Maj w ogrodzie to czas bardzo intensywnego wzrostu roślin. Ogród dosłownie eksploduje życiem. Jedne rośliny zaczynają już kwitnąć, a inne rozwijają swoje pąki i liście. Ogród nabiera kolorów i robi się coraz piękniejszy. Widać pierwsze efekty naszych dotychczas przeprowadzonych prac. Pogoda jest coraz ładniejsza, a dzień coraz dłuższy, co sprzyja majowym pracom ogrodowym. Już niedługo, bo po 15 maja (po tzw. zimnych ogrodnikach, zimnej Zośce) możemy wysadzać wszystkie nasze rośliny do gruntu. W drugiej połowie maja mróz już im nie zaszkodzi. Zobacz jakie prace ogrodowe w maju musimy wykonać.
Maj w ogrodzie
Maj w ogrodzie to jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku. Wszystko budzi się do życia nie tylko rośliny, które uprawiamy, ale także chwasty i szkodniki. Musimy odpowiednio zadbać o naszą roślinność, aby cieszyć się pięknym widokiem i obfitymi plonami. Maj to także czas na sadzenie drzewek i krzewów, zarówno owocowych jak i ozdobnych. Do połowy miesiąca możemy spodziewać się przymrozków, więc musimy również pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu naszych roślin agrowłókniną.
Rośliny ogrodowe preferują wodę deszczową, a maj możemy zaliczyć do okresu wilgotnego. Wiosna to zazwyczaj deszczowa pora, chociaż nie zawsze tak się dzieje. Zdarza się, że w maju niema w ogóle opadów lub jest ich bardzo mało, co nie sprzyja rozwojowi roślinności. Dlatego jeśli masz w swoim gospodarstwie puste zbiorniki lub beczki, to korzystaj z każdej okazji i łap do nich deszczówkę. Przyda się ona do podlewania w suchych okresach kiedy deszcz będzie omijał nas z daleka.
Jeżeli nie posiadasz takiego zbiornika, to warto się w niego zaopatrzyć. Za beczkę 1000 l zapłacimy kilkaset zł, ale pozwoli nam to zaoszczędzić znacznie więcej w kolejnych latach. W końcu woda deszczowa jest darmowa i możemy gromadzić ją przez cały rok :). Nie musisz obawiać się, że woda zamarznie i zniszczy zbiornik, temperatura w maju aż tak bardzo nie spada poniżej zera. Jeśli zamarznie to tylko powierzchownie.
Prace ogrodowe w maju
Pracy czeka nas sporo, tym bardziej jeśli pogoda w kwietniu nam nie dopisała, więc bez gadania zaczynamy od samego początku miesiąca. Rozplanujmy sobie prace tak, aby zdążyć z wysadzaniem, nawożeniem i pielęgnacją roślin do końca miesiąca. Zobacz w takim razie, jakie prace ogrodnicze w maju trzeba wykonać.
Maj w ogrodzie: Piękny trawnik
Rozpoczął się właśnie czas, w którym trawa gęstnieje i robi się coraz bujniejsza. Kiedy osiągnie wysokość 6-10 cm to powinniśmy ją skosić. Trawę kosimy do wysokości około 3 cm. Skoszona bardzo krótko szybko wysycha i jest bardzo wrażliwa. Kolejne koszenia trawników wykonujemy co 7-10 dni. Pamiętaj, aby nie kosić mokrej trawy. W gorące dni najlepiej jest robić to wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, gdy słońce nie jest takie intensywne.
Po pierwszym koszeniu warto wykonać zabieg wertykulacji. Dzięki temu trawnik łatwiej będzie pobierał wodę i składniki odżywcze z gleby oraz będzie rósł znacznie lepiej. Jeśli nie udało nam się zrobić tego w marcu i kwietniu, to teraz powinniśmy solidnie wygrabić trawnik ze starych i zeschniętych źdźbeł, które tworzą nieprzepuszczalny dla wody filc. Usuwając starą trawę, zapewnimy dostęp wody i świeżego powietrza dla nowego trawnika. Maj to okres, w którym możemy również rozpocząć zakładanie nowych trawników. Na początku maja warto zasilić trawnik nawozem z dużą zawartością azotu. Zapewni to szybki i bujny wzrost trawy.
Maj w ogrodzie: drzewa i krzewy
W okresie intensywnego wzrostu warto zapewnić drzewkom i krzewom dobry start do rozwoju. W tym celu plewimy i spulchniamy ziemie wokół pni. Tworzymy misę, w której będzie zbierała się woda. Dodatkowo nawadniamy nasze rośliny i nawozimy je nawozem wieloskładnikowym lub nawozem organicznym z obornika. Jest to bardzo ważne, aby zachować prawidłowy wzrost i rozwój drzewek i krzewów. Dzięki temu zyskamy piękny wygląd oraz obfite i zdrowe owocowanie drzew. O ile nie zrobiliśmy tego w ubiegłym miesiącu, to czynności te wykonujemy również przy starych drzewach. Aby zapobiedz rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników z drzewek owocowych usuwamy stare i zaschnięte tzw. zimowe pąki. Z nich nie wyrastają ani kwiaty, ani liście.
Po przekwitnięciu prześwietlamy krzewy owocowe, usuwając stare pędy. Ponadto delikatnie przycinamy dobrze rozwinięte żywopłoty. Pozwoli to na ich intensywniejszy rozrost. Pod koniec miesiąca możemy przerzedzić zawiązki owocowe, co wpłynie na lepsze owocowanie. Usuwamy najmniejsze, uszkodzone zawiązki.
Oczyszczoną i dobrze nawodnioną ziemię wokół drzew i krzewów, ściółkujemy korą z drzew iglastych. Grubość warstwy ściółki powinna mieć przynajmniej 5 cm.
Drzewka i krzewy pnące warto dodatkowo podwiązać i zapewnić im rusztowanie dla rozrostu nowych pnączy.
W maju rozpoczynamy sadzenie drzewek i krzewów iglastych oraz drzewka i krzewy owocowe uprawiane w doniczkach lub pojemnikach. Jet to idealny okres na wysadzanie. Podczas wysadzania roślin musimy uważać, aby nie rozbić bryły korzeniowej i nie uszkodzić samych korzeni. Po przesadzeniu w odpowiednie miejsce obficie nawadniamy nasze rośliny.
Maj w ogrodzie: kwiaty
W maju przyjrzyj się także roślinom ozdobnym posadzonym wczesną wiosną oraz tym wieloletnim. Spulchnij ziemie wokół nich, zasil je nawozem wieloskładnikowym i obficie podlewaj. Usuń gałązki i pnącza te stare i te, które nadmiernie się rozrastają. W drugiej połowie miesiąca kiedy ryzyko przymrozków już minie, wysiewamy do gruntu cebulki kwiatów, oraz bulwy bylin, oraz siejemy w doniczkach rozsadę kwiatów sezonowych tj.:
- acidantera,
- agapant,
- babiana,
- dalia,
- galtonia,
- ismena,
- krokosmia (montbrecja),
- mieczyk,
- paciorecznik (kanna),
- nerina,
- tygrysówka,
- zawilec wieńcowy,
- zefirant,
- pelargonie,
- petunie,
- lobelie,
- aksamitki,
- begonie,
- fuksje, celozje,
- gazanie,
- niecierpki,
- żeniszki,
- wilce,
- łubin,
- nasturcja,
- fasola wielkokwiatowa,
- groszek pachnący,
- nagietek,
- maciejki,
- słoneczniki.
Regularnie podlewamy nasze rośliny i usuwamy wszystkie chwasty rosnące wokół nich.
Maj w ogrodzie: warzywa
W maju w ogrodzie warzywnym rozpoczynamy wysiew i sadzenie warzyw i ziół. Niektóre warzywa możemy wysiewać bezpośrednio do gruntu, a inne wymagają wcześniejszego wysiewu w rozsadnikach w domu lub pod przykryciem. Jeśli nie mamy jeszcze przygotowanego ogródka, to teraz jest czas, aby to zrobić. Koniecznie usuń chwasty z ogródka i przekop w nim ziemię. Możesz nawieść ogródek obornikiem lub nawozem przedsiewnym, aby ją wzbogacić w ważne składniki odżywcze. Przygotuj grządki pod wysadzanie roślin. Wiele osób wysiewa wszystko bezpośrednio do gruntu, jednak lepsze efekty uzyskamy, siejąc niektóre warzywa na rozsady np. ogórki, paprykę czy pomidory.
W maju sadzimy takie rośliny jak:
- ogórki,
- paprykkę,
- koper,
- rzodkiewkę,
- marchew,
- buraki ćwikłowe,
- pietruszkę,
- sałatę,
- fasolę,
- groszek,
- dynię,
- kabaczka,
- cukinię,
- bakłażany,
- pomidory,
- selery,
- pory,
- bazylię,
- majeranek,
- słonecznik,
- kukurydzę,
- kalarepę,
- dynię.
Pamiętaj, aby intensywnie i systematycznie podlewać wszystkie sadzonki. Koniecznie przeprowadzaj plewienie i usuwaj chwasty z grządek. Rośliny wysadzone do gruntu zabezpieczaj na noc agrowłókniną, aby uchronić je przed nieoczekiwanym spadkiem temperatury. W drugiej połowie maja możesz bezpiecznie usunąć osłony.
Zobacz także:
Prace ogrodowe według miesięcy, Kalendarz ogrodnika oraz: Styczeń w ogrodzie, Luty w ogrodzie, Marzec w ogrodzie, Kwiecień w ogrodzie, Czerwiec w ogrodzie, Lipiec w ogrodzie
Sprawdź również: Jakie narzędzia przydadzą się do pracy w ogrodzie?