Strona głównaNie przegapJaką wybrać żywicę do odlewów?

Jaką wybrać żywicę do odlewów?

Żywice syntetyczne znajdują szerokie zastosowania w branży artystycznej, meblowej i w przemyśle. Możesz z nich wykonać nietuzinkowe stoły, biżuterię oraz wiele innych przedmiotów dekoracyjnych bądź użytkowych. Czym kierować się przy wyborze żywicy do odlewów? Oto kilka wskazówek.

Rodzaje żywic syntetycznych a głębokość odlewów

Jednymi z najważniejszych kryteriów wyboru żywic odlewniczych powinny być: grubość i ilość warstw, które zamierzasz uzyskać. Na rynku materiałów odlewniczych znajdziesz m.in. żywice jednowarstwowe oraz wielowarstwowe (epoksydowe i poliuretanowe). Po cienkowarstwową żywicę do odlewów sięgają m.in. rękodzielnicy, twórcy designerskich blatów stołowych, wazonów, pierścionków itp. Żywice grubowarstwowe są zaś cenionym materiałem wykończeniowym: wykonasz z nich trwałą posadzkę oraz laminaty.

Przed zakupem żywicy przeanalizuj swój projekt. Jeśli zamierzasz wykonać niewielki i płaskie przedmiot, zaopatrz się w żywice do odlewów 1 cm, 2 cm lub 5 cm w jednej warstwie. Do głębszych odlewów wybierz specjalne żywice 10 cm lub sięgnij po materiał dwuwarstwowy. A może chcesz zanurzać różne elementy dekoracyjne w żywicy? Koniecznie zwróć uwagę na wysokość odlewu i wielkość opakowań z żywicą oraz utwardzaczem.

Żywice epoksydowe bezbarwne do odlewów

Tworzysz blat stołu i chcesz uzyskać efekt szkła lub kryształu? Potrzebujesz materiału, który szczelnie pokryje i utrwali kamienie lub drewno? Postaw na transparentne żywice odlewnicze epoksydowe. To bezbarwna, szybko zastygająca masa, dzięki której uzyskasz efekt krystalicznej powłoki. Materiał doskonale przepuszcza światło i wydobywa głębię przedmiotów, zanurzonych w formach.

Wybierając żywice bezbarwne do odlewów, upewnij się, że będą one współpracować z różnymi tworzywami. Zapoznaj się z informacjami producenta. Sprawdź, czy wybrana żywica nadaje się do zalewania betonu lub materiałów organicznych, takich jak: drewno, kwiaty, muszle itd. Pamiętaj też o możliwości barwienia żywic! Do wyboru masz różne pigmenty jedno- i wielobarwne, z efektem 3D, perłowym, brokatowym i metalicznym.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając żywicę odlewniczą?

Jak uzyskać trwałe i estetyczne odlewy z żywicy? W opisach żywic syntetycznych znajdziesz wiele przydatnych informacji, dotyczących właściwości materiałów. Jednym z kryteriów wyboru żywicy powinna być odporność na promieniowanie UV. Ultrafiolet niszczy bowiem wszystkie przedmioty, wystawione na działanie naturalnego światła słonecznego. Sięgając po wybrany rodzaj żywicy, dowiedz się, czy ma ona stabilizatory światła, pochłaniające promienie UV. Dzięki tej właściwości gotowe odlewy dłużej zachowują piękny wygląd, strukturę i koloryt.

Wytwarzasz elegancką biżuterię lub luksusowe blaty stołowe? Zawsze sprawdzaj dane, dotyczące rozlewności i skurczu liniowego żywicy. Niskiej jakości żywice mogą bowiem pękać pod wpływem zmiennych temperatur lub nacisku. Słaba przyczepność oznacza zaś wysokie prawdopodobieństwo powstania nieestetycznych szczelin w obrębie odlewu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklama

Komentarze

Exit mobile version