poniedziałek, 7 października, 2024
Strona głównaBudowaBudowa DomuIle trwa budowa domu? Od czego zależy czas jej realizacji?

Ile trwa budowa domu? Od czego zależy czas jej realizacji?

Wiele osób przed przystąpieniem do budowy, zastanawia się, ile trwa budowa domu jednorodzinnego? Czas potrzebny na dokończenie inwestycji jest bardzo zróżnicowany i zależy od wielu czynników. Przygotowany przez kierownika budowy harmonogram prac nakreśli Ci orientacyjny czas, który potrzebny jest na poszczególne etapy. Dzięki temu będziesz w stanie rozplanować sobie budowę i przekalkulować jej koszty. W tym artykule przedstawię Ci informacje, ile trwa budowa domu jednorodzinnego i poszczególne etapy budowy, dodatkowo przedstawię Ci czas, ile trwa osuszanie domu po budowie oraz co ma wpływ na szybkość budowy.

Od czego zależy, to ile trwa budowa domu?

Budowa domu to duża inwestycja, która pochłania nie tylko dużą sumę pieniędzy, ale również zajmuje sporą ilość czasu. To ile trwa budowa domu, zależne jest od wielu czynników. Do najważniejszych możemy zaliczyć:

Powierzchnia zabudowy – Duży wpływ na to, ile czasu zajmuje budowa domu, ma jego powierzchnia. Dużo szybciej wybudujesz mały parterowy domek o powierzchni 100 m2 niż piętrowy o powierzchni użytkowej 150 m2. Budowa tego większego i jego osuszanie po budowie może trwać nawet dwa razy dłużej od tego mniejszego.

Projekt– Kolejnym czynnikiem wpływającym na czas budowy domu jest jego projekt. Jeśli jest skomplikowany, budowa domu się wydłuży. Szybciej wybudujesz dom, który zaprojektowany jest w sposób prosty i minimalistyczny. Najprostszy projekt zawiera tradycyjne fundamenty, cztery proste ściany i najprostszy dach dwuspadowy bez żadnych udziwnień. Dom, który ma mieć podpiwniczenie, nietypowy kształt, dobudowany garaż, strop betonowy i dach z różnymi facjatkami z pewnością będzie budowany znacznie dłużej.  Różnica pomiędzy prostą, a bardziej skomplikowaną budową może wynosić nawet kilka miesięcy.

Finanse – Pieniądze to kolejny czynnik wpływający na szybkość budowy. Mogę śmiało powiedzieć, że jest on najważniejszy i ma największy wpływ na czas realizacji inwestycji. Jeśli nie musisz się martwić, że zabraknie Ci funduszy, to wynajmujesz profesjonalną firmę, która zrealizuje Twój projekt od A do Z. Taka budowa powstaje w mgnieniu oka, i już po kilku tygodniach widać pierwsze efekty. Jeśli są pieniądze, to nie ma czasu na przestoje.

Inaczej sprawa wygląda, kiedy budżet jest ograniczony. Wtedy zaczynają się obliczenia, przeliczenia i poszukiwania tanich, ale dobrych rozwiązań. W takiej sytuacji budowa się przeciąga. Kiedy pojawią się nieprzewidziane wydatki i budżet zostanie nadszarpnięty, pojawiają się również przestoje, bo po każdym etapie trzeba się zatrzymać i zebrać odpowiednią kwotę pieniędzy.

Jeszcze inaczej sprawa wygląda podczas budowy domu systemem gospodarczym. W tym przypadku to, ile trwa budowa domu, uzależnione jest od Twoich możliwości nie tylko finansowych, ale także od tego ile wolnego czasu posiadasz, ilu pomocników będziesz miał, jakie firmy zatrudnisz oraz jaką masz wiedzę techniczną i sprawność fizyczną. Budowa systemem gospodarczym skierowana jest ku oszczędnościom, a nie szybkości postawienia domu i może trwać nawet kilka lat.

Technologia budowy – Technologia budowy domu również ma wpływ na czas jego powstawania. W przypadku technologii tradycyjnej, gdzie ściany są murowane, stropy wylewane, a dach budowany jest na miejscu, potrzeba przynajmniej kilku miesięcy na postawienie domu w stanie surowym zamkniętym.

Jeśli pod lupę weźmiemy budowę domu szkieletowego, to od razu widać różnicę w czasie. Do budowy domu potrzebne są fundamenty jak w przypadku budowy tradycyjnej.  Największą różnicą jest fakt, że na budowę przyjeżdżają gotowe elementy ścian, które wystarczy poskładać na miejscu. Dach również przyjeżdża docięty na odpowiednie długości. Budowa przypomina budowlę z klocków lego, trzeba dopasować odpowiednie elementy zgodnie z projektem i instrukcją. Taka budowa trwa zaledwie kilka dni.

Materiały do budowy – Rodzaj materiałów, z jakich wbudujesz dom, też ma wpływ na czas zakończenia budowy. Dużo szybciej powstanie dom z pustaków ceramicznych lub pianowych, do których stosuje się cienką warstwę kleju, niż np. budowa domu z cegieł.

Pogoda – Następnym czynnikiem wpływającym na czas budowy domu są warunki atmosferyczne. Jeśli pogoda nie będzie Ci sprzyjała i często będzie padał deszcz, to za wiele nie zrobisz, a budowa przeciągnie się w czasie.

Firma budowlana – Wiele zależy od firmy, którą wybierzesz do realizacji projektu. Jeśli ekipa jest konkretna i Zan się na rzeczy to postępy będzie widać dość szybko. Jeśli jednak trafisz na rzemieślników, którzy nie wiedzą, co mają robić, wolą pospacerować niż wziąć się za robotę, często podpijają po kątach, mają płacone na godziny, to będą przeciągać robotę, ile tylko się da. Wybierając taką ekipę, narażasz się na błędy budowlane, które mogą mieć opłakane skutki w przyszłości.

ile czasu trwa budowa domu

Ile czasu trwa budowa domu i jego poszczególne etapy?

Zobacz po kolei, ile trwają etapy prac budowlanych.

Prace ziemne, wykonanie stanu 0:

  • Wyrównanie terenu – zdjęcie warstwy ziemi i wyrównanie powierzchni trwa około 2 dni,
  • Wytyczenie budowy – prace geodezyjne polegające na wyznaczeniu miejsca budowy trwają 1 dzień,
  • Wykop fundamentów – wykopanie fundamentów przez koparkę trwa zwykle 2 dni,
  • Podkład betonowy – wykonanie podkładu betonowego tzw. chudziaka zajmie 1 dzień,
  • Wykonanie szalunków – docinanie i montaż desek na szalunki zajmie około 3 dni,
  • Zbrojenie – wykonanie zbrojenia i jego prawidłowy montaż, to kolejne 3 dni,
  • Ława fundamentowa – ławę należy zalać za jednym zamachem, trwa to niedużej niż 1 dzień,
  • Ściany fundamentowe – w zależności, od tego, czy murujesz, czy wylewasz ściany, na ten etap potrzeba około 5 dni,
  • Izolacja fundamentów – na wykonanie odpowiedniej izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej potrzeba około 2 dni,
  • Demontaż szalunków – na zdemontowanie desek musisz poświęcić 1 dzień,
  • Ułożenie instalacji – na wykonanie instalacji, które znajdą się pod posadzką potrzeba 1 dzień,
  • Zasypywanie fundamentów – na zasypanie i zagęszczenie ziemi wokół fundamentów potrzebne są 2 dni,
  • Płyta fundamentowa – na przygotowanie i wylanie płyty fundamentowej zarezerwuj 4 dni.

Podsumowując ten etap prac, czas potrzebny na ich realizację wynosi około 28 dni roboczych. Do tego należy doliczyć czas potrzebny na wyschnięcie ławy fundamentowej, ścian fundamentów i płyty fundamentowej. A zatem, aby wykonać stan zerowy budynku, potrzebujesz 1,5 miesiąca.

Wykonanie stanu surowego otwartego:

  • Ściany nośne – Na wymurowanie ścian zewnętrznych budynku potrzebujesz około 12 dni,
  • Wieniec, nadproża, słupy i podciągi – przygotowanie szalunków, zbrojeń ich montaż i zalanie betonem zajmuje minimum 15 dni,
  • Strop – na przygotowanie i wylanie stropu potrzebne jest 5 dni,
  • Schody – szalowanie, zbrojenie i zalanie schodów wymaga min. 4 dni pracy,
  • Ściany kolankowe – wymurowanie ścianek kolankowych, czyli szczytów zajmuje 5 dni, jeśli budynek jest piętrowy, to czas zbliżony jest do tego, z murowania ścian parterowych.
  • Dach – montaż więźby dachowej i pokrycie dachu zajmuje zwykle około 15 dni roboczych. Czas ten obejmuje również wykonanie wszystkich niezbędnych obróbek blacharskich. Czas uzależniony jest od zastosowanego pokrycia i od tego, czy więźba dachowa przyjechała gotowa docięta na wymiar, czy trzeba ją budować na miejscu.

Na zakończenie tego etapu prac potrzebujesz 56 dni roboczych. Do tego musisz doliczyć kilka dni na przerwy technologiczne, potrzebne na wyschnięcie poszczególnych warstw.

 Aby wykonać stan surowy otwarty, potrzebujesz minimum 2,5 miesiąca.

Wykonanie stanu surowego zamkniętego:

  • Montaż okien i drzwi – Żeby zamontować okna i drzwi zewnętrzne nie potrzeba więcej niż 5 dni roboczych
  • Ścianki działowe – na wykonanie ścianek działowych potrzebujesz około 10 dni roboczych, w zależności od ich skomplikowania i materiału, z jakiego powstaną.

Do przejścia ze stanu otwartego na stan zamknięty potrzebujesz około 15 dni, czyli minimum 3 tygodnie.

Prace wykończeniowe

  • Rozprowadzenie instalacji elektrycznej – na to potrzebujesz 5 dni,
  • Prace hydrauliczne – na rozprowadzenie wody i ogrzewania potrzebujesz 15 dni,
  • Tynki – na ich wykonanie potrzebujesz minimum 2 tygodnie w przypadku ręcznie nakładanych. Jeśli zdecydujesz się na tynki maszynowe, zajmie to około 5 dni,
  • Gładź gipsowa – na wyrównanie ścian gładzią oraz ich wyczyszczenie potrzebujesz minimum 10 dni,
  • Wykończenie podłóg- na wykonanie izolacji, wylewek i ostateczne ich wykończenie płytkami lub panelami potrzebujesz 25 dni roboczych. W ten termin nie jest wliczony czas potrzebny na wyschnięcie wylewek.
  • Wykończenie łazienki – żeby przygotować łazienkę, położyć niej płytki, zafugować, wykonać biały montaż i ostatecznie ją wykończyć, zarezerwuj minimum 10 dni roboczych, czyli min. 2 tygodnie.
  • Malowanie – na pomalowanie wszystkich pomieszczeń, ścian i sufitów potrzebujesz 10 dni roboczych,
  • Dekoracje – jeśli planujesz jakieś dekoracje ścian, tynki ozdobne, malunki i naklejki w pokoju dziecięcym itp. Zarezerwuj na ten cel dodatkowo 10 dni,
  • Montaż lamp, włączników i gniazdek – na ten cel potrzebujesz 3 dni,
  • Ocieplenie – na wykonanie elewacji zewnętrznej potrzebujesz minimum 2 tygodnie, czyli około 10 dni roboczych.

Na same prace związane z wykończeniem mieszkania potrzebujesz około 103 dni, czyli około 5 miesięcy. Musisz pamiętać, że każdy etap prac wymaga przestoju i czasu, aby zaprawy i kleje dobrze wyschły. Na wykończenie mieszkania potrzebujesz pół roku.

Wyposażenie mieszkania

Aby móc wprowadzić się do nowego domu, musisz je wyposażyć przynajmniej w niezbędne meble, sprzęty i przedmiot. Na wyposażenie wszystkich pomieszczeń potrzebujesz nawet miesiąc. Składanie mebli jest najbardziej czasochłonnym zajęciem. Jeśli zdecydujesz się na ich zakup w sieciówkach i samodzielny montaż, musisz uzbroić się w cierpliwość. Instrukcje montażu załączane do mebli wołają o pomstę do nieba, trudno je zrozumieć i często zdarza się, że brakuje jakichś elementów. Montaż szafeczek, półeczek, ustawianie wszystkiego i ostateczne sprzątanie zabiera sporo czasu. Do ostatecznego podsumowania przyjmijmy, że na ten etap potrzebujesz 20 dni.

Ile trwa osuszanie domu po budowie?

Dlaczego trzeba osuszyć budynek po wybudowaniu?

Zaraz po zakończeniu prac budowlanych, ale przed ostatecznym wykończeniem ścian i podłóg musisz osuszyć budynek, zanim zaczniesz je wykańczać na gotowo. Czynność ta jest wymagana, jeśli chcesz uniknąć w przyszłości, powstawania pleśni i grzybów na ścianach i innych nieprzyjemności. Pleśń, która powstaje z zawilgoconych murów, potrafi rozprzestrzenić się w całym budynku. Nie dość, że jest bardzo trudna do zlikwidowania, to dodatkowo jest bardzo szkodliwa dla zdrowia.

Dlaczego budynek jest zawilgocony po zakończeniu budowy?

Podczas budowy domu wykonywane jest wiele etapów i czynności, w których wykorzystuje się beton i zaprawy zawierające w swoim składzie dużą ilość wody. Pomimo tego, że po każdym etapie odczekasz kilka dni, a beton, czy zaprawa wyglądają już na suche, to i tak wciąż zawierają dużo wilgoci, która odparowuje powoli.

Budowa domu do stanu surowego postępuje bardzo szybko, przez co wilgoć nie ma czasu na dokładne wyparowanie. Nakładające się na siebie etapy, a w konsekwencji zamknięcie wylewek i stropów pomiędzy ścianami i pod dachem powoduje, że ta wilgoć kumuluje się i odkłada w ścianach.

Metody osuszania domu po budowie

Aby skutecznie osuszyć budynek po budowie, najczęściej wykorzystywane są dwie metody osuszania:

Naturalna – pod wpływem odpowiedniej temperatury i wentylacji, wilgoć odparowuje z posadzek i ścian w naturalny sposób. W pomieszczeniu należy zapewnić cyrkulację powietrza i należy często je wietrzyć. Ta metoda jest skuteczna, ale trwa dość długo. Ze względu na wysokie koszty wynajmu urządzeń do osuszania, wiele osób decyduje się na dłuższe i naturalne osuszanie.

Mechaniczna – Osuszanie wspomagane jest elektrycznym osuszaczem powietrza. W zależności od powierzchni domu i wydajności urządzenia, budynek można osuszyć w ciągu kilku dni. Jeśli dom jest dwukondygnacyjny, to dobrym rozwiązaniem będą dwa osuszacze po jednym na piętro oraz wentylatory, które poprawią cyrkulację powietrza i przyspieszą proces suszenia. Osuszacze powietrza są bardzo skuteczne, ale ich wadą jest wysoka cena zarówno samego urządzenia, jak i wynajmu.

A zatem ile trwa osuszanie domu po budowie?

Naturalne osuszanie budynku trwa kilka miesięcy. Jego postęp mierzy się urządzeniami do pomiary wilgotności. Najlepiej, jeśli budowa w stanie surowym otwartym zostanie zakończona w jednym roku i budynek pozostawisz przez zimę do następnego roku w takim stanie. Wilgoć najlepiej odparowuje zimą. Latem może być z tym problem z uwagi na fakt, że wysoka temperatura otoczenia i np. deszczowy dzień sprawiają, że wilgoć nie odparowuje. Zimą, pomimo że powietrze jest zimne, to jest znacznie suchsze niż latem. Dla porównania zauważ w swoim samochodzie, że kiedy włączysz klimatyzację, szyby bardzo szybko odparowują, a zamarznięte szybko odmarzają. Widzisz, w jaki sposób działa niska temperatura? Mróz skutecznie usuwa wilgoć. 

Jeśli dom wybudowany jest w stanie surowym zamkniętym, trzeba otworzyć okna i pozostawić je otwarte, jak najdłużej jest to możliwe. Proces suszenia można delikatnie przyspieszyć, podnosząc temperaturę w budynku do około 30 stopni. Nie należy przekraczać 35 stopni, bo wilgoć pozostanie w ścianach. Po nagrzaniu budynku trzeba go wywietrzyć i ponownie nagrzać. Taki proces należy powtórzyć przynajmniej kilkanaście razy. Optymalna temperatura do osuszania budynku to około 20/25 stopni.

Osuszanie budynku w odpowiednich warunkach trwa od kilku miesięcy do nawet jednego roku.

czas budowy domu

Ile czasu trwa budowa domu – podsumowanie

Jak widzisz, budowa domu wymaga cierpliwości i wielu etapów prac. Wymienione w tym artykule etapy są bardzo ogólnikowe. Podliczając powyższe etapy prac, na budowę domu potrzebujesz 222 dni robocze, co daje niespełna 45 tygodni, czyli niespełna 12 miesięcy. Jest to bardzo optymistyczny wariant w bardzo ekspresowym tempie budowy. Zazwyczaj budowa domu trwa od roku do 2 lat.

Na ostateczny czas budowy wpływa zbyt dużo czynników, aby dało się go określić dokładnie. Nie mniej jednak musisz liczyć około 2/3 lat, od momentu rozpoczęcia budowy, do momentu przeprowadzki. Najlepiej, jeśli uda Ci się zbudować dom w rok i pozostawić go na kolejny rok, aby wszystko dobrze wyschło i żeby budynek dobrze osiadł na gruncie. Po kilku miesiącach od zakończenia budowy spokojnie możesz wznowić prace wykończeniowe. Musisz wziąć pod uwagę, że każdy etap budowy powinien dobrze wyschnąć, a sam budynek powinien dobrze osiąść na gruncie.

Pozostaw swój komentarz, jeśli artykuł pomógł Ci w jakiś sposób lub, jeśli zabrakło w nim jakichś informacji. Jeżeli masz jakieś ciekawe doświadczenia z budowaniem domu lub z jego osuszaniem, podziel się nimi.

ZOBACZ POZOSTAŁE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jeśli szukasz więcej porad związanych z budową, remontem lub aranżacją, zapraszamy na nasz Poradnik budowlany, gdzie znajdziesz wiele cennych informacji. Dowiedz się więcej na temat budowy i wszystkich kluczowych kroków, które pomogą Ci zrealizować swoje plany. Jeśli planujesz odświeżyć swoje wnętrza, sprawdź nasze wskazówki dotyczące remontu mieszkania oraz kreatywne pomysły na aranżację wnętrza.

Nie zapominaj o ogrodzie! Wskazówki dotyczące pielęgnacji i zakładania ogrodu znajdziesz w naszym dziale poświęconym zielonym przestrzeniom. Dla pasjonatów majsterkowania mamy praktyczne porady w Poradniku majsterkowicza, a jeśli interesują Cię ekologiczne rozwiązania, zobacz nasz dział o OZE i odkryj możliwości odnawialnych źródeł energii.

Reklama

Najnowsze artykuły

Komentarze