piątek, 17 stycznia, 2025
Strona głównaPoradnikNajczęstsze problemy pojawiające się podczas nakładania gładzi

Najczęstsze problemy pojawiające się podczas nakładania gładzi

Nakładanie gładzi nie jest bardzo skomplikowanym procesem, jednak aby zrobić to dobrze, musisz trzymać się pewnych zasad. Drobne wpadki i niepowodzenia zdarzają się nawet najlepszym fachowcom. Zobacz najczęstsze problemy, które pojawiają się w trakcie nakładania i czyszczenia gładzi. Dowiedz się, jak w prosty sposób możesz ich uniknąć. Stań się specjalistom od remontu, swoich czterech kątów.

Problemy, które mogą się pojawić podczas nakładania gładzi

Pęcherzyki powietrza pojawiające się podczas nakładania gładzi:

Jest to najczęstszy problem towarzyszący przy tego typu pracach. Dlaczego tak się dzieje?

Zobacz najczęstsze przyczyny powstawania kraterów w gładzi:

Źle przygotowana powierzchnia pod gładź:

Jednym z powodów pojawiających się w nakładanej  gładzi małych pęcherzyków powietrza, jest źle przygotowane podłoże. Zanim zaczniesz nakładanie gładzi na ścianę czy sufit, oczyść powierzchnię i dokładnie ją zagruntuj. Jeśli ominiesz choćby kawałek, w tym właśnie miejscu z pewnością pojawią się pęcherzyki powietrza. Dzieje się tak, ponieważ ściana, która jest zagruntowana, ma inną chłonność niż ta niezagruntowana lub słabo zagruntowana. Brak gruntu spowoduje szybsze pochłanianie wilgoci, co przełoży się na dużo szybsze wysychanie gładzi i w ten sposób powstaną dziurki.

W takim wypadku masz 3 wyjścia:

  1. Zebrać świeżą gładź w miejscu wystąpienia pęcherzyków, zagruntować i po wyschnięciu ponownie ją położyć.
  2. Zebrać delikatnie gładź w tym miejscu (nie całkowicie, pozostaw cienką warstwę na ścianie), poczekaj, jak wyschnie i uzupełnij ją w tym miejscu.
  3. Poczekaj, aż nałożona gładź wyschnie, przeszlifuj miejsce wystąpienia kraterów, zagruntuj je i po wyschnięciu nałóż cienką warstwę, która przykryje niedoskonałości.
pęcherze powietrza w gładzi

Źle wymieszana gładź – Mieszanie gładzi. Zobacz, jak zrobić to dobrze

Kolejną przyczyną powstawania tzw. kraterów w gładzi jest źle przygotowana mieszanka. Aby tak się nie działo, dobierz proporcje woda – gładź zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Oczywiście nie musisz robić tego miarką i wagą, wystarczy, jak zrobisz to w przybliżonych ilościach. Ważny jest również sam etap wsypywania i mieszania gładzi. Jeśli zrobisz to odpowiednio, pęcherze powietrza nie mają prawa się pojawić.  Przeczytaj poniżej, jak prawidłowo wymieszać gładź.

Jak mieszać gładź?

Jeśli używasz sypkiej gładzi, odmierz określoną ilość wody podaną na opakowaniu. Proporcje mogą się różnić w zależności od producenta i od metody nakładania, czy będziesz to robił ręcznie, czy mechanicznie.

Nie rozrabiaj od razu całego worka, rozrób połowę. Powiedzmy, że będzie to 10 kg (połowa worka), przeważnie potrzebne jest około 0,4-0,5 l wody na 1 kg gładzi. A zatem wlej około 4/4,5 l wody do wiadra. Wsyp połowę worka ok. 10 kg gładzi. Wsypuj ją powoli, staraj się wsypywać po całej powierzchni naczynia, a nie na jedną kupkę. Kiedy już to zrobisz, możesz rozpocząć mieszanie. 

Aby dobrze wymieszać gładź, musisz robić to powoli i przede wszystkim na małych obrotach mieszarki lub wiertarki. Obroty powinny mieścić się w granicach ok. 400-600 obrotów na minutę. Po prostu ustaw maszynę, żeby mieszała powoli. Po kilku chwilach zatrzymaj się i zgarnij szpachelką gładź z boków pojemnika. Przeważnie zatrzymuje się tam niewielka ilość niewymieszanej gładzi. Ponownie wymieszaj ją przez kilka chwil. Kiedy będzie Ci się wydawało, że jest już dobra, pozostaw ją na 5/10 minut (idź zrobić sobie kawę). Po tym czasie dolej trochę wody i znowu mieszaj przez chwilę.

Jeśli na początku mieszania zauważysz, że masa jest za rzadka, dosyp trochę więcej gładzi i odwrotnie, jeśli będzie za gęsta, dolej wody. Wodę dolewaj po troszeczku, bo niewielka jej ilość potrafi porządnie rozrzedzić zawartość wiaderka. 

Jeśli będziesz mieszał zbyt gęstą gładź lub kiedy pomylisz kolejność, czyli najpierw wsypiesz ją do wiadra i dopiero zalejesz wodą, możesz mieć pewność, że pojawią się gródki, a te ciężko będzie dobrze wymieszać. 

jak przyspieszyć schnięcie gładzi

Złota zasada mówi, że zawsze proszek wsypujemy do wody nigdy na odwrót.

Pamiętaj o tym, żeby mieszać ją powoli, bo to bardzo ważne. Jeśli zrobisz to szybko i na wysokich obrotach, napowietrzysz mieszankę i podczas nakładania pojawią się dziurki, pęcherze powietrza lub gródki. Do mieszania gładzi, możesz zakupić specjalne mieszadło, które minimalizuje napowietrzenie.

Zbyt gruba warstwa gładzi, położona za jednym razem

Kolejną rzeczą, przez którą pojawiają się kratery w gładzi, jest zbyt gruba warstwa nałożonej masy. Nanoszenie gładzi gipsowej na ścianę w odpowiedniej grubości, również ma duże znaczenie. Warstwa, którą nakładasz, nie może być zbyt gruba i powinna mieścić się w granicy maksymalnej grubości podanej na opakowaniu. Gładź rozprowadzaj w różnych kierunkach, dociskając pacę do ściany, w ten sposób uwolnisz zalegające w niej powietrze. Jeśli nałożysz zbyt dużo gładzi, rozciągnij ją na większą powierzchnię.

Inny powód powstawania kraterów w gładzi

Innym powodem powstawania pęcherzyków powietrza przy nakładaniu np. drugiej warstwy gładzi, może być położenie pierwszej warstwy na nie chłonnym i szczelnym podłożu np. na farbie olejnej. W takiej sytuacji należy zwilżyć pierwszą warstwę wodą, przed nałożeniem drugiej.

Pęcherze powietrza mogą pojawić się w trakcie nakładanie gładzi, ale także podczas jej czyszczenie lub ostatecznego gruntowania.

Gładź gipsowa kruszy się po wyschnięciu lub odrywa się podczas malowania

Jeżeli gładź gipsowa kruszy się, odpada i odspaja od poprzedniej warstwy np. podczas czyszczenia lub zostaje na wałku podczas malowania, powodem jest zbyt szybkie wysychanie gładzi. Jeśli będziesz nakładał gładź w miejscu, gdzie jest przeciąg lub w pomieszczeniu, w którym jest zbyt gorąco, właśnie takiego efektu możesz się spodziewać. Gładzie gipsowe mają określony czas wiązania i czas wysychania. Czas wiązania gipsu mieści się w granicach 1-3 godzin, jeśli gładź wyschnie przed związaniem, będzie odpadała.

Kolejną przyczyną związaną z odpadaniem gładzi, może być nałożenie gładzi, która zaczęła już wiązać w pojemniku. Jeśli rozrobisz pojemnik gładzi i w ciągu kilku minut lekko stwardnieje, to możesz ją jeszcze rozrzedzić, dolewając wody. Jeśli jednak gładź w pojemniku stwardnieje Ci po około godzinie, czy dwóch, to znaczy, że zaczęła już wiązać. Wtedy albo położysz ją szybko, przed upłynięciem czasu wiązania, albo będziesz musiał ją wyrzucić i rozrobić nową mieszankę.

Jeśli gładź zacznie odpadać lub odrywać się podczas malowania, najlepiej jest zdrapać warstwę w luźnych miejscach i położyć nową. W niektórych przypadkach ponowne zagruntowanie może pomóc.

gladz szpachlowa na pęknięcia

Gładź gipsowa odpada od ściany

Gładź gipsowa, może zacząć odpadać od ściany samoczynnie. Powodem takiej sytuacji są przeważnie zawilgocone lub wręcz mokre i zagrzybiałe ściany. Problem ten dotyczy głównie starych budynków i tych narażonych na działanie przesiąkającej wody. Aby pozbyć się tego problemu, potrzebne jest usunięcie warstwy gładzi, czasem nawet tynku, wysuszenie ściany i ponowne jej wygipsowanie. Jeśli budynek przecieka lub woda dostaje się przez fundamenty, koniecznie musisz zabezpieczyć te miejsca przed przedostawaniem się wilgoci.

odpadająca gładź

Gładź gipsowa nie schnie po kilku godzinach

Zdarza się, że po kilku godzinach od nałożenia gładzi na ścianę, jest ona nadal mokra i lepka. Jeśli określony czas wiązania gipsu (1-3 godz.) już minął, możesz otworzyć okno, aby przyspieszyć czas wysychania. W tym wypadku przeciąg i podniesienie temperatury w pomieszczeniu nie spowoduje odpadania gładzi, bo czas wiązania już minął. Przyczyną może być zbyt niska temperatura otoczenia lub zbyt duża wilgotność powietrza. Jeśli tak jest, musisz cierpliwie poczekać, aż wyschnie, żeby przystąpić do dalszych prac.

Gładź gipsowa pęka po wyschnięciu

Przyczyną pękania gładzi po jej wyschnięciu może być zbyt gruba warstwa nałożona za jednym razem. Jeśli przekroczysz zalecaną grubość, którą można położyć w jednej warstwie, możesz spodziewać się takich spękań. Inną przyczyną może być nałożenie związanej już w pojemniku gładzi. Jeśli pozostawisz gładź gipsową na kilka godzin w pojemniku, nie dolewaj wody, po prostu ją wyrzuć. Pomimo tego, że jest nadal miękka, to miej na uwadze to, że czas jej wiązania już upłynął.

Jeżeli jednak zdarzy Ci się taka sytuacja, to najlepszym rozwiązaniem będzie zdrapanie spękanej warstwy i nałożenie nowej. Jeśli spękania są drobne, a gładź trzyma się stabilnie ściany, możesz spróbować uzupełnić spękania, po wcześniejszym zagruntowaniu.

Gładź wysycha w pojemniku bardzo szybko

Najczęstszą przyczyną takiego zjawiska, jest użycie brudnej wody, wiaderka, lub narzędzi podczas rozrabiania gładzi. Resztki zaschniętego gipsu, znacznie przyspieszają wiązanie świeżo rozrobionej gładzi. Jedyną rozsądną rzeczą, jaką możesz wtedy zrobić to wyrzucenie tej i rozrobienie nowej gładzi.

Aby zapobiec takiej sytuacji, pamiętaj, że przed każdym rozrobieniem gładzi musisz dokładnie umyć narzędzia, pojemnik do rozrabiania i mieszadło. O czystej wodzie do rozrabiania nie muszę chyba wspominać.

Nie da się wyszlifować gładzi w niektórych miejscach

Jeśli zdarzy Ci się podczas szlifowania gładzi, że napotkasz niewielki odcinek, który wygląda jak mokry i którego nie da się zeszlifować, oznacza to, że najprawdopodobniej gładź zdążyła wyschnąć, a nie zdążyła związać. Inną przyczyną może być fakt, że pierwsza  warstwa została nałożona inną np. twardszą gładzią, o odmiennych parametrach. Aby naprawić ten problem, możesz nałożyć tym miejscu jeszcze jedną warstwę gładzi lub wydrapać „tą złą” i uzupełnić to miejsce nową.

Grudki w gładzi

Jeśli w wymieszanej gładzi pojawią się grudki, oznacza to, że zbyt krótko ją mieszałeś lub podczas rozrabiania pomyliłeś kolejność i wlałeś wodę do suchej mieszanki. Pisałem o tym wyżej.

jak naprawić kratery w gładzi gipsowej

Po wyschnięciu pierwszej warstwy gładź jest pomarszczona

Problem ten dotyczy głównie gotowych mieszanek i pierwszej nałożonej warstwy. Spowodowany jest dużym skurczem podczas wysychania gładzi. Im mieszanka jest rzadsza, tym skurcz większy. Nie ma to wpływu na wytrzymałość suchej gładzi. Aby ją wyrównać, musisz położyć kolejną warstwę.

Zarysowania podczas czyszczenia gładzi, jak ich uniknąć?

Czyszczenie gładzi to dość delikatne zadanie. Nie możesz używać zbyt dużej siły, żeby nie powycierać dziur i zagłębień. Jeśli podczas czyszczenia pojawią się rysy, zmień siatkę ścierną i użyj gąbki czyszczącej. Jeśli problem nie zniknął, użyj gąbki o mniejszej gradacji np. 200 lub 220. Jak widzisz podczas nakładania gładzi, może pojawić się wiele problemów. Mam nadzieję, że chociaż w małym stopniu pomogłem Ci je rozwiązać.  Jeśli masz inne problemy związane z gładzią, zostaw komentarz, a ja postaram się pomóc Ci go rozwiązać.

ZOBACZ POZOSTAŁE ARTYKUŁY

1 KOMENTARZ

  1. Ja kiedyś kupiłem gładź w promocji i podczas mieszania było mnóstwo gródek i niedało sie ich rozrobić, co sie okazało gładź była przeterminowana, zawiozłem ją do sklepu ale odziwo zwrócili mi kase nawet za ten otwarty worek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jeśli szukasz więcej porad związanych z budową, remontem lub aranżacją, zapraszamy na nasz Poradnik budowlany, gdzie znajdziesz wiele cennych informacji. Dowiedz się więcej na temat budowy i wszystkich kluczowych kroków, które pomogą Ci zrealizować swoje plany. Jeśli planujesz odświeżyć swoje wnętrza, sprawdź nasze wskazówki dotyczące remontu mieszkania oraz kreatywne pomysły na aranżację wnętrza.

Nie zapominaj o ogrodzie! Wskazówki dotyczące pielęgnacji i zakładania ogrodu znajdziesz w naszym dziale poświęconym zielonym przestrzeniom - Prace w ogrodzie. Dla pasjonatów majsterkowania mamy praktyczne porady w Poradniku majsterkowicza, a jeśli interesują Cię ekologiczne rozwiązania, zobacz nasz dział o OZE i odkryj możliwości odnawialnych źródeł energii.

Reklama

Najnowsze artykuły

Komentarze