poniedziałek, 7 października, 2024
Strona głównaAranżacja wnętrzaAranżacja łazienkiBateria podtynkowa — czy warto ją mieć? Zobacz wady i zalety tego...

Bateria podtynkowa — czy warto ją mieć? Zobacz wady i zalety tego rozwiązania

Bateria podtynkowa to nowoczesny i bardzo elegancki element armatury łazienkowej. Pasuje dosłownie do każdego wnętrza, nadając mu luksusu. Baterie podtynkowe to wygodne i bardzo atrakcyjne wizualnie rozwiązanie, które coraz częściej wybierane jest do nowoczesnych łazienek. Zestawy dostępne są  w wielu wariantach, rozmiarach i kolorach dlatego bez trudu dobierzesz odpowiedni komplet do swojej łazienki. Zobacz, co warto wiedzieć i na co zwrócić uwagę wybierając baterię podtynkową.

Bateria podtynkowa

Decydując się na remont, chcemy, aby nasza łazienka była ładna, nowoczesna i przede wszystkim funkcjonalna. Aranżacja łazienki wiąże się z wieloma trudnymi decyzjami. Oprócz wyboru materiałów wykończeniowych i dekoracyjnych tj. płytki, czy meble musimy wybrać również armaturę i niezbędne do jej działania dodatki. Baterie podtynkowe to właśnie jeden z takich elementów. Bateria podtynkowa to ciekawe rozwiązanie, które wpasuje się do każdego wnętrza, nadając mu stylu i nowoczesnego designu. Jest to świetna i coraz częściej wybierana alternatywa dla tradycyjnych baterii natynkowych. Doskonale wpasuje się w nowoczesne wnętrze, w którym przewidziane są np. umywalka nablatowa lub prysznic z hydromasażem. Brodzik z hydromasażem może się wydawać niepotrzebny. Jednak w codziennym życiu zapewni upragniony relaks, co może okazać się zbawienne.

Z uwagi na fakt, że większość elementów takiego zestawu ukryte jest pod tynkiem, rozwiązanie to ma zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Wiele osób przerażonych jest myślą o kuciu ściany, w razie awarii lub konieczności zmiany wystroju. Nie jest to jednak problem. Armatura podtynkowa cechuje się dużo mniejszą awaryjnością niż zestawy natynkowe. Ukryte elementy w ścianie nie są narażone na uszkodzenia mechaniczne, a po drugie zdejmując zewnętrzną część zestawu mamy dostęp do jego wnętrza. W razie konieczności zmiany wystroju i aranżacji wnętrza bez problemu dopasujemy nowe zewnętrzne elementy. 

Musimy jednak pamiętać o tym, że zestawy różnych firm różnią się od siebie budową i elementy zewnętrzne jednej firmy nie będą pasowały do baterii podtynkowej z innej firmy. Wybierając taki komplet, warto zwrócić uwagę na dostępność elementów zewnętrznych oraz ich kompatybilność. W obrębie jednego producenta nie będzie problemu z kompatybilnością elementów.  

baterie podtynkowe

Montaż baterii podtynkowej

Wbrew pozorom montaż baterii podtynkowej jest bardzo prosty, jednak wymaga naszej ingerencji w ścianę. Przebiega on w dwóch etapach. Pierwszy z etapów to montaż elementów, które będą ukryte w ścianie. W zależności od wybranego zestawu konieczne jest wkłucie w ścianie niewielkiego otworu, tak aby element podtynkowy (termostat, głowica, mieszalnik tzw. box) swobodnie się tam zmieścił. Elementy podtynkowe montujemy na wysokości około 110-120 cm od podłogi. Jest to optymalna wysokość zarówno dla baterii prysznicowych jak i kranów przy zlewie. Wysokość montażu możemy oczywiście dostosować do swoich potrzeb, tak aby korzystanie z wody, było  dla nas wygodne. Dla baterii montowanych przy wannie należy dostosować wysokość do wybranej wanny.

Do mieszalnika podłączamy rurki zasilające z ciepłą i zimną wodą oraz rurki wyjściowe na kran, prysznic czy też deszczownicę pod prysznicem. Niektóre zestawy dają możliwość regulacji rozety, dzięki czemu bez problemu skorygujemy drobne błędy montażowe, ustawiając odpowiedni kąt nachylenia względem płytek.

Największą zaletą jest fakt, że baterię możemy zainstalować w dowolnej odległości od wylewki, dostosowując instalację do swojej wygody i potrzeb. W drugim etapie montażu zakładamy elementy zewnętrzne całego zestawu.

Rodzaje baterii podtynkowych

Baterie podtynkowe występują w trzech głównych rodzajach: bateria podtynkowa prysznicowa, bateria podtynkowa umywalkowa i bateria podtynkowa wannowa. Każdy rodzaj baterii podtynkowej występuje z jednym lub dwoma uchwytami włączającymi i sterującymi ciśnieniem oraz temperaturą wody. Są to wersje z mieszalnikiem, podobnie jak w tradycyjnej baterii oraz modele z termostatem, na którym ustawiamy pożądaną temperaturę wody.  Modele jednouchwytowe mieszają od razu ciepłą i zimną wodę, natomiast w modelach z dwoma uchwytami możemy sterować osobno gorącą i osobno zimną wodą.

Baterie podtynkowe mogą być jedno, dwu lub nawet trzybiegowe. Co to znaczy? Oznacza to, że pod baterię trzybiegową możemy podłączyć kran, słuchawkę prysznica i np. deszczownicę. Na małym i wygodnym panelu przestawiamy odpowiedni bieg tak, aby woda leciała wybranym przez nas wylotem. Modele trzydrożne stosowane są najczęściej pod prysznicem. Jeśli chodzi o warianty jednobiegowe, to najczęściej wybierane są jako baterie podtynkowe umywalkowe. Baterie podtynkowe wannowe przeważnie są jedno lub dwubiegowe. 

W zależności od producenta i wybranego modelu baterii elementy podtynkowe mogą być uniwersalne, czyli zastosujemy w nich zarówno baterie w wersji mieszającej jak i termostatycznej. Z kolei inni producenci oferują baterie tylko do dedykowanych rozwiązań podtynkowych tzn. albo wersje mieszające, albo z termostatem.

Bateria podtynkowa wady i zalety

Baterie podtynkowe mają zarówno swoje wady jak i zalety. Do najważniejszych możemy zaliczyć:

Zalety baterii podtynkowych

  • Nowoczesny i stylowy wygląd,
  • Większość baterii ukryta jest w ścianie,
  • Zajmuje mało miejsca,
  • Sprawdzi się w każdej łazience, szczególnie w małej,
  • Mała awaryjność,
  • Duża oferta, kolorów rodzajów i stylów,
  • Łatwa wymiana widocznych elementów,

Wady baterii podtynkowych

  • Wyższa cena niż tradycyjne baterie,
  • W razie awarii  (rzadko się zdarzają) konieczne jest skucie płytek,
  • Wymaga zamontowania w ścianie, więc ścianka musi być dostatecznie gruba.

Na co zwrócić uwagę wybierając baterie podtynkowe?

Najważniejszym elementem armatury podtynkowej jest jej serce, czyli element znajdujący się w ścianie pod płytkami. To właśnie głowica odpowiedzialna jest za kontrolę nad temperaturą i przepływem wody. Do tego elementu dobieramy całą resztę wyposażenia np. rozetę z uchwytem lub panel sterujący wodą. Warto decydować się na produkty znanych i renomowanych firm, które cieszą się dobrą opinią swoich produktów. Taka bateria będzie służyła nam bezawaryjnie przez długie lata. 

Na początku warto zastanowić się, czy chcemy baterię termostatyczną, czy mieszającą. Ta pierwsza pozwala nam na większy komfort użytkowania, bo uzyskamy stałą temperaturę wody. Głowica termostatyczna jest jednak znacznie droższa niż bateria mieszająca, do której jesteśmy już przyzwyczajeni. Ważne jest również, aby określić, ile biegów ma mieć bateria oraz ile wylotów będzie nam potrzebne.

Wybierając dany model, zwróć uwagę, jaka jest głębokość montażowa,  porównaj ją do grubości swojej ściany. Baterie podtynkowe mają różne wymiary. Warto wiedzieć, że im większa bateria, tym możliwy jest większy przepływ wody. Przepływ, jaki uzyskamy z daną baterią, określany jest literami:

  • Z — ok. 0,15 l/s, 
  • A — ok. 0,25 l/s, 
  • S — ok. 0,33 l/s, 
  • B — ok. 0,42 l/s, 
  • C — ok. 0,50 l/s, 
  • D — ok. 0,63 l/s.

Sprawdź także: Suszarka wolnostojąca – 5 powodów, dla których warto ją mieć

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jeśli szukasz więcej porad związanych z budową, remontem lub aranżacją, zapraszamy na nasz Poradnik budowlany, gdzie znajdziesz wiele cennych informacji. Dowiedz się więcej na temat budowy i wszystkich kluczowych kroków, które pomogą Ci zrealizować swoje plany. Jeśli planujesz odświeżyć swoje wnętrza, sprawdź nasze wskazówki dotyczące remontu mieszkania oraz kreatywne pomysły na aranżację wnętrza.

Nie zapominaj o ogrodzie! Wskazówki dotyczące pielęgnacji i zakładania ogrodu znajdziesz w naszym dziale poświęconym zielonym przestrzeniom. Dla pasjonatów majsterkowania mamy praktyczne porady w Poradniku majsterkowicza, a jeśli interesują Cię ekologiczne rozwiązania, zobacz nasz dział o OZE i odkryj możliwości odnawialnych źródeł energii.

Reklama

Komentarze

Exit mobile version