poniedziałek, 6 lutego, 2023
Strona głównaBudowaBudowa DomuBudowa systemem gospodarczym, czyli jak zaoszczędzić nawet 40% na inwestycji

Budowa systemem gospodarczym, czyli jak zaoszczędzić nawet 40% na inwestycji

Budowa systemem gospodarczym staje się coraz popularniejsza. Wciąż rosnące ceny materiałów i usług, zmuszają wiele osób do samodzielnej budowy domu, przynajmniej w znacznej części. Stając przed wyzwaniem, jakim jest budowa, zapewne zastanawiasz się, czy zatrudnić ekipę budowlaną, czy spróbować swoich sił i zaoszczędzić na robociźnie? Wybierając budowę systemem gospodarczym, musisz wiedzieć, że nie wszystkie prace możesz wykonać samodzielnie, a sama budowa wymaga umiejętności technicznych, organizacyjnych i sporo wolnego czasu. Sprawdźmy, czy system gospodarczy jest opłacalny.

Budowa domu systemem gospodarczym, co to znaczy?

Budowa systemem gospodarczym to budowa, w której Ty, jako inwestor sam jesteś wykonawcą wszystkich prac związanych z budową Twojego domu. Inaczej mówiąc, to Ty jesteś odpowiedzialny za ich zorganizowanie, wykonanie i dopilnowanie, aby były wykonane odpowiednio. Sam musisz zdecydować, gdzie kupić materiały i zadbać o ich transport na miejsce budowy. Jedyną osobą, która znajduje się nad tobą, to kierownik budowy, którego musisz wynająć. W każdej chwili możesz zwrócić się do niego o pomoc i po cenne rady, jeśli czegoś nie wiesz.

Budując dom systemem gospodarczym, możesz prawie wszystko zrobić samemu, chociaż jest to niemożliwe, a możesz też wynająć fachowców do poszczególnych etapów prac. Wynajętymi fachowcami mogą być twoi znajomi lub rodzina. Jednak ty musisz ich pilnować, bo na tobie spoczywa cała odpowiedzialność za wykonane prace. Jestem jednak pewien, że nikt nie dopilnuje budowy lepiej niż Ty sam.

Ile zaoszczędzisz, budując dom systemem gospodarczym?

Tak naprawdę nie da się określić jednoznacznej sumy, jaką jesteś w stanie zaoszczędzić, budując dom własnoręcznie. Na ostateczną cenę wpływa zbyt wiele czynników. Cena wybudowania domu zależy od jego powierzchni, skomplikowania projektu i użytych materiałów. Jednak budując dom systemem gospodarczym, skomplikowanie i powierzchnia zabudowy nie odgrywa tak dużej roli, bo dom budujesz sam, a Twój czas jest w tym wypadku bezcenny. Weźmy pod lupę najważniejsze prace podczas budowy i sprawdźmy, ile zaoszczędzisz, wykonując je samodzielnie. Ceny i koszty prac budowlanych są bardzo rozbieżne. Uzależnione są głównie od województwa, dlatego podane przeze mnie koszty są uśrednione.

Ogrodzenie działki:
Ten etap z powodzeniem możesz wykonać samodzielnie. Na początku nie musi to być szykowna brama, wystarczą słupki i najzwyklejsza siatka. Ogrodzenie nie jest wymagane, ale zabezpieczy Twoją budowę przed nieproszonymi gośćmi. Cena za samą robociznę, średnio oscyluje w granicach 80 zł za 1mb płotu z siatki. W cenę wliczony jest motaż słupków. Jeśli Twoja działka ma około 750 m2, to do ogrodzenia masz w przybliżeniu 130 mb. Ten metraż daje już pokaźną sumę 10400 zł, która może zostać w Twojej kieszeni.

Wykopy i równanie terenu:

Wyrównanie terenu i wykop fundamentów wynajętą koparką nie powinny trwać dłużej niż 2 dni. Średni koszt roboczo godziny koparki waha się w granicach 120 zł. Licząc 16 godzin pracy koparki, zapłacisz 1920 zł.

Prace ziemne to jeden z cięższych etapów prac budowlanych. Fundamenty możesz wykopać ręcznie, jeśli Masz na tyle energii. O ile podłoże będzie piaszczyste lub z miękkiej ziemi, to zrobisz to w kilka dni. Jeśli jednak trafisz na glinę, skałę lub podłoże z kamienia tzw. rupcia, odechce Ci się jakichkolwiek prac budowlanych. Wykopy ręczne nie mają sensu w momencie, kiedy przewidziane jest podpiwniczenie. Jeśli chciałbyś to robić łopatą, zajęłoby Ci to bardzo dużo czasu. W przypadku wykopu fundamentów mógłbyś zaoszczędzić niespełna 2 tys. zł. Nie fiest to mała kwota, ale sam zastanów się, czy warto oszczędzać na tym etapie.

Podkład pod ławę fundamentową:

Wykonanie tzw. chudziaka mieści się cenie około 1500 zł

Ława fundamentowa i ściana fundamentowa:

Wykonanie ławy fundamentowej nie jest trudne, wystarczy, że orientujesz się w rysunku technicznym. Aby wykonać ławę fundamentową, musisz zrobić szalunki i zbrojenia. Wykonanie zbrojenia przez firmę kosztuje w okolicy 40 zł za m3, natomiast szalunków około 25 zł mb. Dodatkowo do ceny musisz doliczyć samo wylewanie betonu, za które firmy liczą sobie około 50 zł za m3. Wykonując ławę fundamentową samodzielnie, zaoszczędzisz około 2500 zł.

Kiedy ława fundamentowa jest już gotowa, czas zabrać się za ściany fundamentowe. Tutaj masz dwie możliwości: wylanie fundamentów z betonu lub murowanie z bloczków.


W przypadku fundamentów lanych ponownie pod uwagę trzeba wziąć zbrojenie i szalowanie. Cena wraz z wylaniem betonu sięga 120 zł za m3.

W przypadku tych drugich największym kosztem będzie murowanie, które kosztuje około 50 zł za m2.

W przypadku ścian fundamentowych koszt sięga około 5 tys. zł za robociznę.

Izolacja fundamentów:

Koszt za hydroizolację i ocieplenie fundamentów mieści się w granicy 2000 zł. Te prace są bardzo proste, więc nie będziesz miał z nimi problemów.

Płyta fundamentowa:

Samo przygotowanie podłoża, czyli ułożenie izolacji, ocieplenia i zbrojenia oraz wylanie płyty fundamentowej to znowu koszt w granicach 5000 zł za samą robociznę.

Murowanie ścian:

Przyjmijmy, że średnio w domu parterowym o powierzchni 100 m2, jest 270 m2 wszystkich ścian do wymurowania. Średni koszt za wymurowanie 1 m2 ściany to 40 zł. łączna kwota, jaką zapłacisz za murowanie ścian to w przybliżeniu 10800 zł.

Wykonani wieńca:

Podobnie jak w przypadku płyty fundamentowej, tutaj trzeba wykonać szalunek, zbrojenie zalać to betonem. Za taką usługę zapłacisz około 2500 zł.

Murowanie komina:

Za murowanie komina zapłacisz około 60 zł za m2 powierzchni. W przybliżeniu, jeśli komin ma około 15 m2, zapłacisz około 900 zł za jego wymurowanie.

Dach:

Wykonanie więźby dachowej, montaż łat, izolacji i montaż dachówki wiąże się z kwotą około 100 zł za m2. Przyjmując, że Twój dach ma powierzchnię 180 m2,za samą robociznę zapłacisz około 18000 tys. zł. W cenę nie są wliczone obróbki kominów, montaż rynien, podbitka itp.

Podane przeze mnie ceny, są jedynie orientacyjne. Pamiętaj, że ceny za wykonanie poszczególnych prac są bardzo rozbieżne. Te, o których ja napisałem, są uśrednione i dotyczą budynku parterowego o powierzchni 100 m2. Ceny robocizny kształtuje nie tylko województwo, ale także wielkość i skomplikowanie projektu, jaki ma dach.

Biorąc pod uwagę podane przeze mnie średnie ceny, od początku budowy, aż do wykonania dachu, możesz zaoszczędzić ponad 55 tys. zł.

Nie są to wszystkie prace, które wiążą się z budową domu. Gdybyśmy zliczyli je bardzo dokładnie suma oszczędności wzrosła by o kilka tysięcy.

Jeśli zatrudnisz sobie pomocnika na 2 miesiące, bo tyle powinno wystarczyć na te prace, licząc, że przepracuje 200 godz. w miesiącu i zapłacisz mu 20 zł na/h, to i tak jesteś wciąż na plusie, bo zapłacisz mu tylko około 8. Tys. zł. Biorąc dwóch pomocników, wydasz około 16 tys. zł, praca pójdzie dużo szybciej, a ty I tak dużo zaoszczędzisz.

budowa domu systemem gospodarczym co to znaczy

Budowa systemem gospodarczym, jakich prac nie możesz wykonać samodzielnie?

Pomimo tego, że jesteś złotą rączką, masz ogromną wiedzę na temat prac budowlanych, to jest jednak kilka czynność, których nie możesz zrobić sam. Jeśli nie posiadasz stosownych uprawnień, to będziesz musiał zatrudnić taką osobę.

 1. Pierwszą czynnością na budowie, której nie możesz zrobić samodzielnie, to wszelkie prace geodezyjne, związane z pomiarami działki. Geodeta jest potrzebny nie tylko do pomiarów związanych z działką i wydania mapek geodezyjnych, jest również wymagany do wytyczenia miejsca na działce, w którym wybudujesz dom. W oparciu o pomiary geodezyjne możesz przystąpić do prac ziemnych. Kolejne spotkanie z geodetą czeka Cię dopiero po zakończeniu budowy i po wykonaniu wszystkich przyłączy. Geodeta będzie musiał nanieść na mapki budynek, wraz ze wszystkimi przyłączami tj. woda, prąd czy gaz. Wszystkie te czynności i pomiary muszą być zanotowane w dzienniku budowy, który jest podstawą do całkowitego zakończenia budowy i jej odbioru.

 2. Prowadzenie dziennika budowy to kolejna rzecz, której nie zrobisz samodzielnie. Kierownik budowy musi być obecny przy każdej tego typu inwestycji. To do Ciebie należy obowiązek jego wynajęcia. Kierownik będzie prowadził nadzór nad budową i uzupełniał wpisy w dzienniku budowy, zgodnie z postępem prac. Każdy wpis musi być podbity pieczątką. Kierownik budowy musi mieć odpowiednie wykształcenie i uprawnienia. Ponadto musi przynależeć do izby samorządu zawodowego, dlatego nie można wyznaczyć szwagra, jako kierownika budowy.

 3. Przyłącza i media, które wymagają odbioru i podpisu, także muszą być wykonane przez osoby z odpowiednimi uprawnieniami. Twój dom musi posiadać takie przyłącza, jak woda, gaz i prąd, to właśnie po ich instalacji wymagane są protokoły odbioru, które wymagane są z kolei do zakończenia i odbioru budowy.
 • Na pierwszy ogień – kominiarz. Musi on sporządzić i podpisać protokół odbioru, wszystkich przewodów kominowych i wentylacyjnych. Sprawdza również poprawność wykonania kominów, czy zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną i nie będą zagrażały życiu, podczas użytkowania. Sprawdza również, ciągi wentylacyjne, które muszą być sprawne, choćby pod względem użytkowania instalacji gazowych.
 • Drugi w kolejce czeka gazownik z odpowiednimi uprawnieniami SEP. Odpowiedzialny jest za sprawdzenie stanu oraz szczelności instalacji gazowej. Często zdarza się, że osoba z takimi uprawnieniami, zajmuje się również podłączeniem i rozprowadzeniem instalacji w domu. Gazownik musi sporządzić odpowiedni protokół odbioru wykonanej instalacji. Jest to kolejny wymagany do odbioru budynku, dokument. Do wykonania instalacji gazowej, niezbędny będzie również osobny projekt, w którym określone będzie, którędy instalacja ma być poprowadzona i z jakich materiałów wykonana.
 • Trzecim specjalistom, od którego potrzebny będzie Ci protokół odbioru, jest elektryk. Najlepiej skonsultować się z nim, jeszcze przed rozpoczęciem rozprowadzania instalacji w budynku. Być może podpowie Ci ciekawe rozwiązania. Elektryk z odpowiednimi uprawnieniami SEP i certyfikatami rozprowadzi całą instalację w Twoim domu. Jeśli znasz się na elektryce, ale nie posiadasz stosownych uprawnień, dogadaj się z wynajętym elektrykiem, ustalcie szczegóły i sam rozpruwać kable w budynku. Rozprowadzenie kabli to proste zadanie jedyne, co musisz wiedzieć, to gdzie i jakie przekroje kabli podciągnąć. Elektryka wezwiesz do podłączenia wszystkich kabli z bezpiecznikami w skrzynce elektrycznej. Jeśli się zgodzi na takie rozwiązanie, to z pewnością zaoszczędzisz sporą sumę pieniędzy.

Jaka jest różnica pomiędzy budową domu systemem gospodarczym a zleceniem jej firmie?

Budując dom systemem gospodarczym:

 • Możesz dopasować poszczególne etapy budowy, do swoich możliwości finansowych,
 • Wybierasz materiały budowlane z różnych sklepów i różnych producentów, czyli tam, gdzie Ci się podoba,
 • Musisz mieć dużo wolnego czasu i wiedzę praktyczną,
 • Jakość wykonanych prac, zależy od Ciebie,
 • Czas budowy zazwyczaj trwa długo, 2/3 lata, a czasem nawet dłużej.

Zlecenie budowy firmie:

 • Szybka realizacja planu,
 • Koszt budowy jest znacznie większy,
 • Nie musisz znać się na pracach budowlanych,
 • Nie masz pełnego wglądu w ceny i jakość materiałów budowlanych,
 • Masz gwarancję na wykonanie prac.

Zakup materiałów do budowy w systemie gospodarczym

Materiały budowlane są bardzo drogie. Patrząc z perspektywy budowy domu lub wykończenia mieszkania koszty mogą być naprawdę wysokie. Pamiętaj jednak, że nie tylko firmy budowlane otrzymują rabaty na zakup materiałów, Ty także możesz je otrzymać.

Przed rozpoczęciem prac budowlanych, rozejrzyj się w okolicznych sklepach, jak wyglądają poszczególne ceny materiałów budowlanych. Porównaj je ze sobą i wybierz ten sklep, który daje Ci najszerszy asortyment i jednocześnie ceny w nim nie są wygórowane.

Najlepiej w tym wypadku sprawdzą się markety budowlane. Kiedy wybierzesz już ten odpowiedni sklep, porozmawiaj z obsługą lub bezpośrednio z kierownikiem. Jestem pewien, że przy zakupie większej ilości materiałów, dostaniesz atrakcyjny rabat.

Budowa systemem gospodarczym, krótkie podsumowanie

Jak widzisz budowa domu systemem gospodarczym, jest opłacalna. Masz możliwość zaoszczędzenia naprawdę niemałych pieniędzy. W tym artykule opisałem tylko kilka prac związanych z budową, jeśli policzylibyśmy wszystkie etapy od A do Z, czyli od wykopów do przeprowadzki, to jestem pewien, że suma byłaby znacznie większa. Z doświadczenia wiem, że niektóre prace są dużo droższe niż sam materiał. Wykonując je samodzielnie, jesteś w stanie dużo zaoszczędzić. Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że budowa domu własnymi rękami może być tańsza nawet o 50% w porównaniu do zakupu domu w stanie deweloperskim.

ZOBACZ POZOSTAŁE ARTYKUŁY

2 KOMENTARZE

  • Nie wszystko da się zrobić samemu, ale na pewno większość prac. Te, które zrobimy samodzielnie z pewnością pozwolą nam oszczędzić dużo pieniędzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklama

Dołącz do nas

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z najlepszymi informacjami

Najnowsze artykuły

Komentarze