niedziela, 19 stycznia, 2025
Strona głównaRemontMalowanieJaki kolor ścian sprawdzi się w mieszkaniu? Barwy ciepłe i zimne, które...

Jaki kolor ścian sprawdzi się w mieszkaniu? Barwy ciepłe i zimne, które lepsze?

Często wykańczając mieszkanie lub planując remont któregoś z pomieszczeń, zastanawiamy się jaki kolor ścian i sufitów wybrać do naszego wnętrza. Na pozór to proste zadanie, wybieramy te barwy, które po prostu podobają nam się najbardziej. Wybierając odpowiednie farby, warto zwrócić uwagę na kolory ciepłe i zimne oraz ich odcienie. Dobrze dobrany kolor odmieni każde wnętrze i sprawi, że będzie ono przyjemne i przytulne. Ponadto, nada mu odpowiedniego charaktery. Kolory powinniśmy dobierać nie tylko ze względu na swoje upodobania, ale także na styl, w jakim urządzone jest mieszkanie. Nie każdy kolor będzie odpowiedni do wszystkich stylów. W tym artykule przedstawię Ci: jakie są barwy, jak odróżnić kolory ciepłe od zimnych i jaki kolor ścian najlepiej wybrać.

Jakie są barwy kolorów?

Będąc w sklepie i wybierając odpowiednią farbę, na półkach sklepowych znajdziemy setki kolorów i odcieni. Od delikatnych pastelowych, aż po mocne jaskrawe barwy, które rzucają się w oczy. Wszystkie te odcienie, są efektem mieszania trzech podstawowych kolorów, jakimi są: niebieski, żółty i czerwony bądź fioletowy. Dodatkowo możemy wyróżnić kolor czarny, który w teorii jest brakiem koloru oraz kolor biały. Dzięki tym dodatkowym kolorom jest możliwe przyciemnianie i rozjaśnianie barw podstawowych oraz tworzenie kolorów szarych. Wymieszane w odpowiednich proporcjach tworzą tysiące odcieni barw zimnych i ciepłych. 

Jak odróżnić kolory ciepłe od zimnych?

W każdym sklepie budowlanym, szczególnie w dziale z farbami dostępne jest koło kolorów. To taka tablica informacyjna w formie graficznej, która przedstawia i objaśnia wizualne, zasadę mieszania się kolorów. W postaci koła zaprezentowane jest, jak kolory płynnie przechodzą w kolejne odcienie i mieszają się z innymi kolorami. 

Na kole kolorów znajdują się trzy podstawowe kolory: czerwony, niebieski i żółty. Po ich zmieszaniu w różnej konfiguracji powstają trzy kolejne kolory pochodne, a te z kolei po zmieszaniu ze sobą tworzą kolory pochodne drugiego stopnia. Na kole kolorów znajdziemy 12 kolorów tzw. czystych. To właśnie z barw czystych powstają przeróżne odcienie farb.

Dzięki barwom czystym jesteśmy w stanie określić czy kolor jest ciepły, czy zimny. Znajdują się one po przeciwległej stronie koła kolorów. Połowa jest zimna, a połowa ciepła.

Nie od dziś wiadomo, że kolory ścian mają duży wpływ na nasze samopoczucie. Badania dowodzą, że jedne potrafią nas uspokoić, a inne z kolei działają pobudzająco.

Jak odróżnić kolory ciepłe od zimnych

Jakie są barwy ciepłe?

Do barw ciepłych zaliczamy wszystkie kolory i ich odcienie, rozpoczynające się od delikatnej zieleni, na różowym kończąc. Barwy ciepłe to 6 kolorów głównych:

  • jasny zielony,
  • jasny żółty,
  • ciemny żółty,
  • pomarańczowy,
  • czerwony,
  • jasny różowy.

Do kolorów ciepłych zalicza się również wszystkie kolory brązowe, odcienie kremowe oraz kolor biały, chociaż biały ma również swój odcień w barwie zimnej.

Barwy ciepłe z reguły działają pobudzająco, motywują nas do działania. Niektóre odcienie działają antydepresyjnie, poprawiają nastrój, i mogą podnosić naszą samoocenę. Ciepłe barwy dodają energii zarówno nam, jak i wnętrzu ożywiając je.

Jakie pomieszczenia pomalować w ciepłych barwach?

Barwy ciepłe pomimo tego, że są miłe i przytulne słabo sprawdzają się np. w sypialni z tego względu, że działają pobudzająco. Mogą utrudniać nam zasypianie. 

Jasne i ciepłe kolory świetnie sprawdzą się w pokoju dziennym, biurze, salonie lub kuchni. Sprzyjają efektywnej pracy i nauce, wzmagają naszą pamięć i koncentrację. Kolory ciepłe zwiększają także apetyt, co może być zarówno plusem, jak i minusem. Sprawiają, że jedzenia staje się smaczniejsze.

Jakie są barwy zimne?

Barwy zimne, to kolejne 6 kolorów głównych i wszystkie ich mieszanki i odcienie pomiędzy nimi. Zimne kolory rozpoczynają się od fioletowego, aż do ciemnej zieleni. Do zimnych barw zaliczamy:

  • ciemny różowy,
  • fioletowy,
  • fioletowo niebieski,
  • granatowy,
  • niebieski,
  • ciemny zielony.

Zimne kolory skłaniają nas do refleksji i przemyśleń. Działają na nas uspokajająco i wyciszają nas. Zimne kolory pomagają nam odpocząć i zrelaksować się. Ponadto sprawiają, że w pomieszczeniu jest chłodniej i są orzeźwiające. Zimne kolory dodatkowo pomagają pozbyć się stresu. 

Do barw zimnych zaliczają się również kolor czarny, szary i jego odcienie. Ponadto kolor biały także ma swój zimny odcień.

Jakie pomieszczenia pomalować w zimnych barwach?

Zimne barwy z uwagi na swoje uspokajające i relaksujące działanie, świetnie sprawdzą się w sypialni. Zimne kolory możesz zastosować również w kuchni. W przeciwieństwie do barw ciepłych zimne kolory obniżają apetyt i zmniejszają ochotę na podjadanie. Dzięki nim lodówka nie będzie otwierała się tak często. 

Barwy zimne często stosowane są również w salonie, podkreślają one styl, w jakim został urządzony. Zimne kolory są bardzo ładne i uniwersalne, np. kolory białe i szare pasują do większości wnętrz, jednak mogą wprowadzać nieco smutku do mieszkania.

Barwy ciepłe i zimne

Zrób własną barwę i odcień farby

Jeśli nie chcemy kupować gotowca, wystarczy zaopatrzyć się w białą farbę i barwniki o podstawowych kolorach. Dzięki temu możemy wymieszać odpowiedni dla siebie odcień, którego nie znajdziemy w sklepie. Jest to dobre rozwiązanie, jednak mało osób je stosuje. Problematyczny może być moment, kiedy braknie nam wymieszanej farby, wtedy trudno będzie ponownie wymieszać idealnie taki sam odzień. Mieszając farby samodzielnie, należy dokładnie odmierzać ilości farby i dodanych barwników. Dzięki temu domieszanie potrzebnej ilości, kiedy braknie nam farby, będzie o wiele łatwiejsze. 

Barwniki do farby nie są drogie, więc warto zaopatrzyć się również w czarny. Dzięki niemu wymieszamy unikatowy odcień szarości.

Wybierając kolor ścian do mieszkania, dostosuj go do panującego w nim stylu

  • Styl nowoczesny i styl loftowy — tutaj przeważają kolory, takie jak czerń, biel i szarość, czyli barwy zimne i neutralne,
  • Styl glamour — w tych wnętrzach panują kolory jasne i ciepłe. Odcienie kremowe i beżowe oraz ciepła biel, czyli delikatnie pożółknięta,
  • Styl rustykalny — w nim króluje ciepła biel, odcienie beżowe i jasnobrązowe,
  • Styl artystyczny boho — w nim panują kolory białe i intensywne zarówno ciepłe, jak i zimne barwy,
  • Styl skandynawski — tutaj pojawiają się różne motywy ciepłe i zimne, jednak w delikatnych pastelowych odcieniach,
  • Styl prowansalski — w nim również panują delikatne ciepłe odcienie. Przeważnie żółte, pomarańczowe, lawendowe i oliwkowe.
Kolory ciepłe i zimne

Jaki kolor ścian wybrać do mieszkania — podsumowanie

W ostatnich latach popularne były kolory uniwersalne i chłodne odcienie. Wiele osób wybiera różne odcienie szarości od ciemnego antracytu, po delikatną popiel. Kolory te są bardzo popularne i długo takimi zostaną, jednak coraz częściej do mieszkań wracają barwy ciepłe i żywe. Te najlepiej sprawdzają się w pokojach dziecięcych, gdzie panuje radość.

Kolor do mieszkania najlepiej jest dopasować zarówno do swoich upodobań, ale także do stylu wnętrza, kolorów podług jak i mebli. Wszystko powinno współgrać ze sobą, a kolory nie powinny się gryźć. Zobacz, jak malować ściany, a jak sufity

Sprawdź również: Jaka farba do malowania ścian oraz jak malować ściany krok po kroku.

ZOBACZ POZOSTAŁE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jeśli szukasz więcej porad związanych z budową, remontem lub aranżacją, zapraszamy na nasz Poradnik budowlany, gdzie znajdziesz wiele cennych informacji. Dowiedz się więcej na temat budowy i wszystkich kluczowych kroków, które pomogą Ci zrealizować swoje plany. Jeśli planujesz odświeżyć swoje wnętrza, sprawdź nasze wskazówki dotyczące remontu mieszkania oraz kreatywne pomysły na aranżację wnętrza.

Nie zapominaj o ogrodzie! Wskazówki dotyczące pielęgnacji i zakładania ogrodu znajdziesz w naszym dziale poświęconym zielonym przestrzeniom - Prace w ogrodzie. Dla pasjonatów majsterkowania mamy praktyczne porady w Poradniku majsterkowicza, a jeśli interesują Cię ekologiczne rozwiązania, zobacz nasz dział o OZE i odkryj możliwości odnawialnych źródeł energii.

Reklama

Najnowsze artykuły

Komentarze