poniedziałek, 7 października, 2024
Strona głównaOgródPrace ogrodoweStyczeń w ogrodzie — 7 rzeczy, które warto wiedzieć

Styczeń w ogrodzie — 7 rzeczy, które warto wiedzieć

Styczeń jest miesiącem zimowym. W tym czasie rośliny ogrodowe jeszcze odpoczywają, a nasz ogród nie wymaga dużego nakładu pracy. Przeważnie ogród w styczniu pokryty jest śniegiem i możemy tylko doglądać nasze rośliny, jednak w ostatnim czasie sprzyjająca pogoda pozwala nam na drobne prace ogrodowe. Jest kilka zabiegów, które powinniśmy wykonać w styczniu, aby cieszyć się pięknym i żywym ogrodem na wiosnę i kolejne miesiące. Zobacz, jak spędzić styczeń w ogrodzie.

Styczeń w ogrodzie — co powinniśmy zrobić

Posiadając własny ogród, nigdy nie zabraknie Ci zajęcia. Koło domu zawsze jest coś do zrobienie o każdej porze roku. Praca we własnym ogrodzie to sama przyjemność, jeśli oczywiście dbamy o niego regularnie. W styczniu także powinniśmy wykonać kilka czynności, aby nasz ogród był zdrowy, żywy i zadbany. A zatem, o czym powinniśmy pamiętać?

Styczeń w ogrodzie kalendarz ogrodnika

jakie prace ogrodowe w styczniu

Kontrola okrycia roślin

Pomimo tego, że zabezpieczamy nasze rośliny jesienią, to powinniśmy co jakiś czas kontrolować stan zabezpieczenia. W styczniu nadal rośliny powinny być osłonięte przed mrozem, szczególnie kiedy w ciągu dnia temperatury są dodatnie, a nocą spadają poniżej zera. Aby mróz nie uszkodził naszych roślin, musimy kontrolować stan okrycia i ewentualnie naprawić nieszczelności.  Materiały, którymi okrywamy nasze rośliny, mogą zostać zniszczone lub uszkodzone przez wiatr, lub dzikie zwierzęta.

Bielenie drzew owocowych

Bielenie pni drzew owocowych wykonujemy zwykle kilka razy w ciągu roku. Jest to zabieg, który chroni korę drzew przed pojawianiem się ran, pęknięć i uszkodzeń powstałych wskutek mrozów. Takie uszkodzenia mogą zmniejszyć żywotność drzew. Luty jest najcięższym miesiącem pod względem temperatur, dlatego bielenie powinniśmy wykonać pod koniec stycznia. Do bielenia używaj gotowych preparatów lub możesz sporządzić je samodzielnie z wapna gaszonego. Konsystencja mieszanki powinna być dość gęsta, aby dobrze pokryć powierzchnię pni.

jakie prace w ogrodzie w styczniu

Podlewanie zimozielonych roślin

Wielu ogrodników zapomina o ważnej czynności, jaką jest podlewanie roślin zimozielonych. Rośliny te potrzebują nawodnienia przez cały rok. W czasie zimy, kiedy temperatura jest niska, a ziemia zamarznięta, pojawia się susza fizjologiczna, a rośliny tracą wodę. Mróz i susza uniemożliwiają pobieranie wody z ziemi. Taka sytuacja może doprowadzić do niedoboru wody, których konsekwencje zobaczymy dopiero wiosną. Efektem przesuszenia roślin zimą są brązowiejące i opadające igły, czasem nawet wysychanie całej rośliny.

Oczywiście nie podlewamy ich codziennie. Rośliny zimozielone podlewamy sporadycznie w dni, kiedy temperatura jest dodatnia, oraz w momencie kiedy pnie roślin nie są okryte śniegiem. Jeśli rośliny otula śnieg, wtedy należy go pozostawić. Pokrywa śnieżna jest naturalną barierą ochronną przed mrozem, więc w takiej sytuacji nie odkopujemy jej tylko po to, aby podlać roślinę.

Otrząsanie roślin z zalegającego śniegu

Śnieg na dobrą sprawę jest naszym pomocnikiem. Jak wspomniałem wyżej, pokrywa śnieżna chroni rośliny przed mrozem. Jeśli jednak opady śniegu są bardzo intensywne, i gruba warstwa śniegu zalega na gałęziach, trzeba ją usunąć. Śnieg, szczególnie mokry jest bardzo ciężki i może spowodować uszkodzenia gałęzi. Słabsze gałęzie mogą się odkształcić lub całkowicie wyłamać. Długo zalegający na gałęziach śnieg może powodować uszkodzenia igieł na drzewach iglastych, co w konsekwencji spowoduje, że będą brązowiały i odpadały. 

prace ogrodowe styczeń

Przycinanie roślin w styczniu

Styczeń jest miesiącem, w którym możemy przycinać niektóre rośliny ogrodowe. Jeśli zima jest łagodna i temperatura nie spada poniżej -5 stopni Celsjusza zabieg przycinania możemy bezpiecznie wykonać na roślinach i krzewach tj.: jagoda, leszczyna czy porzeczka. Jeśli jednak temperatura jest niższa, należy odpuścić tę czynność i wstrzymać się do czasu, aż pogoda będzie sprzyjająca. Przycięte gałęzie trzeba zabezpieczyć preparatem przeciwgrzybicznym, aby ochronić osłabioną roślinę przed chorobami. O ile nie usunęliśmy wcześniej starych i suchych gałęzi oraz wysuszonych owoców, należy to zrobić teraz, gdyż są one źródłem powstawania grzybów i chorób.

Przygotowanie do wiosny

W styczniu nie ma zbyt wiele pracy w ogrodzie, kiedy wykonamy wszystkie podstawowe czynności, o których mowa wcześniej możemy zająć się porządkami i przygotowaniem do okresu wiosennego. Styczeń to czas, kiedy spokojnie możemy przejrzeć nasze narzędzia, naostrzyć, wymienić olej, naprawić usterki i przygotować je do wiosny. 

Sprawdź także swoją szklarnię czy nie ma w niej uszkodzeń. Pozbądź się starych roślin, które nie są Ci już potrzebne oraz ich pozostałości. Przygotuj szklarnię do kolejnego sezonu. Mając chwilę wolnego czasu, sprawdźmy również, czy mamy wszystkie potrzebne nam rzecz tj. doniczki, nasiona, nawozy czy środki ochrony roślin. Jeśli czegoś nam brakuje, teraz jest odpowiedni czas, aby uzupełnić zapasy.

Czego unikać w ogrodzie?

Zimą należy uważać na nasz trawnik. Powinniśmy w miarę możliwości ograniczyć chodzenie po trawniku, aby nie połamać zamarzniętych ździebeł. Ponadto jeśli w ogrodzie zalega śnieg, chodząc często po nim, udeptujemy go, co powoduje oblodzenie trawnika. Odśnieżając podwórko, starajmy się nie usypywać kopców ze śniegu na naszym trawniku. Podobnie jak oblodzenie, kopce ze śniegu sprzyjają powstawaniu pleśni. Takie działania mogą uszkodzić trawnik, który nie będzie się ładnie prezentował wiosną.

styczeń w ogrodzie kalendarz ogrodnika

Sprawdź pozostałe artykuły z kategorii: Ogród, a także: Luty w ogrodzie, Marzec w ogrodzie, Kwiecień w ogrodzie, Maj w ogrodzie, Czerwiec w ogrodzie, Lipiec w ogrodzie

ZOBACZ POZOSTAŁE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jeśli szukasz więcej porad związanych z budową, remontem lub aranżacją, zapraszamy na nasz Poradnik budowlany, gdzie znajdziesz wiele cennych informacji. Dowiedz się więcej na temat budowy i wszystkich kluczowych kroków, które pomogą Ci zrealizować swoje plany. Jeśli planujesz odświeżyć swoje wnętrza, sprawdź nasze wskazówki dotyczące remontu mieszkania oraz kreatywne pomysły na aranżację wnętrza.

Nie zapominaj o ogrodzie! Wskazówki dotyczące pielęgnacji i zakładania ogrodu znajdziesz w naszym dziale poświęconym zielonym przestrzeniom. Dla pasjonatów majsterkowania mamy praktyczne porady w Poradniku majsterkowicza, a jeśli interesują Cię ekologiczne rozwiązania, zobacz nasz dział o OZE i odkryj możliwości odnawialnych źródeł energii.

Reklama

Najnowsze artykuły

Komentarze