poniedziałek, 7 października, 2024
Strona głównaBudowaDrzwiOtwór pod drzwi — Zobacz, jakie powinien mieć wymiary

Otwór pod drzwi — Zobacz, jakie powinien mieć wymiary

Podczas budowy, remontu domu lub samego zakupu drzwi zawsze nasuwa się wiele trudnych pytań. Jednym z nich jest to, jaki otwór pod drzwi powinniśmy wykonać. Często zastanawiamy się, jaką szerokość i wysokość powinien mieć otwór, aby drzwi swobodnie się zmieściły, a co ważniejsze były dobrze zamontowane. Zalecane wymiary otworu pod drzwi warto sprawdzić w instrukcji montażu danego modelu i producenta, choć w większości przypadków są one bardzo podobne. Z tego artykułu dowiesz się, jakie wymiary powinien mieć otwór pod drzwi oraz co zrobić, kiedy okaże się za duży lub za mały.

Jaki otwór pod drzwi będzie odpowiedni?

Wymiary otworu drzwiowego zawsze generują wiele wątpliwości. Nieprawidłowo wykonany otwór może przysporzyć nam wielu problemów i przeciągnąć prace wykończeniowe. 

Jeśli otwór będzie zbyt duży, trudno będzie zamontować ościeżnicę poprawnie, ciężko będzie również ją obrobić. Drzwi nie będą zamontowane prawidłowo, a po pewnym czasie użytkowania futryna może się zwichrować i obruszać. Konieczny będzie wtedy kolejny remont. 

Jeśli jednak otwór będzie za mały, nie wsuniemy swobodnie futryny. Wciskanie jej na siłę będzie skutkowało jej uszkodzeniem. Futryna w zbyt ciasnym otworze najprawdopodobniej będzie ściśnięta i skręcona, a w wyniku tego drzwi nie będą się zamykały.

Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas montażu, wymiary otworu pod drzwi należy ustalić jeszcze przed ich zakupem lub kupić drzwi pod istniejący otwór.

jaki otwót pod drzwi

A zatem jaki wymiar powinien mieć otwór pod drzwi?

Otwór pod drzwi — szerokość

Jeżeli wybraliśmy ościeżnicę stałą, to wymiar otworu pod drzwi powinien być większy o kilka centymetrów od skrzydła drzwiowego (około 3 cm luzu z każdej strony). Załóżmy, że skrzydło drzwiowe ma 84,4 cm szerokości (np. drzwi porta). W tym przypadku prawidłowa szerokość otworu powinna wynosić 90-92 cm. 

W momencie, kiedy zdecydujemy się na ościeżnice regulowane przylgowe lub bezprzylgowe wtedy wymagana jest większa precyzja. W ich przypadku otwór pod drzwi powinien być nieco mniejszy, czyli dla drzwi 80-tek otwór powinien mieć szerokość 88 cm.

Otwór pod drzwi — wysokość

Kolejną ważną kwestią okazuje się wysokość otworu pod drzwi. Tutaj także bardzo istotne jest to, jaki rodzaj futryny wybraliśmy. Wysokość otworu drzwiowego przygotowujemy niezależnie od szerokości wybranych drzwi. W przypadku ościeżnic stałych wysokość otworu powinna wynosić 207,5 – 208 cm. Jeśli jednak mamy zamiar zamontować ościeżnicę regulowaną, wówczas otwór powinien mieć wysokość 206 cm. 

Wymiary otworów pod drzwi dla poszczególnych szerokości:

Otwór pod drzwi 60

  • Ościeżnica stała: 

-szerokość otworu 71 cm

-wysokość otworu 207,5 cm

  • Ościeżnica regulowana:

-szerokość otworu 68 cm

-wysokość otworu 206 cm

Otwór pod drzwi 70

  • Ościeżnica stała: 

-szerokość otworu 81 cm

-wysokość otworu 207,5 cm

  • Ościeżnica regulowana:

-szerokość otworu 78 cm

-wysokość otworu 206 cm

Otwór pod drzwi 80

  • Ościeżnica stała: 

-szerokość otworu 91 cm

-wysokość otworu 207,5 cm

  • Ościeżnica regulowana:

-szerokość otworu 88 cm

-wysokość otworu 206 cm

Otwór pod drzwi 90

  • Ościeżnica stała: 

-szerokość otworu 101 cm

-wysokość otworu 207,5 cm

  • Ościeżnica regulowana:

-szerokość otworu 98 cm

-wysokość otworu 206 cm

Otwór pod drzwi 100

  • Ościeżnica stała: 

-szerokość otworu 111 cm

-wysokość otworu 207,5 cm

  • Ościeżnica regulowana:

-szerokość otworu 108 cm

-wysokość otworu 206 cm

Co jeśli otwór pod drzwi jest niewłaściwy?

wymiary otworu pod drzwi

Dokonując nawet kilkukrotnych pomiarów otworu drzwiowego, zawsze może wkraść się jakiś błąd. Jeśli okaże się, że wymiary otworu pod drzwi są niewłaściwe, to musimy dostosować otwór do futryny. W przypadku za dużego otworu nie będziemy mieli większych problemów, jednak kiedy otwór będzie zbyt mały, czeka nas więcej pracy. Zobacz jak sobie z tym poradzić.

Jak zmniejszyć otwór na drzwi?

W sytuacji, kiedy otwór jest zbyt duży mamy kilka możliwości, aby go zmniejszyć. 

  • Jednym ze sposobów jest otynkowanie otworu, nałożenia na powierzchnię zaprawy wyrównującej lub specjalnej masy do ubytków. Są to wyroby szybkoschnące, więc po kilku godzinach możesz oprawiać futrynę. Masy naprawcze i wyrównujące można nakładać do 30 mm i więcej w zależności od rodzaju. Biorąc pod uwagę 30 mm po obu stronach, w ten sposób zmniejszysz otwór o 60 mm. Ten sposób sprawdzi się, jeśli chcemy zmniejszyć otwór o 4-6 cm. 
  • Kolejnym sposobem jest przyklejenie styroduru o odpowiedniej grubości możemy to zrobić dookoła otworu. Dlaczego styrodur? Ponieważ jest dużo twardszy i wytrzymalszy od zwykłego styropianu. Do przyklejenia styroduru użyj kleju lub pianki poliuretanowej. Dobrze sprawdzi się także szybkoschnący klej do styropianu w piance. Przyklejony styrodur trzeba wzmocnić siatką z włókna szklanego, zaciągając ją klejem (podobnie jak podczas ocieplania ścian). Klej z kolei przykrywamy gładzią i farbą. Podczas zatapiania siatki w kleju możemy dodatkowo zamontować kątowniki aluminiowe również z siatką, które dodatkowo wzmocnią narożniki.
  • Jeśli podczas remontu zostały ci płyty gipsowe, to również możesz je wykorzystać do zmniejszenia otworu drzwiowego. Dotnij je na odpowiednią szerokość i przyklej je za pomocą kleju do płyt gipsowych.  Przyklej tyle warstw, ile będzie potrzeba. Staraj się nie dawać kleju na placki, tylko smaruj całą powierzchnię pomiędzy warstwami płyt. Po wyschnięciu kleju przyklej kątowniki aluminiowe i zabezpiecz powierzchnię siatką z włókna szklanego taką jak do ocieplenia elewacji. Po zatopieniu siatki i wyschnięciu kleju możesz wykończyć powierzchnię gładzią gipsową i pomalować.
  • Jeśli z kolei chcemy zmniejszyć otwór np. o 10 cm, to najlepszym rozwiązaniem będzie zamurowanie powierzchni. Możemy to zrobić cegłą, cienkimi pustakami ceramicznymi lub z gazobetonu. Murując otwór w ten sposób, co kilka warstw cegły lub pustaka należy dodatkowo przykotwić je do ściany. Aby to zrobić, możemy użyć kątowników metalowych z otworami, przez które przykręcimy domurówkę do ściany. 
Otwór pod drzwi wymiary

Jak powiększyć otwór na drzwi?

W przypadku powiększania otworu drzwiowego nie mamy zbyt wielu możliwości. Jedyną jest skucie ściany na odpowiednią szerokość. Nie będzie z tym problemu, jeśli chodzi o szerokość. Jeżeli jednak mówimy o wysokości, to tutaj pojawia się problem. Niestety nie wolno skuwać nadproża znajdującego się nad otworem, bo jest on wzmocnieniem i podporą konstrukcyjną. Jeśli wymieniamy stare drzwi, to skuwając tynk do nadproża, możemy zyskać około 1 cm. W innym przypadku, jeśli drzwi nadal się nie zmieszczą, to jedynym wyjściem jest ich skrócenie.

Drzwi możemy zawieść do przycięcia do sklepu lub zrobić to samodzielnie, jeśli posiadamy odpowiednie narzędzia. Najlepiej jest je przyciąć pilarką elektryczną wyposażoną w prowadnicę. Wtedy mamy pewność, że cięcie będzie proste. Musimy jednak pamiętać, że po pierwsze nie każde drzwi da się skrócić, a po drugie, jeśli jest taka możliwość, to nie będzie to 10 cm. Przeciętne drzwi można przyciąć o około 2-6 cm.  Innym sposobem jest po prostu zamówienie drzwi na odpowiedni wymiar.

Zobacz więcej ciekawych wpisów — jak zamontować drzwi, poradnik budowlany

ZOBACZ POZOSTAŁE ARTYKUŁY

1 KOMENTARZ

  1. Drzwi do domu to też poważny temat. Mam dom pasywny i szukałem czegoś w stylu takim, żeby pasowało do domu. Fajne drzwi są w KMT. Kupiłem stalowe, model Supertherm 90. dostępne są w kilku rozmiarach.
    Fajną niespodzianką przy zakupie było to, że mogłem starać się o dofinansowanie do ich zakupu bo spełniają warunki programu czyste powietrze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jeśli szukasz więcej porad związanych z budową, remontem lub aranżacją, zapraszamy na nasz Poradnik budowlany, gdzie znajdziesz wiele cennych informacji. Dowiedz się więcej na temat budowy i wszystkich kluczowych kroków, które pomogą Ci zrealizować swoje plany. Jeśli planujesz odświeżyć swoje wnętrza, sprawdź nasze wskazówki dotyczące remontu mieszkania oraz kreatywne pomysły na aranżację wnętrza.

Nie zapominaj o ogrodzie! Wskazówki dotyczące pielęgnacji i zakładania ogrodu znajdziesz w naszym dziale poświęconym zielonym przestrzeniom. Dla pasjonatów majsterkowania mamy praktyczne porady w Poradniku majsterkowicza, a jeśli interesują Cię ekologiczne rozwiązania, zobacz nasz dział o OZE i odkryj możliwości odnawialnych źródeł energii.

Reklama

Najnowsze artykuły

Komentarze