Malowanie ścian i sufitów w mieszkaniu, to świetny sposób na odświeżenie i zmianę wystroju pomieszczenia. Malowanie jest prostym zadaniem, z pewnością sobie z nim poradzisz. Wystarczy, że będziesz pamiętał o kilku ważnych rzeczach, dzięki którym pomalujesz ściany bez smug i widocznych pasów. W tym poradniku przedstawię Ci jak malować ściany i sufity w profesjonalny sposób.
- Malowanie mieszkania, krótki wstęp
- Od czego zaczynamy malowanie mieszkania?
- Co najpierw malujemy ściany czy sufit?
- Malowanie sufitów
- Malowanie ścian
- Kiedy malować ściany w nowym domu?
- Ile razy maluje się ściany?
- Jak malować ściany już pomalowane?
- Jak pomalować ścianę na dwa kolory
- O czym trzeba pamiętać, malując ściany i sufity?
- Malowanie mieszkania podsumowanie
Malowanie mieszkania, krótki wstęp
Dobrze pomalowane ściany i sufity w naszym mieszkaniu sprawią, że przebywanie w nim będzie przyjemne. Odpowiednio dobrane kolory dodatkowo sprawią, że pomieszczenie powiększy się lub pomniejszy wizualnie. Stosując odpowiednie techniki, możesz również je obniżyć lub podwyższyć. To zależy od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. O tym, jak zmienić wielkość pomieszczenia za pomocą kolorów przeczytasz tutaj: Jak powiększyć lub pomniejszyć pomieszczenie za pomocą kolorów?
Malowanie jest dość proste i przyjemne, dlatego wiele osób decyduje się pomalować mieszkanie samodzielnie. Jednak aby efekt końcowy spełniał Twoje oczekiwania, konieczne jest trzymanie się pewnych zasad, dzięki którym ściany i sufity będą pomalowane ładnie bez żadnych smug, odcieni i widocznych pasów łączących.
Przejdźmy zatem do poradnika jak malować ściany sufity.
Od czego zaczynamy malowanie mieszkania?
Przygotowanie pomieszczenia:
W pierwszej kolejności należy przygotować odpowiednio pomieszczenie. Aby praca przebiegała pomyślnie, nic nie może Ci przeszkadzać. Komfort Twojej pracy będzie miał wpływ na ostateczny wygląd pomalowanych powierzchni.
Wynieś wszystkie zbędne rzeczy z pomieszczenia tj. stoliki, krzesełka, łóżko i meble. Jeśli jest to niemożliwe, przenieś to, co się da do innego pokoju, a resztę rzeczy ustaw na środku pokoju i zabezpiecz je folią przed zachlapaniem.
Jeśli w pomieszczeniu zamontowane są listwy przypodłogowe, to poodkręcaj je, żeby za nimi również pomalować ścianę. Jeśli pójdziesz na skróty i nie odkręcisz listew, a tylko obkleisz je taśmą malarską, ściana nie będzie ładnie wyglądać. Będzie widać łączenie farby z listwą. Może się także zdarzyć, że listwa się ubrudzi, a kiedy farba na niej zaschnie, to będzie problem z jej doczyszczeniem. Szorowanie spowoduje wytarcie koloru na listwie. Ten sposób jest nieprofesjonalny, ściana będzie nieładnie wyglądała i dodatkowo zniszczymy listwę.
Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie pozostałych elementów. Teraz poobklejaj taśmą futryny w oknie, a na całe okno przyklej folię malarską. Przyklejając taśmę do futryny okna, zrób to dokładnie, starając się przykleić ją jak najbliżej ściany jednak tak, żeby taśma jej nie przykryła. Tak samo zrób z futryną od drzwi.
Zabezpiecz również lampy. Jeśli jest to możliwe, to najlepiej je odkręć. Jeśli nie da się tego zrobić, to w momencie malowania sufitu załóż na klosz np. worek na śmieci, żeby nie pochlapać lampy.
Zdemontuj gniazdka i włączniki i zabezpiecz je wraz z wystającymi przewodami. Nie musisz ich odkręcać całkowicie, wystarczy, że wyciągniesz je z puszek. Nie musisz odłączać kabli.
Przygotowanie podłoża pod malowanie:
Na początku sprawdź kondycję ścian. Skontroluj, czy stara farba gdzieś nie odchodzi, czy się nie łuszczy i nie pęka. Jeśli tak się dzieje, to musisz zeskrobać w tym miejscu starą powłokę. Zrób to delikatnie za pomocą szpachelki. Jeśli na ścianie są głębsze pęknięcia, to musisz jeszcze je pogłębić, wydrapać szpachelką. Następnie zagruntuj te miejsca i uzupełnij szpachlą gipsową. Miejsce po zdrapanej farbie zagruntuj i wyrównaj gładzią gipsową. W tym momencie uzupełnij również wszystkie inne ubytki tj. stare dziury po haczykach czy gwoździach. Do naprawy takich wad użyj ww. materiałów lub szybkoschnących mas naprawczych np. akrylu w tubce. Akrylem możesz wypełnić dziury i pęknięcia. Jego zaletą jest to, że szybko schnie i jest elastyczny.
Jeśli ściany są bardzo zanieczyszczone i brudne lub tłuste, umyj je ciepłą wodą z płynem. Użyj do tego czystej i miękkiej gąbki. Najlepsze jednak do mycia ścian jest szare mydło. Jeżeli ściana jest jedynie zakurzona, to możesz ją odkurzyć.
Często zdarza się, że na ścianach pojawiają się grzyby i pleśnie, najczęściej w zawilgoconych pomieszczeniach. W takiej sytuacji należy umyć to miejsce i posmarować środkiem grzybobójczym. Po takim zabiegu trzeba dobrze wysuszyć ścianę.
Kiedy ściana jest już czysta i sucha, zagruntuj ją. Często, a nawet za często zdarza się, że widząc ścianę w dobrej kondycji, ignorujemy etap gruntowania, a to poważny błąd. Gruntowanie, to bardzo ważny proces, który reguluje chłonność podłoża, wzmacnia je i tworzy powłokę na ścianie, do której nowa farba solidnie przylega. Omijając etap gruntowania, narażasz się na skutki takie jak: odparzenia i łuszczenie się farby, widoczne mazy, zacieki i różne odcienie po wyschnięciu ściany. Gruntowanie dodatkowo zmniejszy zużycie farby.
W niektórych przypadkach, kiedy ściany były niedawno malowane i są czyste, nie trzeba ich gruntować. Jeśli jednak ściany były malowane dawno temu, trzeba to zrobić. Do gruntowania ścian przed malowaniem najlepiej jest użyć gruntu podkładowego, który zabarwi wstępnie ścianę w docelowym kolorze.
Do gruntowania użyj wałka, tak samo, jak przy malowaniu ścian, zacznij pracę od sufitu. Gruntuj dokładnie, żeby nie powstały zacieki, bo te z kolei będzie trudno zamalować.
Po zagruntowaniu odczekaj minimum 12 godzin, aż ściana dobrze wyschnie.
Teraz możesz przejść do odcinania poszczególnych płaszczyzn. Jeśli sufit lub któraś z sąsiadujących ścian będzie w innym kolorze, to musisz oddzielić je taśmą malarską. Przyklej równo taśmę do sufitu lub ściany w narożniku, ale nie dociskaj jej zbyt mocno.
Kiedy już wszystko przygotujesz, możesz przejść do następnego kroku. Zobacz, jak malować ściany i sufity.
Co najpierw malujemy ściany czy sufit?
Prace malarskie zaczynamy zawsze od sufitu. Dotyczy to również gruntowania. Wszystko po to, żeby nie zachlapać gotowych już ścian, a po drugie malowanie sufitu jest nieco trudniejsze od malowania ścian. Jeśli zdarzyłoby Ci się, że pomalujesz najpierw ściany lub chcesz pomalować tylko sufit, to przed malowaniem zabezpiecz ścianę folią. Przyklej ją na całej płaszczyźnie taśmą malarską. Pomimo tego, że farby są gęste i na opakowaniu pisze, że nie chlapią, to gwarantuję Ci, że do końca tak nie jest. Zawsze wałek pryska farbą, choćby w minimalnym stopniu. Może nie zauważysz tego na podłodze (jedynie z bliska), ale na ścianie na pewno będzie to widoczne.
Malowanie sufitów
W pierwszej kolejności wymieszaj dobrze farbę. Zanim otworzysz pojemnik, wstrząśnij go kilka razy. Po otwarciu wymieszaj farbę mieszadłem na wolnych obrotach.
Malowanie sufitu rozpocznij od narożników, lamp i innych wiszących elementów. Pomaluj narożniki pędzlem na szerokość kilku centymetrów od narożnika. Rozprowadzaj farbę dokładnie, kilka razy wcierając ją w ścianę. Pędzel zostawia specyficzną strukturę, dlatego zrób to delikatnie, ale energicznie, tak żeby, jak najbardziej wygładzić malowaną powierzchnię. Narożniki możesz także pomalować specjalnym wałkiem narożnym, jednak lepszy efekt osiągniesz pędzelkiem. Do malowania użyj małego pędzelka 50 mm, może być z długim uchwytem. Kiedy skończysz malować narożniki, pomaluj miejsca wokół lamp o powierzchni kilku centymetrów dookoła nich, tak abyś nie musiał podjeżdżać wałkiem do samej lampy. Kiedy farba podeschnie, pomaluj te miejsca jeszcze raz dla pewności.
W momencie, kiedy uporasz się z tym zadaniem, pomaluj resztę sufitu. Za pomocą wałka o długości 18-20 cm, rozprowadzaj równomiernie farbę pasami wszerz pomieszczenia, czyli poprzecznie do wpadającego światła. Tak pomaluj tylko pierwszą warstwę. Po wyschnięciu pierwszej warstwy nałóż kolejną, tym razem wzdłuż pomieszczenia, czyli zgodnie z wpadającym do pomieszczenia światłem. Jeśli zajdzie potrzeba nałożenia kolejnych warstw, to nie nakładaj ich poprzecznie, tylko tak jak nakładałeś drugą warstwę farby.
Malując sufit, często zamaczaj wałek i staraj się malować z taką prędkością, żeby kolejne pasy łączyć ze sobą, kiedy są jeszcze wilgotne.
Pamiętaj, że nie zależnie od farby, jaką kupisz, czeka Cię minimum dwukrotne malowanie. Czasem zdarza się, że trzeba nałożyć 3, a nawet 4 warstwy, aby pokryć poprzednią powierzchnię.
Jaka farba na sufit będzie najlepsza?
Wybierając farbę na sufit, zwróć uwagę na to, żeby była ona matowa, a najlepiej antyrefleksyjna. Matowe i antyrefleksyjne powierzchnie odbijają światło w specjalny sposób, dzięki czemu nie widać nierówności na suficie. Taką farbą znacznie łatwiej się maluje, nie widać na niej łączeń i pasów. Zobacz: Jaki kolor ścian wybrać do swojego mieszkania.
Malowanie ścian
Po wyschnięciu farby na suficie pomaluj ściany. Zanim zaczniesz, oddziel sufit i boczne ściany taśmą malarską, jeśli będziesz malować innym kolorem. Jeżeli kolor jest ten sam, nie oddzielaj ich. Podobnie jak podczas malowania sufitu zacznij od pomalowania narożników i trudnodostępnych miejsc. Pomaluj pod parapetem, dookoła futryny okiennej i drzwi, okolice włączników, gniazdek, wszelkie gzymsy i sztukaterie oraz w miejscach, gdzie znajdują się wystające elementy. Czynność tą powtórz najlepiej dwa razy. Teraz możesz przejść do malowania całych ścian.
Malowanie ścian wykonaj wałkiem z krótkim włosiem najlepiej około 4-7 mm, jeśli ściana jest w miarę prosta. Jeśli ściana ma duże nierówności, to powinna być wcześniej wyrównana. Zdarzają się różne sytuacje w życiu, więc jeśli z jakichś przyczyn nie mogłeś wyrównać ściany, pomaluj ją wałkiem z długim włosiem pomiędzy 8, a 14 mm. Dzięki temu dotrzesz z farbą w zakamarki nierównych ścian.
Malowanie ścian rozpocznij od boku, który jest najbliżej okna i wraz z postępem malowania kieruj się w stronę w przeciwną stronę, oddalając się od źródła światła.
Ściany maluje się pionowymi pasami, które zachodzą na siebie. Zamocz dobrze wałek w farbie i rozciągnij ją po ścianie ruchami góra dół. Staraj się równomiernie rozprowadzać farbę po ścianie. Kiedy zobaczysz, że wałek nie pokrywa już jednolicie ściany, musisz zamoczyć go ponownie. Nałożoną farbę rozciągaj długimi ruchami. Pomaluj kolejne pasy tak, aby nowy pasek nachodził na poprzedni kilka centymetrów. Kiedy pomalujesz już kilka pionowych pasów około 50 cm szerokości ściany, przemaluj jeszcze raz pomalowaną wcześniej powierzchnię, tym razem nie mocząc już wałka. Zrób to zdecydowanymi ruchami. Nie dociskaj mocno wałka do ściany. Rób długie pociągnięcia od podłogi do sufitu. W ten sposób pomaluj całą ścianę, wracając się do tyłu, co kilka pasów. Dzięki temu uzyskasz równą powierzchnię, na której nie będą widoczne pasy, smugi i zacieki po wyschnięciu farby.
W ten sposób pomaluj ścianę minimum dwa razy. Jeśli coś będzie przebijało spod spodu, pomaluj ją jeszcze raz. W zależności od podłoża i jego poprzedniego koloru, jaki był użyty, ściany wymagają kilkukrotnego malowania. Za pierwszym razem, żadna farba nie jest w stanie nadać odpowiedniego koloru ścianie.
Oddzielanie ściany od sufitu taśmą
Malując ściany w innym kolorze niż sufit, trzeba oddzielić kolory w estetyczny sposób. Możesz to zrobić na dwa sposoby:
- Jeśli narożnik pomiędzy ścianą a sufitem jest idealnie równy, to łączenie możesz zrobić w samym rogu. Przyklej taśmę malarską na suficie przy samym narożniku. Staraj się przykleić ją w linii prostej. Użyj do tego szerokiej taśmy. Możesz przykleić nawet dwa paski, żeby było szerzej, dzięki temu dojeżdżając wałkiem do rogu, nie ubrudzisz sufitu. Następnie delikatnie pomaluj pędzlem narożnik na szerokość ok. 5 cm. Po pomalowaniu oderwij taśmę z sufitu jednym mocnym ruchem.
- Jeżeli narożnik jest nieco krzywy lub takie wykończenie Ci się po prostu podoba, zrób pasek pod sufitem. Aby to zrobić, to najlepiej podczas malowania sufitu pomaluj od razu ścianę dookoła na wysokość 5 cm od sufitu w dół. Kiedy farba wyschnie, naklej pod samym sufitem taśmę o wybranej przez Ciebie szerokości. Bardzo szerokie paski nie wyglądają zbyt dobrze. Wystarczający będzie 20-30 mm. Taśmę przyklej poziomo w linii prostej. Następnie delikatnie pomaluj ją pędzelkiem wzdłuż, aby uniknąć zacieków. Tak samo możesz zrobić na ścianach w narożnikach, jeśli malujesz ściany w wielu kolorach.
Jaka farba do ścian sprawdzi się najlepiej?
Do ścian tak samo, jak do sufitów polecam farbę matową, dzięki niej uzyskasz ładną powierzchnię, na której nie będzie widać smug, zacieków i pasów po malowaniu.
Co będzie Ci potrzebne, do pomalowania ścian?
Do pomalowania mieszkanie będą Ci niezbędne:
- Farba,
- Grunt — podkład,
- Małe pędzelki płaskie z krótką i długą rączką,
- Wałki z odpowiednim włosiem (polecam 5-6 mm, ok. 20 cm długości),
- Teleskop do wałka (rozsuwana rurka, na której montujesz wałek. Dzięki niemu możesz malować bez drabiny)
- Kuweta malarska dobrana pod rozmiar wałka,
- Mieszadło i wiertarka,
- Szpachelka,
- Masa naprawcza (jeśli są jakieś ubytki w ścianie, które trzeba uzupełnić),
- Folia malarska,
- Taśma malarska o różnych wymiarach (50 mm, 30 mm),
- Śrubokręty do zdemontowania gniazdek, lamp i innych elementów,
- Drabinka przyda się do przyklejania taśmy i malowania górnych partii ściany i sufitów.
Jeśli zastanawiasz się, którą farbę najlepiej wybrać, jakie są rodzaje farb i która najlepiej sprawdzi się w danym pomieszczeniu, przeczytaj artykuł: Jakiej farby użyć do malowania mieszkania.
Kiedy malować ściany w nowym domu?
Malowanie nowych ścian możesz rozpocząć dopiero po ich całkowitym wyschnięciu. Odczekaj kilka tygodni, aż staną się w pełni twarde. Świeżo nałożony tynk gipsowy potrzebuje około 2-3 tygodnie, a tynk cementowy 3-4 tygodnie do pełnego wyschnięcia. Tynk musi nabrać odpowiedniego koloru i stać się twardy. Wysezonowane ściany pokryte gładzią gipsową potrzebują kilka dni do pełnego wyschnięcia. Kiedy gładź będzie można wyczyścić, to znaczy, że ściana jest gotowa. Po ostatecznej obróbce i gruntowaniu gładzi, ściany możesz pomalować.
Ile razy maluje się ściany?
To ile razy trzeba pomalować ściany w dużej mierze, zależy od powierzchni, koloru poprzedniej farby i samej farby. Zawsze jednak ścianę trzeba pomalować minimum dwa razy. Jeden raz nie wystarczy, żeby przykryć poprzednią powłokę, która będzie przebijała. Niektóre powierzchnie potrzebują nałożenia kilku warstw. Dla przykładu kiedyś malowałem nową gipsowaną powierzchnię, która była tylko zagruntowana. Do pracy użyta była farba Dulux o kolorze białym. Jedna z najtańszych. Powierzchnię, w tym przypadku był to sufit, musiałem pomalować 4 razy. Dopiero po czwartej warstwie pożółknięta od gruntu gładź przestała przebijać przez farbę. Porównując do tego sufit w innym pomieszczeniu, tak samo wykonany, do którego użyłem farby Tikurila, wystarczyły 2 warstwy, żeby idealnie go pokryć.
Jak malować ściany już pomalowane?
Ściany, które zostały już wcześniej pomalowane, malujemy dokładnie tak samo, jak napisałem wyżej. Malując stare ściany, pamiętaj, żeby dobrze je przygotować, umyć i zagruntować.
Jak pomalować ścianę na dwa kolory
Malowanie ściany na kilka kolorów jest bardzo proste, jednak wymaga więcej czasu. Aby oddzielić od siebie kolory, musisz poczekać, aż wyschnie poprzedni. Zastanów się, gdzie będzie przebiegało łączenie kolorów. Zaznacz sobie to miejsce np. delikatną linią narysowaną ołówkiem. Pomaluj jedną część ściany na wybrany kolor do linii, którą zaznaczyłeś. Możesz ją delikatnie przekroczyć.
Po wyschnięciu pierwszego koloru naklej taśmę malarską w wybranym miejscu (na pomalowanej wcześniej powierzchni). Nie przyciskaj taśmy zbyt mocno. Teraz rozpocznij malowanie małym pędzelkiem. Zamocz go w farbie i przejedź nim delikatnie wzdłuż taśmy. Dzięki temu nie powstaną zacieki pod taśmą. Następnie pomaluj resztę ściany. Tak samo postępuj z kolejnymi kolorami, jeśli będzie ich więcej. Malowanie w kilku kolorach jest łatwe, ale wymaga cierpliwości, bo przed oddzieleniem kolorów, poprzednia farba musi dobrze wyschnąć.
O czym trzeba pamiętać, malując ściany i sufity?
Pamiętaj o ważnych krokach podczas malowania ścian i sufitów:
- dobrze przygotuj powierzchnię,
- zabezpiecz wszystkie elementy i podłogę,
- zagruntuj,
- w pierwszej kolejności maluj narożniki i trudnodostępne miejsca,
- pomaluj sufit najpierw w poprzek wpadającego światła, następne warstwy wzdłuż,
- po wyschnięciu farby naklej taśmę oddzielającą,
- maluj długimi i energicznymi ruchami,
- nakładaj kolejne pasy na poprzednie,
- pomaluj za jednym razem całą powierzchnię,
- często zamaczaj wałek w farbie, nie maluj suchym,
- pomaluj pędzelkiem wzdłuż taśmy oddzielającej,
- malując ściany, wykonuj długie ruchy góra — dół
- po przemalowaniu odcinka wróć się i zrób ostatnie wyrównujące pociągnięcia,
- po pomalowaniu oderwij taśmę oddzielającą kolory, kiedy farba jeszcze jest mokra,
- maluj w optymalnej temperaturze,
- w malowanym pomieszczeniu nie może być przeciągu,
- kiedy farba jest za gęsta, wymieszaj ją z odrobiną wody,
- po zakończeniu malowania wyrzuć wałek, pozostaw tylko rączkę. Nawet jeśli dobrze go umyjesz to po jakimś czasie i tak stwardnieje i nie będzie się nadawał do malowania.
Malowanie mieszkania podsumowanie
Jak widzisz malowanie ścian i sufitów nie jest takie trudne. Wystarczy trzymać się pewnych kroków. Pamiętaj o zasadach malowania, a Twoja ściana na pewno będzie piękna bez widocznych smug i pasków. Co więcej, aby zniwelować ten efekt, wybieraj farby matowe i antyrefleksyjne. Jeśli możesz, to zostaw swój komentarz i daj mi znać, czy artykuł Ci pomógł.
Najlepszy efekt daje malowanie pasami… przemalowac kawałek i wracac się do tyłu
Niby tak ale zanim to co pomalowaliśmy zdąży podeschnąć. Ja zawsze maluje pierwszą warstwę w poprzek a drugą z góry na dół, a jak trzeba trzecią to też z gory na dół. Nigdy nic nie przebija 8 niema przebarwień