Jak podłączyć włącznik światła z gniazdka elektrycznego? Można by zapytać, po co to robić przecież włączniki światła i gniazdka montujemy po wykonaniu instalacji elektrycznej i wykończeniu ścian. Czasem zdarza się jednak, że nie przewidzieliśmy włącznika w danym miejscu, zmieniamy aranżację mieszkania i chcemy przenieść włącznik w inną wygodniejszą lokalizację lub po prostu chcemy dodać kolejną lampę w pomieszczeniu. Taka sytuacja wiąże się z drobnym remontem, ale przecież nie musimy ciągnąć długich przewodów od skrzynki rozdzielczej. Zobacz, jak podłączyć włącznik światła z gniazdka.
Spis treści:
Jak podłączyć włącznik światła z gniazdka
Jak podłączyć włącznik światła z gniazdka — planowanie
W pierwszej kolejności musimy zaplanować dokładnie, w którym miejscu chcemy zamontować nowy włącznik oraz którędy poprowadzić kable. O ile jesteśmy na etapie remontu i ściany są jeszcze w surowym stanie, to nie ma najmniejszego problemu. Jeśli jednak mieszkanie jest wykończone, to musimy nieco bardziej uważać.
Po ustaleniu i zaznaczeniu miejsca, gdzie zamontujemy nowy włącznik, musimy zastanowić się jak poprowadzić przewody elektryczne. W tym celu musimy zlokalizować najbliżej położone gniazdko. Następnie musimy zorientować się, którędy doprowadzone są przewody elektryczne do istniejącego gniazdka. Jeśli mamy taką wiedzę to super, jeśli jednak nie, to wykręćmy gniazdko i zajrzyjmy do puszki. Da nam to orientacyjny obraz tego, czy przewody prowadzone są z prawej strony, lewej strony, od góry czy też od dołu. Unikniemy dzięki temu uszkodzenia istniejących przewodów, podczas wykuwania bruzd. Kiedy będziemy mieli pewność co do lokalizacji innych przewodów ukrytych pod tynkiem, możemy wyznaczyć linię przebiegu przewodów, biegnących do naszego włącznika.
Za pomocą ołówka i poziomicy zaznaczmy na ścianie linię, którędy poprowadzimy przewody. Pamiętajmy, że przewody elektryczne prowadzimy w liniach poziomych i pionowych, nigdy po skosie. Przewody musimy przeprowadzić od gniazdka do nowej puszki oraz od puszki do lampy. Narysujmy więc linię również od włącznika do miejsca, gdzie jest lub będzie zlokalizowana lampa.
Jak podłączyć włącznik światła z gniazdka — wykuwanie bruzd i otworu pod puszkę
W miejscu, gdzie będzie nasz nowy włącznik, musimy wykuć otwór pod puszkę. Zrobimy to za pomocą młotowiertarki i dłuta lub wiertarki i otwornicy o odpowiednim rozmiarze. Do dyspozycji mamy kilka rodzajów puszek o różnej głębokości co pozwala nam dopasować ją do grubości ściany. Jeśli mamy taką możliwość to wybieramy jak najgłębszą puszkę. Dzięki temu łatwiej będzie nam ukryć przewody i zamontować włącznik.
Po wykonaniu otworu pod puszkę musimy wykuć bruzdy pod przewody. Robimy to równo po wyznaczonych wcześniej liniach. Do wykonania bruzd używamy bruzdownicy. Jeśli nie mamy takiego sprzętu, musimy zrobić to młotowiertarką z dłutem lub młotkiem i przecinakiem. Bruzdy wykonujemy jak najmniejsze, takie, aby przewód swobodnie się w nich zmieścił. Wystarczą takie o szerokości około 2 cm i głębokości 1-2 cm. Kiedy zbliżymy się do gniazdka, do którego chcemy się podpiąć, musimy być ostrożni. Demontujemy kontakt i wyłączamy zasilanie w tym obwodzie elektrycznym. W kontakcie nie może być prądu. Następnie delikatnie podkuwamy otwór przy puszce tak, abyśmy mogli swobodnie wsunąć kabel do puszki.
Jeśli przewód musimy doprowadzić do lampy, która zamontowana jest na suficie podwieszanym, to nie robimy bruzd w płytach gipsowych tylko dwa otwory. Jeden otwór przy ścianie w samym rogu, a drugi w miejscu, gdzie zawiśnie lampa. Jeżeli mamy strych to kabel przeciągniemy bez problemów. Jeśli natomiast nie mamy dostępu do podwieszanego sufitu od strony dachu, to będziemy musieli przepchnąć kabel z jednego otworu do drugiego. Podkreślam, że nie będzie to łatwe zadanie.
W wykonanych bruzdach wiercimy otwory co około 50 cm, pod uchwyty montażowe. Uchwyty znacznie ułatwią nam mocowanie przewodów na ścianie. Po wykonaniu otworów odkurzamy pył z bruzd i miejsce, gdzie zainstalujemy puszkę elektryczną oraz gruntujemy tę powierzchnię.
Jak podłączyć włącznik światła z gniazdka — przygotowanie i montaż przewodów i puszki
Rozwijamy przewód elektryczny i odcinamy odpowiednią, potrzebną nam długość. Pamiętaj, aby uciąć dłuższy przewód tak, żeby po osadzeniu wystawał około 10 cm z każdej puszki. Następnie, aby ułatwić sobie pracę, prostujemy przewód i zdejmujemy izolację na jego końcach, tak na około 10-15 cm po obu stronach. Luźne żyły przewodów owiń izolacją na końcach, żeby trzymały się razem. Ułatwi to wsuwanie przewodów do puszek.
Osadź przewód w wykutej bruździe i zamocuj go uchwytami. Jeden koniec przewodu wsuń do puszki od gniazdka elektrycznego. Jeśli jest taka konieczność, to zrób otwór w puszce od gniazdka. Przewody wyciągnij z puszki na taką odległość, aby swobodnie dało się je podłączyć. Drugi koniec przewodu wsuń w nową puszkę tam, gdzie będzie włącznik światła. W nowej puszce również trzeba zrobić otwory. Tak samo osadź przewód od lampy. Jeden koniec umieść w nowej puszce, a drugi w miejscu, gdzie jest lub będzie lampa.
Wraz z przewodem lub przed jego włożeniem, osadź puszkę w wywierconym wcześniej otworze. Użyj do tego gipsu budowlanego, bo on bardzo szybko zasycha. Rozrób niewielką ilość gipsu i włóż go do otworu. Następnie wciśnij tam puszkę tak głęboko, aż nie zlicuje się z powierzchnią ściany. Może być nawet nieco głębiej, ale nie może wystawać. Usuń gips, który wypłynął z otworu. Ustaw puszkę równo i przytrzymaj chwilę. Po kilku sekundach gips stwardnieje i puszka będzie osadzona.
Teraz umyj dokładnie narzędzia z gipsu i rozrób nowy. Pamiętaj, że pojemnik musi być idealnie czysty. Nawet niewielka ilość zaschniętego gipsu budowlanego znacznie przyspieszy wysychanie nowo rozrobionego. Rozrobionym gipsem uzupełnij ubytki wokół puszki i przyklej przewody w bruzdach. Nie przesadzaj z ilością gipsu, ma on za zadanie przytrzymać przewody, a nie wypełnić całe bruzdy. Resztę bruzdy uzupełnij szpachlą gipsową, a na końcu gładzią.
Jak podłączyć włącznik światła z gniazdka — podłączanie przewodów
W nowej puszce zamontuj włącznik światła, o tym jak to zrobić przeczytasz w artykule: Jak zamontować włącznik światła, zapoznaj się także z artykułem: rodzaje włączników światła.
W puszce z gniazdkiem elektrycznym musimy podłączyć przewody do kostek elektrycznych. Wyciągnij wszystkie przewody z puszki. Nowe przewody przytnij na odpowiednią długość, jeśli są zbyt długie. Następnie z każdej żyły zdejmij kolorową izolację na długości około 1 cm. Rozkręć wyciągnięte z puszki kostki elektryczne i w otwory wsuń nowe przewody zgodnie z kolorami. Brązowy do brązowego, niebieski do niebieskiego, żółto zielony do żółto zielonego. Może okazać się, że w puszce znajdziesz czarny przewód, oznacza on przewód z fazą, czyli podpinamy do niego nasz przewód brązowy.
Po wsunięciu nowych przewodów skręć kostki bardzo mocno, aby kable nie były luźne. Jeżeli nowe przewody nie zmieszczą się w otwory w kostkach, to konieczna będzie ich wymiana na nowe, o większym rozmiarze. Jeśli okaże się, że w puszce od gniazdka nie ma kostek elektrycznych i biegnie tam cały przewód, to konieczne będzie przecięcie przewodów i zamontowanie kostek lub złączek elektrycznych. Po podłączeniu wszystkich przewodów oraz lampy zamontuj z powrotem gniazdko w ścianie i włącz bezpieczniki. Sprawdź poprawność działania zamontowanego włącznika.
Sprawdź również: Suszarka wolnostojąca do prania — dlaczego warto w nią zainwestować? oraz: które elektronarzędzia warto wybrać