Parapety zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne pełnią funkcję nie tylko ozdobną. Ich zastosowanie jest konieczne, aby zabezpieczyć ściany budynku przed wodą. Parapety chronią również przed przedostawaniem się zimna i wilgoci do środka. Zobacz jak zamontować parapet wewnętrzny i zewnętrzny, aby spełniał swoją funkcję ozdobną i ochronną. W tym artykule przedstawię Ci również rodzaje parapetów i różnice pomiędzy nimi.
Jak zamontować parapet zewnętrzny?
Parapety zewnętrzne montuje się po osadzeniu okien. Jeżeli budynek jest nowy i w najbliższym czasie planujemy jego ocieplenie, z parapetami można się wstrzymać. Zamontujemy je w trakcie wykonywania elewacji. Wtedy łatwiej będzie je dopasować i obrobić. Głównym zadaniem, jakie spełniają parapety zewnętrzne to ochrona muru, ściany i elewacji budynku przed wodą i wilgocią. Oprócz tego w mniejszym stopniu, ale jednak pełnią również funkcję ozdobną.
Parapet zewnętrzny powinien wystawać przynajmniej 5 cm poza elewację ściany. Jeśli ocieplenie planujesz w późniejszym terminie, uwzględnij jego grubość podczas zakupu parapetów.
Końce parapetów powinny być odpowiednio wyprofilowane. Jeśli parapet jest blaszany, to powinien być wygięty w tzw. kapinos, po którym woda będzie swobodnie spływała na ziemię i nie będzie zaciekała na ścianę. Jeśli montujemy parapet z płytek, to płytki powinny być zaokrąglone na końcach.
Materiał, z jakiego wykonamy parapet, musi być odporny na wodę i warunki atmosferyczne tj. mróz, śnieg, deszcz i wysoką temperaturę, czyli promienie słoneczne.
Zakładanie parapetów zewnętrznych blaszanych
Przed zamontowaniem parapetu wyczyść dobrze powierzchnię, na której chcesz go położyć. Usuń luźne elementy i wyczyść od spodu futrynę okna, tak żeby bez problemu wsunąć pod nią parapet.
Powierzchnię zwilż wodą. Za pomocą pędzla usuń pył i zanieczyszczenia. Na parapet załóż boczne zakończenia z plastiku i wsuń parapet pod okno. Zakończenia trzeba przyciąć na odpowiednią długość.
Blaszany parapet powinien być wsunięty w specjalną szczelinę wykonaną w futrynie okiennej. Po wyczyszczeniu i wsunięciu parapetu w odpowiednie miejsce i podłóż pod niego kliny drewniane. Możesz posłużyć się również ścinkami ze styropianu, które później tam zostaną. Kliny drewniane będzie trzeba później usunąć. Podkładanie klinów ma na celu podniesienie parapetu maksymalnie do góry, żeby dobrze przylegał do futryny. Kolejną funkcją, jaką pełnią kliny jest odpowiednie wypoziomowanie parapetu.
Po wykonaniu tych czynności zapiankuj parapet od spodu. Użyj do tego pianki niskoprężnej. Przestrzeń pod parapetem wypełnij dokładnie, ale z wyczuciem, bo pianka jeszcze się rozpręży i urośnie.
Po zapiankowaniu połóż na parapecie długą deskę, a deskę z kolei przyciśnij ciężkim elementem np. cegłami, pustakiem lub kostką brukową. Wypoziomuj dokładnie parapet za pomocą wcześniej podłożonych klinów.
Pamiętaj, że na parapecie musi być ustawiony spad, czyli w kierunku od okna na zewnątrz, parapet musi być pochylony w dół. Wymagany jest przynajmniej minimalny spadek 1-2 stopnie najlepiej, jeśli spadek będzie miał w okolicach 5 stopni.
Tak przygotowany parapet pozostaw do wyschnięcia. Kiedy pianka wyschnie, zdejmij obciążenie, wyciągnij kliny i uzupełnij puste miejsca po klinach pianką. Następnie obetnij piankę, która wypłynęła i obrób ją klejem i siatką. Teraz można wykonać ostatnią warstwę elewacji, czyli tynk akrylowy lub inne wykończenie.
Montaż parapetów zewnętrznych z płytek ceramicznych i klinkierowych
W przypadku montażu parapetów z płytek wyczyść powierzchnię i odpyl ją wilgotnym pędzlem. Jeśli powierzchnia jest nierówna, a szczelina pod oknem jest dość duża, to musisz najpierw ją przygotować. Aby wyrównać i zmniejszyć szczelinę pod oknem przyklej pod nim warstwę styropianu za pomocą kleju. Warstwa musi być taka gruba, żeby pod oknem pozostał luz wystarczający na wsunięcie płytek pod futrynę. Przyklejany styropian ustaw od razu z delikatnym spadkiem, będzie Ci łatwiej ustawiać płytki.
Tak przyklejony styropian wzmocnij siatką i klejem.
Następnie przygotuj płytki i ułóż je na parapecie bez kleju. W ten sposób sprawdzisz, czy trzeba je dociąć i jaką fugę ustawić. Fuga na parapecie powinna mieć szerokość około 3-5 mm. Dotnij płytki na odpowiednią szerokość. Możesz również wpuścić je kilka centymetrów w ściany boczne, wówczas nie trzeba ich przycinać. Kiedy je dopasujesz, możesz przystąpić do klejenia.
Do klejenia płytek użyj specjalnej zaprawy wodo i mrozoodpornej. Nałóż niewielką ilość kleju na parapet i rozprowadź go dokładnie na powierzchni, wypełniając wszystkie szczeliny. Następnie posmaruj klejem płytkę od spodu i połóż ją w odpowiednie miejsce, wsuwając ją około 1 cm pod futrynę okna. Wypoziomuj płytkę i ustaw odpowiedni spadek. Pamiętaj także, że płytki muszą wystawać około 5 cm poza elewację. Postępuj tak samo z kolejnymi płytkami na całym parapecie, zachowując pomiędzy nimi szczelinę na fugę. Do zachowania odstępu użyj krzyżyków dystansowych.
Po wyschnięciu płytek usuń klej ze szczelin na fugi. Rozrób fugę, która też powinna być wodo i mrozoodporna. Powciskaj ją dokładnie w szczeliny i wyczyść. Po jej wyschnięciu możesz dodatkowo ją zaimpregnować, aby lepiej ją uszczelnić.
Po tych wszystkich zabiegach uszczelnij parapet pod oknem o przy ścianach elastyczną masą np. sylikonem w takim samym kolorze jak płytki. Następnie zabezpiecz parapet folią i połóż tynk wykańczający elewację.
Montaż parapetów zewnętrznych z PCV
Parapety zewnętrzne z PCV montujemy tak samo, jak blaszane. Przed ich osadzeniem trzeba oczyścić i odpylić powierzchnię.
Następnie parapet z PCV docinamy na odpowiednią długość. Zmierz powierzchnię pomiędzy ścianami bocznymi okna. Odejmij od tej długości wymiar bocznych zaślepek parapetu. Pamiętaj, że parapet wsuwa się kilka mm w zaślepkę, więc nie utnij go zbyt krótko. Z reguły trzeba przyjąć 5 mm na stronę. Dodatkowo przy montażu parapetów plastikowych trzeba pozostawić minimalną szczelinę dylatacyjną z obu stron. Wystarczy 2-3 mm na stronę. Z uwagi na to, że PCV jest bardzo elastyczne i znacznie rozszerza się pod wpływem promieni słonecznych, dylatacja po bokach jest wymagana.
Kiedy parapet będzie już odpowiednio docięty, możesz osadzić go na dwa sposoby. Pierwszy ze sposobów, to podobnie jak w przypadku poprzednich parapetów, wsunięcie go kilka mm pod ramę okna. Drugi sposób to przystawienie parapetu do okna od strony czołowej, czyli po prostu przysunięcie go na styk bez wpuszczania pod spód.
Kolejnym krokiem jest wypełnienie przestrzeni pod parapetem, pianką niskoprężną i wyregulowanie jego poziomu i spadku. Tak samo, jak w innych parapetach te z PCV także muszą wystawać około 5 cm poza elewację budynku i mieć spadek około 5 stopni. Zapiankowany parapet należy przycisnąć długą deską i obciążyć go np. cegłami. Dzięki temu pianka nie podniesie parapetu i nie zmieni jego ustawień. Ponadto na parapecie nie powstaną dołki i wybrzuszenia, co może się pojawić, jeśli go nie obciążymy.
Następnym krokiem jest obcięcie nadmiaru pianki, jeśli zaaplikowaliśmy jej trochę za dużo, oczywiście po jej wyschnięciu. Następnie parapet trzeba dobrze uszczelnić. Wciśnij sylikon w przerwy dylatacyjne, które zostawiłeś po bokach parapetu oraz na jego połączeniu z oknem. Sylikon wyrównaj ściągaczem plastikowym lub mokrym palcem. Aby sylikon nie przyklejał się do palców, możesz zwilżyć go wodą z płynem do naczyń.
Jak zmierzyć parapet zewnętrzny
Parapet zewnętrzny przeważnie montuje się, kiedy styropian jest już przyklejony na ścianie, a elewacja budynku jest prawie gotowe.
Zmierz odległość pomiędzy jedną i drugą ścianą okna. W przypadku parapetów blaszanych odejmij od tej długości 1 cm na zakończenia boczne. Otrzymany wynik daje Ci długość blachy, jaką potrzebujesz na parapet.
Aby zmierzyć potrzebną szerokość parapetu, przyłóż miarkę do okna i zmierz odległość do końca ściany. Do otrzymanego wyniku dolicz 5 cm. Jeśli na ścianie niema jeszcze styropianu, a jest przewidziany, dolicz jego grubość do powyższego wyniku.
Dla przykładu, jeśli okna zamontowane są równo z powierzchnią ściany zewnętrznej i planujesz ocieplenie budynku styropianem 15 cm, to musisz kupić parapety o szerokości minimum 20 cm. Jeśli okno jest zamontowane głębiej, np. odległość od okna do końca ściany wynosi 5 cm, to 5 cm +15 cm styropianu + 5 cm wypustu daje 25 cm szerokości i w tym przypadku taki parapet musisz kupić.
Jeśli chcesz policzyć, ile potrzebujesz płytek na parapet, to wystarczy zmierzyć długość od ściany do ściany, dodając po 5 cm z każdej strony. Płytki sprzedawane są na sztuki, więc otrzymany wynik podziel przez szerokość wybranych przez Ciebie płytek. W ten sposób otrzymasz potrzebną ilość sztuk. Pamiętaj, żeby zawsze dokupić jedną płytkę więcej, na wypadek, gdyby pękła lub uszkodziła się w inny sposób.
Na czym osadzić parapet zewnętrzny
Parapety zewnętrzne, w zależności od ich rodzajów (blaszane, płytki, czy PCV) osadza się za pomocą pianki niskoprężnej, kleju lub zaprawy. W tym przypadku należy zwrócić uwagę, aby dany materiał był przeznaczony na zewnątrz. Klej lub zaprawa muszą być wodo i mrozoodporne. Wybierając piankę, również użyj wodoodpornej.
Parapety zewnętrzne rodzaje
- blacha stalowa ocynkowana 0,55 mm,
- blacha aluminiowa 0,8 mm,
- blach tytanowa 0,55 mm,
- parapety z PCV,
- płytki klinkierowe,
- kamień naturalny,
- płytki ceramiczne szkliwione.
Wszystkie rodzaje parapetów dostępne są w wielu kolorach. Bez problemu można dopasować je do koloru okien i elewacji.
Jak zamontować parapet wewnętrzny?
Parapety wewnętrzne dobiera się ze względu na rodzaj i funkcje pomieszczenia. Parapety wewnętrzne są bardziej dekoracyjne, więc możemy dobrać je do wnętrza, jednak trzeba zwrócić uwagę na rodzaj pomieszczenia. W kuchni i łazience sprawdzą się parapety odporne na wodę i środki czystości. W pozostałych pomieszczeniach możesz wybrać je dowolnie, mogą być nawet drewniane.
Oprócz tego, że parapety wewnętrzne pełnią funkcję dekoracyjną, to ich zadaniem jest kierowanie ciepłego powietrza do środka pokoju. Sprzyjają one cyrkulacji i mieszaniu powietrza, dlatego powinny być szersze i wystawać około 5 cm poza ścianę. Ponadto, aby nie narażać ich na wysoką temperaturę, powinny znajdować się około 15 cm nad grzejnikiem. Tutaj wchodzi w grę prawidłowy montaż grzejników.
Parapety wewnętrzne montujemy w momencie wykańczania ścian. Jeśli założymy je przed tynkami lub gładzią, to trzeba je zabezpieczyć przed zabrudzeniem. Można również zamontować je po wykończeniu ścian, wtedy nie narażamy ich na niepotrzebne zabrudzenia. Montowanie parapetu po wykonaniu prac wykończeniowych nie naraża np. parapetu drewnianego na działanie wilgoci, która powstaje podczas tynkowania i gładzenia ścian.
Zakładanie parapetów wewnętrznych
Podczas zakładania parapetów wewnętrznych pojawia się pytanie: czy wpuszczać parapet w ścianę, czy też nie? I tutaj są dwie możliwości. Możesz go wpuścić lub nie.
Są dwie metody montażu i obie są poprawne. Zależą one od upodobania i od rodzaju parapetu. Jeśli parapet jest drewniany lub z PCV możesz go przyciąć na odpowiednią długość i zamontować bez wpuszczania w ściany. Jeśli jednak parapet jest z kamienia, konglomeratu lub laminowany, nie utniesz go tak, żeby wyglądał estetycznie. O ile w przypadku kamiennego parapetu jest taka możliwość, choć jest trudna do wykonania, to w przypadku parapetu laminowanego nie ma takiej możliwości.
Jednak w obu przypadkach, parapet powinien być wpuszczony pod okno, czyli wsunięty około 1 cm pod futrynę. Taki montaż jest prawidłowy, a futryna okienna stanowi jego oparcie. Są przypadki, kiedy nie da się wsunąć parapetu pod okno bez kucia ściany. Wtedy można zamontować go do czoła okna, ale musi być solidnie przyklejony i warto wpuścić go w ściany boczne (glify), które dodatkowo go podeprą. Po takim montażu trzeba uszczelnić parapet na połączeniu z oknem.
Więc od czego zacząć montowanie parapetu?
W pierwszej kolejności zdecyduj, jak zamontujesz parapet, czy będzie wpuszczony w ściany, czy nie? Jeśli tak to wykuj w ścianach otwory po obu stronach okna tak, żeby dało się lekko wsunąć parapet. Jeśli pod tynkiem zamontowane są metalowe kątowniki, to zanim zaczniesz kuć, musisz je przeciąć na wysokości, która pozwoli na swobodny montaż.
Następnie wyczyść podłoże odkurzaczem i odpyl je wilgotnym pędzlem. Możesz również je zagruntować. Po wyczyszczeniu powierzchni
W kolejnym kroku wsuń parapet pod futrynę okienną. Ustaw go równo, aby po obu stronach okna wystawał tyle samo. Jeśli szczelina pod oknem jest duża to, pod parapetem w miejscu łączenia z oknem, podłuż kawałki styropianu, żeby docisnąć parapet do futryny okiennej. Następnie wypełnij przestrzeń pod parapetem pianką niskoprężną.
Teraz trzeba wypoziomować parapet i ustawić jego spadek. Parapety wewnętrzne także montuje się z delikatnym spadkiem, nieco mniejszym niż zewnętrzne, ale powinien on być.
Kolejnym krokiem jest obciążenie parapetu, jeśli jest wykonany z lekkiego materiału, to połóż na nim deskę i przyciśnij czymś w miarę ciężkim cegłą lub pustakiem. Możesz także zaprzeć deskę o górną krawędź otworu okiennego.
Po wyschnięciu pianki obetnij ją i obrób parapet zaprawą w miejscach, które zostały wcześniej wykute i pod parapetem.
Jak zmierzyć parapet wewnętrzny
Parapety wewnętrzne przeważnie kupuje się dłuższe o 10 cm niż długość okna. Jeśli nie chcesz wpuszczać ich w ściany boczne, zmierz dokładnie długość pomiędzy jedną a drugą ścianą i zamów taki parapet.
Jeśli chodzi o szerokość, to podobnie jak zewnętrzne, parapet powinien wystawać ok. 5 cm poza ścianę.
Na czym osadzić parapet wewnętrzny
Do montażu parapetów wewnętrznych używa się pianki niskoprężnej, kleju do parapetów lub zaprawy cementowej. W zależności od rodzaju parapetu dobiera się odpowiednią metodę montażu. Najpopularniejszy, najłatwiejszy i najszybszy jest montaż na piankę. Możesz zamontować na nią każdy parapet.
Jednak dla bezpieczeństwa w przypadku parapetów z kamienia lub konglomeratu lepiej zamontować je na zaprawie. Dlaczego? Pianka jest miękka i elastyczna, może uginać się pod obciążeniem. Teraz wyobraź sobie sytuację, że wymieniasz firanki i stajesz na parapecie… Pianka się ugina i parapet z marmuru pęka na pół…. Jeśli parapet będzie osadzony na zaprawie, taka sytuacja nie będzie miała miejsca.
Parapet drewniany, PCV lub laminowany jest elastyczny, więc nie pęknie.
Parapety wewnętrzne rodzaje
Parapetów wewnętrznych jest całe mnóstwo z różnych materiałów. Wybór odpowiedniego należy poprzeć swoimi upodobaniami i dopasowaniem do stylu wnętrza. Parapety dostępne są w setkach wzorów i kolorów, więc wybór nie będzie łatwy. Parapety wewnętrzne mogą być wykonane z:
- drewna,
- laminatu, drewnopodobny (płyta wiórowa lub MDF z okleiną),
- kamienia naturalnego,
- konglomeratu,
- PCV
- płytek ceramicznych,
A może ciepły parapet?
Ciepłe parapety to nowoczesne rozwiązanie pozwalające na idealną izolację okna w okolicach parapetu. Dzięki temu skutecznie zniwelujesz mostki termiczne do zera.
Co to jest ciepły parapet i jak się go montuje?
Ciepły parapet to nic innego jak odpowiednio wyprofilowany kawałek wodoodpornego styropianu. Profile styropianowe produkowane są na zamówienie pod konkretne okna. Dzięki temu jest on idealnie dopasowany do ramy okiennej. Dodatkowo profil ma wykonane odpowiednie spady, co ułatwia montaż docelowego parapetów.
Ciepły parapet montuje się w trakcie wymiany lub montażu okna. Trudno jest go zamontować, kiedy okno jest już wprawione.
W pierwszej kolejności przed montażem należy wyrównać podłoże zaprawą. Aby to zrobić, na pustaki rozłóż siatkę tynkarską i wylej cienką warstwę zaprawy. Siatka zatrzyma zaprawę przed wpadnięciem w otwory pustaków i dodatkowo ją wzmocni. Na tak przygotowanym podłożu przyklej ciepły parapet za pomocą kleju. Dopiero na przyklejonym profilu styropianowym montuje się ramę okienną, którą nakłada się na styropian.
Po zamontowaniu okna można przykleić parapet właściwy na styropianowym profilu.
Ciepły parapet produkowany jest w dwóch częściach. Jedna część jest zewnętrzna, a druga wewnętrzna. Można zamontować obie części lub tylko jedną. Profil styropianowy produkuje się nie tylko pod konkretne okno, ale także na wskazany rozmiar. Profil nie może wystawać poza obrzeża ścian wewnętrznych i zewnętrznych.
Podsumowanie
Jest wiele rodzajów parapetów. Podczas ich wyboru najlepiej kierować się ty co najbardziej nam się podoba. Trzeba stosować je zgodnie z przeznaczeniem, czyli nie można zamontować drewnianego parapetu na zewnątrz. Montaż nie jest taki trudny, dzięki wskazówkom opisanym w tym poradniku na pewno sobie poradzisz.