niedziela, 19 stycznia, 2025
Strona głównaBudowaŚciany działowe — z czego najlepiej je zrobić?

Ściany działowe — z czego najlepiej je zrobić?

Ściany działowe można wykonać z wielu materiałów budowlanych. Podobnie, jak ściany nośne mogą być murowane z twardych i wytrzymałych pustaków lub możemy zrobić je w postaci lekkiej zabudowy. Ściana działowa jest o wiele węższa od ścian zewnętrznych, bo nie przenosi żadnych obciążeń i nie izoluje termicznie domu. Pomimo tego, ścianki działowe oddzielają od siebie poszczególne pomieszczenia, dlatego powinny chronić przed przedostawaniem się przez nie dźwięków. Zobacz, z czego zrobić ścianki działowe o wysokiej izolacji akustycznej, nie obciążając konstrukcji nośnej domu.

Ściany działowe

Ściany działowe nie stanowią konstrukcji nośnej budynku, dlatego swobodnie możemy je murować, burzyć i przenosić bez żadnych problemów. W ostatnich latach popularny stał się styl minimalistyczny o dużej i przestronnej powierzchni pomieszczeń, gdzie ścianki działowe stawiane są tylko tam, gdzie muszą być.

Otwarta przestrzeń łącząca salon, kuchnię, a nawet sypialnię w jedno pomieszczenie nie każdemu musi odpowiadać. Taka aranżacja nie sprawdzi się w wieloosobowej rodzinie. Każdy potrzebuje, choć minimum intymności dlatego, jeśli powierzchnia na to pozwala, warto zadbać o własną przestrzeń, dla każdego domownika, a szczególnie dla dorastającego rodzeństwa. Stawiając ścianki działowe, zaaranżujesz mieszkanie dokładnie tak, jak tego chcesz.

z czego zrobić ściany działowe

Z czego zrobić ściany działowe

Ściany działowe można wykonać z wielu materiałów. Ważne jest to, gdzie będziemy je  stawiać, nie każdy materiał nada się w każde miejsce, np. ścianki działowe z silikatów niezalecane są na poddaszu lub stropie drewnianym ze względu na swój ciężar. Materiały, z jakich będziemy robić ścianki działowe, powinien być dobrany do danego pomieszczenia, kondygnacji oraz ogólnego stanu budynku i stropów. O ile w nowo wybudowanym domu nie powinno być problemów z wytrzymałością, o tyle w starych domach trzeba zwrócić na to uwagę. W starych budynkach, gdzie ich wytrzymałość stoi pod znakiem zapytania, lepiej jest wykonać ścianki z lekkich materiałów, nie obciążając za bardzo ścian nośnych, stropów, betonu i samych fundamentów. Zobacz zatem, z czego można zrobić ścianki działowe oraz gdzie dane materiały sprawdzą się najlepiej. Sprawdź: Rodzaje pustaków

Ścianki działowe z gk

Ścianki działowe z płyt gipsowo-kartonowych to dość popularne i często stosowane rozwiązanie. Tego typu ścianki są świetną alternatywą dla ścian budowanych z pustaków. Ich największą zaletą jest to, że są bardzo lekkie.

Ściany działowe z płyt GK montuje się na specjalnie przygotowanych rusztach metalowych lub aluminiowych. Na przygotowaną konstrukcję przykręca się płyty gipsowe z obu stron. Aby ścianki były bardziej twarde i wytrzymałe można zastosować dwie warstwy płyt po każdej stronie ściany. Montaż podwójnych płyt skutecznie je wzmacnia, ale niestety podnosi koszt inwestycji.

W zależności od rodzaju pomieszczenia, które będzie wydzielała ścianka mamy do wyboru różne rodzaje płyt:

  • W pokojach stosuje się zwykłe białe płyty gipsowe.
  • Do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności używamy płyt zielonych, odpornych na wilgoć.
  • W pomieszczeniach podatnych na wysoką temperaturę oraz w takich gdzie może pojawić się ogień lub po prostu w okolicach pieców i kominków stosuje się płyty czerwone, ognioodporne.

Świetnym rozwiązaniem okazują się płyty gipsowe fioletowe. Są to płyty o zwiększonej gęstości, które cechują się wysoką izolacją akustyczną. Płyty akustyczne fioletowe stosuje się na ścianki działowe, sufity podwieszane oraz jako okładzina ścian izolująca od sąsiadów.

Ścianki działowe  z płyt montuje się szybko i jest to w miarę tanie rozwiązanie, oczywiście w zależności od użytych materiałów. Można stosować je w każdym pomieszczeniu zarówno na parterze, piętrze, jak i poddaszu. W celu wyciszenia pomieszczeń i lepszej ochrony akustycznej pustą przestrzeń w ściankach działowych z płyt GK wypełnia się wełną mineralną lub skalną.

Łączenia płyt gipsowych należy uzupełnić masą do spoinowania, zaszpachlować i nałożyć na nie gładź. Po wyczyszczeniu i zagruntowaniu powierzchnia jest gotowa do malowania.

Największym minusem ścian działowych z płyt GK jest ich mała wytrzymałość mechaniczna. Łatwo w nich zrobić dziurę i trudno jest powiesić na nich coś cięższego bez specjalnego wzmocnienia konstrukcji. O ile z powieszeniem obrazka nie będzie problemu, to z wiszącą szafką lub telewizorem już tak. Płyty są cienkie i kruche, pod obciążeniem uchwyty mogą zostać wyrwane ze ściany lub płyta się wyłamie dlatego, jeśli planujemy powiesić na niej coś cięższego, to należy pomyśleć o tym na etapie budowy stelaża i odpowiednio go wzmocnić w tym miejscu.

Ściany działowe z betonu komórkowego

Ścianki działowe z betonu komórkowego należą do lekkich przegród. Pustaki pianowe nie są ciężkie, więc nie obciążają zanadto stropów. Murowanie ścianek za ich pomocą jest bardzo proste i szybkie, nawet szybsze niż montaż ścianek z płyt GK. Można murować je na tradycyjną zaprawę cementowo-wapienną lub na zaprawę cienkowarstwową tj. klej, lub pianka. Dzięki zastosowaniu pióro wpustów murowanie jest jeszcze szybsze i nie trzeba stosować spoin pionowych.

W zależności od użytego rozmiaru pustaka lub producenta ścianki mogą mieć różną grubość. Najczęściej stosowane grubości na ścianki działowe to: 50 mm, 75 mm, 100 mm, 115 mm. Jeśli chcesz, to oczywiście ściany mogą być o wiele grubsze, jednak mija się to z celem. 

Ściany działowe z gazobetonu mają dużą wytrzymałość. Świetnie akumulują ciepło, są świetnym izolatorem cieplnym, ale równie dobrze chronią przed hałasem. Mają lepszą izolacyjność akustyczną od płyt GK, jednak gorszą od ceramiki. Ściany wykonane z tego materiału mogą przenosić spore obciążenia, dlatego montaż mebli lub cięższych przedmiotów na ścianie e będzie problematyczne. W pustakach gazowych większość kołków montażowych trzyma się doskonale, więc nie trzeba się martwić, że coś odpadnie.

Pustaki gazowe bardzo łatwo można docinać, dzięki temu z łatwością wykonamy ścianki działowe o nietypowych kształtach i zaokrągleniach. Beton komórkowy jest stosunkowo miękki i kruchy, więc łatwo go uszkodzić, jednak uszkodzenia bardzo łatwo można naprawić. Ich miękkość ma również swoje zalety, jedną z nich jest np. to, że w łatwy i prosty sposób wykonamy bruzdy pod kable bez zbędnego kucia młotem udarowym. Ściany wykonane na cienką spoinę są proste i gładkie, jednak na ich powierzchni zalecane jest wykonanie tynkowania.

ściany działowe z betonu komórkowego

Ściany działowe z ceramiki

Ceramika to najpopularniejszy materiał stosowany już od dawien dawna. Na ścianki działowe wykorzystuje się cegły pełne, dziurawki, klinkierowe, cementowe oraz pustaki ceramiczne poryzowane.

Ściany działowe wymurowane z cegieł uzyskują grubość 60 lub 120 mm w zależności od jej ułożenia. Cegły muruje się na zaprawę cementową, więc budowa ścian jest dłuższa i bardziej pracochłonna niż w przypadku spoin cienkowarstwowych. Ścianki działowe wykonane z pełnych cegieł są świetnym izolatorem akustycznym i skutecznie tłumią dźwięki. Są bardzo wytrzymałe i mogą przenosić duże obciążenia. Możesz na nich wieszać dużo cięższe meble niż w przypadku wyżej opisanych materiałów.  Ich największą wadą jest ich masa. 

Cegły same w sobie są ciężkie, więc ściana z cegieł bardzo obciąża strop i ściany dolnej kondygnacji. Aby wykonać ściankę działową z cegieł na piętrze, strop powinien być dodatkowo wzmocniony żelbetową belką. Jeśli mowa o starych budynkach, to niezalecane jest stosowanie cegieł na przegrody wykonywane na wyższych kondygnacjach. Bez przeszkód można użyć ich na parterze (jeśli dom nie jest podpiwniczony), jednak na piętrze lepiej i bezpieczniej będzie wykonać ściankę z lekkich materiałów.

Kolejnym najczęściej wybieranym materiałem ceramicznym na ściany działowe są pustaki poryzowane. Za ich pomocą uzyskamy ścianki o szerokości 6,5, 11,5 lub 18,8 cm bez tynku. Ścianki działowe z pustaków ceramicznych można murować na zaprawę cementową oraz na spoinę cienkowarstwową.

Aby możliwe było stawianie ścianki na klej lub piankę, konieczny jest zakup pustaków szlifowanych. Ścianki z pustaków musuje się znacznie szybciej niż w przypadku cegły, szczególnie te systemowe z pióro wpustem, w których nie stosuje się spoin pionowych. Ściany wykonane tym materiałem są twarde i wytrzymałe. Pomimo tego, że są puste w środku, to i tak są dobrym izolatorem akustycznym. 

Producenci pustaków oferują bardzo szeroki wybór produktów o różnych właściwościach. Dla bardziej wymagających dostępne są pustaki akustyczne, które jeszcze bardziej tłumią hałasy. Dla jeszcze lepszej ochrony możesz wybrać pustaki wypełnione wełną mineralną, są one jednak dużo droższe od standardowych.

Ścianki działowe z pustaków ceramicznych są ciężkie, podobnie jak w przypadku cegły. Ich masa znacznie obciąża strop. Pustaki są puste w środku, więc do montażu trzeba użyć specjalnych kołków do pustych przestrzeni lub koszyczków z kotwą chemiczną. Ścianka z tego materiału jest twarda i wytrzymała. Bez problemu można zamontować na niej ciężkie elementy. Ściany z pustaków wymagają wykończenia tynkiem. (Zobacz: jak murować ściany)

ścianki działowe

Ścianka działowa z płyt MPB

Ściany działowe z płyt MPB to dość nowoczesne i mało znane rozwiązanie. MPB są to uniwersalne płyty budowlane o laminowanej powierzchni, której nie trzeba w żaden sposób wykańczać. Ściany z płyt MPB pozwalają uzyskać ciekawą i nowoczesną aranżację wnętrza. Płyty mają wysoką wytrzymałość mechaniczną. Są odporne na promienie słoneczne i na działanie wody. Materiał ten znajduje szerokie zastosowanie, jeśli chodzi o wykończenie wnętrz. Oprócz wykonania ścianek działowych można zrobić z nich przechowalnie, wiaty, ścianki ochronne, zabudowę balkonu, a nawet meble tj. biurka, szafki, czy fronty kuchenne.

Płyty dostępne są w kolorach: czarnym, białym, szarym i brązowym. Minusem ścianek działowych z płyt MPB jest to, że są one cienkie. Grubość płyty wynosi zaledwie 6 mm. Montuje się je na specjalnych podkonstrukcjach drewnianych lub aluminiowych, po obu stronach i nie wypełnia się przestrzeni pomiędzy nimi. Płyty montowane są na klej lub nity z zachowaniem odpowiedniej dylatacji. Taki sposób montażu sprawia, że nie chronią one przed dźwiękiem. Płyty są nowoczesnym i bardzo trwałym materiałem, dzięki któremu możemy stworzyć naprawdę niepowtarzalne wnętrze. Płyty oraz konstrukcja, na których się je montuje, nie należy do najtańszych, to kolejny minus tego rozwiązania. 

Ściany działowe z silikatów

Ścianki działowe z bloczków silikatowych, to kolejne bardzo ciężkie rozwiązania. Pustaki silikatowe mają dużą wagę własną i bardzo mocno mogą obciążać strop. Materiał ten jest bardzo twardy i wytrzymały. Problemem może okazać się wykucie bruzd pod elektrykę. Niektóre bloczki produkowane są ze specjalnymi otworami, aby ułatwić rozprowadzanie kabli.

Silikaty są najlepszym izolatorem akustycznym, więc jeśli chcesz oddzielić się od hałaśliwych dzieci, które lubią głośno słuchać muzyki, to silikaty będą świetnym rozwiązaniem. Na ścianie z silikatów bez obaw powiesisz bardzo ciężkie rzeczy. Ścianka działowa z silikatów może być postawiona na zwykłą zaprawę murarską oraz na cienką spoinę klejową lub z pianki. Murowanie z tego materiału jest dość pracochłonne i uciążliwe, bloczki bardzo trudno się obrabia i docina. Bloczki silikatowe nie są zalecane na ścianki działowe wykonywane na piętrze w starym domu ze względu na swoją wagę.

Ścianka działowa z pustaków szklanych — luksferów

Ciekawym rozwiązaniem, okazują się ścianki działowe z luksferów. Pustaki szklane używane były już od dawna do murowania ścianek lub okien, szczególnie od strony granicy działki, gdzie nie można było wstawić normalnego okna. Ścianki działowe ze szkła ponownie zyskują swoją popularność i coraz częściej murowane są w nowoczesnych wnętrzach.

Ścianka ze szkła nie tworzy solidnego oddzielenia pomieszczeń, a jedynie rozdziela je wizualnie. Najczęściej stosuje się je jako dodatek oddzielający kuchnię lub np. jako kabina prysznicowa w łazience. Luksfery tworzą bardzo ciekawe wykończenie. Dostępne są w wielu kolorach, grubościach i rozmiarach. Można zakupić nawet całe gotowe do zamontowania elementy-ścianki. Pustaki szklane z powodzeniem możesz zastosować na całe ścianki działowe. Są one świetnym izolatorem akustycznym, nie tak dobrym, jak np. silikaty, jednak dobrze radzą sobie z tłumieniem dźwięków.

Szklane ściany są dość kruche i podatne na uszkodzenia. Nie powiesisz na nich mebli ani cięższych elementów. Ich kolejnym minusem jest ich waga. Podobnie jak ceramika, pustaki szklane użyte w większej ilości są ciężkie i obciążają podłoże. Ścianki z tego materiału służą bardziej do dekoracji wnętrza i wydzielania małych przestrzeni.

Ścianka działowa z drewna

Kolejnym materiałem, z którego możesz w prosty i szybki sposób postawić ściankę działową, jest drewno. Aby wykonać taką ściankę, trzeba zamontować ruszt drewniany, do którego przykręcimy deski lub belki. Drewno jest bardzo ciekawym i cenionym materiałem. Nadaje charakteru i klimatu w pomieszczeniu. Ścianka z desek jest elastyczna i wytrzymała. W zależności od rusztu, jaki został wykonany, można na niej wieszać cięższe przedmioty. Do wykonania ścianki działowej z drewna należy użyć elementów z wykonanymi zamkami — pióro wpustami. Drewno rozszerza się i kurczy, więc elementy muszą na siebie zachodzić, żeby nie pojawiały się szczeliny.

Ścianki z desek można wypełnić w środku wełną, aby dodatkowo zwiększyć ochronę akustyczną. Zamiast desek można użyć również płyt OSB, na które nałożymy boazerię, panele podłogowe lub inne ciekawe wykończenie. Drewno jest łatwe w obróbce i stosunkowo lekkie. Możesz wykorzystać je w każdym pomieszczeniu. Bez Problemu dotniesz i dopasujesz elementy do siebie. Ścianki działowe wykonane z drewna są bardzo dekoracyjne, podobnie jak ściany szklane.

Ścianki działowe na poddaszu

Do postawienia ścianek działowych na poddaszu można użyć różnych materiałów. W zależności od naszych preferencji, ale przede wszystkim od stanu i wytrzymałości stropu, ścianki mogą być murowane lub na lekkiej konstrukcji szkieletowej.

Jeśli stropy są nowe, grube i wytrzymałe, ścianki działowe możesz wykonać z każdego materiału. Jeśli jednak budynek jest stary, a stan stropów stoi pod znakiem zapytania lepiej i bezpieczniej będzie wybudować ścianki z lekkich materiałów tj. płyty gipsowe lub choćby beton komórkowy. Stropów na poddaszu nie powinno się zbytnio obciążać, więc lepiej odpuścić sobie ciężkie materiały tj. silikaty czy ceramikę. 

ściana działowa na poddaszu

Ścianki działowe na stropie drewnianym

Ścianki działowe wykonywane na stropie drewniany powinny być wykonane z lekkich materiałów. Nie wolno obciążać takiego stropu pustakami. W tym przypadku konieczne jest zastosowanie lekkich konstrukcji. Ściany działowe na stropie drewnianym możesz wykonać z płyt gipsowych (najlżejsze rozwiązanie) lub z drewna.

Ścianki drewniane są sztywniejsze i mocniejsze niż z płyty GK. Możesz również połączyć te dwa materiały, wykonując ścianę z płyt OSB i obkładając ją płytą GK. W taki sposób otrzymasz lekką i mocną konstrukcję. W celu wygłuszenia pomieszczeń i ochrony akustycznej wypełnij przestrzeń pomiędzy płytami, wełną skalną lub mineralną. Jeśli ścianki są z płyt OSB przestrzenie, możesz wypełnić pianką pur. Do montażu ścianek użyj płyt GK fioletowych. Mają one większą gęstość i zapewniają dobrą ochronę akustyczną.

Ściany działowe grubość

Ścianki działowe w odróżnieniu od ścian nośnych nie przenoszą ciężaru budynku, nie podtrzymują stropów i więźby dachowej dlatego można wykonać je z dowolnych materiałów. W zależności od rodzaju pomieszczenia i późniejszej aranżacji wnętrza ścianki działowe mają przeważnie grubość do 20 cm. Najczęściej wybierane są pustaki gazowe o grubości 11,5 cm. Taka ścianka jest twarda, mocna i wytrzymała. Można na niej wieszać meble i inne przedmioty. Jeśli zamierzamy bardzo obciążać ścianę lub chcemy skutecznie odizolować się od dźwięków, warto zastosować grubsze bloczki np. 18,5 cm. Jeśli ściany nie będą obciążone z powodzeniem można użyć bloczków o grubości 50-60 mm, które w zupełności wystarczą do wydzielenia pomieszczenia.

Ściany działowe podsumowanie

ścianki działowena stropie drewnianym

Na rynku dostępnych jest wiele materiałów, z których możesz postawić ścianki działowe. To jakiego materiału użyjesz, w dużej mierze zależy od stanu domu, stropów oraz twoich upodobań. Najlepszym i najbardziej uniwersalnym materiałem na ścianki działowe okazuje się beton komórkowy. Szybko się nim muruje i jest łatwy w obróbce.

ZOBACZ POZOSTAŁE ARTYKUŁY

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jeśli szukasz więcej porad związanych z budową, remontem lub aranżacją, zapraszamy na nasz Poradnik budowlany, gdzie znajdziesz wiele cennych informacji. Dowiedz się więcej na temat budowy i wszystkich kluczowych kroków, które pomogą Ci zrealizować swoje plany. Jeśli planujesz odświeżyć swoje wnętrza, sprawdź nasze wskazówki dotyczące remontu mieszkania oraz kreatywne pomysły na aranżację wnętrza.

Nie zapominaj o ogrodzie! Wskazówki dotyczące pielęgnacji i zakładania ogrodu znajdziesz w naszym dziale poświęconym zielonym przestrzeniom - Prace w ogrodzie. Dla pasjonatów majsterkowania mamy praktyczne porady w Poradniku majsterkowicza, a jeśli interesują Cię ekologiczne rozwiązania, zobacz nasz dział o OZE i odkryj możliwości odnawialnych źródeł energii.

Reklama

Najnowsze artykuły

Komentarze