Systemy przeciwpożarowe to podstawa, jeśli chcemy mówić o tym, że dany budynek jest bezpieczny tak dla ludzi, jak i dla mienia. Systemy te projektuje i montuje się tak, by monitorowały ewentualne zagrożenia, informowały (alarmowały) o nich, a także aktywnie je gasiły. Co można powiedzieć więcej na temat systemów przeciwpożarowych i jakie są ich rodzaje?
Role systemów przeciwpożarowych
Systemy przeciwpożarowe pełnią w budynkach kilka bardzo ważnych funkcji. Przede wszystkim mają one za zadanie wykryć zagrożenie. Takim zagrożeniem może być zarówno ogień, ale i niebezpieczne opary czy toksyczne gazy. Systemy tego typu informują o zagrożeniu automatycznie lub poprzez osobę, która je obsługuje. Kolejną z ich funkcji jest zareagować na zagrożenie ogniowe poprzez aktywne gaszenie go, jak i poprzez oddymianie i umożliwenia szybkiej i bezpiecznej ewakuacji ludziom.
Pasywne i aktywne systemy przeciwpożarowe
Systemy przeciwpożarowe możemy podzielić na systemy pasywne (bierne) oraz czynne. Te pierwsze są opracowywane już na etapie projektowania i budowy danego budynku lub innego obiektu (np. stadion) i obejmują, chociażby odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne czy materiałowe, które będą bardziej odporne na działanie ognia niż inne. Do pasywnych systemów przeciwpożarowych zalicza się ponadto drzwi oraz schody przeciwpożarowe, dylatacje i szczeliny budowlane, przepusty ppoż, kanały oddymiające i wentylacyjne, malowanie ogniochronne, trasy kablowe, etc.
Pasywne (bierne) systemy przeciwpożarowe mają za zadanie podnieść zdolność danego budynku do przeciwstawienia się rozwojowi ognia, a tym samym do rozprzestrzenienia się pożaru. Tego typu bierne zabezpieczenia nie są w żaden sposób sterowane i nie wymagają żadnej ingerencji ku temu, by zadziałały i spełniły swoją rolę. Tego typu zabezpieczeniem będzie też m.in. stosowanie materiałów nierozprzestrzeniających ognia czy też stawianie ścian oddzielenia przeciwpożarowego. Tego typu ściany mają za zadanie oddzielić od siebie dwie strefy pożarowe i powinny cechować się klasą odporności ogniowej REI 60, REI 120 lub REI 240.
Czym innym są z kolei aktywne systemy przeciwpożarowe. Przykłady takich rozwiązań to systemy oddymiania, systemy detekcji gazów, systemy sygnalizacji pożaru, specjalne wyłączniki prądu, klapy dymowe, oświetlenie awaryjne, etc. Aktywne systemy przeciwpożarowe to takie, które będą wymagały aktywacji, by ich użyć. Aktywacja ta może się zadziać na skutek podejmowania czynności gaśniczych przez człowieka lub też w sposób automatyczny — tak działają instalacje wykrywające pożar i reagujące na niego. Istnieje całkiem sporo przykładów aktywnej ochrony przeciwpożarowej — będą to np. hydranty, systemy oddymiające, urządzenia sygnalizujące wystąpienie ognia, zraszacze, tryskacze i wiele innych, podobnych.
Pożary to nie jedyne zagrożenie — niebezpieczne są także wszelkie toksyczne gazy i inne opary. Dlatego systemy przeciwpożarowe alarmują także przed tego rodzaju zagrożeniami. Wybuch pyłów lub gazów jest wszak realnym zagrożeniem w wielu zakładach produkcyjnych, a dobre instalacje przeciwpożarowe chronią i pracowników, mienie, ale także przekładają się na ochronę danej firmy przed ryzykiem zatrzymania produkcji, etc.
System przeciwpożarowy powinien być indywidualnie dobrany pod kątem danego budynku, jego konstrukcji i potrzeb. Co innego sprawdzi się w przypadku boku mieszkalnego, co innego w przypadku szkoły, szpitala czy stadionu. Systemy przeciwpożarowe muszą być zgodne z przepisami budowlanymi. Systemy przeciwpożarowe powinny być opracowywane z myślą o aktualnych, ale i o przyszłych wymaganiach, przed jakimi będzie stał dany obiekt. Tak więc projektując dla danego budynku systemy przeciwpożarowe, trzeba uwzględniać to, czy można je będzie ewentualnie rozbudowywać.
Najlepszym rozwiązaniem jest więc współpraca z doświadczoną firmą projektującą i instalującą systemy ppoż, która umie przewidywać i dobrać najodpowiedniejsze rozwiązania do danej sytuacji i danego obiektu. Najlepiej wybrać też taką firmę, która oferuje kompleksowe usługi serwisowe swoich systemów ppoż.