Strona głównaNie przegapJak uniknąć błędów podczas zakładania ogrodu

Jak uniknąć błędów podczas zakładania ogrodu

Ogród to marzenie wielu z nas. Wiele osób decyduje się na samodzielne założenie i aranżację ogrodu, jednak po zakończeniu prac, okazuje się, że efekt nie jest taki, jak oczekiwaliśmy. Aranżacja i przebudowa ogrodu wymaga ogromnego nakładu pracy i wiedzy na ten temat, dlatego warto zastanowić się, czy nie powierzyć jej specjalistom w tej dziedzinie. Jeśli zdecydujesz się na samodzielne prace, zobacz, od czego zacząć i jakich błędów uniknąć podczas zakładania ogrodu.

Piękny ogród, w którym będziemy czuli się dobrze, który będzie strefą relaksu i miejscem odpoczynku, wcale nie musi być bardzo duży. Każda przestrzeń nawet ta najmniejsza ma swój potencjał do wykorzystania. Nie ważne, czy działka jest niewymiarowa, czy bardzo mała. Najważniejszy jest projekt i odpowiednie usytuowanie roślinności, ścieżek i miejsc wypoczynkowych. 

Bardzo ważne jest także określenie budżetu, jaki możemy przeznaczyć na ten cel. Bazując na nim, określamy nasze potrzeby, czyli to, co chcielibyśmy, aby się znalazło w naszym ogrodzie.

Podczas prac ogrodowych można popełnić wiele błędów, przez które ogród nie będzie wyglądał imponująco, rośliny będą usychały, a my nie będziemy chcieli w nim odpoczywać. Aby uniknąć ogromnego nakładu pracy i niepowodzeń, warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy wiedzą, jak podejść do tematu. Przykładowe, ciekawe i profesjonalne realizacje możesz zobaczyć tutaj: zakładanie ogrodu poznań.

Zobacz, od czego zacząć i jakich błędów się wystrzegać, jeśli zdecydujesz się na samodzielne prace ogrodowe.

Wizja i projekt ogrodu

Od czego należy zacząć? Od wizji i projektu. Na początek, musimy się zastanowić, czego oczekujemy, określić, jakie mamy potrzeby, i jaki miałby być efekt końcowy. Kolejnym krokiem jest przelanie naszej wizji i pomysłów na papier, czyli stworzenie projektu. W internecie możemy znaleźć mnóstwo inspiracji i warto z nich korzystać, jednak nie znajdziemy w nim 100% wiedzy na temat ogrodnictwa. Musimy wiedzieć o tym, że od inspiracji i pomysłu jest bardzo długa droga do wykonania projektu. Po drodze czeka na nas mnóstwo pułapek. Nawet jeśli zamierzamy samodzielnie wykonać nasz ogród, warto zainwestować w profesjonalny projekt. Znajdziemy w nim sporo ważnych informacji oraz odpowiednio rozplanowane położenie roślinności, ścieżek, a także stref.

Podczas planowania ogrodu, bardzo ważne jest określenie jego funkcji. Dla każdego z nas ogród oznacza coś innego. Dla jednego będzie to plac z trawnikiem i wysadzonymi dookoła tujami. Dla innego ogród może oznaczać posadzone drzewa i krzewy owocowe. Ktoś inny z kolei za ogród uzna miejsce, w którym znajdzie się oczko wodne i dobrze rozplanowane rośliny ozdobne. Przed przystąpieniem do aranżacji ogrodu, koniecznie musimy zastanowić się, co chcemy w nim mieć. Jeśli mamy do dyspozycji dużą przestrzeń warto wydzielić w niej odpowiednie strefy np.: strefę relaksu, strefę dla dzieci, czy kawałek miejsca na warzywnik.

Świadomość nakładu pracy

Ogromnym błędem podczas zakładania ogrodu jest brak świadomości odnośnie tego ile czasu, pracy i środków musimy w niego zainwestować. Często okazuje się, że nasza wizja zostaje porzucona, ponieważ brakuje nam czasu na jego wykonanie. Zazwyczaj dużo pracujemy i nie tylko nie mamy czasu, ale przede wszystkim siły. Wykonanie ogrodu własnymi siłami wymaga ogromnego nakładu pracy oraz sporych pieniędzy. Rośliny, materiał, ozdoby i dodatki mogą sporo nas kosztować. Oprócz tego powinniśmy wiedzieć, że efekty pracy będą widoczne dopiero po kilku latach, kiedy rośliny odpowiednio się rozrosną i dojrzeją.

Dostosowanie roślinności do warunków klimatycznych i jakości gleby.

Wiele osób, szczególnie młodzi i mało doświadczeni ogrodnicy uważają, że wystarczy wsadzić drzewko czy też krzew i będzie sobie rosło. Otóż nie jest tak do końca. Aby roślina mogła się rozwijać i kwitnąć, potrzebuje ziemi odpowiedniej jakości i składników odżywczych. Ważne jest to, aby zapoznać się z informacjami, jakie potrzeby ma dana roślina i odpowiednio wybrać miejsce zacienione lub nasłonecznione oraz przygotować podłoże przed jej posadzeniem. W niektórych przypadkach konieczne może być nawożenie, dobraną do gatunku rośliny, ziemią na odpowiednią głębokość.

Kolejną sprawą jest fakt, że dużo roślin, obumiera i usycha, ponieważ nie zostały dobrze zabezpieczone. Zakładając ogród, musimy pamiętać, że rośliny, szczególnie te mało odporne na mróz wymagają ściółkowania i zakładania osłon na zimę. Aby zmniejszyć koszty inwestycji w ogród, na początku warto wybierać małe rośliny ze szkółek. Nie inwestujmy od razu w dużą roślinność, która jest droga, a i tak istnieje ryzyko, że dana roślina się nie przyjmie.

Jednym z większych błędów podczas zakładania ogrodu jest zbyt gęste sadzenie roślin. Kiedy drzewka, krzewy czy byliny są młode i jeszcze małe, wydaje się, że trzeba posadzić je gęściej. Po kilku latach lub nawet następnego roku okazuje się jednak, że z naszego ogrodu zrobiła się dżungla. Jak wiadomo, rośliny także rosną i rozrastają się w każdym kierunku. Korony drzew znacznie się powiększają, tuje poszerzają kilkukrotnie swój obwód, a byliny prężnie się rozrastają, dlatego bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy sadzonkami. Zbyt mała przestrzeń będzie skutkowała tym, że nasze rośliny nie będą się odpowiednio rozwijały, mogą chorować, nie będą owocowały tak, jak powinny, a sam ogród będzie wyglądał jak dziki sad.

Podsumowując, podczas planowania i zakładania ogrodu najważniejszą kwestią jest projekt i odpowiednie przygotowanie podłoża oraz miejsc pod wysadzanie roślin. W pięknym ogrodzie powinny znaleźć się różnorodne rośliny, zarówno ozdobne, zimo zielone, jak i owocowe. Nasz ogród powinien żyć przez cały rok i zmieniać się nieustannie wraz z okresami wegetacji. Przygotowanie ogrodu we własnym zakresie nie jest łatwym zadaniem, dlatego warto skorzystać z pomocy firmy, która się tym zajmuje, posiada odpowiednią wiedzę, a także sprzęt do tego typu prac.

2 KOMENTARZE

  1. U mnie w ogrodzie jest pełno różnych roślin. Sadzimy z żoną to, co nam przyjdzie do głowy i tam, gdzie jest miejsce. Nasz ogród bardzo nam się podoba i to bez żadnego projektu.

    • Nie każdy potrzebuje projektu, aby zaaranżować swój ogród. Tak jak napisałeś, wiele osób ma swoją wizję i ją realizuje. Czasem okazuje się ze nasza wizja jest niemożliwa do wykonania i wtedy bardzo pomocny okazuje się projekt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklama

Dołącz do nas

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z najlepszymi informacjami

Komentarze

Exit mobile version