Strona głównaOgródPrace ogrodoweLuty w ogrodzie — Zobacz zimowe prace w ogrodzie w lutym

Luty w ogrodzie — Zobacz zimowe prace w ogrodzie w lutym

Luty w ogrodzie, chociaż to najzimniejszy okres, to wciąż jest to spokojny czas. Pomimo tego, że luty to praktycznie środek zimowej pory, to należy rozpocząć prace w ogrodzie. W przedbiegu wiosny odpowiednie przygotowanie ogrodu do nowego sezonu z pewnością przyniesie same plusy. Zobacz jakie prace w ogrodzie w lutym należy wykonać, aby cieszyć się piękną zielenią.

ogród w lutym

Luty w ogrodzie

Zima to czas, w którym chcielibyśmy odpocząć od ogrodniczych obowiązków. Jeśli jednak chcemy cieszyć się piękną i zdrową roślinnością, musimy poświęcić jej nieco czasu nawet zimową porą. Luty w ogrodzie to pora, w której powoli przygotowujemy nasz ogród do wegetacji. Przeważnie w tym okresie nasz ogród pokryty jest grubą warstwą śniegu, wieje mocny wiatr i mróz mocno doskwiera. W ostatnich latach jest jednak nieco inaczej. Pogoda wydaje się być nieco łagodniejsza. 

Duże skoki temperatury między dniem a nocą  nie działają pozytywnie na rośliny ogrodowe, dlatego stale musimy je doglądać i w razie potrzeby dodatkowo zabezpieczać.

Teraz kiedy ogród jeszcze jest uśpiony, możemy powoli przygotowywać go do wiosny i spokojnie zastanowić się nad zmianami i ulepszeniami na nowy sezon. 

Prace w ogrodzie w lutym

Luty w ogrodzie — przegląd prac

Kontrola osłon

Prace w ogrodzie w lutym są bardzo podobne do tych wykonywanych w styczniu. W pierwszej kolejności sprawdzamy stan, w jakim są osłony na młodych drzewkach i krzewach ozdobnych, które wykonaliśmy jesienią. Osłony mogą zostać uszkodzone przez wiatr lub zwierzęta, dlatego musimy często kontrolować ich stan. Jeśli osłony są uszkodzone lub nieszczelne, to musimy je poprawić i uzupełnić. Luty jest jeszcze porą zimową, więc nie wiemy, czego możemy się jeszcze spodziewać. 

Jeśli w lutym obficie pada śnieg, to systematycznie usuwaj go z gałęzi, aby nie dopuścić do ich deformacji, a co gorsza do złamania.

Ponowne bielenie pni drzew owocowych

Kolejną ważną czynnością jest ponowne bielenie drzewek. Jeśli nie zrobiliśmy tego w styczniu, to początek lutego jest ostatnią porą, aby odpowiednio zabezpieczyć korę drzew przed mrozem i pęknięciami. W lutym panują najniższe temperatury, jeśli więc bielenie wykonaliśmy w styczniu, ale deszcz zmył powłokę, to zróbmy to jeszcze raz. Zabezpieczamy nasze drzewka porządnie, a odwdzięczą się solidnymi plonami. Dla przypomnienia bielenie wykonujemy wapnem gaszonym. Jego konsystencja może być gęsta, aby dobrze pokryć powierzchnię kory.

Czyszczenie i przycinanie drzew

Następną czynnością, jaką należy wykonać w lutym, to pielęgnacja drzew. Usuń stare, suche i połamane gałęzie. Jeśli na drzewkach owocowych znajdują się jeszcze jakieś stare zeschnięte owoce lub liście, to pousuwaj je. Stare owoce, które pozostawimy na gałęziach, przyczyniają się do powstawania chorób i sprzyjają rozwojowi grzybów. 

Pozostawianie owoców na drzewach osłabia je i sprawia, że mniej owocują. Jeśli w ogrodzie znajdują się trawy ozdobne lub rośliny bambusowe, to także należy je wypielęgnować. Usuń lub przytnij suchą trawę, aby nowe pędy miały dostęp do światła i powietrza oraz miejsce, żeby szybko się rozwinąć. 

Jeśli temperatura pod koniec lutego jest sprzyjająca i nie spada poniżej -5 stopni to rozpoczynamy podcinanie drzewek i krzewów owocowych. Zanim pojawią się pierwsze pąki, z powodzeniem możemy przycinać porzeczki, leszczyny, agrest, maliny, jabłoń oraz gruszę. W tym czasie można przycinać również krzewy iglaste i żywopłoty, zanim wypuszczą pierwsze pąki. Miejsca po odcięciu gałęzi na drzewkach owocowych zawsze trzeba zabezpieczyć preparatem przeciwgrzybicznym lub maścią ogrodniczą. Przycinanie śliwek, brzoskwiń, nektarynek czy moreli lepiej jest przełożyć na późniejszy okres, gdyż drzewa te są delikatniejsze i mniej odporne na przemarzanie. Więcej na temat przycinania drzewek przeczytasz w kolejnych artykułach.

Pierwsze opryski

Podczas prac pielęgnacyjnych warto przyjrzeć się nieco dokładniej drzewom i krzewom, czy nie wykazują oznak chorób, czy nie pojawiają się na nich grzyby i pleśnie lub szkodniki drzew owocowych. Walkę z chorobami i szkodnikami trzeba rozpocząć już teraz. W momencie pojawiania się pierwszych pąków należy wykonać oprysk preparatem zabezpieczającym przed pleśniami i grzybami oraz preparatem na szkodniki drzew owocowych. W pierwszej kolejności pryskamy brzoskwinie i śliwy.

Luty w ogrodzie — Jakie prace jeszcze wykonać?

Przegląd i pozostałe prace ogrodowe

  • Na początku lutego podczas przycinania krzewów i drzewek z przyciętych gałązek można odłożyć te, które nadadzą się na od szczepki. W okresie wiosennym będzie można je wysadzić, aby rozmnożyć rośliny ozdobne oraz owocowe.
  • Luty to odpowiedni czas na przegląd przechowywanych bulw i cebulek roślin, które nie zimują w gruncie. Wszystkie chore lub nadgniłe cebulki wyrzucamy. Jeśli zima jest łagodna, temperatura dodatnia i nic nie wskazuje na to, że może drastycznie się pogorszyć, to już pod koniec lutego możemy wysadzać bulwy i cebulki kwiatowe.
  • Rośliny, które zimowały na dworze w pojemnikach lub doniczkach, trzeba systematycznie podlewać oczywiście, jeżeli temperatura jest dodatnia. Podlewanie tyczy się również roślin zimozielonych. Zapobiegnie to suszy fizjologicznej i ochroni rośliny przed wyschnięciem. Jeśli temperatura jest niekorzystna i nadal jest zimno, to wciąż trzeba osłaniać rośliny przed mrozem i wiatrem.
  • Kiedy śnieg stopnieje, a trawnik ujrzy światło dzienne, możemy rozpocząć jego nawożenie. Do wzmocnienia trawnika używamy nawozów z dodatkiem fosforu i potasu. W momencie, kiedy trawa jest sucha, należy dokładnie ją wygrabić. Usunąć stare, suche źdźbła, mech oraz kępy.

Luty w ogrodzie — podsumowanie

Luty w ogrodzie to nieco intensywniejszy czasz pracy. Nadal nie jest jej zbyt wiele, jednak więcej niż w styczniu. Luty to także czas, w którym trzeba zadbać o porządki w ogrodzie i wokół domu. W tym czasie podobnie jak w styczniu powinniśmy przeprowadzić konserwację narzędzi. W razie uszkodzeń naprawić je i przygotować do wiosennych prac. Warto także sprawdzić, czy mamy potrzebne nawozy i preparaty ochronne. Im bardziej zadbamy o nasz ogród, tym lepsze efekty osiągniemy.

Sprawdź pozostałe artykuły z kategorii: Ogród, a także: Styczeń w ogrodzie, Marzec w ogrodzie, Kwiecień w ogrodzie, Maj w ogrodzie, Czerwiec w ogrodzie, Lipiec w ogrodzie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklama

Dołącz do nas

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z najlepszymi informacjami

Komentarze

Exit mobile version