poniedziałek, 9 września, 2024
Strona głównaAranżacja wnętrzaUmywalka nablatowa — jaką wybrać do nowoczesnej łazienki?

Umywalka nablatowa — jaką wybrać do nowoczesnej łazienki?

Umywalka nablatowa to świetne rozwiązanie do nowoczesnych i stylowych łazienek. Jest jednym z ważniejszych elementów sanitarnych, dlatego piękny wygląd musimy połączyć z wygodą i funkcjonalnością. Umywalki nablatowe oferowane są w wielu wymiarach, kształtach, kolorach oraz wykonane są z przeróżnych materiałów. Zanim zdecydujemy się na konkretny model, warto porównać ze sobą najpopularniejsze umywalki, poznać ich wady i zalety. 

Każdy marzy o pięknym i nowoczesnym domu. Tak samo jak pozostałe pomieszczenia łazienka także nie pozostaje bez odpowiedniej aranżacji. W nowo urządzanej toalecie doskonale prezentuje się umywalka nablatowa. Odpowiednio dopasowana do naszej łazienki wzbogaci jej wygląd niczym w pięciogwiazdkowych hotelu. Jednak czy warto kierować się tylko wyglądem? Sprawdźmy, jakie są wady i zalety umywalek nablatowych, z czego są zrobione, jak je zamontować oraz czy w ogóle warto w nie inwestować.

umywalki nablatowe

Spis treści:

  1. Umywalka nablatowa wady i zalety
  2. Jakie są rodzaje umywalek nablatowych?
  3. Z czego zrobione są umywalki nablatowe?
  4. Umywalka nablatowa — jaką wybrać i czym się kierować podczas wyboru?

Umywalka nablatowa wady i zalety

Umywalki nablatowe produkowane są w niezliczonej liczbie kolorów i kształtów, dlatego dopasujemy je niemal do każdego wnętrza. W ofercie znajdziemy modele bardzo nowoczesne, które podkreślają elementy montażowe zestawu. Do umywalki możemy dobrać ozdobny syfon, który będzie stanowił dodatkową ozdobę wnętrza. 

Wyglądem przypominają stojącą na szafce misę, okrągłą, kwadratową lub o fantazyjnym kształcie. Dobieramy ją do swoich upodobań, a nie do szafki bądź blatu. Ich wysokie boki sprawiają, że woda nie rozchlapuje się na meble, ściany i podłogę. Dzięki swojej konstrukcji umywalka nablatowa jest nieco wyższa od tradycyjnej, co może być zarówno wadą jak i zaletą. Wyżej usytuowana umywalka ułatwi nam codzienne korzystanie z niej podczas mycia rąk, twarzy czy choćby golenia się. Nie musimy nadmiernie się schylać. Wadą w tym przypadku może okazać się to, że dzieci będą miały nieco utrudnione zadanie podczas codziennej pielęgnacji.

wady i zalety umywalki nablatowej

Wbrew pozorom umywalki nablatowe można zamontować również w małych łazienkach, gdzie nie ma miejsca na dużą zabudowaną szafkę. Dzięki temu, że może być zamontowana na wiszącym blacie, dopasujemy jego wielkość do naszej przestrzeni i z pewnością wygospodarujemy kawałek miejsca, aby ją zamontować. Najmniejsze umywalki nablatowe mają średnicę 30-31 cm.

Zaletą umywalki nablatowej jest to, że zamontowana na szafce łazienkowej nie zabiera praktycznie żadnej przestrzeni wewnątrz szafki. Mamy większą ilość miejsca na przechowywanie rzeczy.

Fakt, że umywalka stoi na blacie lub szafce i prezentuje się w całej okazałości, sprawia, że mamy większą powierzchnię do mycia. Poniekąd jest to wada, bo w przypadku tradycyjnych umywalek nie myjemy ich od spodu zbyt często, natomiast nablatowe wymagają mycia również po zewnętrznej stronie.

Kolejną zaletą umywalek nablatowych jest to, że oprócz małego otworu na odpływ nie musimy wycinać w blacie dużej dziury, dzięki temu bez problemu możemy po pewnym czasie wymienić samą umywalkę, pozostawiając ten sam blat.

Ich największą wadą jest wysoka cena. Znacznie wyższa niż w przypadku tradycyjnych, ceramicznych umywalek.

umywalka nablatowa zalety

Umywalka nablatowa zalety

  • Duży wybór materiałów, z jakich są wykonane,
  • Ogromna gama kolorystyczna do wyboru,
  • Przeróżne kształty od standardowych aż po fantazyjne wzory,
  • Możliwość dopasowania do każdego stylu wnętrza,
  • Dobieramy je według własnych upodobań, a nie do szafki czy blatu,
  • Mają wysokie boki, co ogranicza rozprysk wody,
  • Są wyższe od standardowych. Ułatwia to korzystanie z nich,
  • Dostępne są w dużych oraz bardzo małych wymiarach,
  • Nie zabierają wolnej przestrzeni w szafce łazienkowej,
  • Nie ma konieczności wycinania dużego otworu montażowego w blacie,
  • Można zamontować je bez szafki, eksponując ozdobne elementy i odpływ.
umywalka nablatowa wady

Umywalka nablatowa wady

  • Wysoka cena w porównaniu do tradycyjnych umywalek,
  • Standardowe modele przypominają zwykłą miskę stojącą na blacie,
  • Są wysokie, przez co dzieciom trudniej jest z nich korzystać,
  • Wyeksponowane w całości są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne,
  • Większa powierzchnia do mycia, trzeba dbać o czystość również zewnętrznej części.
rodzaje umywalek nablatowych

Jakie są rodzaje umywalek nablatowych?

Umywalki nablatowe przyjmują przeróżne figury od dobrze znanych okrągłych, owalnych, kwadratowych i prostokątnych poprzez mniej popularne kształty tj. kwiaty, muszle, kamienie, pnie drzew czy skały. Bardzo nietypowe umywalki nablatowe produkowane są na zamówienie. Jeśli masz swoją wizję łazienki i chcesz, aby była niespotykana, możesz zamówić taką umywalkę.  Oczywiście im bardziej wymyślny wzór, tym cena będzie stosunkowo wyższa.

Umywalki różnią się także sposobem montażu. Niektóre modele stawiane są na blacie, inne wiszą na specjalnym stelażu, a jeszcze inne są delikatnie wpuszczone w dedykowaną do nich szafkę lub stoją na specjalnym podstrumencie. Ich montaż może być wykonany zarówno na szafkach łazienkowych jak i na wiszącym blacie. W tym drugim przypadku ważne jest, aby zakupić ozdobny syfon ze szlachetnych materiałów, który będzie ozdobą łazienki. Do wyboru mamy syfony  stalowe (malowane w różnych kolorach), mosiężne, miedziane, lub ze stali chromowej. W przypadku kiedy odpływ ukryty będzie w lub za szafką wystarczą standardowe, plastikowe, najtańsze zestawy.

Umywalki nablatowe dostępne są z otworem na baterię lub bez otworu. W pierwszym przypadku do umywalki będą pasowały standardowe krany. Trzeba jednak dobrać odpowiednią baterię, aby nie była zbyt niska lub zbyt wysoka. Jeśli jednak zdecydujemy się na tę bez otworu, konieczne będzie zamontowanie baterii bezpośrednio w blacie lub ścianie. Montaż baterii w blacie powinien być wykonany nie dalej niż 15 cm od umywalki. 

z czego zrobione są umywalki nablatowe

Z czego zrobione są umywalki nablatowe?

Umywalki nablatowe produkowane są z przeróżnych materiałów. Najczęściej spotykane to:

  • Umywalki nablatowe ceramiczne–  Najpopularniejsze i najbardziej dostępne w sklepach. Najczęściej produkowane są w standardowych kształtach: okrągłe, owalne, prostokątne, kwadratowe, płaskie misy oraz takie z drobnymi wzorami. Ich kolorystyka jest nieco ograniczona, ale za to są najtańsze.
  • Umywalki nablatowe metalowe–  Są nieco mniej popularne i drogie. Wykonuje się je poprzez wytłaczane z blachy miedzianej, mosiężnej lub nierdzewnej. Są podatne na zarysowania, osadzanie się kamienia i osadów z mydła.
  • Umywalki nablatowe szklane– Są bardzo popularne i zachwycają swoim wyglądem. Produkowane są ze szkła hartowanego w niezliczonych kształtach i kolorach. Są twarde i odporne jednak po uderzeniu w czuły punkt mogą rozsypać się w drobny mak. Ponadto podatne są na zabrudzenia i widać na nich wszelkie zacieki, dlatego trzeba częściej je czyścić.
  • Umywalki nablatowe kamienne– Ten rodzaj umywalek jest bardzo ładny i stylowy, jednak ich cena potrafi ugiąć kolana. Umywalki wykonane z kamienia są najdroższe ze wszystkich materiałów. Produkowane są poprzez wycinanie i szlifowanie naturalnego kamienia tj. marmur czy granit. Są bardzo twarde i wytrzymałe jednak podatne na zabrudzenia i osadzanie kamienia z wody. Do ich pielęgnacji trzeba używać delikatnych lub dedykowanych środków czyszczących. Ich wadą jest bardzo duży ciężar. Podczas montażu wymagają solidnej konstrukcji i grubego blatu. Ich kolorystyka i wzory są ograniczone.
  • Umywalki nablatowe z konglomeratu– Ten rodzaj umywalek jest łudząco podobny do tych, wykonanych z prawdziwego kamienia. Są ich dużo tańszym odpowiednikiem. Wykonuje się je z żywic połączonych z odpowiednimi domieszkami kruszywa lub konglomeratu. Odlewane w przygotowanych formach, pozwalają na wykonanie umywalki w dowolnym wzorze i kolorze. Są stosunkowo lekkie i wytrzymałe. Do ich czyszczenia używamy delikatnych środków lub specjalnych płynów do konglomeratu. Ich powierzchnia jest śliska i odporna na osadzanie się brudu.
  • Umywalki nablatowe drewniane– To mało popularne rozwiązanie. Ich cena jest dość wysoka, głównie uzależniona jest od rodzaju użytego drewna. Umywalki drewniane są niesamowicie stylowe i ponadczasowe. Można dostać je na zamówienie. W ich przypadku dostępne są różne wzory i kolory. Produkowane są z drewna klejonego pokrytego warstwą żywicy lub specjalnych impregnatów. Dzięki temu są odporne na wodę, śliskie i mało podatne na zabrudzenia. Impregnowane modele wymagają delikatności. Trzeba czyścić je delikatnie, specjalnymi środkami i odnawiać impregnację. Są podatne na uszkodzenia i zarysowania.
  • Umywalki nablatowe z żywicy epoksydowej– Te wykonywane są głównie na zamówienie. Oczywiście dostępne są gotowe wzory i kolory, ale można zamówić sobie swój. Odlewane są z samej żywicy epoksydowej lub z domieszką różnych materiałów np. drewna. Są twarde i odporne.  Wzory i kolory w ich przypadku są dowolne. Są lekkie, śliskie i odporne  na zabrudzenia. Ze względu na wysoki koszt żywicy, umywalki też nie należą do najtańszych. Niektóre modele mogą kosztować nawet kilka tysięcy zł.
umywalka nablatowa jaką wybrać

Umywalka nablatowa — jaką wybrać i czym się kierować podczas wyboru?

Pierwszym elementem, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę wybierając umywalkę nablatową jest jej rozmiar i wygląd dopasowany do wymiarów łazienki oraz stylu, w jakim jest lub będzie urządzona. Jeśli nasza łazienka jest mała, to musimy skupić się na mniejszych egzemplarzach. W takim przypadku wybór dostępnych kształtów może być nieco ograniczony. Najmniejsze umywalki nablatowe mają około 30 cm średnicy, natomiast największe podwójne ponad 100, jest zatem w czym wybierać i na pewno znajdziemy dogodne rozwiązanie. Powinniśmy dobrać ją tak, aby nie przeszkadzała, ale była wygodna w użytkowaniu.

Następnie powinniśmy skupić się na materiale, z jakiego została wykonana. Pomimo tego, że dostępne są tysiące rodzajów umywalek, to warto skupić się na tych, które nie wymagają specjalnej impregnacji, są twarde i odporne na uszkodzenia, osadzanie się brudu czy kamienia z wody. Ważne jest, aby utrzymanie umywalki w czystości było jak najłatwiejsze.

Ważne jest również, aby zwrócić uwagę na otwory montażowe baterii. Jeśli nasza umywalka będzie zajmowała cały blat, to warto skupić się na tych modelach, które mają wykonane fabryczne otwory do montażu. Te bez otworów sprawdzą się w łazienkach, w których mamy dużo miejsca i obszerny blat.

Podczas wyboru umywalki powinniśmy zwrócić uwagę na to, kto będzie z niej korzystał. Jeśli w domu są małe dzieci, to umywalka z wysokimi bokami będzie dla nich bardzo niewygodna.

umywalki nablatowe co warto wiedzieć

Zobacz również: Suszarka wolnostojąca do prania w nowoczesnym wnętrzu, a także pozostałe artykuły w kategorii Aranżacja wnętrz

ZOBACZ POZOSTAŁE ARTYKUŁY

2 KOMENTARZE

  1. Mi osobiście nie podobają sie umywalki nablatowe, wyglądają jak miska. Co prawda nigdy nie miałam takiej, ale nie wyglądają na wygodne i zbyt praktyczne.

    • Pani Moniko umywalek nablatowych jest bardzo wiele rodzajów i modeli. Nie wszystkie przypominają miskę. Oczywiście nie każdemu muszą się podobać, jest to kwestia gustu. Jeśli chodzi o wygodę użytkowania, to faktycznie nie wszystkie są praktyczne. Niektóre pełnią funkcję bardziej ozdobną. Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklama

Najnowsze artykuły

Komentarze