Jaki magazyn energii wybrać?

Czy zastanawiasz się nad dodaniem niezawodnego źródła zasilania awaryjnego do swojej nieruchomości? Przy rosnącej liczbie dostępnych na rynku baterii i innych opcji magazynowania energii, może być trudno określić, która z nich jest dla Ciebie odpowiednia. Aby uprościć ten proces, przyjrzyjmy się bliżej kluczowym instalacjom. Mamy nadzieję, że ten przegląd pomoże w łatwym i prostym wyborze najlepszego magazynu energii!

Podział magazynów energii 

Jeśli chodzi o magazynowanie energii wytworzonej z ogniw fotowoltaicznych, można rozważyć dwie główne ścieżki: instalacje on-grid i off-grid. Tego typu magazyny energii możesz szerzej poznać na stronie Otovo. https://www.otovo.pl/blog/magazyn-energii/

Instalacje on-grid podłącza się do publicznej sieci elektrycznej, natomiast systemy off-grid pozostają odłączone i niezależne. 

Na czym polega instalacja on-grid?

W systemie on-grid nadmiar energii wytworzonej przez system fotowoltaiczny jest przekazywany bezpośrednio do sieci w celu jej zużycia. Oznacza to, że niewykorzystana energia nie jest marnowana, ponieważ może być wykorzystana przez innych klientów podłączonych do tej samej sieci. Ponadto w wielu krajach obowiązują przepisy dotyczące pomiaru netto, co oznacza, że klienci mogą otrzymać rekompensatę za nadwyżkę wytworzonej energii. 

W celu magazynowania energii w systemie on-grid akumulatory są zazwyczaj stosowane w połączeniu z inwerterem solarnym, który przekształca prąd stały wytwarzany przez panele słoneczne w prąd zmienny wykorzystywany przez urządzenia domowe i sieci energetyczne. 

Akumulatory obejmują akumulatory kwasowo-ołowiowe, litowo-jonowe i przepływowe, które mają różne koszty i oferują unikalne korzyści w zależności od warunków klimatycznych, wymagań użytkowych i budżetu. Akumulatory kwasowo-ołowiowe zapewniają niższy koszt początkowy, ale z czasem wymagają więcej konserwacji w porównaniu z akumulatorami litowo-jonowymi, które są droższe na początku, ale wymagają mniej konserwacji w przyszłości. Akumulatory przepływowe nadają się do projektów na dużą skalę ze względu na swoją modułowość i skalowalność; są jednak wciąż stosunkowo nową technologią i dlatego są droższe niż inne rodzaje akumulatorów. 

Na czym polega instalacja off-grid?

Poza sieciowe systemy fotowoltaiczne są odpowiednie dla takich zastosowań, jak odległe domy lub domki letniskowe, gdzie nie ma dostępu do publicznej sieci elektrycznej lub obszarów, gdzie często występują przerwy w dostawie prądu. 

W takim przypadku akumulatory muszą być stosowane do przechowywania nadwyżek energii słonecznej, aby można je było wykorzystać w razie potrzeby – w przeciwnym razie cała nadwyżka energii pozostanie niewykorzystana, ponieważ nie ma możliwości przesłania jej z powrotem do publicznej sieci energetycznej. 

W przypadku systemu off-grid konieczne jest odpowiednie dobranie pojemności akumulatorów, aby nie zabrakło Ci energii w okresach, kiedy nie ma wystarczającej ilości światła słonecznego (np. w miesiącach zimowych). W systemie off-grid można zastosować te same rodzaje akumulatorów, co w instalacji on-grid, jednak jeśli zamierzasz regularnie korzystać z magazynowanej energii, zaleca się stosowanie akumulatorów kwasowo-ołowiowych lub litowo-jonowych, ze względu na ich dłuższą żywotność w porównaniu ze zwykłymi akumulatorami kwasowo-ołowiowymi, które ulegają szybszej degradacji przy częstym płytkim rozładowywaniu.  

Na co zwrócić uwagę przy wyborze magazynów energii?

Ostatecznie, wybierając pomiędzy instalacją on a off grid oraz rodzajem systemu magazynowania energii najlepiej odpowiadającym Twoim potrzebom, należy wziąć pod uwagę warunki klimatyczne, takie jak średnie wahania temperatury w różnych porach roku (ponieważ wpływa to na wydajność akumulatorów), potrzeby użytkowe (ile energii potrzebujesz w miesiącach szczytowych?), ograniczenia budżetowe (koszty początkowe i długoterminowe), a także przepisy bezpieczeństwa obowiązujące w Twojej okolicy, zanim podejmiesz decyzję o tym, jaki rodzaj fotowoltaicznego systemu magazynowania energii elektrycznej będzie dla Ciebie najlepszy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklama

Dołącz do nas

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z najlepszymi informacjami

Komentarze

Exit mobile version