sobota, 2 listopada, 2024
Strona głównaInstalacjeKlimatyzacja i WentylacjaWentylacja w domu energooszczędnym — co powinieneś wiedzieć?

Wentylacja w domu energooszczędnym — co powinieneś wiedzieć?

Każdy dom powinien mieć zainstalowany system wentylacyjny, który wymieni zużyte i nieświeże powietrze na nowe. Dom pełen świeżego powietrza to podstawa odpowiedniego mikroklimatu pomieszczeń oraz naszego zdrowia. Aby nasze mieszkanie było wolne od pleśni i grzybów, konieczna jest odpowiednia wymiana powietrza w domu. Brak odpowiedniej wentylacji jest niebezpieczny dla całego budynku, ale także dla nas. W systemach wentylacyjnych ważne jest również odzyskanie ciepła z wentylowanych pomieszczeń, szczególnie w domach energooszczędnych. Zobacz, jak powinna wyglądać prawidłowa wentylacja w domu i co powinieneś o niej wiedzieć.

Wentylacja w domu, czy jest nam potrzebna?

Każdy z nas doskonale wie o tym, że wentylacja w domu jest bardzo ważna. Brak lub nieodpowiedni dopływ świeżego powietrza powoduje utrzymywanie się nieprzyjemnych zapachów, ograniczoną ilość tlenu dla mieszkańców i zaduch. W wyniku braku wymiany powietrza i odprowadzania nadmiaru pary wodnej dochodzi do zawilgocenia ścian, które sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów. W domach energooszczędnych niezwykle istotny jest rodzaj zastosowanej wentylacji. Wpływa on bezpośrednio na straty ciepła i oszczędność energii.

Jakie są rodzaje wentylacji?

Wentylacja naturalna

Dość popularne i często spotykane rodzaje wentylacji, nazywa się wentylacją naturalną. Dotyczy to głównie starego budownictwa, w którym nie przykładano wagi do odpowiedniego wentylowania mieszkania. Ten rodzaj wentylacji polega głównie na okresowym wietrzeniu mieszkania za pomocą otwartego lub uchylonego okna. Powietrze dostaje się do wnętrza domu, również przez wszelkie nieszczelności budynku. Taki sposób wentylacji dopuszczony jest w budynkach gospodarczych lub w garażach. W domu wentylacja naturalna nie powinna być jedynym sposobem na wymianę powietrza. 

odzyskiwanie ciepła z wentylacji

Wentylacja grawitacyjna

Wentylacja grawitacyjna jest nieco bardziej nowoczesnym i zaawansowanym systemem. Ten rodzaj wentylacji jest bardzo powszechny i często stosowany w Polskich domach. Wentylacja grawitacyjna zbudowana jest z pionowych kanałów wypuszczonych ponad dach budynku. Instalację tego typu można zbudować z rur, kratek i kominków wentylacyjnych. Przewody można doprowadzić osobno do każdego pomieszczenia lub połączyć je w jeden zbiorczy kominek. Często spotyka się również sytuacje, w których do wentylacji pomieszczeń wykorzystywane są murowane kominy wentylacyjne, bądź nieużywane już przewody kominowe po niedziałającej już instalacji centralnego ogrzewania.

Wentylacja grawitacyjna polega na wymianie powietrza na nowe za sprawą różnic temperatur pomiędzy temperaturą we wnętrzu domu i na zewnątrz budynku. Jak wiemy, ciepłe powietrze unosi się do góry. Dzięki kratkom wentylacyjnym ma możliwość wydostania się na zewnątrz. W miejsce powietrza, które wydostaje się na zewnątrz, nowe dostaje się poprzez nieszczelności oraz specjalne nawiewniki, które przeważnie montowane są w okolicach okien lub w ramie okiennej.

Największą zaletą wentylacji grawitacyjnej jest jej niski koszt instalacji. System nie wymaga zakupu specjalistycznych urządzeń i sprowadza się jedynie do przewodów wentylacyjnych plastikowych, metalowych lub giętkich aluminiowych, kratek i kominków wentylacyjnych. Kolejnym plusem, jaki daje wentylacja grawitacyjna, jest jej bezszelestne działanie. System nie generuje prawie żadnego hałasu. Dzięki niej oszczędzamy również na wizytach kominiarza.

Wentylacja grawitacyjna jest bardzo popularna, jednak ma swoje zasadnicze wady. W okresie letnim, kiedy temperatura na zewnątrz jest taka sama jak w domu, wentylacja po prostu nie działa. Nie Ma wtedy różnic temperatur i powietrze nie jest wysysane z pomieszczeń z powodu braku ciągu wentylacyjnego. Zdarza się również, że kiedy temperatura na zewnątrz jest znacznie wyższa niż w domu, ciepłe powietrze dostaje się do środka poprzez kanały wentylacyjne, a chłodne powietrze ucieka nieszczelnościami budynku. 

Jedynym sposobem, aby zapobiec takiej sytuacji, jest montaż dodatkowych wentylatorów. Umieszcza się je w kanałach wentylacyjnych. Wentylatory działają na prąd, ale ich pobór mocy jest znikomy. Taki system nazywa się wentylacją hybrydową. Instalacja ta działa tylko wtedy, gdy jest potrzeba, w innym przypadku jest wyłączona.

Zimą z kolei, nie mamy kontroli nad uciekającym powietrzem. Różnice temperatur są tak duże, że wentylacja grawitacyjna powoduje ogromne straty ciepła. Wymiana powietrza następuje samoczynnie pomimo zamkniętych kratek wentylacyjnych.

Wentylacja mechaniczna

Kolejnym popularnym rodzajem wentylacji jest wentylacja mechaniczna. W odróżnieniu od poprzednich typów ten rodzaj wentylacji wymusza obieg powietrza za pomocą specjalnych wentylatorów. Wentylację mechaniczną dzielimy na trzy typy:

Wentylacja nawiewna

Systemu nawiewnego nie stosuje się w domach jednorodzinnych, a jeżeli już to bardzo rzadko. Wentylacja nawiewna polega na wytworzeniu w danym pomieszczeniu nadciśnienia. Wentylatory wdmuchują powietrze do środka. Wskutek tego nadmiar powietrza zostaje wyciśnięty z mieszkania, poprzez otwory wentylacyjne.

Wentylacja wywiewna

Wentylacja wywiewna działa odwrotnie do nawiewnej. Za sprawą wentylatorów powietrze zostaje wypchnięte z mieszkania. W pomieszczeniu powstaje podciśnienie. Świeże powietrze zostaje zassane do wnętrza przez nieszczelności i specjalne nawiewniki.

Wentylacja nawiewno-wywiewna

Wentylacja nawiewno-wywiewna to bardziej zaawansowany typ wentylacji. Jest znacznie droższa od pozostałych rodzajów. Stosuje się ją wraz z rekuperatorem, czyli z wypychanego powietrza odzyskiwane jest ciepło, a nawiewane powietrze zostaje podgrzane przed wpuszczeniem go do pomieszczenia.

rodzaje wentylacji

Wentylacja w domu, a straty ciepła

W starych budynkach mieszkalnych straty ciepła wywołane przez wentylację są niewielkie. Dzieje się tak przez mało zaawansowane systemy wentylacyjne lub jej całkowity brak. W nowych budynkach straty ciepła wywołane wentylacją bez rekuperacji są znacznie większe i przekraczają 50% utraty energii w domu. Dzieje się tak m.in. ze względu na lepsze jakościowo okna, izolację termiczną ścian i dachów. Budynek staje się szczelniejszy, a wentylacja jest miejscem, gdzie dochodzi do największej wymiany powietrza.

Odzyskiwanie ciepła z wentylacji — jak to się odbywa?

Odzyskiwanie ciepła z wentylacji wywiewno-nawiewnej za pomocą rekuperacji pozwala na osiągnięcie standardów energooszczędności w domu. Ten rodzaj instalacji jest w pełni automatyczny. Mamy pełną kontrolę nad wymianą powietrza, a temperatura zewnętrzna nie ma żadnego wpływu na straty w tym zakresie. Działanie tego systemu nie jest skomplikowane. Powietrze z domu zostaje wypychane na zewnątrz, a nowe zasysane z dworu. Wszystko odbywa się za sprawą centrali, która odzyskuje ciepło z wypychanego powietrza i ogrzewa świeże przed wpuszczeniem go do mieszkania. Centrala wentylacyjna składa się z wentylatorów, wymiennika ciepła, filtrów, nagrzewnicy i sterownika.

Instalacja odzyskująca ciepło składa się z takich elementów jak:

  • rekuperator
  • przewody wentylacyjne
  • kratki wentylacyjne
  • anemostaty nawiewne
  • czerpnia świeżego powietrza
  • wyrzutnia starego powietrza

Kanały wentylacyjne powinny być jak najkrótsze, szczelnie połączone ze sobą. Do instalacji najlepiej jest użyć okrągłych rur. Podczas montażu, jeśli jest to możliwe, powinniśmy ograniczyć do minimum wszelkie załamania i zakręty (kolana), aby zmniejszyć opór i ciśnienie.

wymiana powietrza w domu

Który rodzaj wentylacji wybrać?

Jeśli zależy nam na oszczędności energii, warto zdecydować się na system nawiewno-wywiewny z rekuperatorem. Dzięki takiej instalacji jesteśmy w stanie zaoszczędzić na ogrzewaniu mieszkania. Niestety koszt instalacji jest dość wysoki i waha się w przedziale 9-35 tysięcy zł dla budynku jednorodzinnego. Nie każdego jest stać na taką inwestycję, jednak zwraca się ona w przeciągu 6-10 lat. Komfort użytkowania takiej instalacji jest ogromny, więc budując nowy dom, warto dołożyć kilka tysięcy.

ZOBACZ POZOSTAŁE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jeśli szukasz więcej porad związanych z budową, remontem lub aranżacją, zapraszamy na nasz Poradnik budowlany, gdzie znajdziesz wiele cennych informacji. Dowiedz się więcej na temat budowy i wszystkich kluczowych kroków, które pomogą Ci zrealizować swoje plany. Jeśli planujesz odświeżyć swoje wnętrza, sprawdź nasze wskazówki dotyczące remontu mieszkania oraz kreatywne pomysły na aranżację wnętrza.

Nie zapominaj o ogrodzie! Wskazówki dotyczące pielęgnacji i zakładania ogrodu znajdziesz w naszym dziale poświęconym zielonym przestrzeniom - Prace w ogrodzie. Dla pasjonatów majsterkowania mamy praktyczne porady w Poradniku majsterkowicza, a jeśli interesują Cię ekologiczne rozwiązania, zobacz nasz dział o OZE i odkryj możliwości odnawialnych źródeł energii.

Reklama

Najnowsze artykuły

Komentarze