poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaInstalacjeInstalacja wodnaCWU, czyli ciepła woda użytkowa w Twoim domu

CWU, czyli ciepła woda użytkowa w Twoim domu

Przygotowanie ciepłej wody użytkowej w okresie grzewczym, zazwyczaj nie stanowi żadnego problemu. Woda użytkowa podgrzewana jest przez kocioł wraz z ogrzewaniem. W sezonie letnim przygotowanie cwu może okazać się problematyczne. Używanie pieca jest niewygodne i nieekonomiczne. Jak przygotować ciepłą wodę użytkową poza sezonem grzewczym, aby zminimalizować koszty? Jaki system sprawdzi się najlepiej?

CWU — woda użytkowa w domu 

Niezależnie od pory roku zapotrzebowanie na cwu (c.w.u. – ciepła woda użytkowa) jest stałe i mniej więcej na zrównoważonym poziomie. Woda użytkowa działa na nieco innej zasadzie niż centralne ogrzewanie. Potrzebna energia do przygotowania cwu nie jest zależna od powierzchni domu, materiałów, z jakich został wykonany, czy choćby ocieplenia. Największy wpływ na wysokość energii, jaka jest potrzebna do wytworzenia odpowiedniej ilości ciepłej wody, mają sami mieszkańcy. Duże znaczenie w tym przypadku ma ilość osób mieszkających w domu oraz ich nawyki i przyzwyczajenia. 

Jeśli domownicy lubią często brać prysznic np. dwa razy dziennie to zapotrzebowanie na energię cwu będzie duże. Aby ciepłej wody wystarczyło dla wszystkich, niezbędne jest wykonanie instalacji o odpowiedniej mocy lub pojemności. Wystarczającą ilość ciepłej wody, można oczywiście wcześniej zgromadzić, ale do tego potrzebne będzie posiadanie odpowiednio dużego i dobrze ocieplonego zbiornika na wodę. Nie bez znaczenia jest także moc instalacji, a raczej samego źródła ciepła, które musi nagrzać wodę do odpowiednio wysokiej temperatury. Lepiej jeśli piecyk lub instalacja solarna nagrzeje 100 l wody do temperatury 100 stopni niż 500 l wody o temperaturze np. 25 stopni. W tym drugim przypadku nie będziemy zadowoleni z kąpieli, a komfort użytkowania instalacji będzie bardzo niski. 

Podczas doboru urządzeń cwu, musimy mieć na uwadze ich moc oraz to ile ciepłej wody są w stanie przygotować w ciągu godziny. W przypadku przepływowych podgrzewaczy wody ważna jest ilość litrów nagrzewanych na minutę.

woda użytkowa

Ciepła woda użytkowa — kiedy pomyśleć o dodatkowych źródłach podgrzewania wody?

Jest wiele powodów, dla których powinniśmy zastanowić się nad alternatywnymi źródłami cwu. Uzyskiwanie ciepłej wody użytkowej w neutralny sposób skutecznie zmniejszy koszty jej przygotowania, a także zwiększą komfort mieszkania. Są 3 zasadnicze powody, które powinny skłonić Cię do zmiany instalacji na lepszą.

Powód 1

Pierwszym z powodów to uciążliwe rozpalanie w piecu nawet w sezonie letnim. Codzienne rozpalanie, czyszczenie pieca i wynoszenie popiołu nie jest przyjemnym zadaniem i zabiera sporo czasu. Dodatkowo trzeba przynieść opał tj. drewno lub węgiel, co dodatkowo nas obciąża. Rozpalanie w piecu tylko po to, aby nagrzać wodę, jest nieekonomiczne, gdyż dużo ciepła po prostu się marnuje i nie jest wykorzystane w 100%. W przypadku kotłów z podajnikiem jest to jeszcze mniej opłacalne. Przy takim sposobie palenia sprawność pieca jest bardzo mała. Aby podtrzymać ciepłą wodę i ogień w piecu, kocioł spala znacznie więcej paliwa niż w przypadku jednorazowego rozpalenia.

Coraz więcej osób podgrzewających wodę za pomocą pieca zasypowego decyduje się na inne rozwiązania. Podgrzewają wodę poza sezonem grzewczym za pomocą pieców gazowych lub grzałek elektrycznych, chociaż zdają sobie sprawę, że nie jest to najtańsze rozwiązanie, szczególnie przy aktualnych cenach prądu.

Powód 2

Drugim powodem skłaniającym do zmiany c.w.u. na inne są wysokie koszty przygotowania wody w sezonie letnim. Jak wspomniałem wyżej, codzienne rozpalanie w piecu nie jest ekonomicznym rozwiązaniem. Spalamy znacznie więcej węgla lub drewna niż zimą, a ciepło wytworzone w ten sposób nie jest wykorzystane w 100 procentach. Część energii marnuje się i tracimy na opale. Wykorzystując w zamian tego, grzałki elektryczne narażamy się na wysokie rachunki za prąd. Jak widać, żadne z tych rozwiązań nie należy do najlepszych. Straty w przypadku przygotowania wody użytkowej dotyczą także właścicieli instalacji na prąd, olej lub baz płynny pozyskiwany z przydomowego zbiornika.

Powód 3

Trzecim powodem jest dbałość o środowisko. W czasie kiedy doświadczamy smogu, warto się nad tym zastanowić. Instalując kolektory słoneczne lub panele fotowoltaiczne, zmniejszamy ilość spalanego paliwa stałego, a co za tym idzie, emitujemy znacznie mniej toksycznych spalin do środowiska. Inwestując w OZE, dbamy o nasze otoczenie i jednocześnie zmniejszamy koszty utrzymania domu.

ciepła woda użytkowa

Jak ogrzewać wodę użytkową w ekonomiczny sposób?

Jest kilka sposobów na podgrzewanie wody w ekonomiczny i mało inwazyjny sposób. Niektóre instalacje wiążą się jednak ze sporymi kosztami, jakie musimy ponieść na ich montaż. Pomimo dużych kosztów instalacji warto skorzystać z tych rozwiązań, bo zwracają się one już po kilku latach. Dodatkowo możemy skorzystać z dopłat i dotacji na instalacje OZE.

Ogrzewanie gazowe

Ogrzewanie wody za pomocą pieca gazowego, to bardzo popularne rozwiązanie. Wiele osób je stosuje szczególnie w nowym budownictwie i w połączeniu z innymi źródłami ciepła tj. panele słoneczne lub fotowoltaika. W przygotowaniu cwu za pomocą gazu pomogą nam dwa rozwiązania. Jednym z nich jest przepływowy podgrzewacz, który uruchamia się w momencie kiedy odkręcimy kurek z wodą lub piec gazowy dwufunkcyjny, dzięki któremu ogrzejemy również nasz dom.

Jeśli chodzi o ekonomiczność, to piecyki przepływowe z otwartą komorą spalania zużywają znacznie więcej gazu niż piece z zamkniętą komorą spalania. Te drugie są znacznie oszczędniejsze, mają bardzo dużą sprawność i cechują się szeroko modulacją mocy. Co oznacza modulacja mocy? Modulacja oznacza to, że piecyk dostosowuje swoją moc do aktualnego zużycia i zapotrzebowania. Czyli jeśli odkręcimy kran delikatnie, to piec ją podgrzeje, wykorzystując np. 5% swojej mocy. Jeśli odkręcimy wszystkie krany z ciepłą wodą, piecyk moduluje potrzebną moc np. na 50% swoich możliwości. Piece gazowe z zamkniętą komorą spalania cechują się dodatkowo odzyskiwaniem ciepła ze spalin, co czyni je jeszcze bardziej oszczędnymi.

Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne są najpopularniejszym rozwiązaniem jeśli chodzi o podgrzewanie wody użytkowej. Ich największą zaletą jest to, że działają również zimą i w mało słoneczne dni. W ich przypadku, sezonowy i bardzo nierównomierny rozkład promieniowania w naszej strefie klimatycznej przyczynia się do pozyskania większej ilości ciepła. W okresach letnich, wiosennych i jesiennych są w stanie w pełni zapewnić zapotrzebowanie na ciepłą wodę. W zależności od pogody nawet w chłodne miesiące wydają się być ekonomiczne, gdyż są w stanie wstępnie podgrzać temperaturę wody o kilka stopni.

Instalacje solarne projektowane są w taki sposób, aby pokryły przynajmniej 50% zapotrzebowania na ciepłą wodę oraz wspomagały inne systemy cwu. Dzięki temu koszt instalacji w stosunku do oszczędności, jaką się osiągnie, jest optymalny.

Instalacja solarna wymaga zainstalowania sporego zbiornika na wodę, około 300 l lub więcej. Zbiornik potrzebny jest, aby gromadzić nagrzaną wodę. W gorące dni panele potrafią zagotować nawet większą ilość wody. Panele solarne muszą być również odpowiednio zamontowane. Ich powierzchnia powinna być skierowana na południe, jeśli nie ma takiej możliwości, to muszą kierować się na wschód lub zachód. 

System solarny jest opłacalny i skuteczny jednak koszt całej instalacji jest dość wysoki.

instalacja ciepłej wody

Pompa ciepła

Zapewne nie raz słyszałeś o pompie ciepła. Jest to urządzenie napędzane elektrycznie, dzięki któremu możemy zagrzać nie tylko wodę użytkową, ale także zasilić instalację c.o. Urządzenia te stają się ostatnio bardzo popularne i coraz częściej wybierane jako zasilanie energooszczędne domu. Pompy ciepła wytwarzają ciepło poprzez sprężanie powietrza zaciąganego z otoczenia, czyli z pomieszczeń lub bezpośrednio z zewnątrz. W wyniku powstawania wysokiego ciśnienia powietrze osiąga temperaturę powyżej 90 stopni. Ogrzane powietrze odprowadzane jest do skraplacza, gdzie jest szybko schładzane, a ciepło zostaje przekazane do obiegu c.o oraz c.w.u. Tak w skrócie działa pompa ciepła. 

Pompa ciepła podobnie jak solary, potrzebuje zasobnika na wodę o pojemności około 300 l. Jej instalacja jest banalnie prosta i można ją wykonać w kilku prostych krokach. Podłączamy rury do ciepłej i zimnej wody, jeśli pompa będzie korzystała z zewnętrznego powietrza, to wypuszczamy dwa przewody powietrzne na zewnątrz budynku. Na koniec podłączamy urządzenie do prądu i na tym w zasadzie kończy się instalacja. Montaż można wykonać w mało inwazyjny sposób w już wykończonym domu. Nie ma konieczności remontu, przerabiania instalacji, kucia i wyburzania ścian. W prostej instalacji wystarczy podłączyć kilka rur i zaworów. 

Koszt ogrzewania pompą ciepła jest o około 5 razy niższy niż w przypadku ogrzewania elektrycznego i około 2 razy mniejszy niż ogrzewanie gazem. Za urządzenie przeznaczone do samego c.w.u trzeba zapłacić ponad 5 tysięcy zł za wersję podstawową bez zbiornika na wodę lub około 8-12 tys. zł z zasobnikiem 200/300 litrów. Za najtańszą wersję pompy ciepła przeznaczoną do c.o. i c.w.u. musimy zapłacić minimum 12 000 zł. W granicach 20/30 tys. zł znajdziemy naprawdę porządne urządzenia.

Ogrzewanie elektryczne c.w.u

Kolejnym rozwiązaniem jest podgrzewanie wody za pomocą grzałek elektrycznych, bojlerów lub podgrzewaczy przepływowych. jest to dobre rozwiązanie jeśli zależy nam na bardzo szybkim osiągnięciu zamierzonej temperatury. Woda podgrzewana elektrycznie za pomocą grzałek lub przepływowo, szybko osiąga zadaną temperaturę. Największą wadą tego rozwiązania jest koszt utrzymania. Grzałki elektryczne pobierają bardzo dużo prądu, co może obciążyć nasze portfele. Pojemnościowe zbiorniki na wodę sprawdzają się w połączeniu z instalacją solarną. Jeśli jednak posiadamy w domu panele fotowoltaiczne lub zamierzamy je zainstalować, to nie odczujemy zbytnio kosztów za energię elektryczną.

skrót cwu

Podsumowanie instalacji CWU

Jak widzisz, jest kilka ciekawych rozwiązań na ekonomiczne przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Jeśli zależy nam najbardziej na oszczędnościach, warto połączyć kilka systemów w jeden. Dobrze jeśli instalacje będą się wzajemnie wspierały, np. montując kocioł gazowy z zasobnikiem, wsparciem dla tego rozwiązania będą panele słoneczne. Dla ogrzewania elektrycznego lub pomp ciepła dużym wsparciem okazują się zarówno panele słoneczne, jak i panele fotowoltaiczne.

instalacja cwu
ZOBACZ POZOSTAŁE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklama

Dołącz do nas

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z najlepszymi informacjami

Najnowsze artykuły

Komentarze