W sklepach znajdziesz mnóstwo rodzajów gładzi. Rozpoczynając remont, warto zorientować się wcześniej jakie są dostępne rodzaje gładzi i gdzie można je stosować, z pewnością ułatwi Ci to wybór odpowiedniego rozwiązania i oszczędzi dużo czasu spędzonego w sklepie. Kiedy poznasz wszystkie rodzaje gładzi, do sklepu pojedziesz po konkretne zamówienie, a nie po poradę sprzedawcy. Dowiedz się wszystkiego na temat gładzi i sam zdecyduj, jakie będzie najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!
Jakie są rodzaje gładzi i gdzie można je zastosować?
Na rynku jest wiele rodzajów gładzi, różnią się między sobą przede wszystkim parametrami, ceną i miejscem, w którym możesz je zastosować. Najczęściej spotykane są:
- Gładź gipsowa i anhydrytowa,
- Gładź polimerowa,
- Gładź cementowa,
- Gładź cementowo wapienna,
- Gładź szpachlowa,
- Gładź bezpyłowa.
Gładź gipsowa i anhydrytowa
Ten rodzaj gładzi gipsowej, produkowany jest jako sucha mieszanka, którą musisz wymieszać z wodą w odpowiednich proporcjach. Składa się z gipsu budowlanego naturalnego, syntetycznego lub z anhydrytu (skały osadowej). Zawiera również wypełniacze i dodatki chemiczne, które regulują czas wiązania i poprawiają parametry wymieszanej z wodą gładzi np. jej przyczepność do podłoża. Nakłada się ją w kilku warstwach 1-3 mm grubości.
Ten rodzaj gładzi możesz wykończyć na sucho lub wygładzić jej powierzchnię na mokro. Dzięki niej możesz uzyskać bardzo gładką powierzchnię, która po wyschnięciu jest jednak miękka i delikatna. Przed nałożeniem musisz ją dokładnie wymieszać, żeby nie powstały grudki. Gładź gipsowa dość szybko wysycha, więc nie zostawiaj jej na noc w wiaderku. Jeśli podsycha w trakcie pracy, możesz ją delikatnie rozcieńczyć z wodą.
Gładzie gipsowe przechodzą proces wiązania i proces wysychania.
Gdzie możesz położyć gładź gipsową anhydrytową?

Z uwagi na swoje właściwości, gładzie te, nie nadają się na zewnątrz i do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności tj. łazienka czy pralnia. W kontakcie z wodą po prostu miękną i się rozpuszczają. W pomieszczeniach tj. pokój czy sypialnia w pełni spełniają swoje zadanie.
Gładź polimerowa
Gładzie polimerowe wytwarzane są z polimerów akrylowych z dodatkiem wypełniaczy dolomitowych. Produkowane są jako gotowe do użycia mieszanki pakowane w wiadrach, dzięki czemu są wygodne i mniej kłopotliwe w użyciu. Nie musisz odmierzać odpowiedniej ilości wody, wystarczy, że ją wymieszasz i jest gotowa do nakładania. Nie musisz się również martwić, że słabo ją rozmieszasz i powstaną grudki. Gładź polimerowa długo zachowuje swoją konsystencję i żywotność, dlatego wiadro, możesz zużywać w kilku etapach, jeśli ją zostawisz, to tak szybko nie wyschnie.
Stosuje się ją w cienkich warstwach tzw. finiszowych, nie należy jej stosować do wyrównywania podłoża. Gotowa masa rozprowadza się szybko i przyjemnie. Dzięki niej uzyskasz jeszcze gładszą powierzchnię niż w przypadku gładzi gipsowej. Możesz ją nakładać zarówno metalową pacą, jak i wałkiem, w grubości od 1 do 3 mm.
Gdzie możesz położyć gładź polimerową?
Gładź polimerową możesz położyć w każdym pomieszczeniu wewnątrz domu, w łazience, kuchni, sypialni, tam, gdzie sobie tego życzysz. Jest ona bardziej odporna na wilgoć niż gładź gipsowa. Jednak również nie powinna mieć długiego kontaktu z wodą czy wilgocią. Jeśli jednak np. w łazience masz dobrą wentylację, a wilgoć nie zatrzymuje się w środku na dłużej, z powodzeniem możesz ją tam położyć.
Gładzie polimerowe przechodzą tylko proces wysychania, dlatego stosowane są jako gotowe miesznki.
Gładź cementowa
Produkowana jest z szarego lub białego cementu z różnymi dodatkami wapna, kruszywa i dolomitów. Gładź cementową, możesz z powodzeniem nakładać w grubszych warstwach od 1 nawet do 10 mm. Dzięki takiej właściwości możesz nałożyć ją bezpośrednio na pustaki czy cegły, jako cienkowarstwowy tynk, albo inaczej gładź tynkowa. Gładź cementowa nie da Ci tak gładkiej powierzchni, jak pozostałe gładzie, ze względu na zawartość drobnych ziarenek kruszywa. Jest jednak dużo bardziej wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo po wyschnięciu jest twarda i ciężko ją wyszlifować, dlatego zaleca się obróbkę na mokro.
Gdzie możesz położyć gładź cementową?
W odróżnieniu od gładzi gipsowych i polimerowych możesz stosować ją wewnątrz i na zewnątrz budynku oraz w pomieszczeniach wilgotnych, a nawet mokrych. Dzięki temu, że głównym jej składnikiem jest cement, jest ona wodo i mrozoodporna.
Gładź cementowo wapienna
Gładź cementowo wapienna jest świetnym rozwiązaniem do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Produkowana jest w postaci suchej mieszanki, cementu, wapna i innych dodatków uszlachetniających. Gładź cementowo wapienna jest łatwa w aplikacji i obróbce końcowej. Powinno się ją wygładzać na mokro pacą lub zacierać gąbką, aż do uzyskania zadowalającego efektu. Możesz ją również czyścić na sucho, jednak zalecana jest obróbka na mokro. Dobrze kryje nierówności i łatwo się ją maluje. Możesz wykorzystać ją do uzupełnienia drobnych ubytków i pęknięć. W porównaniu do pozostałych gładzi, jest bardziej odporna na grzyby i pleśnie, a to za sprawą wapna. Dzięki niej możesz uzyskać gładką i odporną powierzchnię.
Gdzie możesz położyć gładź cementowo wapienną?
Ze względu na swoją odporność na wilgoć, możesz stosować ją w łazience saunie i na dworze. Gładź cementowo wapienną, możesz kłaść na wszelkie podłoża cementowe, cementowo wapienne, betonowe, cegły, pustaki itp. Nie nadaje się jednak na podłoża gipsowe. Nie zaleca się nakładania jej np. na tynk gipsowy.
Gładź szpachlowa
Gładź szpachlowa to mieszanka gipsów i dodatków chemicznych. Produkowana jest jako gotowa do użycia oraz sucha mieszanka. W odróżnieniu od gładzi gipsowej stosuje się ją do wyrównywania ścian i sufitów. Dzięki niej możesz uzupełnić pęknięcia i ujednolicić strukturę całej ściany. Jej zaletą jest bardzo dobra przyczepność i wytrzymałość po wyschnięciu. Jest łatwa w nakładaniu i dobrze się ją modeluje na ścianie tzn. kiedy podsycha, możesz ją jeszcze wyrównać, a ona ładnie się ułoży na ścianie.
Gdzie możesz położyć gładź szpachlową?
Gładź szpachlową możesz położyć praktycznie na każdą powierzchnię, zarówno na tynk, gładź gipsową, jak i na farbę w celu wzmocnienia powierzchni. Gładź szpachlową możesz zastosować jako pierwszą warstwę na tynku, na którą położysz ostateczną warstwę gładzi. Jeśli położysz ją dokładnie, nie musisz już stosować żadnych warstw wykończeniowych, oprócz farby. Gładź szpachlową stosuje się również do spoinowania płyt gipsowo-kartonowych. Dzięki temu, że zawiera w swoim składzie włókna, tworzy trwałe połączenie odporne na pęknięcia.
Gładź bezpyłowa, czyli gładź bez szlifowania
Coraz bardziej popularne stają się gładzie bezpyłowe. Jeśli planujesz remont mieszkania lub pokoju, gładź bezpyłowa może być dobrym rozwiązaniem. Dzięki niej ograniczysz ilość pyłu i nie zakurzysz całego mieszkania.
Gładzie bezpyłowe to wszystkie te, które można obrabiać na mokro. Produkowane są, jako suche mieszanki, zawierające specjalne dodatki wspomagające ich wykończenie i elastyczność. Do gładzi bezpyłowych możemy zaliczyć zarówno gładzie gipsowe, cementowe, jak i polimerowe, oczywiście nie wszystkie. Na opakowaniu powinna znajdować się informacje, że jest to gładź bezpyłowa lub, że możesz obrabiać ją na mokro. Tego typu gładzie, w zależności od firmy można nakładać nawet do 10 mm grubości w jednej warstwie.
Gładzie bezpyłowe dają gładką powierzchnię, jeśli zostaną prawidłowo położone. Możesz nakładać je pacą lub wałkiem albo mechanicznie, natryskowo. To rozwiązanie pozwala zminimalizować zapylenie powstające podczas czyszczenia gładzi, jednak wymaga wprawy w nakładaniu. Potrzeba jest precyzja i dokładność. Gładź bezpyłową należy wyrównywać i zacierać w ściśle określonym momencie.
Jakie są zalety dobrej gładzi?
Najważniejsze zalety dobrej gładzi to:
Łatwe nakładanie – dobra konsystencja, która pozwala na aplikację masy ręcznie, mechanicznie, a nawet wałkiem, ułatwia pracę. Zaletą jest możliwość nakładania mokre na mokre, co także przyspiesza pracę.
Komfort pracy – dobra gładź powinna wysychać wolno i dawać możliwość korekcji w długim czasie od nałożenia. Dzięki temu nie musisz się spieszyć, praca będzie dokładniejsza i nie będzie widać łączeń. Dodatkowo po wyschnięciu powinna mieć optymalną twardość, która pozwoli Ci w miarę łatwo ją wyczyścić, nie powinna jednak być zbyt miękka.
Dobry efekt – drobne uziarnienie wypełniaczy pozwalające na uzyskanie bardzo gładkiej powierzchni, bez pęcherzy powietrza. Gładź powinna pozwalać na pomalowanie każdą farbą.
Jaką gładź wybrać do mieszkania
Jak widzisz, jest wiele rodzajów gładzi. Musisz dobrać ją do pomieszczenia. Jeśli ma znaleźć się w łazience, to polecam gładź cementową lub cementowo-wapienną, ewentualnie polimerową. Jeśli remontujesz kuchnie, spokojnie możesz użyć gładzi polimerowej. W pozostałych pomieszczeniach wystarczy zwykła gładź gipsowa lub anhydrytowa, nie oznacza to jedna, że nie możesz tam użyć innych gładzi np. cementowej. Sprawdź również temat:jak położyć gładź samodzielnie oraz problemy pojawiające się podczas nakładania gładzi.
Niema to jak dolina nidy, ma chyba najlepsze gładzie. Nakładałem produkty różnych firm ale na nidzie pracuje mi sie najlepiej