piątek, 21 marca, 2025
Strona głównaPoradnikWyciszenie ścian w mieszkaniu — Zobacz 11 skutecznych sposobów

Wyciszenie ścian w mieszkaniu — Zobacz 11 skutecznych sposobów

Hałas w mieszkaniu to problem, który dotyczy nas wszystkich, a szczególnie osób mieszkających w blokach, przy ruchliwej ulicy lub głośnej okolicy. W takich przypadkach wyciszenie ścian powinno być dla nas priorytetem. Dźwięki dobiegające z zewnątrz lub zza ścian często przeszkadzają i uniemożliwiają nam odpoczynek, a nawet spokojny sen. Chwila relaksu, czas na przemyślenia czy migrenowy ból głowy, w takich chwilach potrzebna jest nam tylko cisza. Z tego artykułu dowiesz się jak wyciszyć mieszkanie oraz jakich materiałów użyć do izolacji akustycznej ścian.

Wyciszenie ścian

Jest kilka skutecznych sposobów na wyciszenie ścian w mieszkaniu. To który z nich wybierzemy, zależy w dużej mierze od posiadanego budżetu oraz od tego, czy mieszkanie jest w trakcie remontu. W pomieszczeniach, w których mieszkamy, trudno jest przeprowadzić gruntowny i dokładny remont. Często w takich sytuacjach ograniczamy się do minimum wykonywanych prac, bo chcemy szybko i mało inwazyjnie zakończyć inwestycję. Takie działania wpływają na jakość i mało zadowalające efekty końcowe.

Jeśli nie chcemy przeprowadzać gruntownego remontu, możemy skorzystać z prostych sposobów na wytłumienie dźwięków dobiegających z zewnątrz. Nie dadzą one tak dobrych efektów jak dedykowane do tego celu rozwiązania systemowe i materiały do izolacji akustycznej. W wielu przypadkach takie rozwiązania mogą okazać się zupełnie wystarczające. 

Wygłuszenie ścian

Wygłuszenie ścian w danym pomieszczeniu lub nawet całym mieszkaniu jest możliwe dzięki odpowiedniej aranżacji wnętrza. Duże pomieszczenia o minimalistycznym wyposażeniu narażone są znacznie bardziej na hałas niż małe pokoje. Na dużych i pustych przestrzeniach dźwięk rozprzestrzenia się swobodnie, dając efekt głośniejszego, niż jest w rzeczywistości. Wyciszenie mieszkania osiągniemy w tym przypadku, stosując odpowiednie elementy dekoracyjne, które mają zdolność pochłaniania dźwięków i ograniczają ich rozprzestrzenianie się.

Stosując na ścianach tapety, obrazy, półki i inne dekoracje, sprawimy, że dźwięki nie będą odbijały się od nich, przez co unikniemy efektu echa. Dodatkowo na podłogach warto zastosować dywany, które również potrafią zniwelować dźwięki. Ponadto wszystkie miękkie elementy wykończeniowe oraz dekoracyjne tj. obicia tapicerowane, panele ścienne, grube zasłony czy poduszki na łóżku świetnie wpływają na wyciszenie pomieszczenia.

wygłuszenie ścian

Jak wyciszyć mieszkanie?

O wyciszeniu mieszkania warto pomyśleć jeszcze przed przeprowadzką lub na etapie remontu. Możemy wtedy zastosować odpowiednie rozwiązania i materiały budowlane. Nie zawsze jest to możliwe ze względu np. na budżet lub brak czasu na dodatkowe prace. Czasem zdarza się, że mieszkanie jest już gotowe do przeprowadzki lub mieszamy w nim już wiele lat, i do tej pory nie przeszkadzały nam hałasy.

Inną sytuacją może być moment kiedy nasze dzieci dorastają, lubią wtedy słuchać głośno muzyki lub kiedy w mieszkaniu obok wprowadził się imprezowy sąsiad. Wtedy dźwięki dobiegające zza ściany mogą okazać się kłopotliwe. Co możemy wtedy zrobić? Zobacz skuteczne sposoby na wyciszenie ścian te mało inwazyjne oraz te, które wymagają większego nakładu pracy.

Wyciszenie ścian tapetą

W pomieszczeniach mniej narażonych na hałasy, gdzie zapotrzebowanie na izolację akustyczną nie jest zbyt duże, z powodzeniem możemy zastosować tapetę akustyczną. Na rynku dostępne jest wiele rodzajów tapet, jednak nie wszystkie mają zdolność do rozpraszania dźwięków. Podczas wyboru tapety należy zwrócić uwagę na jej fakturę zewnętrzną. Powinna być gruba i chropowata,najlepiej jeśli jest z dodatkiem materiałów np. bawełny. Możemy również skusić się na tapetę typowo akustyczną, która skonstruowana jest w taki sposób, aby jak najlepiej izolować akustycznie.

Oprócz pochłaniania i rozpraszania dźwięków tapety są również dodatkowym izolatorem termicznym. Położone na wszystkich ścianach w pokoju skutecznie go ocieplą. To dodatkowa ich zaleta. To rozwiązanie pomoże wytłumić delikatne hałasy, jednak nie zabezpieczy nas przed głośnym sąsiadem lub dźwiękiem przejeżdżających samochodów.

Wygłuszenie ściany korkiem

Ciekawym rozwiązaniem jest izolacja akustyczna za pomocą korka. Produkowany jest w postaci mat lub całych rolek. Dużą część objętości korka akustycznego stanowi powietrze. To właśnie dzięki zamkniętym pęcherzom powietrza jest to świetny izolator zarówno akustyczny jak i termiczny. Korek jest naturalnym rozwiązaniem. Nie nasiąka wodą i jest odporny na pleśnie i grzyby. Jego montaż jest bardzo prosty i nie wymaga dużego remontu. Korek przykleja się po prostu na klej.

W zależności od grubości materiału korek potrafi pochłonąć od 30 nawet do 70% dźwięków. Korek akustyczny stosowany jest w pomieszczeniach studyjnych i muzycznych. Decydując się na to rozwiązanie, podczas zakupu zwróć uwagę czy na pewno jest to korek akustyczny. Wyglądem jest niemal identyczny jak korek techniczny, jednak jego budowa i właściwości izolacyjne są znacznie lepsze.

wygłuszenie mieszkania

Wygłuszenie ścian styropianem

Wbrew pozorom styropian stosowany jest nie tylko do izolacji termicznej budynków. Na rynku możemy znaleźć styropian przeznaczony na elewację, ale także styropian dachowy i podłogowy. Te ostatnie cechują się większą izolacyjnością akustyczną niż styropian elewacyjny. Ponadto dostępne są również specjalne płyty styropianowe akustyczne. Są one poddawane obróbce mechanicznej, dzięki której stają się bardziej elastyczne i dźwiękochłonne. Płyty styropianowe akustyczne stosuje się najczęściej w budynkach wielorodzinnych i w blokach. Oprócz izolacji akustycznej płyty są również doskonałym izolatorem cieplnym. Można je z powodzeniem zastosować wewnątrz domu. 

Aby skutecznie odizolować się od hałaśliwych sąsiadów dobrym rozwiązaniem będzie oklejenie ścian styropianem podłogowym akustycznym. 

Styropian podłogowy jest nieco twardszy więc i ścianka będzie solidniejsza. Im grubsza będzie warstwa izolacyjna, tym lepiej zatrzyma dźwięk. Grubość styropianu na poziomie 15 cm będzie bardzo dobrze zatrzymywać dźwięk. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że nasze pomieszczenie zmniejszy się o te 15 cm. Na styropian standardowo przyklejamy siatkę, dajemy klej i dowolne wykończenie, może to być tynk ozdobny, tapeta lub gładź gipsowa. Możemy również styropian przykryć płytami gipsowymi również akustycznymi (fioletowe) a na nie dodatkowo zamontować panele tapicerowane lub tapetę akustyczną takie rozwiązanie na pewno wyciszy nasze pomieszczenie.

Wygłuszenie ścian płytami gipsowymi — ekran akustyczny

Popularnym rozwiązaniem w kwestii wyciszenia pomieszczeń i oddzielenia się od dźwięków dobiegających od sąsiadów jest wykonanie ekranu akustycznego, czyli ścianki z płyty gipsowej. Dobrym produktem okazują się płyty gipsowe akustyczne Norgips. Ich twardość i gęstość jest znacznie większa niż w przypadku zwykłych płyt GK. Dzięki temu skutecznie zatrzymują dźwięk.

Samo przyklejenie płyty może jednak okazać się niewystarczające. Najlepiej jeśli na danej ścianie wykonamy stelaż wypełniony wełną mineralną, skalną lub szklaną. Prasowane płyty wełny są świetnym izolatorem akustycznym. W połączeniu z płytami gipsowymi akustycznymi dadzą naprawdę zadowalający efekt. 

Płyty gipsowe akustyczne znajdują zastosowanie zarówno na ścianach, ściankach działowych jak i na sufitach podwieszanych. Musimy jednak wiedzieć, że ten rodzaj płyt jest znacznie cięższy niż zwykłe płyty GK, dlatego stelaż do ich montażu musi być solidnie wykonany. Montując płyty akustyczne na stelażu, musimy również pamiętać o tym, aby pomiędzy stelażem a ścianą lub sufitem zastosować taśmę akustyczną. Dzięki niej dźwięki przenoszone przez strop i ściany zostaną zatrzymane. Bez zastosowania taśmy akustycznej, dźwięki mogą przenosić się na naszą nową ściankę.

Wyciszenie mieszkania panelami tapicerowanymi

Wyciszenie ścian za pomocą paneli tapicerowanych to świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą przeprowadzać dużego remontu. Panele tapicerowane zbudowane są z płyty wiórowej pokrytej gąbką oraz przykryte ozdobną tkaniną. Dzięki płycie drewnianej i warstwie gąbki świetnie zatrzymują odgłosy. Ściana z tego typu paneli doskonale poprawia akustykę w pomieszczeniu, likwidując pogłos i echo. 

Jest to bardzo praktyczne i estetyczne rozwiązanie. Panele dostępne są w przeróżnych wymiarach i obiciach, dlatego każdy dobierze odpowiedni wygląd do swojego gustu.  Panele są również ciepłe i przyjemne w dotyku. Oprócz izolacji akustycznej sprawdzają się także jako dodatkowa izolacja cieplna. Panele tapicerowane montuje się na kleju lub na specjalnych rzepach. Ich montaż jest banalnie prosty, więc na pewno sobie z tym poradzisz.

wyciszenie mieszkania

Wygłuszenie mieszkania panelami akustycznymi

Panele akustyczne to kolejne ciekawe rozwiązanie dające zadowalające wygłuszenie pomieszczenia. Panele akustyczne wykonane są z warstwy pianki pochłaniającej dźwięk. Są świetnym izolatorem akustycznym i wykorzystywane są we wszystkich studiach nagrań. Oklejenie ściany panelami akustycznymi daje ciekawy efekt wizualny oraz doskonale absorbuje dźwięki zarówno te przedostające się z zewnątrz jak i te, które my generujemy. To rozwiązanie sprawdzi się doskonale, gdy któryś z domowników lubi grać na instrumentach. Dźwięki nie wydostaną się poza jego pokój. Panelami można okleić całe pomieszczenie. Dostępne są w różnych grubościach oraz bardzo szerokim przedziale cenowym.

Wygłuszanie ścian pianką akustyczną

Pianka akustyczna jest świetną alternatywą dla wełny mineralnej. Wykonana jest z rozdrobnionych cząstek pianki poliuretanowej. Ze względu na swoją budowę i materiał, pianka jest wysoko jakościowym produktem. Jest doskonałym izolatorem akustycznym i skutecznie ogranicza dźwięki przedostające pomiędzy pomieszczeniami. Dodatkowo niweluje wszelkie drgania i hałasy przenoszone przez ściany i stropy. Można stosować ją zarówno na ścianach, sufitach jak i na posadzce w postaci podkładu pod panele podłogowe, płytki ceramiczne czy podłogę drewnianą.

Piankę akustyczną montuje się bezpośrednio na ścianie. Nie Ma konieczności budowania specjalnego stelaża. Przyklejoną piankę można wykończyć w dowolny sposób. Pokrywamy ją siatką i klejem jak w przypadku styropianu, pokrywamy ją tynkiem lub gładzią gipsową, montujemy na niej płyty gipsowe lub bezpośrednio tapetę.

Wygłuszenie mieszkania opakowaniami z jajek 

Szukając rozwiązania jak wyciszyć mieszkanie, na pewno natknąłeś się na bardzo popularny pomysł, jakim jest wygłuszenie ścian za pomocą wytłoczek, czyli opakowań po jajkach. Rozwieje Twoje wątpliwości i od razu powiem Ci, że nie jest to skuteczne rozwiązania. Być może poprawi ono akustykę w pomieszczeniu, ale na pewno nie zatrzyma skutecznie dźwięków dobiegających z zewnątrz. 

Obklejenie ścian wytłoczkami może delikatnie ograniczyć dźwięk, rozpraszając go, dzięki swojemu kształtowi jednak nie zatrzyma go skutecznie. Dlatego wbrew opiniom niektórych internautów opakowania po jajkach są po prostu zbyt cienkie. Materiały przeznaczone do wygłuszenia pomieszczeń są znacznie grubsze, ich gęstość jest bardzo duża lub zawierają w swojej budowie zamknięte komory powietrza, dzięki temu skutecznie tłumią dźwięki.

Wygłuszenie okien

Jeśli chodzi o wygłuszenie okien, to możemy zastosować dodatkowe uszczelki okienne, jednak nie powstrzymają one dźwięków przedostających się przez szyby. Dodatkowo warto zastosować grube zasłony, które zatrzymają częściowo hałas. Jeśli nasze mieszkanie zlokalizowane jest obok ruchliwej drogi, niedaleko fabryki lub w centrum miasta gdzie życie rozpoczyna się nocą i jest tam po prostu głośno, to jedynym sensownym rozwiązaniem będzie wymiana okien na nowe — dźwiękoszczelne. Wybierając nowe okna, warto wybrać nowoczesne 3-szybowe rozwiązania, które cechują się wysokim współczynnikiem Rw, czyli dużą izolacyjnością akustyczną. Dodatkowa szyba, dwie komory z gazem, a w niektórych modelach o wiele grubsze szyby niż w standardowych oknach bardzo skutecznie zatrzymują hałasy dobiegające z zewnątrz.

Wygłuszenie drzwi

Aby skutecznie wygłuszyć drzwi, mamy do dyspozycji dwa rozwiązanie. Jednym z nich jest podobnie jak w przypadku okien, wymiana na nowe dźwiękoszczelne. Drzwi tak samo jak okna mają swój współczynnik Rw. Modele o podwyższonej izolacyjności akustycznej są nieco droższe od standardowych. Za sprawą specjalnego wypełnienia wygłuszającego i specjalnych uszczelek zapewniających dokładne przyleganie skrzydła do ościeżnicy, skutecznie chronią przed hałasem. Dla osób stawiających ciszę na pierwszym miejscu dostępne są drzwi dźwiękoszczelne, które są znacznie grubsze, ale za to bardzo skuteczne.

Drugim rozwiązaniem jest oklejenie drzwi pianką lub matą wygłuszającą. Jeśli zależy nam na wysokiej estetyce i ładnym wyglądzie można również wykonać tapicerowanie drzwi. Na skrzydło przykleja się matę wygłuszającą i obija wybranym materiałem. To rozwiązanie jest znacznie tańsze niż wymiana drzwi na dźwiękoszczelne.

Wyciszenie mieszkania za pomocą aranżacji wnętrza

Może to wydawać się zaskakujące, ale użycie odpowiednich elementów aranżacji może poprawić izolacyjność akustyczną naszego mieszkania. Jeśli przeraża Cię kolejny remont, a chcesz, aby w Twoim mieszkaniu było nieco ciszej, możesz skorzystać z kilku trików, które wytłumią niechciane dźwięki.

Wszelkie elementy materiałowe stanowią swoistą przeszkodę dla dźwięku. Pochłaniają go i rozpraszają, osłabiając jego moc.

  • Dywany są dobrym rozwiązaniem, które w pewnym stopniu zatrzyma dźwięki dobiegające z dolnego piętra oraz zabezpieczą sąsiadów mieszkających pod nami przed hałasami generowanymi przez nas samych. Dywany dobrze sprawdzają się na wszelkich śliskich podłogach, a najlepiej na wykończeniach wykonanych z kamienia bądź marmuru, gdyż te materiały najbardziej przenoszą dźwięk.
  • Grube zasłony okienne. Szczególnie te wykonane z wełny lub pluszu, to kolejne ciekawe rozwiązanie. Duża powierzchnia zasłon znacznie zredukuje przemieszczające się dźwięki oraz w minimalnym stopniu, ale jednak zablokuje dźwięki dochodzące z zewnątrz.
  • Meble to kolejna skuteczna przeszkoda blokująca i rozpraszająca dźwięki. Wyposażenie pokoju w duże szafki, łóżka i fotele sprawi, że będzie w nim znacznie ciszej. Nie będzie słychać pogłosów i ech. 
  • Półki, obrazy i ozdoby ścienne również rozpraszają hałas odbijający się od ścian. Podobnie jak poprzednie rozwiązania, ozdoby ścienne niwelują pogłosy i echo.
jak wyciszyć mieszkanie

Wyciszenie ścian w mieszkaniu — podsumowanie

Jak widzisz, jest wiele ciekawych rozwiązań, aby skutecznie wyciszyć mieszkanie lub chociaż osłabić hałas dobiegający z zewnątrz. Niektóre metody są bardziej skuteczne, jednak wymagają znacznie większego nakładu pracy i pieniędzy. Materiały przeznaczone do izolacji akustycznej nie należą do najtańszych, dlatego jeśli planujemy taki remont z nastawieniem na odizolowanie się od hałasów, musimy liczyć się ze sporymi wydatkami. 

Dla mieszkańców bloków lub budynków wielorodzinnych, którzy chcą odizolować się od sąsiadów, najlepszym rozwiązaniem będzie ekran akustyczny. Wykonanie dodatkowej ścianki z zastosowaniem grubej warstwy wełny lub maty akustycznej oraz akustycznych płyt gipsowych będzie kosztowne, ale zadowalające. Na tak wykonaną ścianę można dodatkowo zastosować grubą tapetę lub panele tapicerowane. Łącząc kilka rozwiązań chroniących przed dźwiękiem, osiągniemy naprawdę dobre rezultaty.

Zobacz również: Dywan ozdobny

ZOBACZ POZOSTAŁE ARTYKUŁY

1 KOMENTARZ

  1. U nas ściany są tak cienkie, że słychać każdą rozmowę sąsiadów. Dło się przymierzaliśmy do wygłuszenia ściany. Mąż zrobił wlaśnie ściankę z płyt gipsowych i wełny 10 cm. Mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że jest tużo lepiej. Słychać jak u sąsiadów coś upadnie na podłogę, ale nie słychać już tak bardzo rozmów czy telewizora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jeśli szukasz więcej porad związanych z budową, remontem lub aranżacją, zapraszamy na nasz Poradnik budowlany, gdzie znajdziesz wiele cennych informacji. Dowiedz się więcej na temat budowy i wszystkich kluczowych kroków, które pomogą Ci zrealizować swoje plany. Jeśli planujesz odświeżyć swoje wnętrza, sprawdź nasze wskazówki dotyczące remontu mieszkania oraz kreatywne pomysły na aranżację wnętrza.

Nie zapominaj o ogrodzie! Wskazówki dotyczące pielęgnacji i zakładania ogrodu znajdziesz w naszym dziale poświęconym zielonym przestrzeniom - Prace w ogrodzie. Dla pasjonatów majsterkowania mamy praktyczne porady w Poradniku majsterkowicza, a jeśli interesują Cię ekologiczne rozwiązania, zobacz nasz dział o OZE i odkryj możliwości odnawialnych źródeł energii.

Reklama

Najnowsze artykuły

Komentarze