Jak dobrać hydrofor do podlewania ogrodu – jednofazowy czy trójfazowy?
Wiosna tuż tuż, a z jej nastaniem rozpoczną się pierwsze prace w ogrodach. Będą one miały charakter pielęgnacyjny i porządkowy, ale nawet się nie spostrzeżemy, jak przyjdzie lato, a wraz z nim pojawi się konieczność podlewania ogrodu. W szczególnie dobrej sytuacji są osoby mające na terenie działki studnię głębinową. Możliwość czerpania z niej wody oznacza spore oszczędności. Są one tym bardziej istotne, iż w tym roku wiele firm wodociągowych zaplanowało podwyżki dla swoich klientów. Pompa głębinowa jest zatem świetnym rozwiązaniem do podlewania ogrodu. Oznacza dla nas oszczędność, a przy tym niezależność od zewnętrznych dostawców wody.
Jak dobrać hydrofor do podlewania ogrodu?
Zakładając, że nie chcesz korzystać z sieci wodociągowej do podlewania swoich roślin, idealnie sprawdzi się pompa głębinowa oraz zbiornik hydroforowy. Całość tworzy zestaw, pozwalający na wygodne podlewanie, a także korzystanie z wody do celów gospodarczych. Aby mieć pożądane ciśnienie wody, ważne, by wybrać pompę o odpowiedniej mocy. Tu pojawia się pierwsze pytanie. Robiąc rozeznanie wśród pomp głębinowych, zauważymy, że w sprzedaży są pompy jednofazowe i trójfazowe. Na czym polegają różnice pomiędzy nimi i jaki rodzaj pompy lepiej wybrać na swoją działkę?
Jednofazowa pompa głębinowa
Jest to urządzenie zasilane prądem zmiennym 230 V. Stanowi ono najczęściej wybierany rodzaj pompy dla użytkowników indywidualnych. Aby z niej korzystać, wystarczy podłączyć ją do zasilania 230 V. Pomimo wielu zalet, nie jest jednak pozbawiona wad. Dotyczą one szczególnie pomp o nieco większej mocy. W początkowej fazie rozruchu mogą one nadmiernie obciążać instalację elektryczną, prowadząc do wybijania korków lub innych awarii. Aby takie zjawiska ograniczać, producenci stosują w tych pompach różnego rodzaju zabezpieczenia i ograniczniki.
Trójfazowe pompy głębinowe
Podobnie jak wyżej, są to pompy zatapialne, pracujące pod powierzchnią wody. Do zasilania wykorzystuje się prąd zmienny trójfazowy 400 V. Pomimo że parametry tych urządzeń mogą być bardziej zbliżone do tych wymienionych wyżej, to jednak są one mniej podatne na obciążenia powodowane rozruchem, pracując przy tym z większą łatwością i stabilnością.
Z uwagi na bardzo wytrzymałą konstrukcję oraz wyższą cenę, są najczęściej stosowane w celach komercyjnych do użytku prywatnego. Podsumowując, jeśli głównym celem jest podlewanie ogrodu lub zasilanie w wodę automatyczny system nawadniania ogrodowego, polecamy pompy jednofazowe.
Przeczytaj więcej wskazówek na temat pomp jedno- i trójfazowych: https://www.dostudni.pl/jaka-pompa-glebinowa-jedno-czy-trojfazowa,b217.html
Wybieramy odpowiedni hydrofor i zbiornik hydroforowy do ogrodu
Jeżeli do podlewania ogrodu wykorzystujemy studnię, w której lustro wody jest na głębokości mniejszej niż 8 metrów, wystarczy nam zestaw hydroforowy. Jego najważniejszymi elementami jest pompa oraz zbiornik. To w nim zostaje magazynowana woda, która w momencie odkręcenia zaworów jest podawana pod ciśnieniem do węża lub kraju.
W przypadku dużych ogrodów, które muszą być często podlewane, dobrze sprawdzają się zbiorniki o większych pojemnościach. Zachęcamy, by kupić w pełni zautomatyzowane urządzenia, wyposażonego w zabezpieczenia przed pracą na sucho lub przegrzaniem się. Natomiast aby uzyskać stałe ciśnienie wody, warto by pompa hydroforowa miała nieco większą moc. Wiąże się to rzecz jasna z wyższym wydatkiem, ale zapewnia o wiele większy komfort korzystania z wody, nie tylko do celów ogrodowych.
Prawidłowe podłączenie zbiornika hydroforowego
W zbiorniku hydroforowym woda jest magazynowana w stałym ciśnieniu. Ma to duże znaczenie dla wygody korzystania. Przekonamy się o tym już przy pierwszym podlewaniu ogrodu. Im większe jest ciśnienie, tym łatwiej o podlewanie bardziej odległych zakątków ogrodu, bez konieczności dochodzenia do nich z wężem w ręku.
Pompa hydroforowa jest urządzeniem, które podobnie jak inne sprzęty, może być narażone na awarie. Aby im zapobiegać, a przynajmniej ograniczać, powinniśmy świadomie wybierać pompy, kierując się ich ceną, jakością oraz opiniami. O ile zastosowanie hydroforu do efektywnego nawadniania ogrodu nie ma znaczenia strategicznego, o tyle awaria pompy do wody pitnej może bardzo skomplikować nam życie. Kupując nowe urządzenie, objęte kilkuletnią gwarancją producenta, możemy spać spokojnie i nie martwić się ewentualnymi usterkami. W razie ich wystąpienia, serwis postara się je usunąć na miejscu, a jeśli nie będzie to możliwe, może zapewnić pompę zamienną na czas serwisu.
Więcej na temat zestawów hydroforowych przeczytasz tutaj: https://www.dostudni.pl/pompy-hydroforowe,c10.html
Niezbędny osprzęt do zestawu hydroforowego do podlewania
Prawidłowo dobrany hydrofor i zbiornik przeponowy to dopiero połowa sukcesu. Nie mniej ważny jest cały osprzęt, na który składają się króćce, kształtki, zawody, manometry, a także końcówki i przewody. Od ich starannego wyboru zależy szczelność całego zestawu.