poniedziałek, 9 września, 2024
Strona głównaOgródPrace ogrodoweCzerwiec w ogrodzie – prace ogrodowe w czerwcu

Czerwiec w ogrodzie – prace ogrodowe w czerwcu

Czerwiec w ogrodzie to czas intensywnego wzrostu roślin. Niektóre z nich już dawno zakończyły okres kwitnienia, inne z kolei nadal wypuszczają kwiaty. W tym miesiącu przypada kalendarzowe lato i najdłuższy dzień w roku. Na zewnątrz jest już ciepło, możemy zatem dużo czasu spędzić na świeżym powietrzu, odpoczywając i doglądając roślinność. Koniec maja i początek czerwca to okres pierwszych zbiorów w ogródku warzywnym. Ogród w czerwcu wymaga odpowiedniej pielęgnacji, zobacz w takim razie, jakie prace trzeba wykonać w tym miesiącu.

Spis treści:

  1. Czerwiec w ogrodzie
  2. Prace ogrodowe w czerwcu – ogródek warzywny
  3. Ogród w czerwcu – drzewa, krzewy i kwiaty
  4. Prace w ogrodzie w czerwcu – trawnik
  5. Czerwiec w ogrodzie – walka ze szkodnikami i chorobami
prace ogrodowe w czerwcu

Czerwiec w ogrodzie

Czerwiec to dość ciepły i słoneczny miesiąc. Możemy spodziewać się nawet upałów, a deszczowe i burzowe dni są nieliczne, możemy policzyć je na palcach. Z jednej strony to dobra wiadomość, bo rośliny w naszym ogrodzie potrzebują teraz dużo ciepła i słońca, aby owoce i warzywa mogły swobodnie dojrzewać. Niestety brak deszczu nie sprzyja rozwojowi i dojrzewaniu roślin, a zatem będziemy musieli często i systematycznie je podlewać. Rosnąca temperatura powoduje szybkie nagrzewanie się gleby i odparowywanie wody, co może doprowadzić do przesuszenia ziemi. W konsekwencji nasze rośliny zwiędną i uschną, dlatego tak ważne jest codzienne podlewanie. 

Pamiętaj, aby nawadnianie wykonywać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, kiedy słońce nie jest takie intensywne, w przeciwnym razie może dojść do ich poparzenia. Do podlewania najlepsza jest deszczówka złapana do beczek lub zbiorników. Rośliny bardzo ją lubią, dużo bardziej niż wodę kranową. Dodatkowo korzystając z takiego rozwiązania, zaoszczędzimy sporo na rachunkach za wodę, która jest obecnie stosunkowo droga.

ogród w czerwcu

Prace ogrodowe w czerwcu – ogródek warzywny

W czerwcu szczególnie musimy zadbać o nasz ogród warzywny i szklarnię jeśli taką posiadamy. W naszym warzywniku pojawiają się pierwsze puste przestrzenie po wczesnych zbiorach np. rzodkiewki. W tych miejscach możemy posadzić kolejne warzywa, które dojrzewają nieco później. W tym miesiącu wciąż możemy zasiać późne odmiany marchwi i buraków ćwikłowych oraz pietruszkę, pory i selery.

Dosiewamy fasolkę szparagową, groszek i rzodkiewkę na późniejsze zbiory. Jest już na tyle ciepło, że spokojnie możemy wysadzić rozsady roślin na stałe miejsca. W gruncie sadzimy kapustę, sałatę, kalafiory, brokuły, siejemy koperek, szczaw, szpinak i ogórki jeśli jeszcze ich nie wsadziliśmy, a także rośliny ciepłolubne tj. pomidory czy paprykę. Najlepszy efekt i największe zbiory uzyskamy, sadząc rośliny ciepłolubne w tunelach foliowych lub szklarni.

Rośliny, które są już większe, wymagają podparcia. Aby zaoszczędzić miejsce w naszym ogródku i ułatwić sobie przyszłe zbiory wykonujemy palikowanie pomidorów, ogórków, papryki i roślin, które bujnie się rozrastają. W tym celu przy każdej roślinie wbijamy ostrożnie palik i przywiązujemy ją, aby rosła pionowo. Możemy także wbić paliki na brzegach naszego warzywnika, a pomiędzy nimi rozciągnąć drut lub sznurek. Wtedy rośliny przywiązujemy pionowo do rozciągniętego sznurka. Oprócz  lepszego wzrostu uchronimy je przed uszkodzeniami i złamaniem. Dodatkowo rośliny nie będą przykrywały się wzajemnie, a owoce nie będą leżały bezpośrednio na ziemi, co przyczyni się do ich czystości i lepszego dojrzewania.

Zasiane wcześniej warzywa energicznie rosną, więc musimy je przerzedzić. Usuwamy najmniejsze i najsłabsze sadzonki w zbyt gęsto rosnących skupiskach. Wykonując taki zabieg, silniejsze sadzonki będą miały więcej miejsca i składników odżywczych do wzrostu. Warzywa będą większe i zdrowsze. 

Na zewnątrz jest ciepło, a promienie słoneczne nagrzewają szklarnie i tunele foliowe do wysokiej temperatury, aby nie sparzyć naszych roślin, musimy zapewnić im przepływ świeżego powietrza. Szklarnie i tunele wentylujemy, otwieramy drzwi i wpuszczamy świeże powietrze. Na noc z powrotem je zamykamy. Aby obniżyć temperaturę w szklarni, możemy zastosować specjalne przykrycia, które zapewnią cień i niższą temperaturę wewnątrz. Rośliny podlewamy przynajmniej raz dziennie, aby nie zwiędły i miały odpowiednią wilgotność. 

Wraz z warzywami i owocami, zarówno na powierzchni, jak i pod przykryciami intensywnie rosną również chwasty. Regularnie je usuwamy, aby nasz ogródek nie zarósł. Plewienie wykonujemy co kilka dni, jak tylko pojawią się niechciane rośliny. Dzięki temu nie będą one zabierały składników odżywczych i wody naszym warzywom. Po odchwaszczeniu nawozimy nasze uprawy nawozem azotowym. Przycinamy także bujnie rozrośnięte i przerośnięte zioła tj. tymianek, mięta, szczypiorek, rozmaryn, pietruszka czy szałwia. Dzięki temu odmłodzimy je i zmusimy do wypuszczenia nowych, gęstych pędów.

Systematycznie zbieramy dojrzałe owoce tj. truskawki, jagody i poziomki, rabarbar, a także pod koniec miesiąca, wczesne odmiany czereśni, porzeczki, malin i agrestu.

Pozbywamy się mrówek, jeśli zaczynają się gromadzić w naszym warzywniku. Jeżeli się tam zadomowią, mogą zniszczyć nasze uprawy. (Sprawdź: Domowy sposób na mrówki w ogrodzie). Ponadto sprawdzamy rośliny, czy nie zostały zaatakowane przez inne szkodniki np. mszyce, czy gąsienice. Jeśli okaże się, że tak, musimy podjąć stosowne kroki, aby się ich pozbyć.

Ponadto, często podlewana gleba ubija się, więc powinniśmy ją delikatnie spulchnić. Zapewni to lepszy wzrost naszych roślin i ułatwi dostęp powietrza i składników odżywczych do korzeni. 

ogród w czerwcu - pierwsze owoce

Ogród w czerwcu – drzewa, krzewy i kwiaty

W czerwcu, a w zasadzie już pod koniec maja, możemy wynosić na zewnątrz drzewka, krzewy i kwiaty domowe — ozdobne. Wysadzamy również na zewnątrz rośliny jednoroczne oraz dwuletnie tj. stokrotki, bratki czy goździki.

W czerwcu jest również odpowiednia pora na przycinanie drzewek i krzewów ozdobnych. Przycinamy forsycje, pigwowce, tawułki, żywopłoty liściaste i iglaste. Usuwamy także przekwitłe kwiatostany z różaneczników, róż i liliowców. Pozbywamy się dzikich pędów wyrastających z ziemi. Usuwamy stare i chore pędy, natomiast te najsilniejsze podwiązujemy na podpórkach. 

Wykopujemy cebulki kwiatów kwitnących na wiosnę tj. szafirki i tulipany. Rozdzielamy je i ukrywamy w chłodnym miejscu na kolejny rok.

Wykonujemy sadzonki roślin tarasowych i pobieramy niezdrewniałe sadzonki niektórych drzew i krzewów np. brzozy, wierzby, wiąza, wiśni ozdobnych, wrzosu, forsycji czy hortensji. Warto zainteresować się również winogronem. Usuwamy młode kiście, rosnące przy pniu oraz te, które na pierwszy rzut oka wyglądają na chore.

czerwiec w ogrodzie - trawnik

Prace w ogrodzie w czerwcu – trawnik

Trawnik, który szybko rośnie, również wymaga naszej pielęgnacji. Kosimy go regularnie co kilka dni. Najlepiej jest robić to wcześnie rano lub późnym popołudniem, aby nie narażać skoszonej trawy na intensywne promienie słoneczne. Skoszoną trawę zbieramy. Możemy użyć jej jako ściółka i wysypać pod drzewkami, krzewami i innymi roślinami. Dzięki temu dostarczymy naturalnych składników odżywczych roślinom, a ponadto gleba wokół nich nie będzie tak szybko wysychała. Pozostałą część skoszonej trawy wrzucamy do kompostownika.

Nawozimy i odżywiamy nasz trawnik nawozem wieloskładnikowym. Jeśli czas nam pozwoli, to możemy również go wygrabić, co poprawi jego wzrost i ograniczy rozrastanie się mchu. Jeśli w trawniku pojawiają się niechciane chwasty, to przed koszeniem warto, wyrwać je z korzeniami. Jeżeli mamy taką możliwość to wskazane jest podlewanie trawnika, chociaż co drugi dzień.

prace ogrodowe w czerwcu - walka ze szkodnikami

Czerwiec w ogrodzie – walka ze szkodnikami i chorobami

Czerwiec w ogrodzie to nie tylko pielęgnacja, koszenie, pielenie i nawadnianie roślin. W tym okresie musimy skupić się także na walce ze szkodnikami i chorobami atakującymi nasze rośliny. Prawidłowa ochrona naszych roślin pozwoli zachować ich zdrowie, piękny wygląd i duże plony.

Większość oprysków wykonuje się wczesną wiosną, zanim rośliny zawiążą pąki, jednak nie zawsze nam się to udaje. Teraz jest odpowiednia pora, aby podjąć walkę z mszycami, które wysysają składniki odżywcze z liści, często doprowadzając do wysuszenia młodych roślin. Do walki z mszycami możemy użyć domowych sposobów tj. ocet czy wywary z pokrzyw, cebuli i czosnku oraz inne metody, jednak najskuteczniejsze i dające szybkie efekty będą opryski przeznaczone specjalnie do zwalczania mszyc. 

Ponadto warto podjąć walkę z mrówkami, które chronią mszyce, a w zamian za to żywią się wydzielaną przez nie słodką spadzią.

Dodatkowo zwalczamy przędziorki, nasionnice, owocówki, zwójki, gąsienice i chrząszcze.

Oprócz szkodników warto zabezpieczyć rośliny przed chorobami tj.: plamistość liści, mączniak, rdza, fytoftoroza, szara pleśń, mączniaki i parch. Na wszystkie choroby i szkodniki znajdziemy odpowiednie środki chemiczne np. z firm tj.: Agrecol, Substral lub Protect Garden. Jeśli jednak chcemy, aby nasz ogród był ekologiczny — wolny od chemii i pestycydów, musimy korzystać z naturalnych środków ochrony roślin. 

Kolejną rzeczą, jaką powinniśmy zrobić to zabezpieczenie owoców przed ptakami. Możemy otulić drzewka siatką lub rozmieścić na drzewkach odstraszacze. Dzięki temu np. szpaki nie zjedzą naszych czereśni.

prace w ogrodzie w czerwcu

Sprawdź pozostałe artykuły z kategorii: Ogród a także:
Styczeń w ogrodzie, Luty w ogrodzie, Marzec w ogrodzie, Kwiecień w ogrodzie, Maj w ogrodzie, Lipiec w ogrodzie, hydrofor jedno czy trzyfazowy

Zobacz także: Przydatne narzędzia do pracy w ogrodzie

ZOBACZ POZOSTAŁE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklama

Najnowsze artykuły

Komentarze