poniedziałek, 9 września, 2024
Strona głównaBudowaDachOcieplanie dachu pianką pur

Ocieplanie dachu pianką pur

Odpowiednia termoizolacja dachu to dobry i skuteczny sposób na zminimalizowanie strat ciepła. Zła izolacja dachu powoduje wychłodzenie się domu w czasie zimy, przez co koszty ogrzewania są wysokie. Wraz z ciepłem uciekają również pieniądze z portfela. Słabe ocieplenie można odczuć także latem. Zbytnie nagrzewanie się domu i wysokie temperatury wewnątrz pomieszczeń są udręką dla właścicieli, którzy zamiast w klimatyzację powinni zainwestować w dobrą izolację. 

Z roku na rok, wśród materiałów izolacyjnych, coraz większa popularność zyskuje pianka poliuretanowa. Czy ocieplanie dachu pianką pur to dobry pomysł? Zobacz, co warto wiedzieć o tym sposobie izolacji, jakie ma właściwości i czy jest dobrą alternatywą dla ocieplenia wełną lub styropianem. 

Co to jest pianka poliuretanowa?

Pianka poliuretanowa zwana także pianką pur to połączenie poliolu, czyli żywicy oraz izocyjanianu, czyli utwardzacza. Jest materiałem izolacyjnym, który nanoszony jest z gotowych składników, w formie natryskowej, za pomocą pistoletu i agregatu. Izolacja dachów pianką pur to nie tylko ocieplanie domów, ale także hal magazynowych, obiektów wielkopowierzchniowych czy budynków przemysłowych lub rolniczych.

Właściwości pianki pur

Ocieplanie dachu pianką pur ma wiele korzyści. Przede wszystkim jest ona w stanie pokryć całą powierzchnię bez żadnych szczelin i mostków termicznych, przez które może uciekać ciepło. Pianka pur dopasowuje się do kształtu miejsc, które izolujemy. Jest doskonałym rozwiązaniem na przykład tam, gdzie więźba dachowa ma skomplikowaną konstrukcję, wiele zakamarków i załamań. Wełna mineralna czy styropian nie dopasowałyby się idealnie w takie miejsca i trzeba by je pracochłonnie docinać, a to i tak nie dałoby oczekiwanego efektu.

Kolejną zaletą jest waga pianki, a dokładniej jej lekkość, co jest bardzo istotną sprawą, gdyż  nie obciąża ona konstrukcji. 

Ocieplanie pianką jest, w zasadzie, najszybszą metodą izolacji. W jeden dzień można zaaplikować nawet 300 m2 materiału. Co więcej, nie trzeba tu dodatkowego czasu na przygotowanie mocowań do powierzchni, jak w przypadku wełny. 

Preparat natryskiwany pod wysokim ciśnieniem przykleja się do powierzchni i pęcznieje pod wpływem dwutlenku węgla zawartego w powietrzu, zwiększając swoją objętość. W zależności od tego, jaka grubość izolacji jest potrzebna, można tę czynność powtórzyć kilka razy. Standardowa grubość izolacji z pianki dla domów jednorodzinnych to 20- 25cm. 

Pianka pur szybko się utwardza i uzyskuje pełne właściwości w ciągu kilkunastu godzin od zakończenia prac. Dzięki temu kolejne prace remontowe mogą być prowadzone szybko, bez opóźnień. 

Pianka poliuretanowa jest odporna na działanie wody, zachowuje odpowiednią para przepuszczalność. Materiał ten nie kruszy się, nie pyli, jego struktura nie sprzyja rozwojowi pleśni, grzybów, roztoczy i zbieraniu się kurzu, co jest ważne dla alergików. 

W przeciwieństwie do wełny czy styropianu pianka pur jest mało atrakcyjna dla gryzoni, dzięki temu, że szczelnie wypełnia każdy zakamarek, nieproszeni goście nie mają szans na uwicie swoich gniazd. 

Ocieplanie dachu pianką, powinno być wykonywane przez profesjonalną firmę. Roboty te wymagają precyzji, doświadczenia i znajomości tematu, a także odpowiedniego sprzętu i specjalistycznej odzieży roboczej. 

ZOBACZ POZOSTAŁE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklama

Najnowsze artykuły

Komentarze