poniedziałek, 9 września, 2024
Strona głównaPoradnikMontaż okna dachowego – jak zamontować okno dachowe

Montaż okna dachowego – jak zamontować okno dachowe

Montaż okna dachowego nie jest bardzo trudny, jednak musi być wykonany dokładnie i poprawnie. Taką pracę warto zlecić wykwalifikowanej osobie, której praca zajmie zaledwie kilka godzin. Jednak nawet najlepszy specjalista może popełnić błąd dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo zamontować okno dachowe i patrzeć fachowcowi na ręce. Wiedza w tym zakresie pozwoli uniknąć wielu problemów i straty pieniędzy na materiał i poprawki. Nieprawidłowy montaż okna dachowego może doprowadzić do nieszczelności i przeciekania, a to z kolei do wielu zniszczeń i strat energii. Dowiedz się jak prawidłowo zamontować okno dachowe i uniknąć sporych nieprzyjemności.

Spis treści:

  1. Montaż okna dachowego
  2. Jak zamontować okno dachowe
  3. Prawidłowy montaż okna dachowego — wentylacja

Montaż okna dachowego

Montaż okna dachowego to bardzo dobre, a czasem nawet jedyne rozwiązanie, aby wpuścić naturalne światło na poddasze. Jeśli okna dachowe zostały już wybrane, to trzeba rozplanować ich rozmieszczenie. Musimy pamiętać, że aby korzystanie z okna dachowego było komfortowe, to okno musi być dobrane do kąta nachylenia dachu, a jego montaż powinien być wykonany na odpowiedniej wysokości. Najwygodniejsze w użytkowaniu okazują się okna zamontowane na wysokości 85-130 cm nad posadzką. W takim położeniu wpuszczają sporo światła do wnętrza, można swobodnie otwierać je i zamykać oraz myć bez większych problemów. Klamka nie powinna znajdować się wyżej niż 200 cm od podłogi.

Jeśli jednak najbardziej zależy nam na maksymalnym doświetleniu pomieszczeń, wtedy okna powinny być zamontowane, jak najwyżej jest to możliwe. Aby okna dachowe dobrze doświetlały pomieszczenie, powinny zostać zamontowane w kilku miejscach. Lepiej jest zainstalować 3-4 mniejsze okna niż jedno duże o podobnej powierzchni. Przeszklenia zamontowane w kilku miejscach zapewnią lepsze i bardziej równomierne rozproszenie światła. 

jak zamontować okno dachowe

Jak zamontować okno dachowe

Aby okno dachowe spełniało swoje zadanie i określone standardy powinno zostać zamontowane w bezbłędny sposób. Warto do tego zadania wyznaczyć sprawdzonego i doświadczonego fachowca, bo w tym przypadku nie ma miejsca na fuszerki. Prawidłowy montaż okna dachowego pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemności takich jak: straty ciepła czy przeciekanie, które może zniszczyć ocieplenie dachowe, ściany wewnętrzne, podłogę i przyczyni się do powstawania wilgoci i pleśni.

Montaż okna dachowego najlepiej jest wykonać w momencie krycia dachu. W znacznym stopniu ułatwi to pracę. Dzięki temu zmniejszy się również ryzyko powstania nieszczelności oraz uszkodzeń pokrycia dachowego, które towarzyszą takim pracom.

Jeżeli jednak montaż okna dachowego wykonywany jest w wykończonym już dachu, należy zdemontować pokrycie w miejscu instalacji okna. Następnie konieczne jest wycięcie łat oraz wszystkich warstw izolacji, pozostawiając przynajmniej 10 cm folii dachowej i paroizolacyjnej na zakładkę. Wraz z oknami, w komplecie otrzymujemy zestawy montażowe idealne dopasowane do danego rodzaju okna, niestety uszczelnienia i kołnierze uszczelniające trzeba dokupić osobno, dobierając je do rodzaju pokrycia dachowego oraz głębokości, na jakiej zostanie zainstalowana stolarka. 

Okna dachowe produkowane są w kilku standardowych rozmiarach pasujących do typowych rozstawów krokwi. Pozwala to na instalację bez konieczności ingerencji w konstrukcję więźby dachowej.  Okno powinno być nieco mniejsze niż ich rozstaw i powinno swobodnie mieścić się pomiędzy krokwiami. Większe okna mogą nie mieścić się w standardowych rozstawach krokwi, wtedy konieczne jest wycięcie ich fragmentów i wstawienie tzw. wymianów, czyli poprzecznych belek przenoszących obciążenia na pozostałe krokwie. Z kolei, jeśli okno okaże się znacznie mniejsze niż przestrzeń pomiędzy krokwiami, konieczne jest przybicie do nich z jednej lub dwóch stron krokiew pomocniczych, aby zmniejszyć tę przestrzeń i zniwelować zbyt duży luz.

Montaż okna dachowego wykonuje się za pomocą zestawu montażowego dołączonego do okna. Są to zazwyczaj kątowniki montażowe, które przykręca się wkrętami do łat lub bezpośrednio do krokwi na odpowiedniej wysokości. Przed montażem kątowników, folia dachowa powinna zostać zawinięta do góry na łaty.

Po zamocowaniu okna na kątownikach koniecznie należy je wypoziomować. Krzywo wstawione okno będzie źle się otwierało, a po pewnym czasie może się rozszczelnić. Po ustawieniu ościeżnicy montuje się ocieplenie między krokwiami a ramą okienną i łączy folię paroizolacyjną z membraną dachową. Połączenie to powinno być bardzo szczelne.

Ostatnim etapem montażu okna dachowego jest obróbka, czyli montaż kołnierza uszczelniającego. Kołnierz powinien być dobrany do rodzaju i wielkości okna, a także do wysokości pokrycia dachowego. Przy wysokiej dachówce kołnierz uszczelniający powinien posiadać długi fartuch, który w łatwy sposób dopasowuje się do dachówki. Fartuch podklejony jest butylem, masą lepikową, która uszczelnia połączenia. Kołnierz posiada odpowiednie podparcie oraz specjalnie uformowane rynienki odprowadzające wodę. 

Na zamocowany kołnierz nakładamy dociętą na odpowiedni wymiar zdemontowaną wcześniej dachówkę. W dolnej części okna kołnierz i fartuch powinien nachodzić na dachówkę.

prawidłowy montaż okna dachowego

Prawidłowy montaż okna dachowego — wentylacja

Odpowiednia wentylacja pomieszczeń jest kluczowym elementem do zachowania odpowiedniego mikroklimatu w mieszkaniu. Pozwala ona na wymianę zużytego, zanieczyszczonego, zbyt suchego lub wilgotnego powietrza na świeże. Mieszkanie powinno być wietrzone kilka razy dziennie, jednak wiele osób rezygnuje z częstego otwierania okien szczególnie zima. Niektóre nowoczesne okna wyposażone są w nawiewniki, które pozwalają na odpowiednią cyrkulację powietrza, nawet kiedy okna są zamknięte. Warto dopłacić kilka złotych i wybrać takie okna, które mają wbudowany właśnie taki system wentylacji.

W zależności od rodzaju i modelu okna dachowego klapa wentylacyjna może znajdować się w dolnej lub górnej części okna. W dużych oknach wentylacja okienna pozwala na przepływ nawet ponad 50 m3 powietrza na godzinę. Jeśli w naszych oknach nie ma fabrycznej wentylacji lub gdy chcemy wesprzeć istniejącą, możemy dodatkowo zainstalować wentylację ciśnieniową lub nadokienną wentylację z rekuperatorem.

Sprawdź również: Osuszanie piwnic

ZOBACZ POZOSTAŁE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklama

Najnowsze artykuły

Komentarze