niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaPoradnikRóżnokolorowe ściany. Zobacz, jak zmienić wielkość pomieszczenia

Różnokolorowe ściany. Zobacz, jak zmienić wielkość pomieszczenia

Na kolorowe ściany w mieszkaniu decyduje się coraz więcej osób. Różne kolory ścian sprawiają, że pomieszczenie staje się ciepłe, radosne i przyjemne. Różnokolorowe ściany wprowadzają miły klimat do domu. Dzięki wielu kolorom możesz stworzyć niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju wystrój mieszkania, którego pozazdrości Ci wiele osób. Oprócz pięknej aranżacji, malując ściany na różne kolory, możesz dodatkowo zmienić optycznie pomieszczenie. Stosując odpowiednie triki malarskie, wydłużysz lub skrócisz pokój, a nawet podniesiesz lub obniżysz jego sufit. To wszystko za sprawą kolorowych ścian. Zobacz mój poradnik, w którym pokażę Ci jak zastosować różne kolory ścian w pokoju, aby zmienić go optycznie.

Po co stosować triki malarskie i kolorowe ściany w mieszkaniu?

Triki malarskie w postaci różnych kolorów ścian, przecinające i oddzielające pasy pomiędzy ścianami i ścianami a sufitem są ciekawym i często stosowanym rozwiązaniem. Pomalowane w ten sposób ściany nie tylko ładnie wyglądają, ale także ukrywają mankamenty pomieszczenia. Stosując triki malarskie i zabawę różnymi kolorami wyrównasz krzywe narożniki ścian i sufitów, poszerzysz wąski pokój, a nawet podniesiesz sufit w niskim pomieszczeniu. 

Czasami drobne zmiany tj. przemalowanie choćby jednej ściany, czy sufitu potrafią całkowicie zmienić pomieszczenie na zupełnie inne. Nie trzeba przy tym wymieniać sprzętu, dekoracji i robić remontu, aby aranżacja totalnie się zmieniła. Różnokolorowe ściany potrafią skutecznie oszukać nasz wzrok, zmieniając optycznie pomieszczenia. Tam, gdzie niema możliwości zmiany wymiarów danego pomieszczenia zastosuj odpowiednie kolory. 

Jak powiększyć pokój, salon, czy kuchnię za sprawą kolorów?

Optyczne zwiększenie przestrzeni — jasne kolory

Różnokolorowe ściany - zwiększenie pomieszczenia jasnymi kolorami

Jeśli chcesz zwiększyć optycznie przestrzeń w pomieszczeniu, sprawić, aby stało się bardziej przestronne i duże, pomaluj wszystkie ściany i sufit na biało lub bardzo jasne pastelowe kolory. Jasne pomieszczenia zawsze sprawiają wrażenie większych, niż są w rzeczywistości. Kolor biały oprócz tego, że wizualnie zwiększa przestrzeń, to jest bardzo przyjemny. Daje odczucie spokoju i czystości. Sprawia wrażenie, że przestrzeń jest sterylnie czysta. Pomieszczenie pomalowane całe na biało, trzeba przełamać ciemnymi dodatkami i ozdobami, aby za bardzo nie przytłaczało.

Optyczne zmniejszenie przestrzeni — ciemne kolory

Zmniejszenie pomieszczenia ciemnymi kolorami

Aby zmniejszyć duże pomieszczenie, użyj ciemnych kolorów. Pomaluj nimi zarówno ściany, jak i sufit. Dzięki temu pokój zrobi się optycznie mniejszy i przytulniejszy. Dodatkowo, jeśli wokół sufitu i podłogi na ścianie, namalujesz jasne i szerokie pasy, jeszcze bardziej pomniejszysz pomieszczenie.

Obniżenie sufitu

Różnokolorowe ściany - obniżenie sufitu ciemną farbą

Żeby obniżyć wizualne sufit, pomaluj go ciemniejszym kolorem niż ściany. Co więcej, żeby obniżyć go jeszcze bardziej, namaluj pasek dookoła ścian, łącząc go z sufitem. Pasy powinny mieć od 2 do 10 cm szerokości, jednak im węższe, tym ładniejszy efekt końcowy. Oczywiście w tym samym kolorze co pomalowałeś sufit.

Podniesienie sufitu

Różnokolorowe ściany - podniesienie sufitu jasnymi kolorami

Jeśli w twoim mieszkaniu sufity są nisko osadzone i chcesz je nieco podnieść wizualnie, pomaluj sufit jasnym kolorem, a ściany ciemniejszym. Podobnie, jak przy opuszczaniu sufitu, namaluj dookoła ścian pasy w tym samym kolorze, a jeszcze bardziej sufit oddali się od podłogi.

Zwężenie pomieszczenia

Kolorowe ściany zwężenie pomieszczenia kolorami

Jeżeli chcesz, aby pomieszczenie zrobiło się węższe, pomaluj sufit i prostopadłą ścianę, która jest najdalej od wejścia jasnym kolorem. Natomiast dwie boczne, przeciwległe do siebie ściany pomaluj ciemniejszym kolorem. Dzięki temu pomieszczenie będzie wyglądało na smuklejsze.

Poszerzenie i skrócenie pomieszczenia

Większe poszerzenie i skrócenie pomieszcenia

Aby powiększyć wizualnie pomieszczenie, pomaluj sufit i boczne ściany jasnymi kolorami. Ścianę, która znajduje się najdalej, pomaluj ciemniejszym kolorem. W ten sposób pokój będzie wizualnie krótszy i szerszy. Oddalona ściana przybliży się do środka.

Wydłużenie pomieszczenia

Wydłużenie pomieszczenia

Jeśli zależy Ci na przedłużeniu pomieszczenia, bo jest zbyt krótkie, pomaluj sufit i boczne ściany ciemniejszym kolorem. Odległą ścianę pomaluj na jasny kolor. Stosując taką metodę, prostopadła ściana oddali się, a boczne nieco przybliżą do środka.

Jak jeszcze wykorzystać różne kolory ścian, do zmiany wielkości pomieszczenia?

Inną metodą na optyczną zmianę powierzchni pomieszczenia jest namalowanie na ścianach pasów o tym, jak to zrobić napisałem w tym poradniku: Jak malować pasy na ścianie?.

Dodatkowo, jeśli chcesz zwiększyć i pogłębić powyższe efekty możesz pobawić się nieco farbami np.:

Żeby zbliżyć jeszcze bardziej odległą ścianę, pomaluj ją ciemnym kolorem, a dodatkowo tym samym kolorem namaluj szerokie pasy na suficie i ścianach bocznych. Zrób to tak, aby ściana i pasy tworzyły jedną całość,

Aby bardziej podnieść sufit, namaluj wokół niego szerszy pas 10-20 cm w tym samym jasnym kolorze, co sufit,

Jeśli chcesz jeszcze bardziej obniżyć sufit, również namaluj szerszy pasek wokół niego ok. 10-20 cm, takim samym ciemnym kolorem.

Podsumowanie różnokolorowych ścian

Jak widzisz, malowanie nie jest trudne. Proste triki malarskie i różne kolory ścian potrafią naprawdę zmienić wizualnie pomieszczenie. Różnokolorowe ściany sprawdzą się w każdym wnętrzu, jeśli dobierzesz odpowiednie kolory. Jeśli zdecydujesz się na malowanie pasów, nie przesadzaj z nimi, namaluj je na jednej lub dwóch ścianach. Jeśli na wszystkich ścianach namalujesz pasy, efekt będzie odwrotny do zamierzonego. Pomieszczenie będzie przytłaczające i męczące.
Najlepsza jest gra pomiędzy ciepłymi a zimnymi kolorami, ale o tym w kolejnym poradniku. Mam nadzieję, że ten artykuł rozwiał Twoje wątpliwości co do zmiany wielkości pomieszczenia za pomocą kolorów. Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz opowiedzieć o efektach swojej pracy, zostaw komentarz poniżej.

ZOBACZ POZOSTAŁE ARTYKUŁY

1 KOMENTARZ

  1. Przy malowaniu ważne jest, zeby użyć dobrej taśmy. Jak kupisz najtańszą to normale że nie będzie się trzymac i bedą zacieki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklama

Dołącz do nas

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z najlepszymi informacjami

Najnowsze artykuły

Komentarze