poniedziałek, 6 lutego, 2023
Strona głównaBudowaBudowa DomuDziałka pod dom – czym się kierować wybierając odpowiednie miejsce na budowę

Działka pod dom – czym się kierować wybierając odpowiednie miejsce na budowę

Wybór odpowiedniego miejsca pod budowę Twojego domu to bardzo ważna decyzja, którą podejmujesz na całe życie. Jest to bardzo indywidualny sprawa i zależy od Twoich potrzeb. Aby budowa przebiegała pomyślnie, bez większych problemów, działka pod dom powinna mieć odpowiedni kształt i wielkość. Zobacz, na co zwrócić uwagę wybierając działkę pod budowę domu i jaka wielkość będzie najbardziej optymalna.

Jaka działka pod dom będzie najlepsza?

Zanim zdecydujesz się ostatecznie na działkę, gdzie wybudujesz dom, sprawdź kilka rzeczy, dzięki którym budowa przebiegnie pomyślnie, a Ty i Twoja rodzina będziecie żyć spokojnie. Często szukając działki pod budowę, skupiamy się na jej cenie, która w wielu przypadkach jest decydująca. Nie jest to jednak dobre kryterium wyboru. Cena działki jest ważna, ale nie najważniejsza. Według mnie najważniejsza jest jej powierzchnia i kształt, to właśnie na tym powinieneś się skupić.

Działka pod dom i bliskie sąsiedztwo

W pierwszej kolejności zastanów się, czego potrzebujesz. Czy Twoja wymarzona działka usytuowana będzie z dala od innych zabudowań, czy po prostu wolisz mieć sąsiadów za płotem? Jeśli, nie przeszkadza Ci bliskie sąsiedztwo, to super jesteś otwarty na relacje z ludźmi, ale powinieneś przeprowadzić małe dochodzenie.

Dowiedz się czegoś o przyszłych sąsiadach, czy oni również są otwarci na nawiązanie kontaktów, czy są mili i niezbyt problematyczni. Trudno będzie Ci się odnaleźć, kiedy po przeprowadzce okaże się np., że u sąsiadów codziennie urządzane są głośne imprezy do późna w nocy. Takie sytuacje generują konflikty. Nie będziesz się czół bezpiecznie i spokojnie, kiedy do sąsiadów będzie często zaglądała policja i podejrzane towarzystwo. Wiem, że trudno jest się czegoś dowiedzieć o osobach, których nigdy nie widziałeś, ale warto przynajmniej spróbować. Podpytaj jednych sąsiadów o drugich, a tych drugich o pierwszych. Poprzeglądaj media społecznościowe, może ich znajdziesz i dowiesz się czegoś na ich temat. Może wydawać się to głupie, ale lepiej dmuchać na zimne.

Działka pod dom – lokalizacja i stan gruntu

Podczas wyboru działki pod dom ważna jest jej lokalizacja. Przeanalizuj dokładnie, czy najbliższy sklep nie jest za daleko, czy dostęp do placówek publicznych nie będzie utrudnieniem z uwagi na znaczną odległość. Sprawdź, czy niedaleko działki dostępna jest komunikacja miejska, czy kursują tam jakieś autobusy. Działka oddalona w znacznym stopniu od cywilizacji może być problemem, bo do wyjścia z domu niezbędny będzie Ci samochód.

Wiele osób marzy o domu w pobliżu rzek i akwenów wodnych. To świetny pomysł, bo takie miejsca są naprawdę ładne i atrakcyjne. Wybierając taką lokalizację, dowiedz się dokładnie, czy teren nie należy do zalewowych. W okresach wiosennych, kiedy topnieje śnieg lub w czasie jesieni, kiedy deszcze padają obficie, taka działka może zostać zalana przez podnoszący się poziom wody. Tereny, na których znajduje się, woda trzeba sprawdzić na mapach, czy niezaznaczone są jako zagrożone powodzią. Takie mapki są ogólnodostępne.

Kolejną sprawą może okazać się, że teren jest podmokły, a w takim wypadku technologia budowania fundamentów jest nieco inna niż standardowa. Biorąc pod uwagę taką działkę, zastanów się dobrze przed zakupem.

Działka pod dom, a dostęp do mediów

Jeśli masz już na oku działkę, która spełnia Twoje oczekiwania, dowiedz się, czy nie będzie problemu z podprowadzeniem mediów tj. woda, prąd i gaz. W tym celu złóż wnioski u dostawców o przedstawienie warunków podłączenia. Często zdarza się, że z podciągnięciem wody może być problem. W takim wypadku pozostanie tylko własne ujęcie wody, czyli wykopanie studni.  Jeśli okaże się, że na działce niema możliwości podłączenia prądu, taką działkę skreśl ze swojej listy i zapomnij o niej.

Działka pod dom – sprawdź, kto jest właścicielem

Przed zakupem działki sprawdź, kto jest jej prawnym właścicielem. Dowiedz się również, jaki jest stan i klasa gruntu. W wydziale geodezyjnym starostwa, pod który podlega dany teren, uzyskasz szczegółową mapkę działki oraz wypis z rejestrów gruntu. Dzięki tym dokumentom dowiesz się jaką powierzchnie i kształt ma działka, jaka jest klasa gruntu, a w wypisie znajdziesz dane właściciela oraz numer księgi wieczystej.

Dzięki numerowi księgi wieczystej dowiesz się, kto jest właścicielem i ilu ich faktycznie jest. Dzięki tym dokumentom, dowiesz się dodatkowo, jakie jest przeznaczenie działki i czy nie jest ona obciążona. Nieciekawie byłoby, gdybyś kupił działkę, a okazało się, że ktoś jeszcze jest właścicielem lub, że działka jest obciążona. Z analizy księgi wieczystej dowiesz się także, czy na działce nie jest np. ustanowiona droga konieczna (tzw. służebność), jeśli tak jest, to przez działkę może swobodnie przejeżdżać sąsiad, który nie ma innego dojazdu do swojej działki. W takich przypadkach mógłbyś mieć problem.  Sytuacja prawna działki powinna być jasna i klarowna.

Przeznaczenie działki pod budowę domu

Mając wgląd do księgi wieczystej, sprawdzisz faktyczne przeznaczenie działki. Wielu sprzedawców oferuje na sprzedaż działki, jako budowlane, a w rzeczywistości, że są to działki rolne. Przeistoczenie działki z rolnej na budowlaną to długotrwały proces i może ciągnąć się od kilku miesięcy do nawet kilku lat.

Może się również okazać, że teren faktycznie jest budowlany, ale jego przeznaczenie jest pod budowy przemysłowe lub usługowe. Wtedy na pewno nie otrzymasz pozwolenia na budowę. Zweryfikuj działkę przed zakupem w urzędzie gminy. Dowiesz się, jaki budynek może powstać na tej działce i czy w ogóle może tam powstać.

Dojazd do działki, na której chcesz się budować

Przed zakupem sprawdź również, czy do działki wytyczona jest droga dojazdowa. Jeśli działka łączy się z drogą publiczną, sprawdź, czy jest możliwość utworzenia wjazdu na posesję. Jeżeli działka znajduje się pomiędzy innymi drogami, można wystąpić o wytyczenie drogi służebnej przez inne działki, które znajdują się dookoła. Często jednak takie sytuacje kończą się w sądzie, bo nikt nie chce oddawać swojego terenu na drogę, która ma służyć komuś.

Kształt działki pod dom, jej wielkość i ukształtowanie terenu

W wyborze działki pod dom ważnym kryterium oceny jest jej kształt i ukształtowanie terenu. Działka, na której znajdują się liczne spadki, góry i doliny może powodować problemy podczas budowy. W takich sytuacjach trzeba dostosować technologię budowania.

Kształt działki również ma znaczenie. Najlepsza działka to taka, która ma kształt kwadratu lub prostokąta. Minimalna szerokość, jaka powinna Cię interesować to 18 metrów bieżących. Jeśli działka jest węższa, nie bierz jej pod uwagę, bo na wąskiej działce możesz mieć problem z budową domu i dostosowaniem odpowiedniego projektu. Nietypowe działki w kształcie np. klina, czyli trójkąta także są mało atrakcyjne. Trudno na nich dobrze usytuować budynek i zorganizować np. ogród. Nie da się całkowicie wykorzystać ich potencjału.

Pamiętaj, że budując dom, musisz zachować minimalną odległość od granicy, dlatego, jak wspomniałem wyżej, działka powinna mieć przynajmniej 18 mb szerokości.

Minimalna wielkość działki, na którą warto zwrócić uwagę to około 500 m2, jednak im większa, tym lepsza.

Jaka wielkość działki pod dom

Jaka działka pod dom 100m2

Planując budowę domu o powierzchni 100 m2, wystarczająca będzie działka o powierzchni 350 m2. Taka powierzchnia musiałaby mieć kształt kwadratu. Na takim metrażu nie zbudujesz jednak ogródka, bo zmieści się na niej tylko dom. Jeśli myślisz o ogródku i np. garażu, weź pod uwagę działki o minimalnej powierzchni 500 m2.

Jaka działka pod dom 120 m2

Działka pod dom o powierzchni użytkowej 120 m2, powinna mieć przynajmniej 400 m2. Jej szerokość to minimum 20 mb. W tym przypadku również nie mam mowy o ogródku.

Jaka działka pod dom 150 m2

Dom o powierzchni użytkowej 150 m2 zazwyczaj jest piętrowy. W przypadku dwukondygnacyjnego domu wystarczająca powierzchnia działki jest zbliżona do powyższych.

Jaką powierzchnię powinna mieć działka pod budowę domu?

Działka pod budowę domu powinna być skrojona na miarę Twoich potrzeb. Nie mniej jednak im większa powierzchnia tym lepiej. Dla mnie takie minimum to około 700 m2. Lubię mieć swoją przestrzeń i duże podwórko. Duża powierzchnia działki pozwala na wybudowanie dodatkowych pomieszczeń tj. garaży lub magazynku. Dodatkowe pomieszczenia potrzebne są szczególnie dla osób, które lubią coś majsterkować. Na zakończenie powiem Ci, że jeśli masz taką możliwość, to wybierz jak największą działkę. Jeśli możesz, to zostaw swój komentarz i powiedz mi, czego brakuje w tym artykule, czy Ci się podobał i czy odpowiedział na Twoje pytanie.

ZOBACZ POZOSTAŁE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklama

Dołącz do nas

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z najlepszymi informacjami

Najnowsze artykuły

Komentarze