poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaBudowaCena drewna 2022 — Ile zapłacimy i dlaczego tak drogo

Cena drewna 2022 — Ile zapłacimy i dlaczego tak drogo

Cena drewna konstrukcyjnego jak i opałowego zaczęła szybować w górę już w 2020 r. Obecnie koszt 1m3 drewna osiąga rekordowy wynik i nic nie wskazuje na to, aby ceny się zatrzymały. Wysokie koszty poniesiemy także w przypadku wyrobów drewnianych, pelletu i trocin. Sytuacja w Polsce i na świecie, a także zmiany w warunkach sprzedaży drewna w lasach państwowych powodują, że cena drewna może być znacznie wyższa. Zobacz, jaka jest obecnie cena drewna konstrukcyjnego, ile kosztuje kubik drewna opałowego, gdzie najlepiej kupić drewno oraz co wpływa na ceny drewna.

Spis treści:

Cena drewna — co na nią wpływa?

Na obecną cenę drewna ma wpływ wiele czynników. Do najważniejszych możemy zaliczyć:

 • wzrost cen paliw,
 • wzrost cen energii elektrycznej,
 • zwiększone zapotrzebowanie na drewno,
 • zmniejszenie zasobów drewna w Polsce,
 • sytuacja na świecie (pandemia, wojna na Ukrainie),
 • zmiana warunków sprzedaży drewna przez lasy Państwowe,
 • rosnąca inflacja.

Każda budowa domu wymaga użycia drewna, począwszy od szalunków, poprzez więźbę dachową, na opale kończąc. Dodatkowo w każdy mieszkaniu znajdują się elementy drewniane np. w postaci mebli. Zapotrzebowanie na drewno rośnie z roku na rok, a niestety surowca jest coraz mniej.

Polska jest jednym z czołowych producentów drewna w Europie, jednak nadmierna eksploatacja lasów i eksport  wyrobów drewnianych poza granice kraju powodują zmniejszenie zasobów drewna. Jest to jeden z głównych czynników wpływających na cenę drewna i wyrobów drewnianych. Ponadto taka sytuacja powoduje, że drewno jest coraz mniej dostępne i coraz trudniej jest je kupić. Można by rzec, że rozpoczęła się walka o ten surowiec.

Wojna na Ukrainie spowodowała, nałożenie sankcji na Rosję, z której Polska importowała drewno. Ukraina także była jednym z większych dostawców tego surowca. Brak importowanego drewna przyczynia się bezpośrednio do zmniejszenia naszych zasobów. Z kolei pandemia i ograniczenia z niej wynikające spowolniły rozwój w wielu branżach, również w budownictwie. Jej zakończenie i zniesienie ograniczeń spowodowało nagły wzrost zapotrzebowania na tarcicę. Oprócz tego ciągle rosnące ceny paliwa i energii elektrycznej przekładają się na większe koszty pozyskania i pocięcia drewna, a to z kolei podnosi ostateczną cenę za surowiec.

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, rząd wprowadził nowe zasady dotyczące sprzedaży drewna z lasów państwowych. Dotychczas na sprzedaż dla stałych odbiorców przeznaczone było 80% pozyskanego drewna. Obecnie zmniejszono tę ilość do 70%. Pozostałe 30% sprzedawane jest na aukcjach, na których kupcem jest ten, kto zapłaci najwięcej. Taka sytuacja nie tylko podnosi cenę za 1m3 tarcicy, ale także sprawia, że drewno staje się mniej dostępne w sprzedaży.

ceny drewna

Cena drewna — ile kosztuje kubik drewna

Ceny drewna uzależnione są w dużej mierze od regionu Polski. Do tej pory przez wiele lat 1m3 drewna tartacznego iglastego można było kupić za około 600-1000 zł. Obecnie cena jest wyższa o 100, a nawet 200%. Na podstawie informacji z kilku tartaków, cena waha się w przedziale 1500-2500 zł za 1m3 drewna budowlanego impregnowanego.

Cennik drewna na dach

Na więźbę dachową potrzebujemy tarcicy o różnych wymiarach, najczęściej są to:

 • murłaty 14×14 cm — ich cena mieści się w przedziale 35-60 zł za 1 mb,
 • krawędziak 14×16 cm — to koszt w przedziale 70-85 zł za 1 mb,
 • krawędziak 12×12 cm — cena za 1 mb mieści się w przedziale 35-50 zł za 1 mb,
 • krokwie 10×10 cm lub 7×14 cm — koszt za 1 mb krokwi w tych rozmiarach to 20-45 zł,
 • kantówki 4×5 cm — to koszt w granicach 4-6 zł za 1mb,
 • łata 6×4 cm – 4-7 zł za 1 mb,
 • kontrłata 2,5×6 cm- kosztuje w granicach 3-4,50 zł za 1 mb,
 • deska calowa (22/25 mm grubości i 16 cm szerokości) – ich cena to około 4,80-6 zł 1 mb,
 • deska podłogowa ( 28/32 mm grubości i 16 cm szerokości) – za nie zapłacimy 8-12 zł za 1 mb.
 • deska tarasowa (28/32 mm) – w zależności od rodzaju drewna za deskę tarasową zapłacimy w przedziale 60-230 zł za 1m2.
cennik drewna na dach

Cena drewna opałowego

Koszt drewna opałowego uzależniony jest od rodzaju drewna i jego kaloryczności. Na cenę ma również wpływ to, czy drewno jest świeże, czy też sezonowane. Najpopularniejsze z nich to:

 • drewno opałowe iglaste (sosna, świerk, jodła, modrzew) – koszt waha się w przedziale 180-300 zł za 1 m3
 • drewno opałowe liściaste (buk, dąb, jesion, grab, olcha, brzoza)- za te gatunki musimy zapłacić 300-800 zł za 1m3.
cena drewna opałowego

Gdzie najlepiej kupić drewno?

Niezależnie od tego, na co potrzebujesz drewno, czy to na więźbę dachową, czy też na opał na zakupy najlepiej jest wybrać się do tartaku. Jeśli interesuje nas większa ilość drewna, cenę koniecznie trzeba porównać w kilku tartakach, bo może się znacznie różnić w zależności od danej firmy. Mało opłacalne okazują się zakupy w składach budowlanych. Narzucana w nich marża może wynosić nawet 100% ceny, którą zapłacimy w tartaku.

ile kosztuje kubik drewna

Ceny drewna — podsumowanie

Drewno budowlane oraz opałowe nie jest obecnie najtańsze. Era taniego drewna już dawno się skończyła. Musimy liczyć się z dużymi kosztami, kupując drewno na dach lub drewno opałowe. Ponadto rosnące ceny drewna odczujemy również w innych segmentach, np. kupując meble. Podane powyżej ceny są uśrednione na podstawie aktualnych cenników kilku tartaków i składów budowlanych znajdujących się na terenie woj. śląskiego. Są jedynie orientacyjne i dotyczą drewna mokrego z impregnacją lub bez. Ceny zmieniają się dynamicznie więc aby dowiedzieć się, jaki będzie koszt za poszczególne elementy, najlepiej skontaktować się z najbliższym tartakiem. Koszt 1m3 tarcicy może różnić się także od ilości zamawianego drewna. Im zamawiamy więcej, tym cena może być niższa.

Sprawdź pozostałe artykuły z kategorii: Poradnik budowlany, Budowa i remont

ZOBACZ POZOSTAŁE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklama

Dołącz do nas

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z najlepszymi informacjami

Najnowsze artykuły

Komentarze