poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaInstalacjeInstalacja centralnego ogrzewaniaDobór grzejników — Zobacz jak dobrać grzejniki do mieszkania

Dobór grzejników — Zobacz jak dobrać grzejniki do mieszkania

Dobór grzejników o odpowiedniej mocy jest bardzo ważną sprawą w kwestii ogrzewania. Dobrze dobrane grzejnik zapewnią nam ciepło na odpowiednim poziomie i komfort użytkowania. Wybór odpowiedniego rozwiązania nie jest prosty szczególnie jeśli zależy nam na stylowym wyglądzie i wysokiej wydajności. Grzejniki o zbyt małej mocy nie będą w stanie dogrzać mieszkania do odpowiedniej temperatury i znacząco wpłyną na efektywność całego ogrzewania. Zbyt duże grzejniki będą droższe i nie wykorzystamy w pełni ich mocy. Zobacz jak dobrać grzejniki, aby nasz wybór był optymalny i satysfakcjonujący.

Jak obliczyć moc grzejnika na dane pomieszczenie

Dobór grzejników powinniśmy rozpocząć od określenia zapotrzebowania na moc grzewczą każdego pomieszczenia. Domy jednorodzinne wolnostojące będą miały większe zapotrzebowanie na energię niż mieszkanie w bloku, które z czterech stron otoczone jest sąsiadami.

Moc grzewczą wyraża się w Watach (W). Określa ona zapotrzebowanie na energię (ciepło) jednego m2 powierzchni danej przestrzeni. Budując nowy dom, zapotrzebowanie na energię powinno być zawarte w projekcie budowlanym. Jeśli jednak nasz dom jest modernizowany, nie mamy projektu lub takie informacje nie zostały w nim zawarte, musimy oszacować tę wartość. Średnio określamy wartość zapotrzebowania na poziomie:

 • energooszczędne domy pasywne – 15/30 W/m2
 • nowoczesne domy energooszczędne – 30/50 W/m2
 • dobrze zaizolowany dom z nowoczesnymi oknami- 50/90 W/m2
 • słabo ocieplone domy z przeciętnymi oknami – 90/130 W/m2
 • starsze budynki bez ocieplenia lub słabą izolacją- 120/200 W/m2

Jeśli posiadamy projekt budowlany i jest w nim określone zapotrzebowanie na energię, to bez problemu możemy obliczyć  wymaganą moc grzejnika w każdym pomieszczeniu. Zrobimy to za pomocą prostego wzoru: 

A (m2) x B (W/m2) = C [W]

A — powierzchnia pomieszczenia (ilość metrów kwadratowych),

B — zapotrzebowanie na energię

C — moc grzejnika, jaką potrzebujemy do danego pomieszczenia

Czyli dla przykładu jeśli nasze pomieszczenie ma powierzchnię 20 m2, a zapotrzebowanie na energię wynosi  120 W/m2, to potrzebujemy grzejnika o mocy 2400 W, (20m2 x 120W = 2400W).

Jak obliczyć moc grzejnika na dane pomieszczenie

Dobór grzejników — jak obliczyć zapotrzebowanie na energię 

Jeżeli nie znamy wartości zapotrzebowania na energię w naszym domu, a chcemy ją dokładnie określić, musimy wziąć znacznie więcej czynników pod uwagę. Do obliczenia tego parametru potrzebne będą nam informacje tj.:

 • w jakiej strefie klimatycznej usytuowany jest budynek (strefa 1,2,3,4 czy 5), pokazuje ona średnią zewnętrzną i wewnętrzną temperaturę w ciągu roku dla danego regionu Polski,
 • jaki rodzaj budynku posiadamy, parterowy, piętrowy, bliźniak i to, dla którego pomieszczenia obliczamy moc,
 • jakie rarunki wietrzności panują w naszym regionie (normalne, korzystne, niekorzystne),
 • jaka jest izolacyjność cieplna naszego budynku (brak, słaba, średnia, dobra, bardzo dobra)
 • rodzaj pomieszczenia, dla którego obliczamy zapotrzebowanie i temperatura jaką chcemy osiągnąć (przykładowo: łazienka 22-24°C, salon, jadalnia 20-22°C, kuchnia 18-20°C, sypialnia 16-18°C)
 • ilość ścian zewnętrznych w danym pomieszczeniu,
 • powierzchnia pomieszczenia  (m2 lub m3),
 • ile % powierzchni ścian zajmują okna i drzwi balkonowe,
 • jaki rodzaj przeszklenia jest zamontowany (nowoczesne energooszczędne okna, przeciętne, stare nieszczelne).

Obliczenie tych wartości nie jest łatwe, dlatego z pomocą przychodzą nam kalkulatory doboru grzejników, z których możemy skorzystać za darmo. Kalkulator obliczy za nas potrzebną moc na podstawie podanych wyżej informacji. Z kalkulatora możesz skorzystać na stronie producenta grzejników Purmo: Kalkulator

dobór grzejników-strefa klimatyczna

Dobór grzejników do źródła ciepła

Warto wiedzieć, że producenci podają moc grzejników według temperatury zasilania, a wygląda to następująco: 

75/65/20²C

 • 75ºC – temperatura zasilania, 
 • 65ºC temperatura powrotu,
 • 20ºC temperatura wewnątrz pomieszczenia. 

Taką temperaturę pracy osiągamy np. w kotłach węglowych. Dla kotłów np. gazowych, których sprawność jest najwyższa przy niższych temperaturach parametr, który będzie nas interesował to:

55/45/20°C

 • 55ºC – temperatura zasilania, 
 • 45ºC temperatura powrotu,
 • 20ºC temperatura wewnątrz pomieszczenia.

Przy niższych temperaturach pracy pieca (woda grzewcza 55/45ºC) ten sam grzejnik będzie 2 razy większy niż w przypadku pieca na węgiel pracującego przy temperaturze 75/65ºC.

Dobór grzejników powinniśmy opierać nie tylko na obliczeniach i zapotrzebowaniu na energię, ale także biorąc pod uwagę piec, jaki posiadamy, czyli źródło zasilania i to, w jakich temperaturach pracuje najefektywniej.

Grzejniki dobieramy według tabeli grzewczej, którą producenci udostępniają na opakowaniach grzejników. W tabeli znajdziemy, jaką moc osiąga dany grzejnik lub pojedyncze żeberko przy temperaturach 75/65/20²C oraz 55/45/20°C.

grzejniki aluminiowe czy metalowe

Wymiana grzejników żeliwnych na aluminiowe lub płytowe

Jeśli zastanawiasz się nad wymianą starych żeliwnych grzejników i nie wiesz jaką moc powinny mieć nowe kaloryfery, to obliczysz to w prosty sposób. Standardowe żeberko grzejnika żeliwnego ma moc 130 W. Jeśli więc wymieniasz kaloryfer, który ma 10 żeberek to potrzebujesz nowego grzejnika o mocy 1300W. Oczywiście jeśli w pomieszczeniu było zbyt zimno, to należy kupić większy grzejnik, a jeśli było zbyt gorąco, to nieco mniejszy.

Dobór grzejników — aluminiowe czy metalowe?

Obecnie najczęściej wybieranymi grzejnikami są aluminiowe lub stalowe. Mało kto montuje masywne kaloryfery żeliwne, choć i one mają swoje zalety. Zarówno jedne jak i drugie sprawdzą się w większości instalacji c.o. Znając już odpowiednie zapotrzebowanie na moc cieplną, stajemy przed wyborem rodzaju grzejników. Porównajmy zatem grzejniki aluminiowe oraz metalowe/płytowe.

grzejniki płytowe wady i zalety

Grzejniki płytowe wady i zalety

Grzejniki stalowe składają się z paneli i właśnie stąd pochodzi ich nazwa. Wykonane są ze stali niskowęglowej. Arkusze blachy prasowane są pod dużym naciskiem, tworząc odpowiedni profil i kanały, którymi będzie przepływała woda. Następnie blachy są szczelnie ze sobą zgrzewane, tworząc panele grzewcze.  Niektóre modele pomiędzy panelami posiadają specjalne użebrowanie z blach, które ułatwia odprowadzanie ciepła do otoczenia.

Przeznaczone są głównie do pracy w instalacjach c.o. o zamkniętym obiegu. Doskonale sprawdzają się przy kotłach kondensacyjnych, pompach ciepła czy kolektorach słonecznych, gdzie ważne jest szybkie oddawanie ciepła. 

W przypadku grzejników panelowych mamy szeroki wybór jeśli chodzi o kształt, rozmiar, kolorystykę i moc grzewczą. Dany grzejnik może mieć jeden lub kilka paneli, im jest ich więcej, tym kaloryfer jest grubszy i ma większą moc. Do wyboru mamy również grzejniki pionowe lub standardowe poziome. Pozwala to na dobór idealnego rozwiązania jeśli chcemy go umieścić w jakiejś wnęce, na wąskiej ścianie lub poprostu jeśli chcemy uzyskać nowoczesny i designerski wygląd pomieszczenia.

Zalety grzejników płytowych

 • mała waga,
 • mała pojemność wody,
 • szeroki wybór kolorów,
 • bardzo duża oferta dostępnych modeli,
 • bardzo szeroki wybór rozmiarów i mocy grzewczej,
 • możliwość montażu w większości nowoczesnych instalacji c.o.,
 • szybko się nagrzewają,
 • szybko oddają ciepło,
 • wysoka temperatura przepływu wody nawet 110 stopni,
 • możliwość podłączenia od dołu oraz z boku.

Wady grzejników płytowych

 • wychładzają się niemal natychmiast po wyłączeniu ogrzewania,
 • narażone są na korozję,
 • nadają się do instalacji z zamkniętym obiegiem,
 • cięższe od grzejników aluminiowych,
 • trudniejsze w montażu niż kaloryfery z aluminium,
 • ich cena jest wyższa niż żeberka aluminiowe.
grzejniki aluminiowe wady i zalety

Grzejniki aluminiowe wady i zalety

Grzejniki aluminiowe składają się z wielu elementów zwanych żeberkami. Żeberka odlewane są z aluminium w odpowiednio zaprojektowanym kształcie. Po odlaniu w specjalnych formach elementy są oczyszczane i malowane proszkowo. Następnie poszczególne żeberka skręca się ze sobą, wkładając pomiędzy elementy uszczelkę. W ten sposób otrzymujemy cały grzejnik.

Producenci oferują grzejniki aluminiowe skręcone fabrycznie z określonej liczby żeberek. W ten sposób określają moc grzewczą całego grzejnika. Jeśli zależy nam na osiągnięciu innej mocy grzewczej, bez problemu możemy odkręcić kilka żeberek, zmniejszając jego moc lub dodać kilka tym samym zwiększając jego moc.

Grzejniki aluminiowe dostępne są w różnych rozmiarach, wysokościach i grubościach. Ich montaż jest bardzo prosty i można dobrać je do wykonanej już instalacji c.o. Dostępne są wersje zasilane od dołu, jaki z boki.

Nowoczesne grzejniki aluminiowe mają specjalną konstrukcję, która zapewnia swobodny przepływ powietrza pomiędzy elementami, tym samym grzejniki z aluminium doskonale oddają ciepło. Przy temperaturze wody 50? osiągają sprawność na poziomie 90%, to znacznie lepiej niż grzejniki płytowe o podobnej masie. Dodatkowo aluminium jest doskonałym przewodnikiem ciepła, więc grzejniki bardzo szybko się nagrzewają, szybciej niż stalowe i żeliwne. 

Grzejniki aluminiowe mają bardzo małą pojemność, co dodatkowo wpływa pozytywnie na ekonomiczność ogrzewania. Pojemność jednego żeberka to około 0,3 l, co przy 10  żeberkach daje 3 litry. Dla porównania grzejnik płytowy o podobnej mocy będzie miał już pojemność około 7 litrów. Ten typ grzejników może być montowany zarówno w instalacjach z otwartym, jak i zamkniętym obiegiem. Maksymalna dopuszczalna temperatura wody grzewczej to 95 stopni.

Zalety grzejników aluminiowych

 • bardzo szybko się nagrzewają,
 • świetnie oddają ciepło do otoczenia,
 • są bardzo lekkie,
 • są odporne na korozję, nawet po uszkodzeniu lakieru zewnętrznego,
 • są tańsze od stalowych odpowiedników,
 • dostępne są w różnych kolorach i kształtach,
 • można je zmniejszać lub zwiększać samodzielnie, regulując ich moc,
 • mogą być stosowane w każdym rodzaju instalacji c.o.
 • są łatwe w montażu,
 • dostępne są modele z zasilaniem dolnym i bocznym,
 • są ładne i estetyczne.

Wady grzejników aluminiowych

 • aluminium jest miękkie więc łatwo o uszkodzenie,
 • powodują korozję w połączeniu z instalacją miedzianą, jednak niektóre modele mają powłokę antykorozyjną wewnątrz,
 • zarówno wadą jak i zaletą jest bardzo szybkie oddawanie ciepła, po wyłączeniu 
 • ogrzewania bardzo szybko się wychładzają.

To, który z grzejników wybierzesz, zależy głównie od Twoich upodobań. Niektórym podobają się grzejniki panelowe, a innym wręcz przeszkadzają. Zarówno jedne jak i drugie mają i wady i zalety. Ważne jest, aby dobrze dobrać moc samego grzejnika do danego pomieszczenia i do samej instalacji c.o.

Zawsze lepiej jest wziąć troszkę mocniejszy grzejnik, niż miałby być za słaby. Oczywiście bez przesady, ale temperaturę kaloryfera możesz zmniejszyć termostatem lub temperaturą na piecu. Jeśli jednak będzie on zbyt mały, to nie dogrzejesz pomieszczenia do odpowiedniej temperatury, nawet ustawiając dużo większą moc na piecu.

jak dobrać grzejniki

Dobór grzejników — na co jeszcze zwrócić uwagę?

Dobór odpowiednich grzejników to nie tylko kwestia obliczenia ich mocy grzewczej. Ważne jest równie to, jaki rodzaj ogrzewania mamy w naszym domu, jakiej temperatury oczekujemy w danym pomieszczeniu i ważna jest również estetyka, bo przecież kaloryfer będzie także ozdobą naszego domu. Podczas doboru grzejników powinniśmy zwrócić również uwagę na powłokę lakierniczą, jaką kaloryfer został pokryty. Farba powinna zabezpieczać grzejnik przed uszkodzeniami, rdzą w przypadku grzejników metalowych oraz powinna ładnie wyglądać przez wiele lat. Biorąc pod uwagę powyższe, powłoka lakiernicza grzejników powinna być dobrej jakości. Nie może odpryskiwać, łuszczyć się i blaknąć po kilku latach.

Warto wiedzieć:

Jeśli instalacja c.o. wykonana jest z miedzi, to nie zalecane jest stosowanie grzejników aluminiowych. Jeśli jednak zdecydujemy się na takie, to do wody grzewczej konieczne będzie dolanie neutralizatora, czyli płynu, który zatrzyma korozję elektrochemiczną. Jeśli tego nie zrobimy, to rury miedziane zaczną korodować.

Jeśli nie jesteś pewny czy dana moc grzejnika będzie wystarczająca, to warto go nieco przewymiarować. Jeśli będzie za ciepło, to bez problemu zmniejszysz jego temperaturę termostatem, jeśli jednak okaże się za mały to wtedy nie osiągniesz zamierzonej tempertury w danym pomieszczeniu.

Może Cię zainteresuje: Energooszczędna instalacja c.o.

ZOBACZ POZOSTAŁE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklama

Dołącz do nas

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z najlepszymi informacjami

Najnowsze artykuły

Komentarze