piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaNie przegapZarządzanie nieruchomościami — na czym polega?

Zarządzanie nieruchomościami — na czym polega?

Zarządzanie nieruchomościami to ogromne przedsięwzięcie, które nie jest łatwym zadaniem. To złożone i pracochłonne wyzwanie, któremu nie każdy właściciel czy inwestor jest w stanie podołać, ze względu na czas i możliwości. Właściciele nieruchomości zwykle nie decydują się na samodzielne zarządzanie, ponieważ zarządca ma dużo obowiązków, a praca wymaga dużej wiedzy, rozległych kompetencji, zaangażowania i umiejętności. Odpowiednie zarządzanie obiektem może przynieść wiele korzyści, odciążyć właściciela, zoptymalizować koszty, zwiększyć zyski z wynajmu, pod warunkiem że powierzy się to odpowiednim osobom.

Na czym polega zarządzanie nieruchomościami?

Zarządzanie nieruchomościami polega na podejmowaniu zarówno decyzji, jak i działań, które zapewniają dobre i skuteczne gospodarowanie budynkiem. Chodzi wiec o to by, budynek był odpowiednio zadbany i służył  najemcom i mieszkańcom przez długi czas.

Zarządca nieruchomości zajmuje się zarówno bieżącymi kwestiami, czyli utrzymaniem nieruchomości w dobrym stanie, jak i podejmowaniem różnych decyzji, które będą miały wpływ na obiekt w przyszłości. Zarządca, przede wszystkim, powinien starać się zwiększać wartość nieruchomości, szanując przy tym najemców budynku. 

Zarządzanie nieruchomościami obejmuje zarówno budynki mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, usługowe czy produkcyjne. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: „https://www.cbre.pl/uslugi/zarzadzanie-nieruchomosciami-i-portfelami-nieruchomosci/zarzadzanie-nieruchomosciami”

Obowiązki zarządcy: 

  • zajmuje się finansami, zatwierdza wysokość czynszu, sporządza raporty i plan wydatków,
  • dba o dobry stan techniczny nieruchomości, o bezpieczeństwo, planuje i nadzoruje remonty, naprawy, modernizacje, prace konserwacyjne, przeglądy techniczne, które pozwolą na uniknięcie awarii, dba o części wspólne obiektu, o utrzymywanie czystości, odśnieżanie chodników zimą, koszenie trawników latem, o windy, a także o gospodarkę energetyczną,
  • reprezentuje właściciela nieruchomości na zewnątrz, na przykład w kontaktach z administracją publiczną czy usługodawcami, a także z urzędami i organami państwowymi, zarządca może podpisywać umowy i negocjować ceny np.: na dostawę mediów, wywóz odpadów czy ochronę obiektu,
  • zarządza najmem, czyli zajmuje się obsługą najemców, ich rozliczaniem, negocjacjami i windykacją, prowadzi ewidencję lokali i ich mieszkańców,
  • prowadzi i archiwizuje niezbędną dokumentację np.: dokumentację techniczną, faktury, dokumenty księgowe, a także książkę obiektu budowlanego, czyli oficjalny dokument, który przedstawia historię nieruchomości, stan techniczny, przeglądy remonty i wszelkie zmiany w obiekcie,
  • dokonuje analizy rynku i działań marketingowych, które mają przyciągnąć najemców. 
na czym polega zarządzanie nieruchomościami

Czym się różni administrowanie od zarządzania nieruchomościami? 

Pojęcia te często używane są zamiennie, sugerując, że mają to samo znaczenie, jest to jednak błąd. Działania związane z zarządzaniem są o wiele szersze niż administrowanie. 

Obowiązki administratora i zarządcy są w wielu kwestiach podobne, różnią się jednak na przykład tym, że administrator nie może reprezentować właściciela przed urzędami czy organami państwowymi. Nie może także podejmować decyzji, które miałyby wpływ na stan prawny czy fizyczny budynku, nie może więc zawierać żadnych umów.

Kto może zostać zarządcą nieruchomości?

Osoba, która stanie się zarządcą nieruchomościami musi mieć wiedzę techniczną, a także z zakresu prawa, budownictwa czy księgowości. Musi być również osobą:

  • odpowiedzialną, 
  • dobrze zorganizowaną, 
  • komunikatywną, 
  • kreatywną, 
  • mobilną,
  • dyspozycyjną,
  • uczciwą,
  • działać w interesie klienta. 

Zarządca kompleksowo nadzoruje, doradza, dba o obsługę najemców, czyli zdejmuje z właściciela ciężar pełnienia tych obowiązków, oszczędza jego czas i buduje jego pozytywny wizerunek.

Zarządzanie nieruchomościami wiąże się więc z dużą odpowiedzialnością i wieloma obowiązkami, które można także powierzyć firmie świadczącej takie usługi. Zatrudnienie profesjonalnej firmy, która ma doświadczenie, sprawdzone rozwiązania i sztab specjalistów z wielu dziedzin to pewność, że potencjał nieruchomości zostanie wykorzystany jak najlepiej.

ZOBACZ POZOSTAŁE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklama

Dołącz do nas

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z najlepszymi informacjami

Najnowsze artykuły

Komentarze