Czyszczenie fug to bardzo mozolne i pracochłonne zajęcie. Wymaga dużo cierpliwości i użycia odpowiednich środków czyszczących. Czy to w kuchni, łazience czy też w pomieszczeniu gospodarczym niemal każdy ma w swoim domu płytki i fugi. To właśnie w nich zbiera się brud. Na fugach często pojawiają się grzyby i pleśnie. To idealne miejsce do ich rozwoju, szczególnie w wilgotnych i zacienionych pomieszczeniach. Warto wiedzieć czym doczyścić fugi, aby ich nie zniszczyć, a nasza praca dała zadowalające efekty.
Czyszczenie fug
Wszyscy chcemy, aby w naszych domach panował porządek. Aby pomieszczenia były czyste, schludne i pachnące. Nie zawsze jednak da się to uzyskać bez odpowiedniego nakładu pracy. Zazwyczaj czynność taką jak czyszczenie fug przeprowadzamy sporadycznie. Zdarza się nawet, że mycie fug wykonujemy raz do roku przeważnie w okresie przedświątecznym. Okazuje się, że jest to jeden z powodów powstawania na fugach pleśni, grzybów i przebarwień. Aby tego uniknąć, należy myć je znacznie częściej i dodatkowo zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczeń, w których jest wilgotno.
Fugi to bardzo newralgiczne miejsca. Zazwyczaj znajdują się nieco niżej i głębiej niż płytki dlatego zbierają się w nich zanieczyszczenia i wilgoć. To z kolei sprzyja rozwojowi bakterii, grzybów i pleśni. Przyczynia się to również do powstawania wszelkich wykwitów i przebarwień. Nawet codzienne mycie podłóg nie zagwarantuje pięknych i czystych fug. Aby fugi wyglądały jak nowe, to musimy skupić się konkretnie na nich i czyścić je centymetr po centymetrze używając do tego odpowiednich środków czyszczących.
Warto, aby w naszym domu znalazły się zarówno środki czyszczące, jak i dezynfekujące, które również niszczą pleśnie i grzyby. Płyny dezynfekujące muszą znaleźć się w Twoim asortymencie ze środkami czystości. Aby, zachować czystość w domu ważna jest regularność oraz dbanie o szczegóły — przede wszystkim w kuchni i łazience.
Do mycia fug używamy miękkiej szmatki lub gąbki. Wiele osób chcąc pozbyć się uporczywych zabrudzeń i przebarwień szoruje fugi ostrymi narzędziami, druciankami czy twardymi szczotkami. Pomimo tego, że na chwilę osiągniemy zamierzony efekt, nie jest to dobre rozwiązanie. Stosując taki zabieg, naruszymy strukturę fugi i zmniejszymy jej grubość. Na jej powierzchni powstaną dodatkowe rysy i wgłębienia, gdzie będzie zbierała się wilgoć. Ponadto stosując twarde i ostre narzędzia, możemy uszkodzić glazurę lub terakotę.
W niektórych sytuacjach, gdzie fugi zostały już zaatakowane przez pleśnie i grzyby, może okazać się, że będzie konieczna ich wymiana. Dzieje się tak nawet w sytuacjach kiedy systematycznie je czyścimy. Powodem tego mogą być błędy popełnione podczas prac wykończeniowych tj. użycie nieodpowiednich klejów, zapraw czy nawet samej fugi, zbyt wczesne ułożenie płytek na wilgotną powierzchnię lub zbyt słaba wentylacja w pomieszczeniu. W takim przypadku można spróbować zdrapać wierzchnią warstwę fugi, dokładnie ją wysuszyć i zaimpregnować środkiem grzybobójczym. Po takim zabiegu należy uzupełnić zdrapane ubytki fugi.
Nie zawsze taka czynność przynosi oczekiwane efekty. Pleśń może pojawić się ponownie po pewnym czasie. Zarodniki grzybów i pleśni zalegają głęboko w starej fudze i mogą nadal się rozrastać. Jedynym rozwiązaniem jest całkowite i dokładne usunięcie starej fugi. Po jej usunięciu także należy osuszyć i zaimpregnować te miejsca. A zatem czym doczyścić fugi, aby ich nie zniszczyć?
Czym doczyścić fugi? Czyszczenie fug domowym sposobem
Zanim sięgniesz po silne środki czyszczące, spróbuj wyczyścić fugi prostymi domowymi sposobami. W wielu przypadkach okazują się one skuteczne i w zupełności wystarczające. Dodatkowo są delikatne i zupełnie bezpiecznie dla płytek. Wykorzystaj do tego tanie i łatwo dostępne środki.
Czyszczenie fug octem
Ocet ma wszechstronne działanie. Wykorzystujemy go nie tylko jako przyprawę pobudzającą apetyt i poprawiającą trawienie. Smarujemy nim także ukąszenia po owadach i oparzenia słoneczne. Ocet, czyli kwas octowy ma bardzo dobre właściwości grzybo i bakteriobójcze. Skutecznie rozmiękcza wszelakie zabrudzenia. Świetnie sprawdzi się do dezynfekcji zainfekowanych pleśnią fug. Dzięki swojemu działaniu zablokuje ich rozwój, usunie zanieczyszczenia i rozjaśni przebarwienia.
W połączeniu np. z sodą oczyszczoną jest doskonałym środkiem czyszczącym. W zależności od stopnia zabrudzenia fug możemy rozcieńczyć ocet z ciepłą wodą i takim roztworem wyczyścić fugi. Jeśli zabrudzenia i przebarwienia są dość mocne, nanosimy na fugi nierozcieńczony ocet i pozostawiamy go na kilka minut. Po pewnym czasie szorujemy delikatnie zabrudzenia. Jeżeli zabrudzenia nie znikły całkowicie, czynność powtarzamy. Minusem tego rozwiązania jest intensywny zapach. Nie każdy lubi zapach octu, a on może utrzymywać się dłuższą chwilę w pomieszczeniu.
Czyszczenie fug soda
Soda podobnie jak ocet ma bardzo szerokie zastosowanie, począwszy od kuchni przez kosmetykę ciała, aż do czyszczenia powierzchni. Jest substancją lekko żrącą i zmiękczającą. Doskonale sprawdza się przy wybielaniu przebarwień i zżółknięć. Świetnie także pochłania nieprzyjemne zapachy. Ze względu na swoje właściwości stosowana jest do usuwania silnych zabrudzeń np. z tłuszczu. Świetnie sprawdza się przy czyszczeniu fug oraz jako dodatek do środków czyszczących. Można wyszorować nią zabrudzone fugi z niewielkim dodatkiem ciepłej wody lub przygotować specjalny preparat czyszczący.
Aby uzyskać mocniejszy środek czyszczący, wymieszaj sodę oczyszczoną z niewielką ilością octu, kwasku cytrynowego lub płynu do naczyń. Tak przygotowanym preparatem wyszoruj fugi, używając do tego miękkiej gąbki. Na końcu przetrzyj fugi czystą ściereczką i ciepłą wodą. Soda usunie nie tylko zabrudzenia, ale także przebarwienia, pleśnie, grzyby, osad i kamień.
Czyszczenie fug domestosem
Znany nam wszystkim domestos to dość silny, żrący środek chemiczny. Wykorzystujemy go najczęściej do mycia i dezynfekcji toalety. Domestos jest świetnym środkiem bakterio, grzybo i pleśniobójczym. Jest na tyle silnym środkiem, że trzeba używać go ostrożnie. Użyty na metalowych elementach spowoduje, że powstaną przebarwienia. Najlepiej rozcieńczyć go z wodą w proporcjach 50/50. Środek ten może rozjaśnić delikatnie fugi.
Za sprawą chloru, który znajdziemy w jego składzie, skutecznie zabija wszelkie bakterie i drobnoustroje w tym pleśnie i grzyby atakujące nasze fugi. Dzięki niemu pozbędziesz się różnego rodzaju osadów oraz kamienia osadzającego się na fugach np. pod prysznicem. Jest to bardzo dobry środek do czyszczenia fug zarówno w łazience, jak i w kuchni.
Czyszczenie fug kwaskiem cytrynowym
Kwasek cytrynowy stosujemy nie tylko do herbaty czy potraw. Jest to bardzo dobry środek wybielający i rozjaśniający. Potrafi skutecznie zmiękczyć i rozpuścić kamienie i osady powstające z wody, dlatego wykorzystuje się go do produkcji środków czyszczących. Kwasek cytrynowy działa dodatkowo bakterio i grzybobójczo. Jest to świetny naturalny środek czyszczący i dezynfekujący.
Stosując kwasek, pozbędziesz się pleśni i grzybów na fugach. Rozjaśnisz przebarwienia, które powstały w ich wyniku. Usuniesz kamień i zacieki. Nabłyszczysz i zdezynfekujesz dodatkowo płytki. Możesz użyć go bezpośrednio na zabrudzenia w postaci płynu lub użyć go w połączeniu np. z sodą oczyszczoną w postaci pasty. Nanieś kwasek na fugi i odczekaj kilka minut. Następnie wytrzyj zabrudzenia czystą ścierką. W przypadku delikatnych zabrudzeń możesz od razu przetrzeć nim fugi.
Czyszczenie fug wodą utlenioną
Kolejnym ciekawym sposobem na mycie fug jest użycie do tego celu wody utlenionej. Jest to produkt bakteriobójczy odkażający. Utleniające się cząsteczki tlenu po naniesieniu preparatu na fugę zmiękczają i pomagają usunąć zabrudzenia. Woda utleniona jest tania i dostępna w każdej aptece więc bez problemu i bez większych wydatków możesz wypróbować ten sposób. Wystarczy nanieść niewielką ilość wody na fugę i po krótkiej chwili wyszorować ją gąbką lub miękką szczoteczką. Możesz także przygotować pastę czyszczącą, łącząc wodę utlenioną z sodą oczyszczoną i tak przygotowaną gęstą pastą wyszorować fugi. Na koniec wystarczy przetrzeć fugi czystą ściereczką.
Czyszczenie fug myjką parową
Czyszczenie fug parą wodną to bardzo ekologiczny, a zarazem skuteczny sposób na pozbycie się brudu, pleśni i zarazków. Gorąca para wodna zmiękcza zanieczyszczenia i zabija grzyby, pleśnie i bakterie. Rozpuszczony brud spływa wraz ze skroploną wodą. W przypadku używania pary wodnej do czyszczenia fug nie stosuje się żadnych środków czyszczących. Stosując tę metodę, mamy pewność, że fugi nie zmienią koloru, co może być kluczowe przy ciemnych fugach.
Dzięki parze wodnej osiągniesz efekt czystej i zdezynfekowanej powierzchni. W pierwszej kolejności musisz zdecydować się na odpowiednie urządzenie generujące parę wodną pod ciśnieniem. Parownica powinna być wyposażona w końcówki do różnych zastosowań i drobnych detali. Na rynku dostępne jest wiele rozwiązań, które wykorzystasz nie tylko do mycia fug, ale również do mycia okien oraz innych powierzchni. Minusem jest to, że parownice nie należą do najtańszych, jednak przydadzą ci się do wielu zastosowań.
Czyszczenie fug specjalistycznymi środkami
Pomimo tego, że środki chemiczne do czyszczenia fug są bardzo skuteczne, powinniśmy pozostawić je na sam koniec, kiedy inne metody zawiodą. Płyny przeznaczone do mycia fug są bardzo silne i żrące. Skutecznie usuwają pleśnie grzyby i bakterie blokując im możliwość rozwoju. Są jednak nie do końca bezpieczne dla naszej skóry. Mają również drażniący i nieprzyjemny zapach, który może długo utrzymywać się w pomieszczeniu.
Często zdarza się, że środki chemiczne są na tyle silne, że rozjaśniają fugi. Może to być pomocne przy białych fugach niestety przy ciemnych już nie. Decydując się na takie rozwiązanie, należy dobrać odpowiedni środek do powierzchni. Jedne środki przeznaczone są do glazury inne do terakoty, a jeszcze inne do gresu. Środki chemiczne trzeba używać zgodnie z instrukcją, aby nie zniszczyć powierzchni płytek.
Jak zabezpieczyć fugi przed brudem, pleśnią i grzybami?
Nie ma stuprocentowej metody przed zabezpieczeniem fug. Zawsze jest możliwość pojawienia się pleśni i grzybów, a wpływa na to wiele czynników. Skutecznym sposobem na ograniczenie ich powstawania jest impregnacja fug specjalnymi środkami. Pozwalają one zachować świeżość przez dłuższy czas. Ograniczają powstawanie pleśni i grzybów i ograniczają przyleganie brudu do fug. Zaimpregnowane fugi dużo łatwiej jest wyczyścić. Podobnie działają renowatory do fug. Działanie tych środków z pewnością jest skuteczne, jednak mogą one nieco przyciemnić fugi.
Alternatywom dla takich środków jest fuga epoksydowa. Tworzy ona śliską i odporną powierzchnię, na której nie pojawiają się pleśnie czy grzyby. Fuga ta nie zmienia koloru po pewnym czasie i jest bardzo trwała. Jest ona bardziej odporna na zabrudzenia i łatwo ją umyć.
Czyszczenie fug krótkie podsumowanie
Czyszczenie fug to trudne zadanie, z którym zmaga się wiele osób. Aby na fugach nie pojawiały się pleśnie i grzyby, trzeba czyścić je regularnie i systematycznie. Na świeże i czyste fugi warto zastosować impregnat, który zabezpieczy je przed niszczącym działaniem wilgoci. Do czyszczenia fug warto na początku wypróbować domowe sposoby, a jeśli one nie przyniosą rezultatów, to dopiero wtedy sięgamy po chemiczne środki. Pamiętaj, aby do czyszczenia fug nie używać twardych i ostrych narzędzi.
Mam nadzieję, że ten poradnik jest dla Ciebie pomocny i skorzystasz z cennych wskazówek, które tutaj znajdziesz. Zapoznaj się z pozostałymi ciekawymi wpisami, które znajdziesz na stronie głównej: poradnik budowlany