Jeśli na etapie planowana łazienki zdecydujesz się na prysznic, staniesz także przed dylematem: odpływ liniowy czy brodzik.
Brodziki, co prawda królują w naszych domach, ponieważ dawniej sprawa była prosta, kupując kabinę, dobierało się do niej także odpowiedni brodzik. I tyle, innych opcji nie było. Dziś wybór brodzika nie jest takie oczywisty. Współcześnie brodziki mają różne kształty, wykonane są z różnych materiałów, a i prym wiodą już nie wysokie brodziki, a te płaskie. Innym rozwiązaniem, które zyskuje na popularności to odpływ liniowy, jest to prawdziwy łazienkowy hit. Sprawdź, jakie są wady i zalety brodzików i odpływów liniowych, zanim podejmiesz decyzję o zakupie.
Odpływ liniowy czy brodzik? Co wybrać?
Klasyczny brodzik

Dzisiejsze brodziki mają wiele kształtów, rozmiarów i głębokości, a także różnią się między sobą materiałami, z których są wykonane.
Brodziki głębokie są coraz mniej popularne, choć nadal mają wielu zwolenników. W małych łazienkach, gdzie nie ma możliwości zamontowania wanny, wysoki brodzik trochę ją zastępuje. W głębokim brodziku bez problemu wykąpiemy dziecko i zrobimy pranie ręczne. Taki brodzik przydaje się także właścicielom zwierząt.
Brodziki płaskie są zdecydowanie bardziej atrakcyjne wizualnie, praktyczne i nowoczesne. Dzięki nim mała łazienka wygląda na większą i mniej przytłoczoną. Płaski brodzik łatwiej się użytkuje, szczególnie osobom z ograniczoną ruchomością.
Spośród materiałów króluje akryl, który jest uniwersalny i klasyczny. Nie żółknie, jest ciepły, lekki, łatwo utrzymuje się go w czystości, a także jest stosunkowo tani. Poza białymi akrylowymi brodzikami można znaleźć również stalowe, choć są rzadko wybierane ze względu na to, że są zimne i głośne, a także z konglomeratu, które zyskują uznanie wśród coraz większej grupy odbiorców. Konglomerat to mieszanka pokruszonego marmuru i syntetycznych żywic. Brodziki z konglomeratu cechuje wysoka trwałość i odporność na zarysowania. Są zdecydowanie droższe od akrylowych, jednak ze względu na swoje właściwości i możliwość wyboru spośród wielu kolorów, chętnie wybierane do estetycznych i nowoczesnych łazienek.
Brodzik zalety
- klasyka, uniwersalność
- wyraźne oddzielenie strefy mokrej od suchej, czyli mniejsze ryzyko zalania łazienki
- łatwość montażu
- cena brodzików i niski koszt montażu
Brodzik wady
- optycznie zmniejsza przestrzeń
- trudność w utrzymaniu czystości, duża liczba zakamarków w głębszych brodzikach, możliwość zarysowania powierzchni
- podatność na rozwój pleśni szczególnie na łączeniach ze ścianą
- brodziki niskiej jakości mogą trzeszczeć i być mniej odporne na uszkodzenia

Odpływ liniowy
Odpływ liniowy stanowi alternatywę dla brodzików, umieszczany jest bezpośrednio w podłodze, bez progu. Woda spływa do rynienki połączonej z syfonem, a następnie do kanalizacji. Na podłodze montuje się płytki antypoślizgowe, a jedynym widocznym elementem odpływu jest ruszt, czyli listwa maskująca zlicowana z podłogą.
Dzięki odpływowi liniowemu możemy dowolnie wybierać kształt i rozmiar kabiny prysznicowej. Możemy zastosować kabinę z drzwiami lub taką typu walk in, czyli przeszklenie bez drzwi.
Odpływ w podłodze to idealny pomysł na przykład do łazienek dla osób starszych czy niepełnosprawnych. Wjazd do takiego prysznica wózkiem inwalidzkim nie stanowi żadnego problemu. Takie rozwiązania często wybierane są w przypadku szpitali czy domów opieki, ponieważ są wygodne i niezwykle funkcjonalne.
Zastosowanie odpływu liniowego to nie tylko funkcjonalność, ale także design. To rozwiązanie odpowiednie do łazienek nowoczesnych, minimalistycznych, przestrzennych, ale także dla małych łazienek, gdyż płaska podłoga pod prysznicem dodaje lekkości i optycznie powiększa łazienkę.
Kabina bez brodzika jest łatwa w użytkowaniu, a także w czyszczeniu. Nie posiada wielu zakamarków, w których gromadzi się woda, osadza kamień czy pleśń. Wystarczy podłogę umyć mopem, a odpływ od czasu do czasu udrożnić.

Należy jednak pamiętać, że odpływ liniowy trzeba uwzględnić już na etapie planowania łazienki. Nie w każdej łazience można zainstalować taki odpływ. Prawidłowa instalacja systemu odpływowego jest bardziej skomplikowana niż montaż brodzika, ponieważ podłoga musi mieć odpowiedni spadek i być wyprofilowana w kierunku odpływu tak, by nie zalewała łazienki. Do zamontowania odpływu niezbędna jest odpowiednia grubość podłogi, czasem wymaga to wkucia się w strop, aby poprowadzić w nim rury. Odpływ z syfonem zazwyczaj ma 15 cm i z tego względu często niemożliwe jest zamontowanie go w łazience w bloku, gdyż grubość stropu w blokach wynosi zdecydowanie mniej.
Istotna jest także odpowiednia hydroizolacja, czyli taka, która zabezpiecza podłoże przed wilgocią. Trzeba również zwrócić uwagę na to, by długość odpływu była dopasowana do wielkości strefy, w której znajduje się prysznic.
Montaż odpływu liniowego jest niestety dużo bardziej skomplikowany i kosztowny.
Odpływ liniowy zalety
- estetyka, nowoczesny design
- łatwość w czyszczeniu
- wygoda dla osób starszych i niepełnosprawnych
- dowolność umiejscowienia, idealna do małych nieustawnych łazienek
Odpływ liniowy wady
- trudność w montażu
- wysokie koszty
- ograniczenia architektoniczne
- źle wykonany może powodować zalewanie łazienki

Zobacz także: Baterie kuchenne — na co zwrócić uwagę podczas wyboru