poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaPoradnikUkładanie wełny na poddaszu, czyli jak ocieplić poddasze w 5 krokach

Układanie wełny na poddaszu, czyli jak ocieplić poddasze w 5 krokach

Układanie wełny na poddaszu, to jeden z kilku ważnych kroków, prowadzących do oszczędności na ogrzewaniu i komfortowego mieszkania. Poddasze jest miejscem, przez które ucieka najwięcej ciepła. Straty energii przy nieocieplonej połaci dachu sięgają nawet 30%. Izolacja poddasza wełną zapewni nam stabilną temperaturę przez cały rok. Zimą straty energii będą znacznie mniejsze, co przełoży się na niższe koszty ogrzewania, a latem z kolei wełna ochroni nas przed wysokimi temperaturami. Aby w stu procentach wykorzystać zalety tego rozwiązania i uniknąć mostków termicznych, montaż wełny na poddaszu musi być wykonany prawidłowo. Zobacz zatem, jak ocieplić poddasze wełną krok po kroku.

Spis treści

izolacja poddasza wełną

Izolacja poddasza wełną — co warto wiedzieć

Wełna mineralna, skalna czy też szklana jest materiałem izolacyjnym, który skutecznie chroni nasz budynek przed stratami ciepła. Oprócz bardzo dobrej izolacji termicznej wełna jest również doskonałym izolatorem akustycznym. Skutecznie tłumi dźwięki dochodzące z zewnątrz i wygłusza szum padającego deszczu.

Izolacja poddasza wełną zapewni nam komfort cieplny przez cały rok. Ponadto dobrze wykonana izolacja pozwoli w znacznym stopniu obniżyć rachunki za ogrzewanie. Aby jednak tak się stało, układanie wełny na poddaszu musi być wykonane w odpowiedni sposób. Wykonując izolację termiczną poddasza, musimy unikać błędów, które często są popełniane. Jedne wiążą się z oszczędnością na materiale, a inne z samym montażem ocieplenia.

Montaż wełny na poddaszu jest dość kosztownym rozwiązaniem, podobnie jak każda inna termomodernizacja budynku. Koszt 1m2 wełny o grubości 15 cm i współczynniku lambda 0,036 W/mK waha się w granicach 40 zł. Nieco lepszy rodzaj wełny również o grubości 15 cm, ale o współczynniku przewodzenia ciepła lambda 0,033, to już koszt w granicach 60 zł za 1m2. Stosując tylko jedną warstwę izolacji, koszt ocieplenia poddasza o powierzchni 100m2, będzie sięgał 4-6 tysięcy zł za samą wełnę.

Izolację poddasza wełną wykonuje się w dwóch poprzecznych warstwach. W takim wypadku biorąc pod uwagę powyższe rodzaje, koszt wełny będzie wynosił 8-12 tysięcy zł. Do tego należy doliczyć inne potrzebne materiały i robociznę, chociaż układanie wełny na poddaszu możemy wykonać samodzielnie. Znacznie zmniejszy to koszty inwestycji. Aby dodatkowo zmniejszyć koszty ocieplenia, można wykonać jedną warstwę wełną o gorszych parametrach, a drugą warstwę izolacji wełną o lepszej izolacyjności termicznej. W dalszej części artykułu znajdziesz poradnik, jak ocieplić poddasze wełną krok po kroku.

Jak ocieplić poddasze

Z uwagi na wysokie koszty materiałów często decydujemy się na jedną i cieńszą warstwę izolacji, wełną o słabszych parametrach. Jest to bardzo duży błąd, ponieważ cienka warstwa ocieplenia, słabej jakości materiałem może okazać się niewystarczająca. Nadal będą generowane spore straty ciepła i wysokie koszty ogrzewania. Warto zainwestować więcej pieniędzy w grubsze ocieplenie. Dzięki temu będziemy mieli gwarancję dobrze zaizolowanego poddasza. Świetnie, jeśli uda Ci się wykonać ocieplenie dwoma warstwami po 15 cm wełną o współczynniku lambda 0,032 do 0,036. Taka izolacja będzie bardzo skuteczna.

Decydując się na ocieplenie poddasza wełną, mamy do wyboru dwa rodzaje materiałów. Jeden rodzaj to wełna prasowana w płytach o wielkości 60 × 100 cm. Tego typu wełnę skalną produkuje znana firma Rockwool. Drugi rodzaj, to wełna prasowana w rolkach o szerokości 120 cm i różnej długości, uzależnionej od grubości produktu. Dobrej jakości wełnę w rolkach możemy zakupić od kolejnej znanej firmy, jaką jest Isover. Niezależnie od rodzaju wełny, na którą się zdecydujemy, jej montaż przebiega w podobny sposób.

Jeśli czujesz się na siłach, to montaż wełny na poddaszu możesz wykonać samodzielnie. Zobacz zatem, jak ocieplić poddasze wełną.

wełna rockwool

Jak ocieplić poddasze wełną — układanie wełny na poddaszu krok po kroku

Przed rozpoczęciem pracy, w pierwszej kolejności musimy dokładnie zmierzyć powierzchnię całego dachu na poddaszu. Dzięki temu będziemy wiedzieć, ile materiału musimy zakupić. Ile wełny na poddasze trzeba kupić? Pomnóż szerokość i wysokość połaci dachu. Do otrzymanego wyniku dolicz około 5-10% materiału. Nie odejmuj powierzchni krokwi. Wełna sprzedawana jest w paczkach, więc nie kupimy dokładnej ilości m2, dlatego zawsze kupujemy trochę więcej materiału, niż obliczyliśmy.

Wykonując pomiary powierzchni, od razu przeprowadzamy kontrolę dachu. Sprawdzamy, czy nie ma uszkodzeń w membranie dachowej oraz, czy nie ma żadnych przecieków. W razie wykrycia uszkodzeń lub nieszczelności należy je naprawić.

wełna isover

Układanie wełny na poddaszu krok 1 – montaż wieszaków

W pierwszym etapie izolacji poddasza montujemy metalowe wieszaki, na których będzie zbudowany stelaż do montażu płyt GK. Wieszaki przykręcamy do krokwi za pomocą dwóch wkrętów. W zależności od wybranego systemu tj. wieszaki płaskie lub wieszaki kotwowe przykręcamy je do czoła, lub z boku krokwi. Wieszaki najlepiej przykręcić w pierwszej kolejności, ponieważ późniejszy ich montaż np. po osadzeniu pierwszej warstwy wełny pomiędzy krokwiami, będzie trudniejszy. Wełna będzie sypała się na nas, a po drugie kiedy zaczniemy ją ruszać, może nam spadać. O tym jak wykonać stelaż pod sufit podwieszany przeczytasz w kolejnym artykule. Po zamontowaniu wieszaków w odpowiedni sposób przechodzimy do kolejnego kroku.

Układanie wełny na poddaszu krok 2 – docinanie i rozprężanie wełny

W tym etapie musimy rozpakować naszą wełną. Jeśli kupiliśmy wełnę w rolkach, to po rozpakowaniu należy pozostawić ją na kilka minut, aby rozprężyła się do swojej ostatecznej wysokości. Następnie mierzymy odległość pomiędzy krokwiami. Do zmierzonej szerokości dokładamy około 2-3 cm i docinamy wełnę za pomocą ostrego noża. Aby cięcie było łatwiejsze i przede wszystkim proste, zaznacz na wełnie miejsce cięcia, przyłóż w to miejsce deskę, poziomicę lub kawałek profila i dociśnij. Jednym płynnym ruchem odetnij zmierzony kawałek wełny. Po zamontowaniu pierwszego, w taki sam sposób docinaj pozostałe kawałki, mierząc wcześniej rozstaw krokwi za każdym razem.

montaż wełny na poddaszu

Układanie wełny na poddaszu krok 3 – pierwsza warstwa wełny

Docięty wcześniej kawałek wełny wciśnij delikatnie pomiędzy krokwie, zaczynając od dolnej części dachu. W zależności od rozstawu krokwi, jakości i gęstości wełny może ona się trzymać sama lub będziemy musieli zamocować dodatkowe sznurki, aby wełna nie spadała. Jeśli wełna jest gęsta i sztywna to będzie trzymała się sama. Jeśli jednak jest słabszej jakości, lub rozstawy krokwi są duże i wełna wylatuje, to przybij do krokwi sznurek za pomocą zszywacza/takera. Sznurek przybijaj zygzakiem. Dzięki niemu wełna nie będzie spadać. 

Układając wełnę pomiędzy krokwiami, nie dociskaj jej za mocno do deskowania lub membrany dachowej. Pomiędzy deskami/membraną, a warstwą wełny, zachowaj przestrzeń dylatacyjną. Przestrzeń ta powinna wynosić około 2 cm. Dzięki temu zapewnisz prawidłowy przewiew i wentylację wełny. Odpowiednia cyrkulacja powietrza pozwala na swobodne odprowadzanie wilgoci, która mogłaby się gromadzić w warstwie izolacyjnej. Jeśli w którymś miejscu wełna zawinęła się przy krokwiach, popraw ją tak, aby była rozprężona. Kolejne kawałki dokładaj po kolei, delikatnie dociskając je do poprzednio zamontowanych. Wełna powinna szczelnie wypełniać całe przestrzenie pomiędzy krokwiami. 

Układanie wełny na poddaszu krok 4 – druga warstwa wełny

Drugą warstwę wełny nakładaj poprzecznie do poprzedniej. Warstwa ta musi w całości pokrywać pierwszą warstwę wełny oraz wszystkie elementy drewniane połaci dachowej. Możesz to zrobić od razu, nabijając wełnę na wieszaki, jednak może ona spadać. Drugim, łatwiejszym sposobem jest montaż stelaża, czyli profili cd w pierwszej kolejności na zamontowane wcześniej wieszaki. 

Po osadzeniu i wypoziomowaniu profili dotnij kawałki wełny na taką długość, aby po wciśnięciu jej za profile opierała się po obu stronach do połowy profili. Dokładniej mówiąc, jeśli pomiędzy zamontowanymi profilami jest 40 cm przestrzeni, to wełnę docinamy na szerokość 45 cm. W miejscach, gdzie znajdują się wieszaki, należy naciąć wełnę, aby dokładnie się rozłożyła i nie była pozawijana. Podobnie, jak przy pierwszej warstwie wszystkie kawałki wełny, muszą ciasno do siebie przylegać.  Cała warstwa powinna być ułożona szczelnie. Po ułożeniu wełny na całej powierzchni posprzątaj i przejdź do kolejnego kroku.

Montaż folii paroizolacyjnej na poddaszu

Układanie wełny na poddaszu krok 5 – montaż folii paroizolacyjnej

Montaż folii paroizolacyjnej na ociepleniu poddasza z wełny, to bardzo ważny etap. Folia musi być zamontowana dokładnie i szczelnie na całej powierzchni. Jej głównym zadaniem jest zminimalizowanie przenikania pary wodnej i wilgoci do warstwy wełny i konstrukcji dachu. Folia nie zatrzymuje całkowicie pary wodnej, jednak jej paroprzepuszczalność jest minimalna. Do wyboru masz dwa rodzaje folii paroizolacyjnej.

Najbardziej popularna jest folia żółta sprzedawana w rolce. Jej szerokość może mieć dwa, trzy, a nawet 4 metry. To ważne, ponieważ im szersza folia, tym trudniej nałożyć ją w jednym kawałku. Lepiej wybrać dwumetrową i posklejać szczelnie łączenia. Tego typu folia może być jedno lub wielowarstwowa.

Drugim rodzajem folii jest folia wielowarstwowa zbrojona. Dostępna jest o szerokości 1 i 1,5 m. Jest to bardzo mocna folia, pokryta warstwą aluminium. Dzięki temu dodatkowo odbija ciepło.

Aby dobrze zamontować folię, na początku naklej na profilach taśmę dwustronną samoprzylepną. Możesz zrobić to odcinkami, co kilka centymetrów. Po naklejeniu taśmy na wszystkich profilach rozłóż równo folię paroizolacyjną na podłodze i przyklejaj ją po kolei do stelaża. Folia powinna być dobrze naciągnięta. Najlepiej tę czynność wykonać w dwie osoby, chociaż samemu także dasz radę. Jeśli ułożenie jednego kawałka na całą powierzchnię okaże się zbyt trudne, to możesz pociąć folię na mniejsze kawałki. Pamiętaj jednak, że wszystkie kawałki folii muszą zachodzić na siebie około 20 cm, a wszystkie połączenia muszą być szczelnie zaklejone taśmą. Nie może być żadnych przerw w paroizolacji. Folia musi być również przyklejona do wszystkich ścian w pomieszczeniu. 

Po przymocowaniu i uszczelnieniu folii na całej powierzchni zamontuj płyty gipsowe. 

Jak ocieplić poddasze wełną

Montaż wełny na poddaszu podsumowanie

Montaż wełny na poddaszu nie jest trudny, jednak trzeba pamiętać, aby zarówno wełna jak i paroizolacja była zamontowana dokładnie i szczelnie. Izolacja poddasza wełna, jest bardzo skutecznym rozwiązaniem, które pozwoli nam zmniejszyć koszty ogrzewania. Ważne jest, aby wybrać wełnę dobrej jakości, o jak najniższym współczynniku lambda. Nie warto również oszczędzać na grubości izolacji. Im więcej zainwestujemy, tym lepsze rezultaty osiągniemy. Łączna, minimalna grubość dwóch warstw powinna wynosić przynajmniej 25 cm, aby efekty były zadowalające. Mam nadzieję, że Ci pomogłem i wiesz już, jak ocieplić poddasze wełną. Jeśli masz jakieś pytania, to pozostaw swój komentarz, a ja postaram się odpowiedzieć na niego jak najszybciej. Sprawdź również ciekawe wpisy w kategorii: prace wykończeniowe, poradnik domowy, remont, a także Atlas m-system 3g – prosty montaż płyt, jak wykorzystać podesty ruchome na budowie

ZOBACZ POZOSTAŁE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklama

Dołącz do nas

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z najlepszymi informacjami

Najnowsze artykuły

Komentarze