Choć sztuczne trawy znane są już od dawna, obecnie zdecydowanie wracają do łask. Istotnym powodem jest estetyka – te dostępne dziś w niczym nie przypominają nieprzyjemnych w dotyku, wyraźnie „plastikowych” produktów sprzed wielu lat. Aktualnie mamy do wyboru liczne warianty realistycznie prezentujących się wykładzin, które doskonale naśladują prawdziwą murawę. Często wykorzystuje się je na balkonach lub tarasach, tworząc namiastkę ogrodu. Jak jeszcze można wykorzystać sztuczną trawę? Przedstawiamy garść sprawdzonych pomysłów.
Sztuczna trawa na balkonie
Montaż sztucznej trawy to prosty i niedrogi sposób na ożywienie nawet niewielkiego balkonu. Wykorzystamy ją np. w celu zamaskowania posadzki, gdy jest ona bardzo zniszczona lub po prostu nie pasuje do planowanej aranżacji.
Sztuczne trawy na balkonie stanowią świetne tło dla umieszczonych w skrzynkach lub doniczkach żywych roślin. Dzięki nim taka kompozycja będzie jeszcze lepiej naśladować prawdziwy ogród.
Wykończenie tarasu
Efekt „ogrodu” tworzony przy pomocy sztucznej trawy można wykorzystać także na tarasie. Podobnie jak w przypadku balkonu, sztuczna trawa posłuży do zakrycia starej i zniszczonej posadzki lub jako element pozwalający na stworzenie swego rodzaju strefy przejściowej między wnętrzem domu a ogrodem.
Nowoczesne sztuczne trawy wykorzystamy w ten sposób przez długi czas; są bowiem odporne na wilgoć, zmienne temperatury (zarówno niskie, jak i wysokie) oraz światło słoneczne. Są miękkie w dotyku, dzięki czemu można po nich wygodnie chodzić – także boso.
Sztuczne trawy w ogrodzie
Sztuczną trawę z powodzeniem wykorzystamy także w ogrodzie. Jej realistyczny wygląd i odporność na działanie czynników zewnętrznych sprawia, że może znajdować się bezpośrednio na ziemi nawet przez wiele miesięcy, cały czas prezentując się tak samo dobrze. Pozwala to wykorzystać ją na przykład jako tymczasowe maskowanie uszkodzonego trawnika. Świetnie sprawdza się również jako jego „zastępstwo”, gdy chcemy dokładnie odchwaścić jakiś fragment ziemi. W wielu przypadkach przed posianiem nowej trawy lub posadzeniem roślin ziemia musi być osłonięta przed światłem, by nie dopuścić do kiełkowania chwastów. Położenie sztucznej trawy na stosowanej w tym celu folii pozwoli zadbać o estetykę ogrodu również przy tego typu pracach.
Przydomowy plac zabaw
Sztuczna trawa jest dostatecznie gruba i miękka, by do pewnego stopnia amortyzować upadki. Dlatego można wykorzystać ją, urządzając przydomowy kącik dla dzieci – szczególnie jeśli mają się w nim znaleźć zjeżdżalnie, trampoliny czy huśtawki. Można po niej swobodnie biegać; nie stanowi też utrudnienia przy jakiejkolwiek aktywności fizycznej. W dodatku utrzymanie jej w czystości jest wyjątkowo łatwe – można ją spłukiwać wodą, a nawet odkurzać.
Sztuczna trawa zamiast wykładziny?
Nikogo nie dziwi sztuczna trawa na zewnątrz. Jednak mało kto wie, że doskonale sprawdza się również wewnątrz pomieszczeń. To bardzo ciekawy sposób na wykończenie podłogi nie tylko w pokoju dziecięcym.
Sztuczna trawa może zastąpić dywanik łazienkowy, umożliwiając komfortowe i bezpieczne wychodzenie z kąpieli lub spod prysznica. Niektórzy miłośnicy nietuzinkowych rozwiązań wykorzystują ją nawet w sypialni lub innych wnętrzach – szczególnie tych urządzonych w duchu urban jungle.
Dekoracja ściany
Kilka lat temu dużą popularność zyskały zielone ściany wykonane z odpowiednio preparowanych porostów. Bardzo ciekawą alternatywą dla tego typu dekoracji są ścianki wyłożone sztuczną trawą. Wykorzystamy ją w podobny sposób jak tapetę, montując zielony pas na jednej ze ścian. Inną opcją jest oprawienie jej fragmentu w ozdobną ramę, tworząc oryginalny „obraz”. To doskonały pomysł na dekorację do pokoju dziecięcego czy łazienki, ale także salonu, a nawet biura.
Choć sztuczne trawy najczęściej wykorzystywane są na zewnątrz budynków, świetnie sprawdzą się również we wnętrzach. Są łatwe w utrzymaniu i bezpieczne; dzięki temu mogą służyć do wykończenia przestrzeni, w których bawią się dzieci lub zwierzęta domowe. To doskonały sposób na stworzenie małego, zielonego zakątka dosłownie wszędzie, gdzie tego potrzebujemy.
Może zainteresuje cię również wpis: Cebule do nasadzeń jesiennych i wiosennych