poniedziałek, 9 września, 2024
Strona głównaAranżacja wnętrzaBiokominek co to jest? Jak działa i czy warto go mieć?

Biokominek co to jest? Jak działa i czy warto go mieć?

Biokominek jest świetną alternatywą dla tradycyjnych kominków opalanych drewnem lub peletem. Każdego miesiąca zyskują coraz większą popularność oraz całą rzeszę zadowolonych klientów. Biokominki doskonale sprawdzają się zarówno w małych, jak i bardzo dużych mieszkaniach. Bez problemu możemy zainstalować go w blokach, sypialni, łazience, na tarasie, a nawet w ogrodzie. Inwestując w bio kominek, spełnisz swoje marzenia i nie musisz martwić się o nieprzyjemny zapach, zadymienie czy brud. Jeśli zależy Ci na pięknym wystroju mieszkania i lubisz dbać o ekologię, to kominek na biopaliwo jest właśnie dla Ciebie! Dowiedz się dokładnie co to jest biokominek i jak działa.

Spis treści:

  1. Biokominek co to jest?
  2. Rodzaje biokominków
  3. Jak działa biokominek — Odpalanie biokominka
  4. Bio kominek, czy warto w niego inwestować?
  5. Paliwo do biokominka
  6. Co warto wiedzieć przed zakupem biokominka? Pytania i odpowiedzi
biokominek co to jest

Biokominek co to jest?

Biokominek to rodzaj kominka, w którym zamiast drewna stosuje się bezwonne i bezdymne biopaliwo. Eko kominki to świetne rozwiązanie dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą zainstalować prawdziwego kominka na drewno w swoim mieszkaniu.

Zbudowane są z różnych materiałów i w różnych kolorach, więc każdy może dobrać odpowiedni model do swojego wnętrza. Dostępne są egzemplarze wykonane z blachy stalowej, malowane proszkowo, jak i bardziej eleganckie i stylowe zrobione ze stali nierdzewnej. W obu przypadkach dodatek stanowią szyby ozdobne ze szkła hartowanego, chroniące jednocześnie przed bezpośrednim płomieniem.

Budowa biokominków jest bardzo prosta. Składają się one w zależności od rodzaju z obudowy, szyby ochronnej, zbiornika na biopaliwo z wkładką absorbującą, paleniska, uchwytu do regulacji płomienia, którym również gasimy ogień oraz palnika. Bio kominki zasilane są wyłącznie specjalnym biopaliwem, o którym przeczytasz w dalszej części artykułu. 

Ze względu na swoją budowę oraz proces spalania biokominki nie potrzebują dostępu do przewodu kominowego. Spalane biopaliwo nie wydziela zapachu, dymu i substancji szkodliwych za wyjątkiem dwutlenku węgla i małych ilości pary wodnej. Dlatego podczas użytkowania urządzenia, trzeba koniecznie zadbać o prawidłową wentylację pomieszczenia, w którym się znajduje. To ogromna zaleta tego urządzenia. Z powodzeniem możemy zainstalować je dosłownie w każdym miejscu.

Modele wolnostojące bez problemu możemy przenosić z pokoju do pokoju. Niektóre wyposażone są w kółka lub możemy dokupić do nich stojak, co jeszcze bardziej ułatwia ich transport. Kolejną zaletą jest fakt, że biokominek możemy swobodnie wynieść na taras, balkon lub do ogrodu i świetnie przy nim spędzić czas, relaksując się przy doskonałej atmosferze, jaką daje ogień. To wszystko dzięki lekkiej budowie i małym rozmiarom.

biokominki-rodzaje

Rodzaje biokominków

  • Biokominki wolnostojące — To rozwiązanie, które sprawdzi się wszędzie. Cechują się nie ograniczoną mobilnością, możemy je bez problemu przenosić w inne miejsca. Są małe i lekkie. W ich przypadku mamy dostęp do paleniska z każdej strony biokominka. Dodatkowo nie musimy martwić się o montaż.
  • Bio kominki wiszące — Ten rodzaj biokominków jak sama nazwa wskazuje, wieszamy na ścianie. Ich montaż jest bardzo prosty i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Wystarczy przykręcić uchwyty i zawiesić kominek. Jeśli potrafisz zawiesić telewizor lub obraz na ścianie, to bez problemu poradzisz sobie również z tym zadaniem. Rozmiary tych kominków są większe od wolnostojących i do złudzenia przypominają kominki na drewno. 
  • Biokominki narożne — Podobnie jak w przypadku tradycyjnych kominków, biokominki także możemy zamontować w narożnikach zewnętrznych. Dają one wspaniały efekt, a ogień możemy oglądać z dwóch stron.
  • Bio kominki do zabudowy — Podobnie jak bio kominki wiszące, montujemy je na ścianie, z tym że możemy je zabudować. Wyglądają wtedy jak prawdziwy kominek. Doskonale sprawdzą się w przeróżnych wnękach i zagłębieniach. Zabudowa nie jest trudna i tak samo jak w przypadku zawieszania nie jest wymagana specjalistyczna wiedza. Bio kominków nie podpinamy do komina, więc samo zabudowanie nie powinno sprawić Ci większego problemu.
  • Biokominek portalowy — To najzwyklejszy biokominek ścienny, wyposażony w dedykowaną ramkę/obudowę. Do złudzenia może przypominać prawdziwy kominek lub nowoczesny obraz. Ich montaż jest również banalnie prosty, jak poprzednich modeli.
biokominek jak działa

Jak działa biokominek — Odpalanie biokominka

Działanie biokominka nie jest skomplikowane, jednak zupełnie inne niż w przypadku wkładów kominkowych na drewno. W ich przypadku ciepło otrzymujemy z procesu spalania bioetanolu. Jego działanie ogranicza się do napełnienia zbiornika odpowiednim biopaliwem, podpaleniem go oraz wyregulowania płomienia.

wady i zalety biokominków

Bio kominek, czy warto w niego inwestować?

Bio kominek jest doskonałym rozwiązaniem jeśli mowa o aranżacji wnętrza. Ogromny wybór modeli daje nam niezliczone możliwości aranżacyjne. Sprawdzi się w każdym pomieszczeniu i dopasujemy go do każdego stylu. Możemy wybrać modele bardzo ozdobne, które wyposażone są w niecodzienne dodatki tj. kamienie akumulujące ciepło. Bio kominek jest banalnie prosty w montażu, więc możemy zrobić to samodzielnie. Bio kominek nie tylko poprawi wygląd naszego pomieszczenia, doda mu stylu i poprawi nastrój, ale także zagrzeje naszą przestrzeń. Używany jest jako dodatkowe źródło ciepła, nie nadaje się jako jedyne źródło ogrzewania.

Zalety biokominków

  • Bardzo duży wybór modeli i kolorów,
  • Duży przedział rozmiarów od malutkich, aż po bardzo duże,
  • Łatwy montaż niewymagający specjalistycznej wiedzy,
  • Nie wymagają podłączenia do komina,
  • Można umieścić je w dowolnym pomieszczeniu, również na zewnątrz,
  • Dają doskonały nastrój i wprowadzają niesamowitą aurę,
  • Są lekkie i małe, przez co oszczędzamy miejsce,
  • Nie musimy gromadzić opału,
  • Dostępne są w niskich cenach,
  • Stanowią dodatkowe źródło ogrzewania,
  • Nie produkują dymu, sadzy, popiołu i żadnego zapachu,

Wady biokominków

Mają małą moc grzewczą, więc stanowią jedynie dodatek do ogrzewania,

  • Koszt eksploatacji jest dość wysoki,
  • Należy pamiętać o częstym wietrzeniu pomieszczenia podczas używania biokominka,
  • Wolnostojące modele mogą być niebezpieczne dla małych dzieci i zwierząt, jeśli postawimy je w nieodpowiednim miejscu,
  • Nie nadają się jako jedyne źródło ogrzewania.
kominek na biopaliwo

Paliwo do biokominka

Biopaliwo do kominka, to dokładniej bioetanol. Jest to zupełnie ekologiczne paliwo na bazie alkoholu, produkowane z surowców roślinnych. Produkt ten jest biodegradowalny i bezpieczny dla środowiska. Jego kaloryczność jest porównywalna do kaloryczności węgla. W ekokominkach bioetanol nie pali się sam w sobie, a jedynie jego opary, które ulegają całkowitemu spaleniu. Podczas spalania biopaliwa, wytwarza się niewielka ilość pary wodnej oraz dwutlenek węgla. Z tego względu należy zadbać o wentylację pomieszczeń, w których użytkujemy kominek.

Nie wydziela on żadnego dymu, zapachu i substancji szkodliwych, warto jednak zadbać o odświeżone powietrze. Profesjonalne odświeżacze powietrza sprawią, że w Twoim pomieszczeniu zagoszczą jedynie piękne zapachy. Poczucie świeżości – również jeśli chodzi o zapach – znacząco wpływa na komfort i przyjemność przebywania w domu, hotelu lub restauracji.

W zależności od tego jak duży jest nasz kominek, jego palenisko i od tego, jak duży płomień ustawimy, jeden litr biopaliwa wystarcza na około 1-5 godzin ciągłego palenia.

bio kominek

Co warto wiedzieć przed zakupem biokominka? Pytania i odpowiedzi

Czy biokominki są ekologiczne?

Tak, kominki na biopaliwo są ekologiczne. Zasilane są ekologicznym biopaliwem roślinnym. Nie wytwarzają one spalin, dymu i substancji trujących, a tym samym nie zanieczyszczają środowiska.

Jaka jest moc grzewcza biokominków

Biokominki są alternatywą dla zwykłych kominków, ale tylko jeśli chodzi o wystrój mieszkania. Mają one różną moc grzewczą, przeważnie na poziomie 3 kW. Pomimo tego, że są w stanie zagrzać dużą przestrzeń, nie nadają się jako stałe źródło ogrzewania. Możemy nimi jedynie dogrzać pomieszczenie.

Jakie są rozmiary biokominków

Wielkość biokominków w zależności od rodzaju i modelu mieści się w przedziale od kilkunastu do kilkuset centymetrów. Modele wolno stojące są zazwyczaj małe, natomiast wiszące, narożne i portalowe znacznie większe.

Gdzie można zamontować biokominek

Biokominek można zamontować w każdym pomieszczeniu. Nie wydziela on dymu, więc nie wymaga podłączenia do komina. Możemy ustawić go tam, gdzie nam się to podoba. Zarówno w domu jak i na zewnątrz. Ważne jest, aby stosować się do zaleceń producenta. W instrukcji znajdziemy informacje dotyczące bezpiecznego montażu i użytkowania.

Czy biokominek może wywołać pożar?

Tak. W przypadku biokominków wolnostojących/przenośnych musimy szczególnie uważać na to, gdzie je ustawiamy. Biokominki ze względu na otwarte źródło ognia muszą być ustawione w bezpiecznej odległości od przedmiotów, które mogłyby się zapalić np. meble czy firanki. Zaleca się zachowanie minimum 50 cm odległości od łatwopalnych przedmiotów.

Czy biokominek jest bezpieczny?

Tak, pod warunkiem, że odpowiednio go użytkujemy. Nie powinno się zostawiać palących się biokominków bez nadzoru. W procesie spalania urządzenia nagrzewają się do wysokiej temperatury, również ich szyby ochronne. Może to być niebezpieczne dla zwierząt domowych oraz małych dzieci.

Jak dolewać paliwo do biokominka?

Nie wolno dolewać paliwa do zbiornika w momencie kiedy płomień się pali. Trzeba w pierwszej kolejności wygasić płomień. Jeśli napełniamy zbiornik po raz pierwszy, to musimy robić to powoli i delikatnie, aby nie rozlewać dookoła. Opary biopaliwa zapalają się natychmiast, więc rozlane paliwo może doprowadzić do pożaru.

Jak rozpalić w biokominku?

To bardzo proste. Wystarczy napełnić zbiornik paliwem, maksymalnie do ¾ objętości. Następnie za pomocą wydłużonej zapalniczki, takiej jak do zapalania zniczy, podpalamy paliwo w kominku. Biopaliwo jest bardzo łatwopalne, dlatego podczas odpalania, trzeba zachować szczególną ostrożność. Paliwo odpala się bardzo szybko, na całej długości paleniska. Dzięki takiej zapalniczce unikniemy poparzenia.

Jak zgasić biokominek?

Każdy biokominek wyposażony jest w specjalną rączkę, którą regulujemy dopływ powietrza potrzebnego do utrzymania płomienia. Dzięki niej zwiększamy i zmniejszamy ogień. Zamykając całkowicie dopływ powietrza, wygaszamy płomień w palenisku.

Jaki jest produkt uboczny biokominków?

Podczas spalania powstaje jedynie niewielka ilość pary wodnej i dwutlenku węgla. Ilość ta porównywalna jest do tej, którą produkują 3-5 dorosłych osób. Oczywiście ta ilość uzależniona jest od wielkości płomienia. Biokominki nie produkują sadzy i popiołu.

Sprawdź również podobne wpisy dotyczące kominków: Kominki, może zainteresuję Cię również Porady domowe, a także cały poradnik budowlany. Zapoznaj się z pozostałymi wpisami.

ZOBACZ POZOSTAŁE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklama

Najnowsze artykuły

Komentarze