokości 500 do 1500 zł w zależności od bramy, regionu polski i producenta. Czasem zdarza się, że waz zakupem otrzymujemy montaż gratis. Dotyczy to przeważnie tych droższych rozwiązań. Kolejnym wydatkiem jest napęd elektryczny do naszej bramy. Jeśli chcemy, aby garaż otwierał się automatycznie, musimy wydać kwotę rzędu 500 do nawet 3000 zł.

Brama garażowa segmentowa górna, to dość drogie rozwiązanie w szczególności jeśli chcemy ją zautomatyzować. Jest jednak bardzo wygodna w użytkowaniu.

brama garażowa segmentowa boczna

Brama garażowa segmentowa boczna

Brama segmentowa boczna to nieco mniej znane i popularne rozwiązanie. Zastosowanie tego typu bramy jest dobrym pomysłem jeśli nasz garaż jest szeroki, ale niski. Segmenty tej bramy są identyczne jak w przypadku bram otwieranych do góry. Różnią się tym, że segmenty ustawione są pionowo, a nie poziomo. Prowadnice bramy bocznej montujemy na suficie i podłodze. Podczas otwierania bramy, drzwi zachodzą za jedną ze ścian.

Zaletą bramy garażowej bocznej jest to, że kiedy chcemy dostać się do garażu, to wystarczy trochę uchylić drzwi. Do środka dostaniemy się o wiele szybciej niż poprzednim przypadku. Kolejnym plusem tego rozwiązania jest to, że możemy dopasować ją do każdego rodzaju otworu garażowego, nawet wykonanego z łuku.

Minusem bramy segmentowej bocznej jest to, że zajmuje nam boczną ścianę w garażu, więc nie możemy tam ustawić żadnych szafek, półek czy regałów. W prowadnicy dolnej, która usytuowana jest na podłodze, często zbierają się zanieczyszczenia, co może powodować problemy z jej otwieraniem. Prowadnicę dolną trzeba często czyścić.


Skrzydła bram garażowych segmentowych zarówno górnych, jak i bocznych nie wysuwają się poza obrys budynku, zajmują stosunkowo mało miejsca, dlatego są tak popularne. Otwierając bramę segmentową, nie zajmujemy miejsca poza garażem. Drzwi nie wystają np. na chodnik i nie blokują przejścia w pobliżu garażu. Bramy segmentowe są wytrzymałe, szczelne, bardzo proste i wygodne w obsłudze.

Brama segmentowa boczna — koszt

Pomimo tego, że konstrukcja bramy segmentowej bocznej jest niemal identyczna jak brama górna, to nie znajdziemy jej w podobnej cenie. Bramy boczne są mniej znane i popularne więc ich dostępność jest również ograniczona. Za samą bramę boczną musimy zapłacić około 4000 do 5000 zł. Jeśli chodzi o pozostałe koszty, to są bardzo podobne, jak w poprzedniej bramie. Montaż 500-1500 zł oraz napęd w granicach 500 do 3000 zł.

brama segmentowa

Brama garażowa uchylna

Bramy uchylne stosowane są już od wielu lat. Są często wybierane ze względu na niższą cenę, jednak powoli ustępują miejsca bramom segmentowym. Bramy uchylne są bardzo proste w swoim działaniu, otwieramy je do góry. Ich montaż jest równie prosty i szybki. Skrzydło bramy zamocowane jest na specjalnych zawiasach nożycowych do dedykowanej futryny.

Wykończenie bramy uchylnej może być dowolne. Zewnętrzną część może stanowić blacha o dowolnym kolorze, drewno bądź sztuczna okładzina. Bramy uchylne również dostępne są w wersji ocieplanej styropianem lub pianką. Brama uchylna to tanie i praktyczne rozwiązanie, jednak ma również swoje wady.

Największą wadą bramy uchylnej jest fakt, że zabiera sporo miejsca przed podjazdem. Aby ją otworzyć, musimy zatrzymać się minimum 1,5 metra przed garażem. Kolejną wadą tego typu drzwi garażowych jest ich niezbyt dobra szczelność. Oczywiście znajdą się bardzo dobrze dopracowane modele, ale jakość idzie w parze z ceną. Najpopularniejsze rozwiązania nie są zbyt szczelne, a co za tym idzie, ciepło z naszego garażu szybko ucieka, szczególnie zimą i w wietrzne dni.

Brama uchylna — koszty

Bramy uchylne są najtańszym rozwiązaniem. Ich ceny wahają się w zależności od modelu i materiału, z jakiego zostały wykonane. Najtańsze bramy uchylne dostępne są od około 1000 zł. Za bramę ocieploną z lepszej jakości materiałów trzeba zapłacić od 1500 zł wzwyż. Cena montażu bramy uchylnej to koszt około 500 do 1000 zł. Do tego typu bramy możemy dokupić również napęd, który kosztuje od około 500/600 zł w górę.

brama garażowa uchylna

Brama garażowa rolowana

Brama rolowana wykonana jest z wielu wąskich elementów zrobionych z blachy lub aluminium. Podobnie jak w przypadku bram segmentowych, elementy te mogą być ocieplone w środku styropianem lub pianką. Elementy bramy połączone są ze sobą na przegubach zamieszczonych na całej długości bramy. 

Brama rolowana jest nieco bardziej skomplikowana w swojej budowie niż brama uchylna. Nad otworem wejściowym montuje się specjalną kasetę, w której znajduje się wał, a na niego z kolei nawijane są segmenty bramy. Na ścianach montuje się prowadnice z uszczelnieniem, po których przesuwane są elementy bramy w górę i w dół. Brama rolowana cechuje się dużą szczelnością i prostotą w obsłudze. 

Bramy rolowane, szczególnie te ocieplane skutecznie chronią przed stratami ciepła, zimnem i mrozem. Ich konstrukcja zajmuje znacznie mniej miejsca niż w przypadku wyżej opisanych rozwiązań. Kasetę z wałem można zamontować również na zewnątrz garażu, co jest jej dodatkową zaletą. Brama tego typu sprawdza się w małych garażach oraz tych usytuowanych zaraz przy granicy z chodnikiem. 

Brama rolowana — koszt

W pewnym momencie bramy rolowane były najdroższe ze wszystkich rozwiązań. Obecnie ich ceny są przystępne głównie za sprawą konkurencji oraz dużego wyboru innych rozwiązań. Ceny, jak w każdym innym przypadku uzależnione są od rodzaju, modelu i wykonania danej bramy. Za bramę rolowaną znanego producenta musimy zapłacić około 3000 zł, natomiast w marketach budowlanych taką bramę znajdziemy za około 2000 zł.

brama garażowa rolowana

Brama garażowa rozwierana

Brama rozwierana to chyba najbardziej znane rozwiązanie ze wszystkich. Jest to tradycyjna brama, która składa się z jednego lub dwóch skrzydeł zamontowanych na zawiasach do futryny. Brama rozwierana działa dosłownie jak drzwi wejściowe. 

Tego typu brama otwierana jest na zewnątrz, dlatego wymagane jest, aby przed garażem teren był w miarę równy. Minusem jest to, że podobnie jak brama uchylna zabiera nieco miejsca przed garażem, podczas i po otwarciu. Użytkowanie bramy jest proste i wygodne, jednak zimą możemy mieć małe problemy z jej otwieraniem. W pierwszej kolejności będziemy musieli usunąć zalegający przed garażem śnieg i lód.

Brama rozwierana może być wykonana z blachy lub drewna. Jej wykończenie zewnętrzne może stanowić również okleina. Bramy są dostępne w wielu wariantach, także ocieplane lub nie. Ten rodzaj bramy jest w miarę szczelny. W ocieplonej wersji możemy liczyć na niskie straty ciepła.

Brama garażowa rozwierana — koszt

Bramy rozwierne są obecnie mniej popularne, większość osób wybiera bramy segmentowe. Za marketowy model zapłacimy około 2000 zł w nieocieplonej wersji. Jednak jeśli chcemy mieć porządnie wykonaną bramę, trzeba za nią zapłacić od 3000 zł wzwyż.

brama garażowa rozwierana

Jakie parametry powinna mieć dobra brama garażowa?

Niezależnie, na jaki rodzaj bramy garażowej jesteśmy zdecydowani, powinna ona spełniać kilka warunków. Brama garażowa przede wszystkim powinna być solidna i wytrzymała, aby mogła służyć nam przez długie lata.

Bezpieczna brama garażowa

Brama do garażu musi chronić przed złodziejami oraz zwierzętami. Wielu producentów oferuje dodatkowo wzmocnione elementy bram. Wykonane z grubszych elementów są skuteczną blokadą antywłamaniową. W niektórych modelach stosuje się dodatkowe zamki i rygle, które stanowią dodatkową ochronę. W bramach automatycznych hamulce mechanizmów również działają jak blokada.

Ciepła brama garażowa

Dobra brama powinna być szczelna i ocieplona, żeby straty ciepła były jak najmniejsze. Termoizolacyjność jest szczególnie ważna w przypadku garaży ogrzewanych i usytuowanych w domu. Duży wpływ na straty ciepła ma prawidłowy montaż samej bramy oraz grubość materiału izolacyjnego. Im ocieplenie jest grubsze, tym izolacyjność termiczna jest większa. Zastosowanie pianki poliuretanowej we wnętrzu profili i ramy dodatkowo poprawia jej parametry. W ciepłych bramach garażowych współczynnik przenikania ciepła nie powinien być większy niż 1.5 W/m2.

Automatyczna brama garażowa

Automatyczne bramy garażowe podobnie jak bramy wjazdowe na posesje powoli stają się standardem. Wygoda, jaką daje nam automatyczna brama, jest bezcenna. Aby otworzyć bramę, wcale nie musimy wysiadać z samochodu, wystarczy przycisnąć pilot lub użyć aplikacji na telefonie i brama samoczynnie się otwiera. Takie rozwiązanie zwiększa naszą wygodę i komfort użytkowania. Napęd do bramy automatycznej powinien być dobrany indywidualnie. Parametry, jakimi powinien się wyróżniać, uzależnione są od 

 • rodzaju bramy, 
 • ilości skrzydeł, 
 • częstotliwości otwierania,
 • konstrukcji bramy,
 • ciężaru skrzydeł,
 • szybkości otwierania,
 • wygospodarowanego miejsca pod napęd,
 • mocy, jaka będzie potrzebna do otwarcia bramy.

Wszystkie te parametry są istotne podczas wyboru napędu.

Idealna brama garażowa to taka, która nie zajmuje dużo miejsca, jest prosta w obsłudze i wygodna w użytkowaniu. Ważny jest również wygląd zewnętrzny i estetyka, aby brama pasowała do elewacji budynku i nie szpeciła naszego podwórka.

ZOBACZ POZOSTAŁE ARTYKUŁY

4 KOMENTARZE

  • Oczywiście ceny ciągle się zmieniają. Jest duża konkurencja, a supermarkety zawsze zaniżają ceny. Pytanie jest, jaka jest jakość tej bramy za 1200 zł?

 1. Brama to przecież zakup na lata więc powinna być solidna i dobrej firmy. Ja sam mam bramę segmentową. Dużą uwagę przywiązywałem do wyboru automatyki, żeby brama jeździła szybko, cicho i bez awarii. Kupiłem zestaw z BFT i jest ok. Centrala sterująca prosta w obsłudze więc sam programowałem. Wygoda gdy nie trzeba wysiadać z samochodu, żeby otworzyć bramę

  • Zgadza się, że brama to wybór na długie lata, jednak nie każdego stać na drogie rozwiązania. Wiele osób decyduje się na bramy nieco słabszej jakości właśnie ze względu na cenę. Często okazuje się, że takie bramy również wytrzymują długo, nawet bezawaryjnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklama

Dołącz do nas

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z najlepszymi informacjami

Najnowsze artykuły

Komentarze