Piwnica to z kilku powodów pomieszczenie najbardziej narażone na pojawienie się wilgoci. Nie jest to problem, który można zbagatelizować. Jednak dlaczego tak właściwie to właśnie w piwnicy pojawia się wilgoć? Jakie są związane z tym zagrożenia? Jak przeprowadza się skuteczne osuszanie piwnic? Odpowiadamy!
Woda lub wilgoć w piwnicy – skąd się biorą?
Specyfika piwnicy sprawia, że pojawienie się w niej wilgoci lub wody jest wyjątkowo prawdopodobne. Przede wszystkim piwnica znajduje się pod powierzchnią ziemi. Z każdej strony otacza ją grunt. W gruncie natomiast często zalega woda, zwłaszcza po intensywnych opadach. Co więcej, występują w nim wody gruntowe, stanowiące realne zagrożenie dla piwnicy. Jeśli fundamenty i ściany piwnicy nie są dostatecznie zabezpieczone, może dojść do przechodzenia przez nie cząsteczek wody.
Warto wspomnieć również o tym, że ze względu na położenie piwnicy, zwykle jest ona mocno wychłodzona. W konsekwencji o wiele trudniej pozbyć się wody, ponieważ nie wyparowuje ona w sposób naturalny.
Zagrożenie związane z wilgocią w piwnicy
Zastanawiasz się być może, dlaczego wilgoć w piwnicy to tak poważne zagrożenie? Po pierwsze tworzy ona środowisko sprzyjające rozwojowi mikroorganizmów chorobotwórczych. Mozesz liczyć się z pojawieniem w piwnicy bakterii. Zagrożeniem są też wirusy, a przede wszystkim – grzyb. Kiedy grzyb pojawi się w podłodze czy w ścianach, pozbycie się go będzie bardzo trudne. Jednocześnie grzyb również jest zagrożeniem dla zdrowia człowieka. Należy pamiętać, że wilgoć może również niszczyć fundamenty czy inne części murów. Drążąc je, osłabia strukturę, co przekłada się na stan techniczny całego obiektu.
Kolejną kwestią jest przenikanie wilgoci z piwnicy do wyższych partii budynku. Jeśli woda pojawią się w piwnicy wskutek podchodzenia kapilarnego, istnieje duże ryzyko, że będzie podchodzić dalej. W końcu podchodzenie kapilarne jest możliwe tylko w przypadku niedostatecznej izolacji murów. Jeśli w fundamentach nie ma odpowiedniej izolacji, prawdopodobnie nie ma jej też w ścianach.
Jak przeprowadza się osuszanie piwnic?
Należy podkreślić, że osuszanie piwnic można przeprowadzać różnymi sposobami. Niemniej metoda zawsze powinna być dobierana pod kątem źródła wilgoci. Nie bez znaczenia jest też ilość wody. W przypadku poważnego zalania trzeba użyć pompy wody. Jeśli woda pojawiła się nagle i występuje w sporej ilości, stosuje się nagrzewnice. Jednak w przypadku podciągania kapilarnego, czyli źródła wilgoci zlokalizowanego w gruncie lub wodach podziemnych, stosuje się podcinanie.
Oszuszanie piwnic – metoda podcinania
Osuszanie piwnic metodą podcinania to zabieg, który pozornie może się wydawać trudny i wymagający. W rzeczywistości specjaliści bez większej trudności wykonują w murze poziome cięcie. Następnie w wykonaną szczelinę wkładają zrobioną z tworzywa sztucznego płytę izolacyjną. Po zabezpieczeniu konstrukcji klinami, które mają zapobiec osiadaniu budynku, praca jest już w zasadzie skończona. Co ważne, osuszanie tą metodą gwarantuje stały efekt. Procedury nie trzeba powtarzać już nigdy.