Strona głównaAranżacja wnętrzaŚcianka działowa z lameli wolnostojących — 3 sposoby montażu

Ścianka działowa z lameli wolnostojących — 3 sposoby montażu

Ścianka działowa z lameli jest świetnym, prostym, a zarazem bardzo nowoczesnym i estetycznym rozwiązaniem. Jeśli chcemy wydzielić przestrzeń w dużym pomieszczeniu, oddzielić kuchnię od jadalni lub podzielić pokój dzieci na dwie mniejsze przestrzenie, to ścianka działowa z lameli będzie doskonałym rozwiązaniem. Lamele są niezwykle dekoracyjnym elementem wykończenia wnętrz pasującym dosłownie do każdego stylu. Jeśli zastanawiasz się, co to są lamele, z czego są zrobione, gdzie można je zastosować oraz jak zrobić ściankę działową z lameli to zapraszam do lektury. 

Ściankę działową możemy zbudować z wielu materiałów. Najczęściej używa się do tego płyt gipsowych. Są one stosunkowo tanie i łatwe w montażu. Jeśli jednak nie zależy nam na całkowitym odizolowaniu pomieszczenia, możemy zbudować ściankę działową z lameli. Lamele będą ciekawą ozdobą, a nasze wnętrze stanie się stylowe i nowoczesne. Dzięki nim także podzielisz pomieszczenie na mniejsze strefy. Na początek dowiedzmy się, co to są lamele.

co to są lamele

Co to są lamele

Lamele to niezwykle ozdobne elementy wykończeniowe. Stosuje się je do ozdoby ścian, sufitów oraz do wydzielania mniejszych przestrzeni w postaci ścianek działowych. Montuje się je zarówno pionowo jak i poziomo. Zamontowane na ścianie dają efekt 3D oraz głębi. Dodatkowo mogą optycznie powiększyć pomieszczenie. Lamele produkowane są z różnego rodzaju drewna klejonego, np.: dębowego, sosnowego, jesionowego, bukowego oraz innych gatunków. Wykonuje się je również z płyt MDF, a także z mniej naturalnych produktów tj.: PCV czy laminaty drewnopodobne.

Lamele dostępne są w postaci naturalnego drewna, drewnopodobnego plastiku, lakierowanej, oklejonej fornirem lub okleiną drewnopodobną pcv. Dostępne są w wielu wymiarach, grubości i szerokości, a także w niezliczonej ilości kolorów. Dzięki temu dobierzemy taki wymiar i rodzaj okleiny, który najbardziej nam się podoba. Jeśli chodzi o długość, to dostosowujemy ją poprzez przycinanie lameli do wysokości danego pomieszczenia, gdzie będą zainstalowane.

Możemy wyróżnić dwa rodzaje lameli: oklejone okleiną z trzech stron oraz wolnostojące, które oklejone są z czterech stron. W przypadku tych pierwszych montowane są na ścianie i suficie. Lamele oklejone czterostronnie wykorzystuje się do ozdoby ścian, sufitów oraz do stawiania ścianek działowych. Zobacz jak przeprowadzić montaż lameli wolnostojących.

Jak zrobić ściankę działową z lameli wolnostojących? 

Montaż lameli wolnostojących możemy wykonać na kilka sposobów. Jest to nieco trudniejsze zadanie niż w przypadku przyklejenia ich do ściany. Lamele możesz zamontować uchwytami systemowymi, za pomocą listwy montażowej lub skręcając ramę z samych lameli. Pojedyncze lamele mogą być zamontowane na stałe lub w formie obrotowej. Każdy lamel będzie obracał się wokół własnej osi. Dzięki temu możesz dowolnie obracać wszystkie elementy i ścianka działowa z lameli drewnianych będzie jeszcze bardziej efektywna.

Montaż lameli wolnostojących za pomocą samych lameli

Ten sposób montażu polega na utworzeniu ramy z lameli, wypełnionej pojedynczymi elementami, które utworzą kratownicę. Jak to zrobić?

  1. W pierwszej kolejności rozłóż wszystkie lamele na podłodze.
  2. Jeśli twoje lamele zamówione były pod wymiar, zapewne są już docięte i mają nawiercone otwory, również w lamelach poziomych. Możesz je więc poskręcać, układając dłuższe elementy po zewnętrznej stronie ramy, a pomiędzy nie wkładając krótsze lamele poziome. W środek ramy wkładamy pozostałe elementy i przykręcamy je z dwóch stron w fabrycznych otworach. 
  1. Całą ramę ustawiamy pionowo w miejscu, gdzie ma powstać ścianka i przykręcamy ją do sufitu i do podłogi kołkami rozporowymi. W zależności od długości całej ścianki z lameli wystarczą 4-6 wkrętów. Trzy na górze i trzy na dole. Na początku ramy, na środku i na końcu.
    Jeżeli jednak lamele nie są na wymiar, musisz dociąć je na odpowiednią długość. Aby to zrobić, zmierz dokładnie wysokość pomieszczenia. Dwa lamele dotnij dokładnie na taką długość. Pozostałe muszą być krótsze. Od wysokości pomieszczenia odejmij dwa razy grubość pojedynczego lamela (grubość lameli poziomych). Jeden z nich będzie znajdował się na suficie, a drugi na podłodze. Pozostałe pionowe lamele będą znajdowały się pomiędzy nimi. 

Dokładniej mówiąc, jeśli Twoje pomieszczenie ma wysokość 2,60 cm, a zakupione lamele mają wymiar 3 cm x 5 cm x 275 cm, to dwie sztuki dotnij na długość 2,60 cm, a pozostałe musisz dociąć na 2,69 cm. Pionowe lamele muszą zmieścić się pomiędzy lamelami poziomymi znajdującymi się na suficie i na podłodze.
Jeśli do kompletu dołączone były specjalne śruby do drewna, a po skróceniu okazuje się, że wywiercone otwory montażowe zostały odcięte (o ile w ogóle były wywiercone) to będzie trzeba je wywiercić. Możesz to zrobić podczas skręcania całej ramy.

  1. Składanie ramy jest dość proste. Trzeba jednak dokładnie rozmierzyć położenie środkowych elementów. Aby łatwiej to sobie zwizualizować złóż ze sobą 4 zewnętrzne elementy ścianki. Dwa dłuższe lamele oraz te, które będą zamontowane na podłodze i suficie. Możesz skręcić je ze sobą lub wywiercić otwory pod drewniane kołki i w ten sposób połączyć ze sobą elementy na kleju do drewna. W środku poukładaj pozostałe lamele w równych odstępach. Standardowo jest to 3 cm, ale rozstaw zależy głównie od ciebie i twoich upodobań. Może to być zarówno 5, jak i 10 cm. Aby ułatwić sobie zadanie, weź kawałek drewna lub inny element o odpowiedniej szerokości i wkładaj go pomiędzy lamele jako dystans. Z pewnością przyspieszy to Twoją pracę. 
  1. Dla pewności, że rama jest prosto ułożona, sprawdź kąty w narożnikach oraz przekątną całego elementu.
  2. Następnie przewierć otwory od spodu przez poziome lamele małym wiertłem. 
  3. Przez wywiercone otwory poskręcaj pionowe lamele z poziomymi. Do przykręcenia każdej sztuki użyj po 4 wkręty, dwa od dołu i dwa od góry. 
  4. Teraz masz dwie możliwości. Postawić całą ściankę w odpowiednim miejscu, ustawić ją do pionu i zamocować do podłogi i sufitu za pomocą kołków rozporowych lub odpiąć zewnętrzne boki i dopiero wtedy postawić ściankę. Przymocować ją do sufitu i do podłogi następnie zamontować zewnętrzne lamele. Rozpięcie zewnętrznych boków ułatwi Ci przymocowanie ścianki do podłogi i sufitu. Dzięki temu będziemy mieli więcej miejsca. 
  5. W miejscach, gdzie będą widoczne wkręty, przyklej zaślepki w takim samym kolorze jak lamele.

Montaż lameli wolnostojących za pomocą listwy montażowej

Ten sposób montażu jest nieco prostszy. Polega on na zamontowaniu specjalnej listwy montażowej (profilu) na suficie i na podłodze prostopadle do siebie. Listwy/profile mają kształt litery C, tzw. ceówki. Wykonane są z aluminium i dostępne są w różnych kolorach. Listwę należy dobrać do szerokości lameli tak, aby bez problemu lamele zmieściły się w środek. A zatem, jak zamontować lamele w profilach aluminiowych?

  1. Wyznacz dokładnie miejsce, w którym ma powstać ścianka działowa z lameli drewnianych. Użyj do tego, miary, kątownika i długiej poziomicy. Świetnie w takim przypadku sprawdzi się laser, który wyznaczy linię zarówno na podłodze jak i na suficie.  Narysuj linię na podłodze w miejscu, gdzie będzie środek ścianki.
  1. Taką samą linię narysuj na suficie równolegle do linii wyznaczonej na podłodze. Aby ścianka była równa, linie muszą idealnie pokrywać się ze sobą. Linie z podłogi możesz przenieść na sufit za pomocą poziomicy, lasera lub używając sznurka z obciążnikiem. Przyłóż koniec sznurka do sufitu tak, aby obciążnik wisiał kilka mm nad podłogą. Przesuwaj sznurek po suficie do momentu, aż obciążnik wskaże dokładnie linię na podłodze. Kiedy tak się stanie, zaznacz punkt na suficie w miejscu styku sznurka z sufitem. Zaznacz dwa takie punkty, równo z początkiem i końcem linii znajdującej się na podłodze. Następnie połącz dwa punkty, rysując linię na suficie. 
  2. Na narysowane wcześniej linie ułóż profile aluminiowe w taki sposób, aby przez otwory wywiercone w listwie, linia była widoczna. Jeśli w zakupionym profilu nie ma otworów montażowych, trzeba je wywiercić dokładnie na środku profila. Jeżeli profile są za długie, to również trzeba je skrócić do odpowiedniej długości. Wywierć po trzy otwory na każdym profilu. Jeden na początku, kolejny na środku i ostatni na końcu listwy. Jeśli ścianka będzie długa, to możesz wywiercić więcej otworów, aby profile trzymały się solidnie. Po przewierceniu profili przyłóż je na liniach i zaznacz miejsca, w których wywiercisz otwory w suficie i na podłodze. Następnie wywierć otwory o średnicy odpowiadającej wielkości kołków montażowych, które posiadasz i przykręć profile.
  1. Teraz przyszła kolej na docięcie lameli na odpowiednią długość. Zmierz dokładnie wysokość pomiędzy profilami. Dotnij na taką samą długość lamele.
  1. W zamontowane profile wsuwaj po kolei lamele. Pierwszy lamel wsuń do samego końca. Ustaw go idealnie w pionie. Następnie za pomocą wkrętów, przykręć lamel na górze i na dole z jednej strony przez aluminiowy profil. Wsuń kolejny lamel w profile. Pomiędzy pierwszy i drugi lamel włóż dystans o wybranej przez siebie szerokości. Dystanse powinny znaleźć się zarówno na górze jak i na dole. Dystansami mogą być dowolne przedmioty o równej powierzchni, które mają odpowiednią szerokość. Może to być np. kawałek odciętego lamela. Przykręć drugi lamel tak samo jak pierwszy i wyciągnij dystanse. Tak samo postępuj z kolejnymi lamelami, aż do zamontowania wszystkich. Pomiędzy kolejnymi lamelami ustawiaj równe odstępy za pomocą tych samych dystansów.. Aby odstępy były takie same pomiędzy wszystkimi lamelami. 
  1. Postaraj się ustawić takie odstępy pomiędzy poszczególnymi lamelami, aby pierwszy i ostatni znalazły się równo z końcami profili. Na końcach profili możesz dodatkowo zamocować dedykowane zaślepki.

Montaż lameli wolnostojących za pomocą uchwytów systemowych

Kolejnym ciekawym sposobem na to, aby nasza ścianka działowa z lameli wolnostojących była dobrze zamontowana, jest montaż na uchwytach systemowych. Przykładem mogą być tutaj uchwyty Kalithea. Dzięki nim montaż lameli jest szybki i prosty. Co ciekawe za sprawą tego systemu, lamele mogą obracać się wokół własnej osi. Zobacz zatem, jak zrobić ściankę działową z lameli za pomocą uchwytów systemowych.

  1. Podobnie jak w przypadku mocowania lameli za pomocą profili aluminiowych, wyznacz linię, która będzie wyznacznikiem do prawidłowego zamontowania ścianki. Linie muszą znajdować się na podłodze i na suficie. Muszą być również równoległe do siebie. Jeśli nie chcesz malować kreski na suficie, możesz najpierw przykleić w danym miejscu taśmę papierową. Linię namaluj na taśmie. Dzięki temu unikniesz zabrudzenia sufitu, które będzie widoczne po zakończeniu pracy.
  1. Następnie na narysowanych liniach zaznacz miejsca mocowań uchwytów. Rozstaw uchwytów uzależniony jest od Twoich upodobań i od tego jakie przerwy pomiędzy lamelami chcesz uzyskać. Jeśli chcesz, aby lamele obracały się wokół własnej osi, to pamiętaj, że przerwa pomiędzy uchwytami musi wynosić minimum szerokość pojedynczego lamela. Czyli, jeśli Twoje lamele mają szerokość 50 mm, to minimalna przerwa pomiędzy uchwytami również musi wynosić 50 mm, aby mogły się one obracać.
  1. Po ustaleniu odpowiednich rozstawów i zaznaczeniu miejsc mocowań zamontuj uchwyty na podłodze i suficie równolegle do siebie. Do ich przymocowania użyj wkrętów, małych kołków montażowych lub dwustronnej, piankowej taśmy klejącej.
  1. W kolejnym kroku zmierz wysokość pomieszczenia pomiędzy zamontowanymi uchwytami i dotnij lamele na odpowiednią długość. Pozostaw kilka mm luzu, żeby lamele mogły się obracać. 
  1. Zamontuj kotwy w lamelach po obu ich stronach. Każda lamela musi mieć dwie kotwy, z czego jedna jest obrotowa. Kotwę obrotową montujemy zawsze przy suficie. Kotwy należy zamontować w fabrycznie wywierconych otworach na środku lameli. Jeśli z jakichś powodów nie ma w lamelach nawierconych miejsc lub je odcięliśmy, skracając lamele, to musimy je nawiercić. W takiej sytuacji wyznacz środek lamela, rysując na nim literę X. Następnie nawierć otwór o wymaganej średnicy.
  1. Ostatnim krokiem jest montaż lameli. Wsuń ruchomą kotwę w górne mocowanie. Unieś delikatnie lamelę i ustaw dolną kotwę na mocowaniu podłogowym. W taki sam sposób zamontuj pozostałe lamele. Po zakończeniu pracy ustaw kąt na lamelach taki, jaki najbardziej Ci odpowiada.

Ścianka działowa z lameli drewnianych — podsumowanie

Montaż lameli wolnostojących wcale nie jest taki trudny, jak się wydaje. Powyższe instrukcje na pewno pomogą ci w prawidłowym montażu. Jeśli nie czujesz się pewnie np. w przycinaniu elementów, to możesz zawsze kupić docięte na wymiar. Ścianka działowa z lameli może być wykonana również na inne sposoby. Możesz np. zbudować pełną ściankę z płyty meblowej i na niej zamontować lamele. Wszystko zależy od Twojej wizji artystycznej.

Zobacz pozostałe artykuły z kategorii Aranżacja wnętrz.

Sprawdź także: Dywan ozdobny, Panele akustyczne

2 KOMENTARZE

  1. Witam,
    szukam lameli na ścianę działową ale w takiej konstrukcji aby się nie uginały ( mam jedne z MDF 3×4 i nadają się tylko na ścianę są zbyt giętkie ) na osłonę klatki schodowej w domu.
    Czy macie takie w ofercie, mogą być szersze 4×7 lub w formie ramy instalowane od podłogi do sufitu.

    • Witam panie Rafale. Lamele produkowane z MDF, PCV lub lamele drewniane są giętkie i uginają się pod naciskiem, szczególnie te w mniejszych wymiarach. Na osłonę klatki schodowej mogę zaproponować Panu wykonanie lameli na wymiar z profili stalowych w stylu Loftowym. Będzie to nieco droższe rozwiązanie, ale za to bezpieczne i lamele nie będą się uginały. Dodatkowo profile można przemalować na dowolny kolor.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklama

Dołącz do nas

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z najlepszymi informacjami

Komentarze

Exit mobile version