poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaPoradnikJak przykręcić komodę do ściany przed dzieckiem? 3 proste kroki

Jak przykręcić komodę do ściany przed dzieckiem? 3 proste kroki

Komody i szafki stojące są bardzo praktycznym i popularnym rozwiązaniem w naszych domach, szczególnie w pokojach dziecięcych. Kupując meble do pokoju dziecka, wielu rodziców skupia się najbardziej na kolorze, wyglądzie i pojemności danej szafki czy komody. Zastanawiamy się, czy szuflady pomieszczą wszystkie ubrania i zabawki oraz, czy kolor będzie pasował do ścian i reszty mebli. Czy w taki momencie zastanawiamy się nad bezpieczeństwem użytkowania? Raczej nie.  Biorąc pod uwagę ogrom przedmiotów, jakie nasze dzieci posiadają, wybieramy większe meble — szersze i wyższe. Niezależnie od rodzaju i wielkości mebla, priorytetem w naszym domu powinno być bezpieczeństwo naszych dzieci. Zobacz jak przykręcić komodę do ściany i ochronić nasze dziecko przed niebezpieczeństwem. 

Mocowanie komody do ściany

Nikt nie zadba lepiej o bezpieczeństwo naszych dzieci jak my — rodzice. Wybierając meble do naszego domu, szczególnie te wolnostojące powinniśmy zwrócić uwagę, czy posiadają możliwość przymocowania ich do ściany. Większość obecnie produkowanych mebli posiada specjalne otwory i uchwyty umożliwiające taki właśnie montaż. Jednak nie wszystkie. Pomimo fabrycznych otworów i załączonych do zestawu uchwytów wielu rodziców pomija ten drobny krok w montażu. Brak czasu, chęć szybkiego umeblowania lub przeprowadzki, bądź po prostu niechęć do wiercenia dziur w wyremontowanej ścianie. Tak błahe powody mogą doprowadzić do nieszczęścia, którego nigdy sobie nie wybaczymy.

Jak przykręcić komodę do ściany

Małe dzieci zdolne są do wszystkiego, lubią się wspinać i poznawać nowe rzeczy. Potrafią przewrócić na siebie nawet bardzo ciężką szafkę lub komodę, której my nie możemy swobodnie przesunąć. Taki wypadek może skończyć się kalectwem lub nawet śmiercią. Warto dmuchać na zimne i zapobiegać takim sytuacjom. Aby to zrobić, trzeba zadbać o prawidłowe mocowanie komody do ściany. W instrukcji montażu mebli zazwyczaj jest krok zalecający przykręcenie komody do ściany. Wiele osób go po prostu pomija lub instrukcja jest niejasna i nieczytelna. Zobacz zatem, jak przykręcić komodę do ściany przed dzieckiem.

Montaż mebli do ściany

Jak przykręcić komodę do ściany przed dzieckiem? Poradnik krok po kroku

Aby przykręcić komodę do ściany, nie potrzebujemy zbyt wielu narzędzi i czasu. Potrzebna nam będzie wiertarka z wiertłem o odpowiedniej średnicy (zależy jaki kołek rozporowy zamierzamy zamontować), śrubokręt, odkurzacz i poziomica. 

Jeśli do komody/szafki nie ma załączonego zestawu montażowego (2 kątowniki, 2 wkręty do drewna, 2 śruby i 2 kołki rozporowe) musimy go dokupić osobno. Jeśli chodzi o kołki rozporowe, to wystarczające będą takie o średnicy 8 mm i długości 50/60 mm. 

Jeżeli wszystko mamy zabieramy się do pracy.

  1. W pierwszej kolejności dosuń do ściany i ustaw złożoną wcześniej szafkę w pionie i poziomie. Wyreguluj ją na przykręcanych stopkach lub jeśli nie ma takiej możliwości podłuż coś pod nią tak, aby stała idealne prosto. 

Jeśli chcesz, aby komoda stała przy samej ścianie, a zamontowane są listwy przypodłogowe, to musisz je odpowiednio wyciąć. 

  1. Po przysunięciu komody do ściany wyjmij górną szufladę. W środku zobaczysz dwa otwory, w których trzeba zamontować kątowniki. Włóż kątownik w jeden otwór i dosuń go do ściany. W takiej pozycji przykręć kątownik do komody za pomocą wkrętów do drewna. Użyj do tego śrubokręta lub wkrętarki ze sprzęgłem. Zrób to samo z drugiej strony. 
  1. W następnym kroku zaznacz miejsca na ścianie, gdzie trzeba wywiercić otwory. Odsuń mebel i wywierć otwory w zaznaczonych miejscach. Używając odkurzacza, oczyść otwory z pyłu. Oczywiście odkurz również to, co spadło na podłogę. W wywiercone otwory wciśnij kołki rozporowe. Na koniec dosuń mebel do ściany i przykręć kątowniki wkrętami lub śrubami. 
Mocowanie komody do ściany

Ważne!
Pamiętaj, aby dostosować kołek rozporowy do materiału, z jakiego wykonana jest ściana. Jeśli ściana zrobiona jest z płyty GK to należy zakupić kołki rozporowe do płyt GK. Jeśli ściana wykonana jest z pustaków ceramicznych, to najlepsze będą kołki rozporowe przeznaczone do pustych przestrzeni. Natomiast jeżeli ściana jest z pełnego materiału, np. cegły to wystarczą zwykłe uniwersalne kołki rozporowe.

W przypadku kiedy ściana jest drewniana lub ma konstrukcję drewnianą, to w zupełności wystarczające będą wkręty do drewna, o ile wcelujemy się w stelaż drewniany. Załączone do mebli kołki i wkręty są uniwersalne i mogą nie spełnić swojego zadania w 100%.  Pamiętaj również o tym, aby w ścianie wiercić bez udaru. Dzięki temu nie zniszczysz przegród w pustakach, materiał w ścianie nie pęknie, a kołki będą solidnie trzymały.

Montaż komody do ściany

Montaż komody do ściany — Kilka słów na koniec

Wszyscy mamy jakieś powody do zmartwień, po co sobie ich dokładać? Lepiej zapobiegać!

Każdy z nas chce, aby jego dom był bezpieczny nie tylko dla nas i całej rodziny, ale przede wszystkim dla najmłodszych domowników. Niestety przez pośpiech i małe niedopatrzenia czasem zdarzają się wypadki. Wtedy dopiero plujemy sobie w brodę i zastanawiamy się, dlaczego nie zabezpieczyliśmy tego lepiej… Jeśli zakupione przez nas meble nie są przystosowane i wyposażone fabrycznie w przyścienne uchwyty, warto dokupić taki zestaw montażowy i dodatkowo zabezpieczyć szafki, które z pozoru są bezpieczne. Parę złotych, dwie blaszki, kilka wkrętów, parę minut roboty i tak naprawdę możemy spać spokojnie, bo wtedy nic złego się nie wydarzy.

Zobacz także poradnik: Aranżacja wnętrz

ZOBACZ POZOSTAŁE ARTYKUŁY

2 KOMENTARZE

  1. Widziałam kiedyś filmiki na yt, jak dzieci się wspinają na komodę i pezewracaja razem z nią. Od tego czasu wszystkie szafki stojące są przykręcone w moim domu. Mąż trochę kręcił nosem ale przykręcił. Faktycznie nie ma przy tym wiele pracy, a jest dużo bezpieczniej.

    • Dokładnie tak, wystarczy chwila pracy, aby przykręcić szafki do ściany. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę ale taka komoda wypełniona ubraniami jest naprawdę bardzo ciężka i może zrobić krzywdę nawet dorosłemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklama

Dołącz do nas

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z najlepszymi informacjami

Najnowsze artykuły

Komentarze