poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaOgródTrawnik i okolice – sprzęty niezbędne do pielęgnacji

Trawnik i okolice – sprzęty niezbędne do pielęgnacji

Posiadanie domku jednorodzinnego z posesją jest najczęściej związane również z istnieniem na tym terenie trawnika. Może to być jeden rozległy pas zieleni albo kilka mniejszych, przedzielonych pasami roślin kwiatowych, krzewów, czy drzewek. Niezależnie od wielkości trawnika zawsze trzeba zadbać o zaopatrzenie się w odpowiednie sprzęty do jego pielęgnacji, ale jego wielkość oraz urozmaicenie okolicy ma wpływ na rodzaj tych sprzętów.

Najprostszym sprzętem używanym przy koszeniu trawnika są kosiarki ręczne bez napędu, które jednak nie nadają się do wyższej trawy ani grubszych źdźbeł roślin pobocznych. Natomiast najczęściej używanym urządzeniem jest kosiarka elektryczna, np. Combi 340c firmy Stiga. Moc takich kosiarek jest wystarczająca do utrzymania idealnego trawnika, a długość kabla zazwyczaj pozwala na ogarnięcie nawet rozległych przestrzeni trawy. Natomiast trawniki na zewnątrz posesji, których utrzymanie podlega konkretnemu właścicielowi, potrzebują albo kosiarki spalinowej, albo kosiarki akumulatorowej. Do naprawdę dużych trawników, polecane są traktory ogrodowe, np. Estate 584 firmy Stiga, którym można zbierać trawę do kosza, układać pokosami za traktorkiem albo mulczować, uzyskując darmowy nawóz.

Wspólną wadą wszystkich powyższych rozwiązań jest konieczność osobistej obsługi urządzenia, a więc poświęcenie na koszenie konkretnej ilości czasu. Aby temu zaradzić, wymyślono roboty koszące, z których najlepszymi przedstawicielami są autonomiczne roboty koszące. Przykładem może być tutaj opracowany przez Stiga autonomiczny robot koszący Stig -A1500, którego wyposażono w specjalny czujnik natężenia sygnału GPS. Dzięki temu automat zawsze wybiera optymalny czas koszenia trawnika.

Pielęgnacja okolic trawnika

Trawnik to także obrzeża, nierzadko mające połączenia nie tylko ze ścieżkami, ale także z architekturą ogrodową oraz ogrodzeniem. Żadna kosiarka nie jest w stanie poradzić sobie w takich warunkach i właściciel trawnika może albo wycinać trawę w niedostępnych miejscach ręcznie, albo zaopatrzyć się w podcinarkę lub kosę. Są to sprzęty przydatne nie tylko w tych miejscach, ale także w trudniej dostępnych okolicach, np. przy ogrodzeniu niemającym styczności z trawnikiem, przy drzewach i krzewach i to zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz posesji.

Przykładowe sprzęty do takich prac to podcinarka akumulatorowa GT 100e 2Ah oraz kosa akumulatorowa SBC 500 AE.

Pielęgnacja trawnika to nie tylko koszenie

Zadbany i cieszący oko trawnik to jednak nie tylko koszenie, ale również nawadnianie, nawożenie, wapnowanie oraz wertykulacja. Nawadnianie to oczywiście podlewanie, gdzie najwydajniejszym systemem są spryskiwacze. Natomiast wapnowanie, a tym bardziej nawożenie będzie miało niską efektywność bez wertykulacji.

Wertykulacja polega na pionowym nacinaniu darni w celu napowietrzenia trawnika i uzyskania lepszej wchłanialności składników odżywczych, w tym nawozów. Można taki zabieg przeprowadzać ręcznie, ale będzie to bardzo ciężkie i czasochłonne zajęcie. Najlepsze efekty uzyskuje się, uruchamiając odpowiedni sprzęt, np. przystępny cenowo wertykulator elektryczny SV 415 E.

Posiadanie odpowiednich sprzętów sprawi, że utrzymanie wysokiej jakości trawnika będzie nie tylko możliwe, ale również nie zabierze nadmiernej ilości czasu ani energii.

ZOBACZ POZOSTAŁE ARTYKUŁY

2 KOMENTARZE

  1. Fajne są te traktorki, ale niestety cena powalająca. Nie każdego stać na taki sprzęcik, chociaż bardzo by się przydał. Ja niestety muszę się pomęczyć zwykłą kosiarką. Też mam stige z napędem i nie narzekam, daje rade przy sporym podwórku.

    • Masz rację, traktorki do koszenia trawy są bardzo fajne, jednak sprawdzają się przy naprawdę dużych powierzchniach. Ich cena jest wysoka, ale w niektórych przypadkach warto zainwestować w taki sprzęt. Koszenie zwykłą kosiarką np. 1 ha powierzchni może być uciążliwe, męczące, czaso i pracochłonne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklama

Dołącz do nas

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z najlepszymi informacjami

Najnowsze artykuły

Komentarze