Ocieplenie poddasza wełną to rozwiązanie gwarantujące oszczędność na ogrzewaniu i skuteczną poprawę efektywności energetycznej naszego domu. Bez ocieplenia dachu tracimy nawet, ponad 30% ciepła. Dobrze dobrana i prawidłowo wykonana izolacja poddasza zminimalizuje te straty do minimum. Dzięki swoim parametrom wełna gwarantuje nam skuteczną izolację termiczną, bezpieczeństwo i trwałość przez długie lata.
Przeprowadzając termomodernizację naszego domu, remontując stary dom lub budując nowy, warto skupić się na odpowiedniej izolacji poddasza. W wielu przypadkach z różnych powodów ten etap jest pomijany lub odkładany na później. Czasem zdarza się również, że do izolacji poddasza wybieramy tańsze materiały, a sama warstwa izolacyjna ma znikomą grubość. Takie działania przyczyniają się do ogromnych strat ciepła, które skutecznie biją nas po kieszeni.
Najlepiej jest wykonać ocieplenie poddasza wełną, zanim wprowadzimy się do domu. Warto również wydać nieco więcej pieniędzy i wykonać grubą warstwę izolacji z materiałów o dobrych parametrach. Dzięki temu, koszty ogrzewania będą znacznie mniejsze i sama inwestycja zwróci się dość szybko. Sprawdź, czy wełna na poddasze to dobre rozwiązanie izolacyjne?
Ocieplenia poddasza wełną — co nam daje?
Poddasze jest newralgiczną strefą, przez którą tracimy najwięcej ciepła. Nieocieplona lub słabo ocieplona połać dachu sprawia, że zimą temperatura na poddaszu jest bardzo niska. Wymaga to ciągłej pracy ogrzewania, co generuje duże koszty. Trudno jest również przewietrzyć takie mieszkanie, ponieważ uchylenie okna sprawi, że w krótkiej chwili całe zgromadzone ciepło ucieknie i trudno będzie ponownie ogrzać pokój. Dlatego często unikamy wietrzenia pomieszczeń zimą na poddaszu. Brak cyrkulacji powietrza generuje nie przyjazny mikroklimat, powietrze jest bardzo suche, a w pomieszczeniach zbiera się kurz. Mieszkanie w takich warunkach nie jest komfortowe. Nasze samopoczucie jest kiepskie, a mikroklimat sprzyja infekcjom naszego organizmu.
Latem natomiast temperatura na takim poddaszu jest niebywale wysoka, wręcz nie do wytrzymania. Ogrzewana przez słońce dachówka przekazuje ciepło do wnętrza domu. Mieszkanie trudno jest przewietrzyć i ochłodzić, czasem jest to niemożliwe, a my czujemy się dosłownie jak w piekarniku. Poddasze może pełnić wiele funkcji, np. jako sypialnia, pokój dziecka czy nawet łazienka. Niezależnie od tego, jak zaaranżujemy tę przestrzeń oraz jaką rolę będzie odgrywało, trzeba zapewnić tam komfortowe i przyjazne warunki. Ważne jest to, aby poddasze było nie tylko funkcjonalne, ale żeby spędzanie na nim czasu było przyjemnością, a nie katorgą. Aby tak się stało, ocieplenie poddasza wełną jest bardzo istotne i ma tutaj kluczowe znaczenie.
Ocieplenie poddasza wełną skalną czy też szklaną, zapewnia stabilną temperaturę we wszystkich pomieszczeniach przez cały rok. Stosując odpowiednią grubość izolacji, możemy być pewni, że latem nie przestraszy nas upał, a zimą będziemy odczuwać przyjemne ciepło. Izolacja poddasza wełną to rozwiązanie, które gwarantuje nam skuteczną izolację termiczną przez długie lata. Z pewnością efektywność energetyczna budynku wzrośnie kilkukrotnie, mieszkanie będzie komfortowe, a rachunki za ogrzewanie znacznie mniejsze.
Wełna na poddasze czym właściwie jest?
Wełna jest materiałem niepalnym o bardzo wysokiej klasie odporności na ogień (A1). Dzięki niej zwiększamy również bezpieczeństwo przeciwpożarowe naszego domu. Kolejną bardzo ważną zaletą wełny jest skuteczna izolacja akustyczna. Wełna znakomicie tłumi i wycisza dźwięki dochodzące z zewnątrz. Doskonale redukuje odgłos deszczu padającego na blachodachówkę. Poprawi także akustykę całego poddasza. Jest to materiał paroprzepuszczalny. Stosując wełnę jako izolację, pozwalamy naszym ścianom i sufitom swobodnie oddychać. Dzięki temu zapewniamy odpowiednią cyrkulację powietrza i pary wodnej. Chronimy w ten sposób nasze mury przed pleśnią, grzybami i wilgocią.
Wełna z reguły ma bardzo dobry współczynnik przewodzenia ciepła „Lambda”. Oczywiście są produkty lepsze i nieco gorsze. Za jakością produktu przemawia cena. Wełna o mniejszej izolacyjności będzie tańsza, natomiast grubsza, bardziej zbita o niskim współczynniku lambda będzie droższa, ale za to znacznie lepsza. Wełna jest materiałem bardzo elastycznym. Łatwo jest wpasować ją w przestrzenie pomiędzy krokwiami oraz w prosty sposób uszczelnimy nią wszelkie nieszczelności. Ocieplając poddasze wełną, musimy pamiętać, aby izolacja budynku była ciągła, począwszy od fundamentów, poprzez ściany, aż do dachu. Wszystkie izolowane powierzchnie powinny łączyć się ze sobą, tworząc szczelnie zamkniętą przestrzeń.
Wełna do ocieplenia dachu powinna być nakładana w dwóch poprzecznych warstwach. Aby uniknąć nieszczelności i mostków termicznych, pierwszą warstwę umieszczamy pomiędzy drewnianymi elementami więźby dachowej — krokwiami. Kolejna warstwa powinna zostać zamocowana poprzecznie do pierwszej i powinna przykrywać szczelnie, całą więźbę dachową. Stosując drugą warstwę wełny, z pewnością unikniemy mostków termicznych, przez które ciepło będzie nam uciekało. Ponadto druga warstwa wełny o grubości 15 cm, jest w stanie poprawić izolacyjność termiczną nawet o 40%.
Jeśli w naszym domu poddasze jest już wykończone i nie chcemy przeprowadzać generalnego remontu, to okazją na ocieplenie poddasza wełną, jest moment wymiany pokrycia dachowego. W takim momencie możemy wykonać również dodatkową izolację poddasza, jeśli istniejąca jest po prostu niewystarczająca. Izolacja nakrokwiowa montowana jest z zewnątrz i nie wymaga żadnej ingerencji w sufity wewnętrzne. Jest to świetna alternatywa dla tradycyjnych izolacji wykonywanych od środka. Izolację nakrokwiową wykonuje się w dwóch warstwach na pełnym deskowaniu więźby dachowej za pomocą specjalnego systemu montażowego
Ocieplenie poddasza wełną — kiedy warto o nim pomyśleć?
- Ocieplenie poddasza wełną jest niezbędne w momencie adaptacji pomieszczeń. Jeśli chcemy, aby mieszkanie na poddaszu było komfortowe i w ogóle możliwe, to ocieplenie dachu jest konieczne.
- W momencie kiedy koszty ogrzewania są bardzo wysokie, a poddasze nieogrzewane. Jeśli chcemy, aby temperatura na poddaszu była optymalna i jednocześnie chcemy zaoszczędzić na rachunkach, warto pomyśleć o izolacji.
- Jeżeli w okresie zimowym podczas ogrzewania domu w naszym mieszkaniu panuje niekomfortowy mikroklimat, mamy odczucie przeciągów, czujemy wilgoć i ogarnia nas chłód.
- Jeśli w sezonie letnim poddasze bardzo się nagrzewa i nie da się normalnie przebywać w pomieszczeniach.
- Kiedy w domu lub na samym poddaszu jest zbyt głośno, słychać wszelkie odgłosy dochodzące z zewnątrz, a dźwięk padającego deszczu jest na tyle głośny, że staje się nie do wytrzymania.
Czy wełna do ocieplenia dachu jest warta swojej ceny?
Oczywiście, że tak! Jak widzisz, wełna do ocieplenia dachu ma bardzo wiele zalet. Jest świetnym izolatorem termicznym i akustycznym. Aby w stu procentach spełniła swoje zadanie, musi być dobrze ułożona. Pamiętaj, żeby układać ją w dwóch poprzecznych warstwach. Ważnym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru wełny, jest współczynnik przenikania ciepła, kryje się on pod nazwą lambda. Im współczynnik jest niższy, tym lepsza będzie izolacja naszego poddasza. Decydując się na dwie warstwy wełny o grubości 15 cm (łącznie 30 cm), o współczynniku lambda około 30/32 mamy pewność, że nasze poddasze będzie bardzo dobrze ocieplone.
Sprawdź również artykuł: Układanie wełny na poddaszu, czyli jak ocieplić poddasze w 5 krokach, Atlas m-system 3g, podesty ruchome na budowie