niedziela, 19 stycznia, 2025
Strona głównaAranżacja wnętrzaLamele – efektowne i funkcjonalne panele akustyczne

Lamele – efektowne i funkcjonalne panele akustyczne

Urządzasz mieszkanie lub dom i szukasz nowych pomysłów na aranżację wnętrz, które będą nie tylko efektowne, ale także funkcjonalne? Być może zainteresują Cię lamele akustyczne? To drewniane panele, które można stosować zarówno na suficie, jak i na ścianach, tworząc ciekawe i oryginalne kompozycje. W poniższym tekście przedstawimy bliżej, czym są lamele, gdzie można je zastosować, dlaczego warto je mieć w swoim domu, z czego są produkowane, jak przebiega ich montaż. Miłej lektury.

Czym są lamele akustyczne?

Lamele akustyczne to drewniane listwy o jednakowej szerokości i długości, które są przymocowane do specjalnej płyty lub filcu. Drewniane panele akustyczne dostępne są w dwóch wersjach: długich pasków składających się z kilku ułożonych obok siebie listew oraz kwadratowych paneli. Występują w różnych kolorach m.in. białym, srebrnym, złotym, czarnym, dzięki czemu można tworzyć z nich różne motywy. Lamele akustyczne na filcu mają nie tylko walory estetyczne, ale także praktyczne. Dzięki swojej strukturze i materiałowi, z którego są wykonane, lamele poprawiają akustykę pomieszczenia, tłumiąc dużą część dźwięków oraz tzw. echo. Panele akustyczne na filcu są więc idealnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie ciszę i komfort w swoim otoczeniu.


panele akustyczne do salonu aranżacje

Gdzie można zastosować panele akustyczne?

To jedno z pytań, które często pojawia się wśród osób, które dopiero odkryły drewniane panele akustyczne. Ich uniwersalność sprawia, że można je zastosować niemalże w każdym pomieszczeniu, w którym chcemy zminimalizować pogłos, oraz dodać mu nieco nowoczesności. Lamele na filcu sprawdzą się zarówno w salonie, sypialni, jadalni, jak i w pokoju dziecięcym, biurze czy kuchni.

Jedynym miejscem, w którym lepiej z nich zrezygnować jej łazienka. Wszystko przez wilgoć, która jak wiadomo dla drewna nie jest korzystna. Poza domem panele mogą być również używane w miejscach publicznych, takich jak restauracje, hotele, sale konferencyjne. Drewno, z które są wykonane sprawia, że pasują do każdego stylu wnętrzarskiego, od klasycznego po nowoczesny. Z łatwością można je dopasować do kolorystyki i aranżacji pomieszczenia lub wręcz przeciwnie, utworzyć z nich kontrastowy akcent. Szukasz lameli? Zajrzyj na lameo.pl


drewniane lamele w salonie inspiracje

Dlaczego warto mieć lamele na filcu w swoim domu?

Lamele akustyczne mają wiele zalet, które sprawiają, że warto je mieć w swoim domu. Oto trzy nich:

– poprawiają jakość dźwięku. Lamele redukują hałas i pogłosy, które mogą być uciążliwe i zakłócać spokój. Dzięki temu można lepiej się skupić na pracy lub relaksie, a także cieszyć się lepszym brzmieniem muzyki czy filmów.
– tworzą przytulną atmosferę. Lamele dodają wnętrzu ciepła i przytulności. Drewno jest naturalnym materiałem, który wprowadza harmonię i spokój. Możemy pokusić się również o ich delikatne oświetlenie, co pozwoli stworzyć miły nastrój.
– pozwalają na wydzielenie przestrzeni tzw. przepierzenie np. w salonie lub sypialni dzięki wykorzystaniu kilku pasków lameli i umocowaniu ich od sufitu do podłogi. Zyskamy w ten sposób cienką ściankę, która nie zabierze cennej przestrzeni, a doda odrobiny prywatności.

Z jakiego drewna wykonywane są drewniane panele ścienne?

Lamele na ścianę produkowane są z różnych gatunków drewna, choć prym wiodą dąb, buk, jesion czy sosna. To, co je wyróżnia to cena. Lamele sosnowe są sporo tańsze, aniżeli wykonane z dębu, ale nie ustępują im wizualnie.

Czy lamele można stosować również na suficie?

Tak, lamele drewniane na ścianę można uzupełnić o ich wersję na sufit. Wówczas lamele akustyczne na filcu wzmacniają efekt tych ściennych. Poprawiają akustykę pomieszczenia, ozdabiają wnętrze i tworzą nietypową atmosferę. Co ważne, lamele mogą być stosowane zarówno na całej powierzchni ścian jak i sufitu, jak i jedynie na ich części. Za ich pomocą może utworzyć strefę, kącik np. nad sofą, za łóżkiem. Wszystko jest kwestią naszej wyobraźni i gustu.


lamele na filcu do sypialni w stylu skandynawskim

Jak przebiega montaż lameli akustycznych?

Montaż lameli akustycznych nie jest skomplikowany, ale wymaga dokładności. Nie wymaga specjalistycznego sprzętu ani umiejętności. Tak naprawdę polega na przymocowaniu płyty lub filcu do ściany, lub sufitu za pomocą kołków rozporowych, lub kleju montażowego. Kupując lamele na filcu otrzymamy do nich instrukcję montażu.

Ile kosztują panele akustyczne?

Koszt paneli akustycznych zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj drewna, kolor, wymiar i ilość zakupionych sztuk. Średnio można przyjąć, że za panel akustyczny na filcu o wymiarach 270×300 cm zapłacimy około 300-350 złotych, a za kwadrat 60×60 cm 120-150 zł.

Podsumowanie

Jak widać na podstawie powyższego, lamele akustyczne to nowoczesne i funkcjonalne rozwiązanie do aranżacji wnętrz. Potrafią nie tylko dodać uroku i stylu pomieszczeniom, ale też poprawiają ich komfort akustyczny. Lamele można stosować zarówno na ścianach, jak i na suficie, tworząc dzięki temu ciekawe aranżacje. Montaż lameli nie jest trudny, ale wymaga precyzji. Koszt paneli akustycznych również nie jest zaporowy, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że do uzyskania atrakcyjnego efektu nie musimy pokrywać nimi całych ścian lub sufitu.

ZOBACZ POZOSTAŁE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jeśli szukasz więcej porad związanych z budową, remontem lub aranżacją, zapraszamy na nasz Poradnik budowlany, gdzie znajdziesz wiele cennych informacji. Dowiedz się więcej na temat budowy i wszystkich kluczowych kroków, które pomogą Ci zrealizować swoje plany. Jeśli planujesz odświeżyć swoje wnętrza, sprawdź nasze wskazówki dotyczące remontu mieszkania oraz kreatywne pomysły na aranżację wnętrza.

Nie zapominaj o ogrodzie! Wskazówki dotyczące pielęgnacji i zakładania ogrodu znajdziesz w naszym dziale poświęconym zielonym przestrzeniom - Prace w ogrodzie. Dla pasjonatów majsterkowania mamy praktyczne porady w Poradniku majsterkowicza, a jeśli interesują Cię ekologiczne rozwiązania, zobacz nasz dział o OZE i odkryj możliwości odnawialnych źródeł energii.

Reklama

Najnowsze artykuły

Komentarze