niedziela, 19 stycznia, 2025
Strona głównaSponsorowaneDo czego służy raport oddziaływania na środowisko i co się na niego...

Do czego służy raport oddziaływania na środowisko i co się na niego składa?

Inwestycje o charakterze budowlanym w większości przypadków wymagają sporej ilości formalności, natomiast ich dokładna ilość i typ zależy m.in. od tego, czy ich realizacja prawdopodobnie będzie miała wpływ na środowisko naturalne. Jeśli tak, pojawi się konieczność sporządzania raportu środowiskowego.

Na podstawie raportu oddziaływania na środowisko wydawana jest decyzja środowiskowa – to od niej zależy, czy inwestycja będzie mogła zostać zrealizowana w danej lokalizacji. Więcej szczegółów na temat jego roli i zawartości zostało zebrane poniżej.

Jakie zastosowanie ma raport oddziaływania na środowisko?

Przed podjęciem decyzji o tym, czy można zrealizować daną inwestycję na określonym obszarze, organ decyzyjny musi otrzymać do dyspozycji komplet informacji na jej temat. W przeciwnym wypadku decyzja podejmowana byłaby “na ślepo”.

Jednocześnie ciężko oczekiwać, aby organy te w odpowiedzi na wnioski inwestorów same przeprowadziły szeroko zakrojoną analizę środowiskową określonego obszaru. Wymagałoby to dużej ilości czasu i ogromnych zasobów.

W związku z tym przygotowanie (a właściwie zlecenie przygotowania, ponieważ sporządzeniem raportu zajmują się z reguły firmy posiadające w tym zakresie duże doświadczenie) niezbędnej dokumentacji jest obowiązkiem spoczywającym na wnioskodawcy chcącym uzyskać decyzję środowiskową.

Organ analizuje przedstawione mu dokumenty, sprawdza, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do wydania decyzji pozytywnej i czy nie pojawiły się błędy, które muszą zostać poprawione, a następnie informuje wnioskodawcę o swojej ocenie.

Co składa się na raport środowiskowy?

Raport środowiskowy ma dwojakie zadanie. Po pierwsze, powinien zawierać zbiór najważniejszych informacji o przestrzeni, na której ma być realizowana inwestycja. W tym celu rysuje się mapki, przeprowadza inwentaryzację przyrodniczą, weryfikuje historię obszaru i nie tylko.

Po drugie, jego celem jest wskazanie możliwych zagrożeń związanych z realizacją inwestycji i wskazanie, w jaki sposób inwestor planuje je neutralizować, złagodzić bądź kompensować (a także, jak zamierza monitorować skutki inwestycji już po jej ukończeniu).

Jednocześnie trzeba podkreślić, że dokładny zakres raportu będzie zawsze zależał od okoliczności. Każda inwestycja jest w końcu inna — ma tu znaczenie zarówno jej lokalizacja, jak i rodzaj (innego podejścia może wymagać np. budowa drogi, a innego, zbiornik wodny, farma wiatrowa lub fotowoltaiczna czy zabudowa mieszkalna).

ZOBACZ POZOSTAŁE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jeśli szukasz więcej porad związanych z budową, remontem lub aranżacją, zapraszamy na nasz Poradnik budowlany, gdzie znajdziesz wiele cennych informacji. Dowiedz się więcej na temat budowy i wszystkich kluczowych kroków, które pomogą Ci zrealizować swoje plany. Jeśli planujesz odświeżyć swoje wnętrza, sprawdź nasze wskazówki dotyczące remontu mieszkania oraz kreatywne pomysły na aranżację wnętrza.

Nie zapominaj o ogrodzie! Wskazówki dotyczące pielęgnacji i zakładania ogrodu znajdziesz w naszym dziale poświęconym zielonym przestrzeniom - Prace w ogrodzie. Dla pasjonatów majsterkowania mamy praktyczne porady w Poradniku majsterkowicza, a jeśli interesują Cię ekologiczne rozwiązania, zobacz nasz dział o OZE i odkryj możliwości odnawialnych źródeł energii.

Reklama

Najnowsze artykuły

Komentarze