poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaRemontMalowanieJak malować pasy na ścianie? Zobacz, jak uatrakcyjnić wygląd pomieszczenia

Jak malować pasy na ścianie? Zobacz, jak uatrakcyjnić wygląd pomieszczenia

Malowanie ścian we wzory i paski, to świetny sposób na nowoczesne i ciekawe wykończenie pomieszczenia. Pasy zawsze były, są i będą modne nie tylko dlatego, że ładnie wyglądają i wprowadzają ciekawy klimat, ale również dzięki nim możesz nieco zmienić optycznie pomieszczenie. Malowanie pasów na ścianie pozwoli Ci ukryć drobne mankamenty na ścianach i sprawi, że pomieszczenie stanie się przestronniejsze. Zobacz krótki poradnik, jak malować pasy na ścianie i jak wpływają one na wygląd.

Malowanie pasów na ścianie

Malowanie pasów na ścianie możesz wykonać na wiele sposobów. Mogą to być pasy pionowe, poziome lub takie, które się przecinają. Oprócz pasów na ścianie możesz malować przeróżne wzory, używając szablonów lub taśmy malarskiej. W przypadku taśmy uzyskasz jedynie proste linie tj. pasy, trójkąty, kwadraty, czy bardzo popularne heksagony. Wszelkie wzory o nieregularnych kształtach nadają ciekawy i jedyny w swoim rodzaju wygląd pomieszczenia. Jeśli masz fantazję, możesz dowolnie bawić się liniami i kolorami.

Wracając do pasów, ważne jest, aby odpowiednio dobrać ich kolory. Najlepiej sprawdzają się te same kolory w różnych odcieniach ciemniejszych i jaśniejszych. Pasy dobrze wyglądają również w odcieniach bieli z szarością, jednak wszystko zależy od gustu. Malowanie pasów na ścianie powinno być wykonane stonowanymi kolorami. Jaskrawe i gryzące się kolory nie wyglądają ładnie, a wręcz mogą przeszkadzać i denerwować wzrok. Wyobraź sobie ścianę o mocnych jaskrawych kolorach żółto-niebieskich lub czerwono granatowych. Taki dobór kolorów przyprawi o mdłości zawrót głowy.

Kształt pasów na ścianie działa również wizualnie na pomieszczenie. Dzięki nim możesz je wydłużyć, skrócić, podnieść lub obniżyć. Oczywiście, to tylko efekt wizualny.

Pasy pionowe — malowanie pasów pionowych najlepiej sprawdza się w salonie lub pomieszczeniu o dużej powierzchni. Za ich sprawą pomieszczenie stanie się wyraźnie wyższe, niż jest w rzeczywistości. Pasy pionowe mogą jednak zmniejszyć wizualnie pomieszczenie po szerokości. W efekcie pomieszczenie będzie wyglądało na nieco krótsze.

Pasy poziome — Te z kolei świetnie sprawdzą się w wąskich pomieszczeniach, korytarzach czy pokojach. Za ich sprawą delikatnie obniżysz sufit. Dzięki pasom poziomym pomieszczenie stanie się dłuższe i szersze, ściany oddalą się od siebie, a sufit delikatnie się obniża. 

A zatem, jakie pasy namalować na ścianie pionowe, czy poziome?

malowanie pasów na ścianie

Zastanawiając się nad kształtem pasów, kieruj się proporcjami pomieszczenia. Jeśli jest wysokie, to namaluj pasy poziome. Jeśli jednak jest niskie, wybierz pasy pionowe. 

Kiedy pomieszczenie ma w miarę równe wymiary, pasy możesz wykonać w dowolny sposób. Miej jednak na uwadze, że pomieszczenie zmieni się wizualnie.

Jak malować pasy na ścianie?

 • Po pierwsze ściana powinna być dobrze przygotowana i czysta. Jeśli farba na ścianie jest dość nowa i trzyma się solidnie podłoża, to wystarczy ją odkurzyć z kurzu i pyłków.
 • Malując pasy na ścianie, możesz użyć nowych kolorów lub stary kolor, który znajduje się na ścianie, może stanowić jeden z pasów.
 • Malowanie pasów na ścianie możesz wykonać na kilka sposobów:

  1. Możesz najpierw namalować pasy jednego koloru, oddzielić je taśmą i pomalować pasy pomiędzy tymi, innym kolorem.

2. Drugi sposób to pomalowanie całej ściany jednym z kolorów. Po wyschnięciu odmierzasz i oddzielasz pasy taśmą malarską i malujesz kolejnym kolorem. Ten sposób sprawdzi się przy wąskich paskach. Dzięki niemu zaoszczędzisz dużo pracy na kilkukrotne obklejanie.

3. Innym sposobem może być pozostawienie starego koloru ściany. Na nim odmierzasz i oddzielasz taśmą paski i pomalujesz tylko co drugi.

4. Jeśli chcesz wykonać nietypowe kształty i linie, najlepiej pomaluj całą powierzchnię w jednym kolorze i dopiero na tej powierzchni odznaczaj kształty, linie i pasy.

 • Wymierz szerokość pasów. Tutaj proponuję zmierzyć szerokość lub wysokość ściany, w zależności jak będziesz malować pionowo, czy poziomo. Zrób to za pomocą rozwijanej miarki o długości 5 m. Otrzymany wynik podziel przez szerokość pasa. Teraz wiesz, ile pasów wyjdzie Ci na ścianie. Jeśli ostatni pasek miałby mieć około 1 cm, to warto zmniejszyć lub zwiększyć szerokość pasków, aby ostatni był taki sam.

  Po dokonaniu tych obliczeń odmierz odpowiednie szerokości pasów na ścianie i zaznacz delikatne punkty na całej powierzchni ściany. Teraz za pomocą długiej poziomicy i ołówka lub kredki w podobny do farby kolorze narysuj sobie długie linie w pionie, lub poziomie mierząc je od zaznaczonych wcześniej punktów.

Pamiętaj, żeby linie rysować delikatnie, tak, aby dało się je zamalować bez problemu. Do malowania linii nie stosuj kredy, bo ona zmniejszy przyczepność farby. Tworzy pył na powierzchni. To tak jak byś wyczyścił ścianę z gładzi i pomalował ją bez gruntowania.

Teraz masz dwie możliwości:

 1. Pierwsza — pomaluj co drugi pas jednym kolorem bez obklejania, wyjeżdżając poza namalowane linie. Robiąc w ten sposób, prawdopodobnie będzie trzeba jeszcze raz odmierzyć i zaznaczyć szerokość pasów. Pomimo ponownego zaznaczania ten sposób jest szybszy. Pomaluj te pasy przynajmniej dwa razy.

  Kiedy farba wyschnie, zaznacz szerokość pasów ponownie. Na narysowanych liniach przyklej równo taśmę malarską. Przyklej ją w taki sposób, żeby farba pokryła namalowaną wcześniej kreskę. Po przyklejeniu taśmy zacznij malowanie pędzlem. Objedź pędzelkiem dookoła przyklejonej taśmy, kieruj się po jej długości. Dzięki temu farba nie podcieknie pod taśmę i nie powstaną zacieki. Następnie pomaluj pasy dwukrotnie za pomocą wałka. Oderwij taśmę malarską, zanim farba zdąży wyschnąć.
 2. Druga — na zaznaczonych liniach naklej taśmę malarską. Staraj się zrobić to równo. Kiedy już ją nakleisz, zacznij malowanie pędzlem. Po długości taśmy delikatnymi ruchami pomaluj krawędzie. Następnie pomaluj całe pasy wałkiem. Zrób to dwa razy, czekając między warstwami, aż pierwsza wyschnie. Po drugim malowaniu zerwij taśmę, kiedy farba jest jeszcze mokra. 

Po wyschnięciu pierwszych pasów przyklej na nich taśmę malarską w prostej linii. Tak samo, jak wcześniej malowanie zacznij pędzlem. Teraz wypełnij pasy wałkiem dwa razy i zerwij taśmę malarską energicznym ruchem. 

Co będzie Ci potrzebne do malowania pasów na ścianie

 • Do  Namalowania pasów na ścianie niezbędne będą Ci:
 • Folia do zabezpieczenia podłogi,
 • Śrubokręt do odkręcenia gniazdek i innych elementów ze ściany,
 • Małe płaskie pędzelki ok. 30 mm szerokości,
 • Małe wałki malarskie,
 • Mała kuweta na farbę,
 • Przynajmniej 2-3 rolki taśmy malarskiej o szerokości około 30-50 mm,
 • Ołówek lub kolorowe kredki do namalowania linii,
 • Poziomica najlepiej o długości 2 m, mieszadło do farby.
malowanie ścian wzory paski

Gotowe! Teraz już wiesz, jak malować pasy na ścianie. Jak widać, nie jest to takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Jestem pewnie, że poradzisz sobie bez problemu. Jeśli podobał Ci się mój poradnik i pomógł Ci namalować pasy, podziel się tą informacją w komentarzu.

ZOBACZ POZOSTAŁE ARTYKUŁY

4 KOMENTARZE

 1. Ta niebieska taśma jest w miare dobra tylko trzeba ją zaraz odklejać bo jak klej podeschnie to można zerwać z tynkiem 😀

  • Większość taśm malarskich będzie dobra pod warunkiem, że dobrze ją przykleimy i odpowiednio pomalujemy. Jak już wspomniałeś, niektóre taśmy mają bardzo mocny klej a z tym trzeba uważać, bo nie wszędzie się nadadzą. Na nowe ściany tak, ale na stare tynki już nie koniecznie.

 2. trzeba mieć dobra taśmę i dobrze ją przykleić żeby potem farba nie podciekała. A zrywać jak jest jeszcze mokre bo potem to jest katastrofa już raz tak miałem i trzeba potem poprawiać

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklama

Dołącz do nas

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z najlepszymi informacjami

Najnowsze artykuły

Komentarze