Czasem w życiu zdarzają się przykre niespodzianki, które wymuszają na nas remont i wydatek dodatkowych pieniędzy. Jedną z takich sytuacji są zalane panele podłogowe. Takie przypadki wynikają z różnych przyczyn, najczęściej wskutek awarii zmywarki, pralki lub instalacji wodnej. Jak poradzić sobie z rozlaną wodą, która wsiąka pod panele? Jak wysuszyć panele podłogowe, żeby się nie zniszczyły? Na te i wiele innych pytań odpowiem w tym artykule.
Zalane panele podłogowe, co zrobić?
W sytuacji, kiedy na panele podłogowe wyleje się nieznaczna ilość wody, należy ją jak najszybciej wytrzeć. Jeśli szybko zareagujesz, jest duże prawdopodobieństwo, że nic się nie stanie. Jeśli jednak od zalania minie dłuższa chwila, panele pochłoną rozlaną wodę i zaczną puchnąć. Woda wsiąka bardzo szybko poprzez łączenia paneli, dlatego duże znaczenie ma czas Twojej reakcji.

Delikatnie zalane panele podłogowe
Jeżeli panele pochłonęły czystą wodę w niewielkiej ilości i napuchły na łączeniach, wówczas jest szansa, że po wyschnięciu podłoga wróci do swojego wcześniejszego stanu. W takiej sytuacji rozłóż chłonny materiał w miejscu zalania, np. bibułę lub gazety i przyciśnij to miejsce, jakimś ciężarem, mogą to być nawet książki. Nie rozkładaj szmatek i ścierek, bo one podtrzymują wilgoć. Co jakiś czas zmieniaj podłożone gazety na suche. W ten sposób odciągniesz jakąś część wilgoci. Jeśli zalane jest niewielkie, pozostaw panele do samoczynnego wyschnięcia. Jeśli chcesz wspomóc ich wysychanie, użyj suszarki do włosów lub żelazka, ale nie używaj absolutnie pary i zrób to przez szmatkę. Dodatkowo w trakcie prasowania paneli użyj najniższej temperatury, aby ich nie przypalić i nie przegrzać laminatu.
W momencie, kiedy podłoga pochłonie inną ciecz niż czystą wodę i napuchnie, np.: alkohol, sok lub jakieś inne płyny czy detergenty, wtedy są małe szanse na to, aby panele się wyprostowały, a napuchnięcie znikło całkowicie. Oczywiście może się zmniejszyć, ale nie usuniesz go całkiem. Wtedy pozostaje tylko wymiana uszkodzonych paneli na nowe. O tym, jak to zrobić przeczytasz w artykule: Uszkodzone panele podłogowe.
Mocno zalane panele podłogowe
Do sytuacji, kiedy zalanie jest obszerne, dochodzi najczęściej w wyniku awarii sprzętu np. pralki lub zmywarki, gdzie w jednej chwili zostaje zalana cała podłoga. Innym powodem może okazać się przeciekający grzejnik, zawór od wody lub problem z instalacją. Takich usterek często nie zauważamy na pierwszy rzut oka. Wtedy woda długotrwale podcieka, a panele ją wchłaniają i puchną. Taką awarię wychwytujemy w momencie, kiedy jej skutki są już dobrze widoczne na panelach, a wtedy jest już za późno.
Jeżeli dojdzie do zalania paneli podłogowych dużą ilością wody, to są małe szanse na ich uratowanie. Musisz jednak próbować, jeśli nie chcesz narażać się na koszty.
W pierwszej kolejności po zalaniu musisz jak najszybciej zebrać wodę z paneli. Zrób to, każdą możliwą metodą byle by była szybka i skuteczna. Użyj do tego ścierek, ręczników, a jeśli posiadasz odkurzacz przemysłowy, to wyciągnij z niego worek i użyj go do wyssania wody z łączeń i zakamarków. Zdemontuj listwy przypodłogowe, tam woda najszybciej przedostanie się pod panele. W przypadku, kiedy duża ilość wody dostanie się pod panele, trzeba będzie zdemontować część podłogi i wymienić namoknięty podkład. Po zdemontowaniu podłogi warto osuszyć panele przed ich ponownym montaże. Jeśli panele zdążą napuchnąć, lepszym rozwiązaniem będzie ich wymiana na nowe.
Jak wysuszyć panele podłogowe
Do wysuszenia paneli podłogowych użyj:
- Ręczników i szmat, do usunięcia większej ilości wody i osuszenia wstępnego,
- Ręczników papierowych, do usunięcia pozostałości wody i wilgoci. Mają dużą chłonność i będą najlepszym rozwiązaniem zaraz po zebraniu wody zwykłymi ręcznikami,
- Suszarka do włosów. Za jej pomocą usuniesz nieduże zawilgocenia, dzięki suchemu i ciepłemu nawiewowi wilgoć skutecznie odparuje z miejsca zalania,
- Żelazko. Używając żelazka i nagrzewając podłogę przez szmatkę, usuniesz zalegającą wilgoć i wyrównasz wybrzuszenia i napuchnięcia.
- Nagrzewnica elektryczna. Sprawdzi się przy bardziej rozległych zalaniach. Długotrwały wpływ ciepłego nawiewu wysuszy zalaną podłogę,
- Pochłaniacze wilgoci. Te z kolei mogą pomóc podczas dłuższego osuszania, pochłaniając wilgoć z otoczenia.

Jak naprawić zalane panele podłogowe?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo krótka.
- W momencie delikatnego zalania wystarczy wysuszyć panele,
- Po większym zalaniu, kiedy panele nie wrócą do swojego stanu poprzedniego, trzeba wymienić te uszkodzone,
- Po dużym i rozległym zalaniu paneli najlepszym rozwiązaniem jest ich wymiana wraz z zawilgoconym podkładem. Zobacz: jak kłaść panele podłogowe

Zalane panele podłogowe, kilka słów na koniec
Jeśli po zalaniu, panele wrócą do swojego stanu, to w momencie ponownego zalania i napuchnięcia taka sytuacja już nie będzie miała miejsca. Panele będzie trzeba wymienić. Z reguły panele podłogowe dobrze znoszą kontakt z wodą, ale tylko wtedy, gdy szybko ją usuniemy i kontakt jest krótki. Po długotrwałym namaczaniu paneli nie da się uratować. Jeśli zalana została cała podłoga, a woda wpłynęła pod panele, nie da się jej skutecznie osuszyć bez demontażu paneli. W takim przypadku rozsądna będzie ich wymiana w całości. Jeśli masz jakieś ciekawe techniki osuszania paneli, to pomóż innym i podziel się nimi w komentarzu.
