poniedziałek, 7 października, 2024
Strona głównaBudowaInstalacjeSterowanie ogrzewaniem i temperaturą w naszym domu

Sterowanie ogrzewaniem i temperaturą w naszym domu

Ogrzewanie to jedna z ważniejszych instalacji w naszym domu. Niezależnie od jej rodzaju bardzo istotne jest sterowanie całym systemem. Sterowanie ogrzewaniem i możliwość regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach zapewnia nam wysoki komfort użytkowania i daje możliwość oszczędności poprzez przykręcenie temperatury w mało uczęszczanych pomieszczeniach. Zobacz, jak możesz sterować temperaturą w swoim domu.

Co to znaczy sterowanie ogrzewaniem?

Sterowanie ogrzewaniem w domu polega przede wszystkim na regulowaniu i osiąganiu, wymaganej przez nas temperatury w całym mieszkaniu lub w poszczególnych pomieszczeniach. Regulację ogrzewania możemy wykonać poprzez zmianę temperatury wody płynącej w instalacji lub nadmuchiwanego powietrza. Innym sposobem na zmniejszenie temperatury w pomieszczeniu jest ograniczenie przepływu czynnika grzewczego, np. przykręcenie termostatów spowoduje powolny przepływ wody, która dość szybko się wychładza w instalacji. W momencie dopłynięcia do grzejnika, jej temperatura jest już niższa, niż została zaprogramowana na piecyku.

W zależności od rodzaju i systemu ogrzewania stosuje się różne metody sterowania ogrzewaniem. Możemy wybrać pomiędzy ręczną a automatyczną regulacją. Najpopularniejsze są termostaty, które montowane są w instalacjach grzejnikowych z ogrzewaniem wodnym oraz elektrycznych. W instalacjach nawiewnych z dystrybucją powietrza montuje się specjalne przepustnice ograniczające przepływ. 

system sterowania ogrzewaniem

Regulatory temperatury

W nowoczesnych instalacjach zazwyczaj stosuje się automatyczne sterowanie temperaturą, które jest możliwe dzięki regulatorom pokojowym oraz pogodowym, montowanym na zewnątrz budynku. Regulator temperatury komunikuje się przewodowo lub bezprzewodowo np. z piecem gazowym uruchamiając go w momencie spadku temperatury w danym pomieszczeniu. W momencie zagrzania pomieszczenia i osiągnięcia zadanej na sterowniku temperatury, regulator wyłącza piecyk. 

W przypadku regulatora pokojowego możemy ustawić różne tryby grzania. W ciągu dnia temperatura może być większa, a w ciągu nocy niższa. Największym plusem sterowania automatycznego jest to, że raz ustawione parametry nie wymagają naszej ingerencji. Zawsze możemy je zmienić w bardzo prosty sposób. Regulator pokojowy to termostat, który może być przewodowy lub bezprzewodowy.

W przypadku bezprzewodowego rozwiązania termostat możemy przenosić do innych pomieszczeń, sterując w ten sposób temperaturą. Zamieszczony w chłodniejszych pomieszczeniach będzie dłużej nagrzewał mieszkanie, natomiast w mniejszych i cieplejszych znacznie krócej. Termostat pokojowy wysyła sygnał do pieca o aktualnej temperaturze w pomieszczeniu, jeśli jest niższa niż ustawiona przez użytkownika, piec się włącza. W momencie osiągnięcia zadanej temperatury termostat wysyła sygnał do pieca, a on się wyłącza.

W przypadku regulatorów pogodowych sytuacja wygląda nieco inaczej. Regulator pogodowy to także termostat, z tym że montuje się go na zewnątrz budynku. Uruchomienie się ogrzewania następuje w momencie spadku temperatury na zewnątrz. To rozwiązanie jest dość ekonomiczne, bo piec włącza się już przy minimalnym zapotrzebowaniu na energię. Nawet jeśli nie odczuwamy chłodu, ogrzewanie delikatnie podgrzewa wnętrze domu. O ile nie jest połączony z regulatorem pokojowym, to zmiany parametrów dokonujemy bezpośrednio na piecu. W ich przypadku uruchomienie pieca następuje w momencie spadku temperatury panującej na zewnątrz. 

Zawory termostatyczne

Najważniejszym elementem zaworu termostatycznego jest głowica. Jej wnętrze wypełnione jest substancją, która zmienia swoją objętość wraz ze zmianą temperatury. Zmieniając swoją objętość, substancja wywiera większy lub mniejszy nacisk na trzpień, który zamyka lub otwiera zawór. W momencie, kiedy otworzymy okno nad grzejnikiem i zimne powietrze ochłodzi termostat, wówczas głowica się otwiera. 

Regulacja następuje w zależności od zaworu po przekręceniu pokrętła w skali 1-6 lub w skali 0-5, wtedy następuje przyblokowanie lub rozluźnienie iglicy. Zamieszczone na głowicy numery określają orientacyjną temperaturę przepływającej wody w przedziale 0 do 30 lub 5-45 stopni Celsjusza. Odkręcenie termostatu na 6 oznacza najwyższą przepuszczaną temperaturę, natomiast ustawienie termostatu na 0 lub * oznacza całkowite zamknięcie zaworu.

Oczywiście regulacja nie zmienia temperatury wody znajdującej się w grzejniku, a jedynie jej przepływ. Dzięki temu na każdym grzejniku możemy ustawić inną temperaturę. Wolniej płynąca woda oddaje ciepło do otoczenia szybciej, niż może nagrzać kaloryfer, przez to grzejniki są chłodniejsze. Ustawienie termostatu na konkretnej liczbie ma na celu utrzymanie stałej temperatury otoczenia.

Przepustnice w ogrzewaniu nawiewnym

W przypadku zamontowanego w domu ogrzewania nawiewnego np. z kominka temperatura wdmuchiwanego powietrza nie powinna przekraczać 50 stopni. W systemach nawiewnych niema możliwości zmiany temperatury ogrzanego powietrza więc za regulację odpowiadają przepustnice. Zmniejszają one przepływ wdmuchiwanego powietrza. 

Przepustnice regulują nawiew w każdym zamontowanym kanale. Dzięki temu, w każdym pomieszczeniu możemy ustawić inną siłę nawiewu. Ręczne regulowanie temperatury przepustnica jest niewygodne i mało precyzyjne. Większość dostępnych systemów wyposażona jest w automatyczną regulację przepływu za pomocą wbudowanych siłowników elektrycznych. Siłownikami można sterować za pomocą regulatora pokojowego.

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym

Coraz częściej w nowo budowanych domach zamiast grzejników stosuje się ogrzewanie podłogowe montowane na całej powierzchni mieszkania. Ogrzewanie podłogowe polega na oddawaniu ciepła poprzez promieniowanie. Zaletą ogrzewania podłogowego jest to, że ciepło oddawane jest równomiernie w całym mieszkaniu.  Ponadto, nie musimy montować na ścianach kaloryferów. Mieszkanie bez grzejników wygląda nieco inaczej i jest w nim więcej przestrzeni.

W tego typu ogrzewaniu niema możliwości zamontowania termostatów. Aby osiągnąć wysoką wydajność i energooszczędność ogrzewania podłogowego do regulacji temperatury stosuje się regulatory pokojowe oraz automatykę pieca centralnego ogrzewania. Dobrze wyregulowana podłogówka, może skutecznie zmniejszyć koszty ogrzewania.

Jak widać, nie zależnie od rodzaju ogrzewania ważne jest zastosowanie odpowiedniego sterowania temperaturą. Jeśli chcemy osiągnąć największą wydajność ogrzewania, warto zastanowić się nad nowoczesnymi elektronicznymi rozwiązaniami, które wspomagają optymalne ustawienia dla pracy urządzeń grzewczych.

Sprawdź także: Nowoczesne projekty domów od Muratora

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jeśli szukasz więcej porad związanych z budową, remontem lub aranżacją, zapraszamy na nasz Poradnik budowlany, gdzie znajdziesz wiele cennych informacji. Dowiedz się więcej na temat budowy i wszystkich kluczowych kroków, które pomogą Ci zrealizować swoje plany. Jeśli planujesz odświeżyć swoje wnętrza, sprawdź nasze wskazówki dotyczące remontu mieszkania oraz kreatywne pomysły na aranżację wnętrza.

Nie zapominaj o ogrodzie! Wskazówki dotyczące pielęgnacji i zakładania ogrodu znajdziesz w naszym dziale poświęconym zielonym przestrzeniom. Dla pasjonatów majsterkowania mamy praktyczne porady w Poradniku majsterkowicza, a jeśli interesują Cię ekologiczne rozwiązania, zobacz nasz dział o OZE i odkryj możliwości odnawialnych źródeł energii.

Reklama

Komentarze

Exit mobile version