niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaPolecane materiały budowlaneAtlas m-system 3g - szybki i wygodny montaż płyt GK

Atlas m-system 3g – szybki i wygodny montaż płyt GK

Atlas m-system 3g to nowoczesne rozwiązanie zapewniające szybki, mocny i stabilny montaż płyt gipsowych i OSB na ścianach, sufitach oraz podłogach. Szeroki zakres regulacji oraz przegubowa konstrukcja pozwala na zniwelowanie nawet największych krzywizn i nierówności podłoża. Korzystając z tej technologii, zaoszczędzimy sporo czasu podczas remontu mieszkania. Dowiedz się czym jest Atlas m-system 3g i jak go stosować.

Czym jest Atlas m-system 3G

Atlas m-system to specjalne łączniki przeznaczone do szybkiego i łatwego montażu płyt gipsowych oraz płyt OSB na poddaszach, ścianach, sufitach i podłogach. Duża wytrzymałość łączników pozwala także na montowanie płyt cementowo-włóknowych.

Atlas m-system 3g sprzedawany jest w kompletnych zestawach podzielonych na dwie grupy: m-system podłoga oraz m-system ściana, sufit, poddasze. Zestaw składa się z:

 • tależa wykonanego z polipropylenu (PP),
 • trzpienia mocującego talerz, zakończonego z jednej strony gwintem M8 oraz kołnierzem oporowym,
 • elementu kotwiącego trzpień w ścianie, tzw. koszulki wykonanej z tworzywa sztucznego PP. Koszulki dostępne są w rozmiarach Ø8 mm i długości 32 mm oraz o średnicy zewnętrznej Ø10 mm i długości L=50 mm. W zestawie podłogowym dostępne są elementy o średnicy zewnętrznej Ø12 mm i długości L=60 mm
 • wkręty stalowe oksydowane, zabezpieczone przed korozją o wymiarach Ø 3,5 x 25 mm, dla zestawów podłogowych są to wkręty Ø 3,5 x 35 mm.

Dzięki nim w prosty sposób zaadaptujesz pomieszczenie znacznie szybciej niż w przypadku tradycyjnych stelaży wykonanych z profili.

Stosując atlas m-system wykończysz pomieszczenie gospodarcze, kuchnię, pokój czy łazienkę. Dzięki łącznikom z łatwością wykonasz również obudowę lub zabudowę rur oraz kanałów wentylacyjnych. 

M-system firmy Atlas dedykowany jest zarówno do wykańczania nowych jak i do remontu starych pomieszczeń. System ten sprawdza się w szczególności tam, gdzie ściany są bardzo krzywe. Płynna regulacja długości i kąta nachylenia łączników pozwala na łatwe zniwelowanie nawet dużych nierówności podłoża. Stosując łączniki m-system bez problemu wykonamy sufity podwieszane, wielopoziomowe oraz zabudowę poddasza na skosach. Stosując je na prostych powierzchniach, mamy pewność, że nie zmniejszymy znacznie pomieszczenia. Zabudowę można wykonać w odległości 1 cm od ściany, więc utrata powierzchni jest minimalna.

m-system 3g

Zalety systemu Atlas m-system 3G

Jedną z najważniejszych zalety Atlas m-system jest to, że montaż łączników jest bardzo prosty. Z powodzeniem może być wykonywany przez jedną osobę. Ich montaż ogranicza się do wywiercenia kilkunastu otworów w ścianie, zamontowaniu trzpieni oraz zakręcenia łączników talerzowych, do których przykręcane są płyty. Dzięki kilku prostym krokom montażowym praca przebiega bardzo szybko.

Dzięki płynnej regulacji dystansu pomiędzy płytą, a ścianą oraz możliwości ustawienia talerzy montażowych pod kątem około 27 stopni, zabudowę wykonujemy w łatwy sposób nie zależnie od geometrii, krzywizny i wykończenia ściany. Odległość montażowa płyt od ściany może być dowolnie regulowana w zakresie 14 do 200 mm. Ponadto po zastosowaniu specjalnych przedłużek, które wykorzystuje się głównie do sufitów podwieszanych, odległość tą można zwiększyć do ponad 500 mm.

Przed montażem systemu atlas 3g niema konieczności wcześniejszego tynkowania ścian. Nie trzeba również skuwać, wyrównywać i gruntować podłoża. System pozwala wyrównać wszelkie uskoki i nierówności na ścianach. Do prawidłowego montażu łączników systemowych wymagane jest jednak stabilne i mocne podłoże, do którego będą zamontowane

Łączniki mogą stanowić element dodatkowy, stabilizujący podczas przyklejania płyt na ścianach. W miejscach, gdzie występują największe nierówności, można zastosować pojedyncze łączniki. Będą one stanowiły solidne podparcie dla przyklejanych płyt oraz wyeliminują konieczność podklejania i wyrównywania tych miejsc. Dodatkowo stosując takie rozwiązanie, zmniejszymy zużycie kleju.

Rozwiązanie Atlas m-system 3g pozwala na szybki montaż płyt w miejscach, gdzie rozprowadzone są już instalacje elektryczne, wentylacyjne i wodnokanalizacyjne. Jeśli instalacje nie są jeszcze rozprowadzone, to dzięki temu systemowi zrobimy to bezkolizyjnie, ukrywając je pod płytami.

Stosując m-system w prosty sposób wykonamy wielopoziomowe sufity podwieszane oraz unikniemy pęknięć pomiędzy płytami. Łączniki, na których zamontowane zostaną płyty, tworzą tarczę, która kompensuje wszelkie naprężenia i niweluje ruchy materiału powstałe w wyniku zmiany temperatury. Wykorzystujac łączniki podłogowe, unikniemy wielu prac rozbiurkowych i przygotowawczych, pomijając oczywiście prace mokre tj. wylewanie posadzki.

Łączniki Atlas m-system 3g mają niewielkie wymiary i są stosunkowo lekkie. Bez problemu przetransportujemy je w samochodzie i przechowamy w pomieszczeniu, bo nie zajmują wiele miejsca w porównaniu do tradycyjnych profili.

m-system 3g podłoga

Zużycie ATLAS M-system

Rozstaw i zużycie ATLAS M-system 3G – ściany, sufity, poddasza, podłogi:


Przeznaczenie

Rozstaw łączników (cm)szerokość x długość
Możliwości zabudowy z 1 opakowania
sufity40 x 40
40 x 50
40 x 60
ok. 3,5 m2
ok. 4 m2
ok. 5 m2
ściany40 x 50
60 x 40
60 x 50
ok. 4 m2
ok. 5 m2
ok. 6 m2
poddasza70 – rozstaw łączników co 50 cm
80 – rozstaw łączników co 45 cm
90 – rozstaw łączników co 40 cm
ok.7 m2

ok.7 m2

ok.7 m2
podłogi62,5cm x 62,5 cmok. 7 m2

Jakie są dostępne opakowania Atlas m-system 3g?

Atlas m-system dostępny jest w dwóch różnych opakowaniach przeznaczonych na:

 • sufity, ściany, poddasza
 • podłogi

W skład zestawu wchodzą:


Element zestawu

Na ściany, sufity, poddasza

Na podłogi
Ilość sztuk w opakowaniu
Talerze montażowe (KT 3G 120 PP z polipropylenu)o średnicy zewnętrznejø 120 mm, z perforacją lub bez perforacji, z osadzonym elementem kulowym ze stopu cynku,z gwintem wewnętrznym M8o średnicy zewnętrznejø 120 mm, z perforacją lub bez perforacji, z osadzonym elementem kulowym ze stopu cynku,z gwintem wewnętrznym M8
21
Elementy mocujące w formie trzpienia zakończonego z jednej strony gwintem M8 z kołnierzem oporowym3GL M8/ø6,5 z gwintem o średnicy zewnętrznej ø 6,5 mm3 GL M8/M6* (wyłącznie do sufitów) z gwintem M6, z nakrętką kontrującą lub bez nakrętki3 GL M8/ø8,5 z gwintem o średnicy zewnętrznej  ø 8,5 mm)
21
Element kotwiący w podłożu: (tuleje tworzywowe rozporowe z polipropylenu)L50 ø10 BX o średnicy zewnętrznej ø 10 mm i długości L=50 mm­UNO-08* o średnicy zewnętrznej Ø8 mm i długości 32 mmUNO-10 o średnicy zewnętrznej Ø 10 mm i długości 36 mm L60 ø12 BX* o średnicy zewnętrznej ø 12 mm i długości L=60 mm
21
Wkręty stalowe zabezpieczoneprzed korozjąo wymiarachØ 3,5 x 25 mm (oksydowane)o wymiarachØ 3,5 x 35 mm (ocynkowane)84
Atlas m-system 3g co zawiera opakowanie

Jak zamontować łączniki Atlas m-system 3g

Montaż łączników atlas m-system 3g jest bardzo prosty, jednak wymaga wykonania kilku ważnych. Zobacz krok po kroku, jak poprawnie zamontować łączniki:

 1. W pierwszej kolejności sprawdzamy, czy pomieszczenie ma zachowane kąty w narożnikach. Następnie mierzymy całą powierzchnię, na której zamierzamy zamontować łączniki i planujemy położenie płyt. Zaznaczamy ołówkiem miejsca, w których płyty będą łączyły się ze sobą. Najlepiej jeśli odrysujemy wielkość płyt na całej powierzchni.
 2. Wybieramy odpowiedni, zalecany rozstaw łączników, zgodny z instrukcją na opakowaniu. Na łączeniach płyt oaz pomiędzy nimi zaznaczamy miejsca, w których wywiercimy otwory montażowe.
 3. Po wyznaczeniu wszystkich punktów montażowych zaznaczamy dookoła powierzchni skrajne rzędy, w których także zamontowane będą łączniki. Rzędy muszą być wyznaczone 7 cm od końca powierzchni, czyli narożników.
 4. Wiercimy otwory w zaznaczonych miejscach, wiertłem o odpowiedniej średnicy.
 5. W podłożach mineralnych po wywierceniu otworu osadzamy tuleje kotwiące (koszulki) i wkręcamy łączniki. W podłożach drewnianych łączniki wkręcamy bezpośrednio w wywiercone otwory.
 6. Zakręcamy talerze montażowe i wkręcamy łączniki na odpowiednią głębokość. Płaszczyznę talerzy kontrolujemy za pomocą długiej poziomicy lub sznurka. Jeśli posiadamy laser, jeszcze łatwiej będzie nam ustawić prostą płaszczyznę talerzyków. Aby to zrobić za pomocą lasera, ustawiamy jego światło na odpowiednią odległość od ściany, taką, na jaką mają zostać wkręcone łączniki. Następnie wkręcamy łączniki z talerzami do linii lasera.
 7. Po wkręceniu wszystkich łączników kontrolujemy ich płaszczyznę za pomocą poziomicy. Wprowadzamy ewentualne poprawki.
 8. Teraz przystępujemy do montażu płyt. Dostawiamy płytę do łączników w odpowiednim miejscu i przykręcamy ją w pierwszej kolejności do łączników skrajnych, czyli tych wystających spod płyty.
 9. Po wstępnym przykręceniu płyty zaznaczamy na niej linie pionowe i poziome wyznaczające położenie łączników pod płytą. Ułatwi nam to przykręcanie i unikniemy sytuacji, w której nie możemy trafić w talerz wkrętami.
 10. Przykręcamy płyty do wszystkich talerzyków, używając 4 wkręty do każdego z nich. Po zamontowaniu płyt przystępujemy do ich spoinowania.

W przypadku montażu łączników na suficie wełnę mineralną montujemy po wkręceniu łączników, ale przed wkręceniem talerzyków. Talerze zakręcamy dopiero po zamontowaniu wełny, która na nich zawiśnie.

Więcej na temat łączników Atlas m-system 3g przeczytasz na stronie producenta: ”ATLAS”. Znajdziesz tam pełną dokumentację techniczna łączników.
Sprawdź pozostałe, ciekawe artykuły z kategorii: Remont, Poradnik, Budowa, Aranżacja wnętrz. Z pewnością znajdziesz coś, co Cię zainteresuje. Zapraszam do czytania.

Sprawdź także: Jakiej marki elektronarzędzia warto wybrać

ZOBACZ POZOSTAŁE ARTYKUŁY

2 KOMENTARZE

 1. Atlas msystem jest super. Duzo szybciej można zrobić zabudowę i wykończyć ściany i sufity, trzeba tylko dobrze wymierzyc miejsca montażu talerzy. Na początku nie byłem do końca przekonany co do tych łączników ale teraz już nie wrócę do zwykłych profili… no chyba ze bede musiał. Szczerze polecam ten system

 2. Spróbowałem i jestem zadowolony. Montowałem na nich płyty w pokoju córki i dość szybko mi poszło. Łączniki są w porządku ale mogły by być trochę tańsze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklama

Dołącz do nas

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z najlepszymi informacjami

Najnowsze artykuły

Komentarze