Ładowarki budowlane – definicja i rodzaje
Ładowarka budowlana stanowi jedną z najważniejszych urządzeń na każdej budowie. Z uwagi na to, że ładowarki to maszyny wykorzystywane do robót ziemnych, są idealne do porządkowania placu budowy oraz terenu po zakończeniu prac budowlanych. Na polskim rynku szeroka oferta ładowarek to maszyny o różnej wielkościach i mocach silników.
Gabaryty przenoszonych ciężarów muszą być proporcjonalne do wielkości sprzętu budowlanego. Większe ładowarki budowlane wykorzystywane są na wielkich placach budowy, z kolei te mniejsze, dzięki swej zwrotności idealnie sprawdzą się na mniejszym terenie. Dowiedzmy się zatem, co kryje się pod pojęciem ładowarki budowlanej i jakie są jej rodzaje?
Ładowarka – definicja
Ładowarka budowlana jest samojezdną maszyną wyposażoną w urządzenie załadowujące służące do przeładunku materiałów sypkich z miejsca składowania do obszaru docelowego z wykorzystaniem przenośnika. Z uwagi na rodzaj podwozia, ładowarki dzielą się na ładowarki kołowe oraz ładowarki gąsiennicowe, które doskonale sprawdzają się na trudniejszym terenie. Zróżnicowany kształt elementów załadowczych ładowarek nazywa się kubełkami, tarczami ślimakami lub łyżkami. Nowoczesne ładowarki to także maszyny łączące funkcje koparki i ładowarki, nazywane koparko-ładowarkami. Oferta ładowarek budowlanych dostępna na polskim rynku konkuruje ładownością, mocą silnika, ergonomią pracy oraz zwinnością.
Jakie są rodzaje ładowarek?
Ładowarki budowlane klasyfikuje się ze względu na moc silnika, wagę i udźwig nominalny, jednak najczęściej różnią się typem napędu. Zgodnie z powyższym dokonuje się podziału ładowarek na:
- ładowarki kołowe – sprawdzają się wszędzie tam gdzie nie zachodzi konieczność pracy na wymagającym terenie, są zwrotne i szybkie, a ponadto można poruszać się nimi po drogach publicznych, (oczywiście, jeśli kierowca posiada aktualne do tego uprawnienia). Ładowarki kołowe wyposażone w opony z agresywnym bieżnikiem idealnie sprawdzają się na gruntowych i nierównych drogach.
- ładowarki gąsiennicowe – ten rodzaj ładowarek zamiast kół posiada gąsienicę, która jest wykorzystywana na bardzo trudnych terenach, charakteryzujących się dużym nachyleniem. Ładowarki gąsienicowe nie mogą poruszać się po drogach publicznych – ich transport wymaga zastosowania specjalnych lawet. W wyjątkowych sytuacjach ładowarka gąsienicowa może poruszać się po asfalcie w tempie ok. 5km na godzinę z nałożonymi specjalnymi gumowymi nakładkami.
Najpopularniejsze ładowarki kołowe
Budowlane ładowarki kołowe klasyfikuje się także ze względu na sposób pracy.
Zgodnie z powyższym wyróżnia się:
- ładowarki czołowe – w których osprzęt załadowczy znajduje się z przodu maszyny i porusza się tylko w jednej płaszczyźnie,
- ładowarki obrotowe – gdy łyżka z wysięgnikiem umiejscowiona jest na obrotowej platformie,
- ładowarki z łyżką wychylną na bok.
Budowlane ładowarki kołowe są wykorzystywane nie tylko na placach budowy, lecz także do zagospodarowywania odpadów, prac rolniczych i ogrodniczych. Ich udźwig nominalny w przypadku małych i średniej wielkości modeli zawiera się w przedziale od 800kg do 2000kg, podczas gdy duże ładowarki kołowe unoszą ciężary rzędu 5000kg.
Ładowarka kołowa należy do maszyn najwyżej ocenianych zarówno przez specjalistów z branży jak i samych użytkowników. Ładowarki budowlane kołowe dzięki doskonałej ergonomii wykonania, zapewniają optymalną widoczność dla operatora, dzięki czemu jego praca jest bardzo precyzyjna. Ponadto ładowarki kołowe wyróżniają niskimi kosztami utrzymania eksploatacji wynikającymi z wysokiej efektywności pracy. Na rynku dostępne są ładowarki kołowe i miniładowarki idealne do prac w ogrodzie i w rolnictwie.
Ładowarki kołowe od sprawdzonych producentów
Szeroka gama ładowarek produkowana przez Volvo obejmuje zarówno maszyny przeznaczone do prac typowo budowlanych jak i rolniczo-ogrodniczych. Modele ładowarek Volvo wyposażone w niezawodne systemy hamulcowe oraz wydajne silniki wysokiej mocy zapewniają skuteczność przeprowadzanych prac budowlanych i terenowych. Oferta ładowarek kołowych obejmuje ładowarki kołowe z kabiną jak i bez kabiny, z intuicyjnym i prostym w obsłudze panelem sterowania.
W ofercie ładowarek Volvo znajdują się maszyny wyróżniające się na tle innych zwrotnością i wydajnością. Wszystkie modele kołowe są cenione przez operatorów za zasięg, ładowność i dużą moc. W zależności od wielkości maszyny, większe modele z uwagi na dość duży promień skrętu będą wymagać więcej miejsca do pracy. Niezawodna praca w najtrudniejszych warunkach możliwa jest w przypadku ładowarek wyróżniających się wysoką wydajnością pracy, ponadprzeciętną wytrzymałością i trwałością z zachowaniem niskich kosztów eksploatacji.
Ładowarki Volvo od europejskich dealerów stanowią niezawodny, funkcjonalny i precyzyjny sprzęt, który możesz dostosować do swoich potrzeb i oczekiwań. W zależności od tego, czy potrzebujesz sprzętu typowo budowlanego, czy do prac w ogrodzie, szeroki asortyment tego typu urządzeń zapewni Ci najlepszy wybór!